Jump to content

m_jq2ak

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  938
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

390 Good

About m_jq2ak

 • Rank
  Wega

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Łuków
 • Zainteresowania
  szachy, fotografia,
 • Sprzęt astronomiczny
  Taurus 20, edek 100, paralityk cg5, zeiss 63, okulary pentax xl, ortho

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  1480259

Recent Profile Visitors

2908 profile views
 1. Ale czytałem, że jest fluoryt naturalny i sztuczny. Czy są dwa procesy hodowli ? Bo naturalny ma podobno więcej zanieczyszczeń. A to, że jest sztucznie hodowany to oddzielna para kaloszy ?
 2. Może w takim razie, wyciąg będzie jednak lepszy - mocniejszy ? Jak one się mają do starych typów FS, poza tym, że soczewka jest w tych nowych z tyłu. Pierwsza soczewka, jakie to jest szkło ? Jak jest z gwarancją ? Cena jest z przesyłką ?
 3. Czym się różnią wersje 100DF od DC ? Widzę różne są złączki w zestawach, coś jeszcze ?
 4. Jeszcze coś w sprawie tematu, bo robi się offtopic ?!
 5. To było w wątku o Vixenie 50 mm, chyba sporo z niego usunięto, bo teraz nie ma tam zdjęć przedstawiających kratery. Jak widać w małej aparaturze. Wybacz polecasz sprzęt koledze, a zrobiłeś jakieś zdjęcia kamerką przez newtona ? Jeśli tak, to przepraszam.
 6. Ja już Twoje postrzeganie widziałem na podstawie zdjęć z Vixena te rogale światła
 7. Jasiek poczytaj na astromaniaku po ile takie sprzęty chodzą. Te teleskopy mają bardzo dobrą optykę.
 8. Przeczytałem, jak przeszedłeś do motywacji. Twoja motywacja, mnie motywuje. Następne obserwacje, też zrobię szkic. A co ! Olo, nie wiem czy to Cię zmotywuje, zawsze mnie inspirowały szkice i relacje. A Twój zapał się przenosił na mnie Korzystałem z Twoich przewodników do szkicowania. Jak i rozbudzały wyobraźnię, ja też tak chcę
 9. Karolu również dziękuję za spotkanie, nie ma co wytrwaliśmy do prawie 4. Dla mnie obiektem nocy, była Kalifornia z włóknami. W wyciągu 20" filtr H-beta wkręcony na naglera 31mm. Zasięg 6 mag, pewne. Lepiej niż na poprzednich obserwacjach. Ach, byłbym zapomniał M42 domykająca się jakby koroną. Pierwszy raz widziałem tyle szczegółów. Nie mówiąc o ramionach na wprost w M33. I pewną porażką, raczej z racji zaparowujących okularów. Czas na grzałki.
 10. O tak trzeba mi było podsumowania dziękuję Astrobonq i Karolu. A tak się cieszyłem, na te obserwacje mgławic w 120 i potem się rozproszyłem między 14" i 20". Koniecznie do powtórzenia. To może dzisiaj Liczyłem gwiazdy w kwadracie Pegaza, zwróciłem na to uwagę podczas obserwacji. Mieliśmy niebo, blisko 6 mag gołym okiem. M33 mi majaczyła zerkaniem, M31 na wprost.
 11. Świetna miejscówka, sucho, cisza Było tyle sprzętu, że nie ogarnąłem. Teraz dopiero mam pomysły, co obserwować i porównywać. Późno dojechałem, ale klasyki zaliczone.
 12. Jak patrzę na ceny lornetek, tak właśnie kosztują... Jest tak wyceniona przez "rynek". Pewnie, że chciałbym taniej. Spójrz porównaj parametry z lornetkami w przedziale od trzech do ośmiu tysięcy, bo z takimi staje w szranki....
 13. Jeśli chodzi o montaż według mojego rozeznania, azymutalny łatwiej przenieść, jest też lżejszy w tym przypadku... Moim zdaniem do dużych powiększeń, gdzie teleskop drga na montażu lepszy jest paralaktyczny, ale azymutalny z dobrze dobraną wagą, będzie równie dobry. Preferencje mają znaczenie, czy wolisz precyzyjnie kręcić pokrętłem, czy lekko luzować zacisk i głowica się przemieszcza z pewnym oporem, pod wpływem przyłożenia siły. Każdy ma swoją specyfikę...
 14. Masz warunki na księżyc i planety i pod to bym szukał teleskopu. Lornetka nie da Ci tyle frajdy w obserwacji planet co teleskop, bo tutaj liczy się powiększenie. Księżyc, lornetka jak najbardziej 80 mm średnicy soczewki da Ci pole w którym masz całą tarczę. Minus masz jedno powiększenie. Lornetki z wymiennymi okularami poza ceną. Teleskop czy to będzie Mak, czy soczewka, nie ma znaczenia. Wątpię jednak, żebyś się wyrobił w 1000 zł z montażem i okularami. Chyba, że coś małego do 100 mm. Poszukaj w wątkach o teleskopach na balkon. Lustro jest łatwiej umyć, woda + odpowiedni detergent. Soczewki bym się nie podjął umyć wodą, tylko odpowiednie płyny... Krótkie refraktory mają więcej aberracji chromatycznej, dobrej jakości soczewki jej nie mają, cena x3. Te konstrukcje powyżej f9 czyli będzie długa ogniskowa-długi teleskop, będą miały mniej aberracji chromatycznej. Zostają maczki, sc ... Obserwacje z okna są utrudnione, bo miesza się powietrze z zewnątrz z tym wewnątrz pomieszczenia, co powoduje degradację obrazu widzianego przez teleskop. Tutaj bardziej sprawdzi się lornetka, z mojego doświadczenia ... Statywy i montaże dają radę, a przy bardzo silnym wietrze powyżej 60 km/h i tak nie będziesz obserwował...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.