Jump to content

rospondek

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  104
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

127 Good

About rospondek

 • Rank
  Regulus

Recent Profile Visitors

486 profile views
 1. Son of a Synta! Przepiękne Można specsy zdjęcia? Ekspozycja, ISO i inne nerdowskie dane
 2. Linki były bardziej poglądowe bo akurat były w jednym miejscu. Bardziej chodziło o te konkretne modele. Patent z wkładką 3D dobry ale bałbym się że coś może wylecieć (w sumie wszystko na wcisk) i uszkodzić kluczowy element, matrycę albo obiektyw. A jednak szkło filtra może zrobić niezłe spustoszenie ostrą krawędzią. Obiektywy to gigantyczny plus, zwłaszcza, że są jasne i ostre i dają radę nawet z obecnym aparatem. Aaaaale przechodząc do samego końca Tak się właśnie 'obawiałem', że odpowiedź sprowadzi się do kamery. Tu oczywiście sposób obsługi różni się diametralnie od aparatu i nie jest już tak łatwo wszystko ustawić, ale z drugiej strony jest teraz AsiAir, który zwalnia z taszczenia lapka (którego i tak nie mam) do statywu. Jest to opcja do rozważenia. Czekam jeszcze na inne sugestie =)
 3. Witam szanownych specjalistów z forum =) Mam techniczne pytanie dotyczące planowanego na ten rok zakupu. W chwili obecnej mając ~5k na aparat (bez jakichkolwiek perspektyw na teleskop z braku miejsca i mobilności...) i oczekując na premierę RedCata 51 co będzie lepszym zakupem? Canon EOS 800Da Full Range czy Nikon D5600a Full Range? Nastawienie głównie na foto w wąskich pasmach (Oiii, Ha, Sii). Patrząc na posiadany sprzęt obecnie plusy na korzyść obydwu jakie widzę to: Nikon - Mam już kilka obiektywów (10-24 f/3.5-4.5, 24-70 i 70-200 f/2.8, 50 f/1.4), więc mogę go wykorzystać też w inny sposób do fotografowania nieba ale zakup filtra pasującego do nikona graniczy z cudem lub ceny są astronomiczne (hehe...) Canon - Na stanie nie mam obiektywów ale o wiele prościej o filtry więc jest też opcja zakupu jakiegoś 'szerszego' obiektywu ze średniej półki. Dodatkowo wiele dobrego słyszę od zawsze o wyższości Canona nad Nikonem w astro. Więc jak widać wszystko ma swoje plusy ale najważniejsze żeby te plusy nie przesłoniły nam minusów, jak mawiał klasyk. Patrząc na powyższe, jak sądzicie który kierunek lepszy? Wierność Nikonowi czy astrojakość Canona?
 4. To i ode mnie z wczoraj. Kraków i najbardziej efektowna lampa błyskowa na świecie. Kilka kropelek w locie się złapało Gdyby ktoś lokalny się zastanawiał czy dobrze rozpoznaje - widok idealnie na Hutę i na prawo Rynek :)
 5. Jeszcze mały slideshow z dnia dziecka.
 6. Been there, done that... Potrzeba matką wynalazku, a liczy się przecież efekt Super wyszło.
 7. Odbicie na masce dodaje ekstra uroku
 8. Yup, kiedyś robiłem co mogłem. Przysłona na max, iso na minimum, a i tak powyżej sekundy klatka była prześwietlona. Można próbować ale dzienny łańcuszek nie wygląda tak dramatycznie jak nocny
 9. U mnie zdjęcia zawsze robione w raw i obrabiane w Lightroomie. Photoshop jest dobry do innych celów. A tym razem, z racji że dostępny miałem tylko telefon, obrabiany był jpg
 10. Z dzisiejszego wieczoru z Krakowa. Widok na NE. Zdecydowanie dla mnie poniższe najlepsze. Ale reszta w sumie też całkiem atrakcyjna =) Specsy: Nikon D500, Nikkor 10-24mm, 10mm, 5s, f/5.6, ISO LOW 1.0 Obrabiane w LR na telefonie i z niego wysyłane, więc jakość może być ‚różna’ ;)
 11. To i dwa ode mnie. 6s, ISO 100, f/3.5, 23.04.2018, Kraków. Bird of prey :D
 12. W Krakowie niebo dziurawe i się przejaśnia. Powiedziałbym, że 30% chmur, 70% nieba. Nie jest źle. Rozkładam sprzęt i zobaczymy czy coś się złapie
 13. To może i ja się dorzucę z wczorajszej dyskoteki w Krakowie. Wybaczcie ten daszek na górze... Nie mam czym go rozwalić a nie chciałem też ciąć zdjęcia do cienkiego paska tracąc część fajnych rzeczy... X_x Ostatnie to gdyby ktoś się zastanawiał czy samoloty podchodziły do lądowania. Na koniec pytanie do znawców tematu. Zdjęcie _DSC4370. Ekspozycja była ustawiona na 5s. Dobrze rozumiem, że to dwa uderzenia jedno po drugim? Nie wiedziałem, że każdy piorun podąża praktycznie tą samą ścieżką, ale lekko przesuniętą w fazie Ale za to punkt docelowy niezmienny.
 14. Hamal on Ci tak tuż za oknem przelatuje czy jak? Ekspert ze mnie żaden ale słów mi brak na to zdjęcie...
 15. Świetny temat, świetne zdjęcia. Jeśli chmury pozwolą to i ja dziś spróbuję upolować bohaterkę z centrum Krakowa. Zobaczymy czy coś wyjdzie. Ostatnio było na tyle ciemno, że 300s naświetlania przy łapaniu ISS nie przepaliło klatki. Proszę się nie śmiać. Były noce kiedy 15s dawało białą klatkę X_x Dobry prognostyk... Może choć zarys NGC wyjdzie...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.