Jump to content

RadekK

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  180
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

145 Good

1 Follower

About RadekK

 • Rank
  Antares

Recent Profile Visitors

1,222 profile views
 1. Redukcję do 1,25" w której masz okular wsuń bezpośrednio w wyciąg okularowy, usuwając tę przedłużkę 2" EDIT: Pisałem w tym samym momencie co Łukasz. Właśnie tę przedłużkę usuń. Pochwal się później zdjęciem ;-)
 2. Baza Hyperleda wskazuje objtype = G http://leda.univ-lyon1.fr/ledacat.cgi?o=PGC1826064
 3. Wiosenna gromada galaktyk Abell 1656 znajdująca się w konstelacji Warkocza Bereniki. Jedna z najgęstszych spośród wszystkich znanych gromad galaktyk, skupiająca kilka tysięcy obiektów. Na zdjęciu widać ich zaledwie 329, w tym PGC1826064 odległą od nas o 4,4 miliarda lat świetlnych... Oznacza to, że na zdjęciu udało się zarejestrować fotony, które zostały do nas wysłane mniej więcej w momencie kiedy powstawała Ziemia. Kolejny rekord odległości kosmicznych zaliczony! Szczegóły techniczne zdjęcia https://www.astrobin.com/398761/
 4. indiserver nie startuje z systemd (komponent zarządzający usługami systemowymi), ale odpowiadając na pytanie - ręczne uruchomienie to wydanie polecenia w terminalu: indiserver indi_qhy_ccd W powyższym przykładzie startujesz tylko sterownik CCD QHY. Żeby wystartować sterowniki pozostałych urządzeń trzeba wymienić w linii poleceń wszystkie rodzielając je spacjami. Dużo prościej jest uzyskać ten sam efekt definiując profil w Ekos jako local (nie remote). Plik z forum trzeba rozpakować, skopiować do katalogu /usr/bin, a następnie ustawić uprawienia: tar zxvf indi_qhy_ccd.tar.gz sudo mv /usr/bin/indi_qhy_ccd /usr/bin/indi_qhy_ccd.old sudo cp indi_qhy_ccd /usr/bin/ sudo chmod 755 /usr/bin/indi_qhy_ccd Przy najbliższej aktualizacji ten plik zostanie nadpisany więc to rozwiązanie tymczasowe.
 5. Dobrze, że @Lukas_83 się odezwał w tym temacie, bo już zaczynałem się bać że zaraz pojawią się teorie w stylu rób pojedyncze klatki po 6400s Łukasz daj kolegom jakiś praktyczny przykład tego na jakich czasach i przy jakiej ilości klatek na CMOSie robiłeś DSO. Może to uprości sprawę.
 6. To nie jest prawda. Skąd taki pomysł?
 7. W logach nie widać nic podejrzanego... Może zabrzmi dziwnie, ale jeśli możesz to zmień język na angielski i sprawdź czy problem się powtarza. Inna sprawa to aktualizacja KStars - jest już dostępna wersja 3.1.1, a pod koniec lutego opublikowana została nowa wersja INDI 1.7.6. Zrób aktualizację wszystkiego bo może wersje pomiędzy tym co masz na windows i linux (rpi) się rozjechały.
 8. Wygląda na to, że na RPi jest problem z biblioteką QHY, która jest używana przez sterownik INDI. Pozostaje czekać na aktualizację biblioteki od QHY. Warto śledzić wątek https://indilib.org/forum/ccds-dslrs/4783-qhy9-ccd-not-working-properly-again.html
 9. Zrób aktualizację systemu sudo apt update sudo apt upgrade O ile się nie mylę to ostatnio aktualizowane były biblioteki QHY i ten problem został usunięty. Jeśli chodzi o zegar czasu rzeczywistego to spójrz na ten link https://thepihut.com/blogs/raspberry-pi-tutorials/17209332-adding-a-real-time-clock-to-your-raspberry-pi Wszędzie gdzie mowa o ds1307 używaj ds3231. PS. Mam taki moduł... w szufladzie. Jeśli nie będzie podtrzymywał czasu to sprawdź stan baterii. Moja była rozładowana od samego początku.
 10. Nie chodzi o to, że porażka, ale... Raspberry Pi to architektura ARM, więc oprogramowanie na x86/x86_64 (architektura Intel) na nim nie zadziała. Innymi słowy, nie ten procesor :-/
 11. Darek aka @Nowok76 opowiesz jak wyglądała Twoja ostatnia sesja ze zlotu w Zwardoniu?
 12. AsiAir w całości działa na INDI Ma natomiast fajną apkę na telefon/tablet której w INDI nie ma. Chyba że kupisz Stellarmate, którego zaletą jest obsługa innych urządzeń niż tylko ZWO ASI
 13. Ja się nie będę wypowiadał, ale zachęcam tych którzy się z tematem zmierzyli jako osoby które nie są specjalistami IT. @Nowok76 @Selmak @mirek01 da się to w ogóle używać i ogarnąć?
 14. Szczerze gratuluję osiągnięcia, ale również automotywacji i wyboru ścieżki, która prowadzi do czegoś więcej niż astrofotografia estetyczna! Zarażaj tym bakcylem innych i jak Adam Małysz porywaj umysły młodych ludzi. Wtedy wartość tej pracy będzie jeszcze większa!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.