Jump to content

m_jq2ak

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1061
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Łuków
 • Zainteresowania
  szachy, fotografia,
 • Sprzęt astronomiczny
  Taurus 20, edek 100, paralityk cg5, zeiss 63, okulary pentax xl, ortho

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  1480259

Recent Profile Visitors

5470 profile views

m_jq2ak's Achievements

453

Reputation

 1. Jest luz przy gnieździe gdzie śruba Latitude Jackscrew się wkręca w element nagwintowanej tulei. A pokrętło działająca jako zacisk przez podkładki Fork Tightening Knob nie dają radę zacisnąć wystarczająco, żeby cała głowica nie ruszała się w tej osi. Macie jakieś doświadczenia ?
 2. Hej, zastanawiam się czy wszystkie egzemplarze to mają ? Mimo zaciśnięcia pokręteł na osi, blokującą szerokość geograficzną, montaż jednak ma ruch na osi. Podobny problem został rozwiązany montując podkładki o większym oporze. Wszystkie tak mają, czy to wada tego rozwiązania ? SW AZ EQ6 GT - latitude jackscrew & fork tightening knobs - Discussions - Mounts - Stargazers Lounge
 3. O to jak piszesz o wenie, już widzę oczami wyobraźni nowe obrazy
 4. Mam nadzieję, że jest bezpieczny skoro emotka z przymróżeniem oka ?
 5. O ciekawe, czyli to wynika z konstrukcji celi, soczewek ?
 6. A to nie efekt braku kolimacji ? Tutaj m31_fsq_ tego nie widać hmmm, inne gwiazdy mają też inny obraz.
 7. Nie powiem, bardzo ciekawy i inspirujący artykuł. Przy okazji szukając więcej wiedzy od Jay Reynoldsa. Natrafiłem na Jego artykuł http://www.jayreynoldsfreeman.com/Aux/AstroPDFs/j.r.f.beginner.html I taki fragment (nie samą 50mm się żyje ).
 8. to raczej przypomina siatkę dyfrakcyjną o skomplikowanej strukturze szczelin. Światło po odbicu od obiektu ulega ugięciu pod różnymi kątami. Jakość obrazu szczegółów Księżyca zależy od liczby interferujących wiązek ugiętych przez obiekt...
 9. Obraz dyfrakcyjny to nie zawsze dysk Airego
 10. Zawsze jest z nami falowa natura światła, która może się przejawić w postaci obrazu plamki. Dla mnie plamka to plamka. Dlatego napisałbym, że dyfrakcja jest zawsze z nami i daje obrazy dyfrakcyjne. A czy się pojawi dysk Airego to inna rzecz Ściśle jak jej nie ma w obrazie to jej nie ma, co nie znaczy, że nie są obecne zjawiska dyfrakcji i natury falowej światła. Mnóstwo źródeł światła, nakładaja się na siebie i zjawisko dyfrakcji się zaciera... (sparfrazowany tekst z książki "Podstawy fizyki dla kandydatów na wyższe uczelnie i studnetów" M. A. Herman, A. Kalestyński, L. Widomski Wyd. Naukowe PWN.
 11. Wszystko jedno hmmm Foton - cząstka elementarna z grupy bozonów, będąca nośnikiem oddziaływań elektromagnetycznych (bozon cechowania). Światło – pojęcie to ma inne znaczenie potoczne i w nauce. Potocznie nazywa się tak widzialną część promieniowania elektromagnetycznego, czyli promieniowanie widzialne odbierane przez siatkówkę oka ludzkiego. Fala – zaburzenie rozprzestrzeniające się w ośrodku lub przestrzeni. W przypadku fal mechanicznych cząstki ośrodka, w którym rozchodzi się fala, oscylują wokół położenia równowagi, przy czym przenoszą energię z jednego miejsca do drugiego bez transportu jakiejkolwiek materii.
 12. Ale to ... fala ulega dyfrakcji. Pojedynczy foton ? To chyba już zjawiska kwantowe... Bezpieczniej chyba napisać światło ?
 13. Zgodnie z zasadą Huygensa, każdy punkt otworu staje się źródłem fali kulistej. Fale pochodzące z różnych stref otworu interferują ze sobą dając tzw. obraz dyfrakcyjny. Powstanie obrazu dyfrakcyjnego (obszarów jaśniejszych i ciemniejszych) jest możliwe, ponieważ istnieje ograniczenie w postaci brzegu otworu, dzięki czemu za otworem nie powstaje fala płaska. Mówi się też, że światło ugina się na brzegach otworu (ulega dyfrakcji). https://pl.wikipedia.org/wiki/Plamka_Airy’ego Nie wiem, czy tworzy. Lubię się trzymać tego co czytam. I nie każdy promyk stworzy obraz dysku Airyego..., bo nie obserwujemy ich w okularze. A z samej definicji obraz plamki tworzy się gdy... To jest efekt przejścia światła i tworzenia się obrazu "promyka". Czy zawsze tak będzie nie... Bo dyfrakcja i interferencja mają miejsce. Dochodzi natura falowa światła. Także dysk Airego to jest obraz, a nie jest charakterystyką światła. Jest na sali jakiś fizyk-optyk ? Poza tym planety i księżyc nie emitują światła tylko tam są efekty odbicia żeby wątek nie wygasł Obraz dyfrakcyjny gwiazd to jednak coś innego. Bo po pierwsze to źródło promieniowania-światła. A po drugie w uproszczeniu jest to punktowe źródło światła. W przypadku planet tam będą grały rolę, inne zjawiska... W widoczności tak, można zyskać, bo powiększamy obraz, po prostu są w większej skali i dlatego możemy je szybciej dostrzec. Przy danej rozdzielczości wzroku (od tego też zależy ile tego powiększenia dana osoba potrzebuje). Efekt kontrastu, omawiany wcześniej, też jest na plus. Jednak, od pewnego powiększenia, nie dostrzeżemy dodatkowej szczeliny np w górach na Księżycu, obraz się po prostu rozmyje .
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.