Jump to content

kjacek

Społeczność Astropolis
 • Posts

  3047
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by kjacek

 1. nienaganny = idealny, tu u nas na północy w każdym razie .
 2. Gdy popatrzę na swój arkusz Excela z wydatkami, to po pierwsze zawsze zastanawiam się jak to możliwe, że tyle kasy poszło... Przecież to tylko 2 refraktorki, jedno lustro, noktowizor i skrzynka szkła. Później bierze sumienie, bo przecież to wspólną kasa, jak bardziej przyciśnie, to coś ląduje na giełdzie żeby choć trochę odzyskać, tak straciłem sporo dobrego szkła... Ale później, gdy niebo jest ciemne a okoliczności w miarę stabilne, to cieszę się, że nie wszystko poszło na giełdę i mam jeszcze czym oglądać niebo. Ostatnio jeden z większych sprzętów poszedł w inne ręce ale jego miejsce zajął jeszcze większy nieco gabarytami Taurus, kasę przecież oddałem (za dużo jednorazowo, dostałem porządny opr za to ile wydaję na swoje zabawy) i cały czas kombinuję jak wyprowadzić Taurusa z szafy, że tak powiem na salony ... Itp itd.
 3. Rzeczywiście na dwóch ostatnich Twoich zdjęciach jest jakiś problem z kolorem. Magenta dominuje. Tu jest pole do ćwiczeń. Powodzenia.
 4. Nie przeskoczysz tego. Za jakość trzeba płacić. Ja staram się bypasować Małżonkę w tej sprawie... Czy to jest must have?.. No raczej tak. Lumicon OIII i UHC. Albo Astronomik. Są i inne. To wyżej to klasyka. Daj ogłoszenie, może ktoś chce się pozbyć klejnotów ...
 5. Prawie nówka, miałem używać z noktowizorem ale nastąpiła zmiana koncepcji. Czysty optycznie i wizualnie. To co na zdjęciach. 65zł z wysyłką.
 6. Jak w temacie. Złożony ok. 78cm, długość po rozłożeniu ok 132cm, wysokość statywu po rozłożeniu ok 120cm, średnica otworu 26mm+. Porządny statyw, normalne ślady użytkowania. 200 zł + wysyłka. PS sierściuch zostaje u mnie .
 7. Sprzedam betoniarkę 9,25", wiecej na giełdzie .
 8. Hymm... Jedna gwiazdka, bo mniej dać chyba nie można...
 9. Hymm... W tym miejscu nad Morzem Martwym znaleźli trochę stopionych przedmiotów. Z tego co pamiętam, to w tundrze nic takiego nie znaleziono, nawet stopionej gleby, tylko połamane i w niektórych miejscach spalone drzewa. Zatem wygląda to trochę inaczej...
 10. To może jak już masz to co trzeba, zrób dla potomnych fotki, które pokażą jak powinno być prawidłowo. Fotka i komentarz do niej jest niezastąpiona .
 11. ESy 82deg+ to raczej 'na szeroko'... Planety to zwykle okulary o mniejszej ilości szkła zatem mające mniejsze pole. ESy też można stosować do planet, ale lepsze obrazy dadzą LVW czy ortho. To takie explanation, bo nie do końca zrozumiałem jakich okularów szukasz. Popatrz na astromaniak.pl.
 12. Tylko w co? Nie mam takiej długiej tuby bo trudno do niej dobrać montaż. No i obserwacje w okolicach zenitu są problematyczne. Swego czasu kupiłem na Ali coś co nazywa się HERCULES 4" Altazimuth Telescope Mount with Fine Adjustment. Te fine adjustments to takie zwykłe ruchy montażem, nie mają nic wspólnego z mikroruchami. Ale to bardzo wytrzymałe ustrojstwo. Da się tu powiesić nawet SCT9.25. Pewnie taką długą a ciężką tubę też pociągnie, choć pewności nie mam...
 13. Przeczyść w środku i przesmaruj. Krótka i cięższa tuba będzie pracować tu lepiej, bo jest ciężka i jakoś spowoduje zatkanie dziur i luzów czy jakoś tak. Też tak miałem.
 14. Co masz na myśli pisząc ALT-AZ5? Bo AZ5 było kilka rodzajów i z mojego doświadczenia żaden nie działał wystarczająco dobrze, zwłaszcza z tak długą tubą... EDIT teraz przeczytałem dokładniej - Ty też nie wierzysz w AZ5 i 150/1200...
 15. Wycofuję okular z giełdy. Proszę o zamknięcie wątku. EDIT kupiłem go w giełdy od kolegi, który przechodził na szerokie pola i wymieniał setup. A zna się człowiek na ortho. Kupiłem ten okular z myślą, że kiedyś się przyda. I akurat trafił mi się czas, gdy przytrafiły mi się różnie problemy życiowe. I nigdy nie miałem okazji spojrzeć przez to szkło. Spojrzałem dziś i to zdecydowało, że okular zostaje u mnie. Czyste pole, brak paprochów i brak odblasków. Nie oddam go .
 16. Ale popraw trochę ortografię... I za szybko kupujesz moim zdaniem.
 17. Up, to bardzo dobre, rasowe ortho.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.