Jump to content

RadekK

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  427
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

248 Good

1 Follower

About RadekK

 • Rank
  Altair

Recent Profile Visitors

2353 profile views
 1. A to znaczy, że CPU bije w sufit. Prawdopodobnie masz włączoną jakąś konwersję z raw na fits albo debayering albo nie wiem co. Jeśli to występuje tylko przy plate solvingu to prawdopodobnie wymuszana jest konwersja do fits i tego nie da się wyłączyć.
 2. Jeśli tylko znajdę czas to chętnie napiszę taki sterownik. PWM fajnie działa na RPi więc to lepsze rozwiązanie niż siłowe on/off. Podeślij mi na priv schemat żeby ocenić, jak sterujesz wyjściem grzałek w obecnej konfiguracji.
 3. Kompletny wzór na wyliczenie czasu ekspozycji: czas_ekspozycji = (1/((((100 + akceptowalny_szum)/100)^2-1))*(szum_odczytu^2/wspolczynnik_LP)) gdzie: maksymalny_czas_ekspozycji - czas ekspozycji przy którym współczynnik SNR (sygnał / szum) osiąga maksimum (sekundy) akceptowalny_szum - maksymalny akceptowany poziom szumu (np. 5 oznacza 5%) szum_odczytu - szum odczytu pojedyńczej klatki (e-) wspolczynnik_LP - współczynnik jasności nieba (e-/sekunda/pixel)
 4. @luzikos widzę, że masz na drugie linux. Bardzo mnie to cieszy, bo dzięki temu grono osób szerzących wiedzę na temat systemu przyszłości powiększyło się o kolejną osobę
 5. To że Ty nie używasz przeglądarki nie znaczy, że system operacyjny z którym jest zintegrowany jej silnik też jej nie używa. To dłuższa historia powiązana z filozofią budowy Windows od wielu wielu lat. Integracja przeglądarki z systemem była przed laty fundamentalnym argumentem Microsoft w batalii dotyczącej Internet Exporer'a. Najprostszy przykład jest taki, że to co dla użytkownika jest zwykłym okienkiem konfiguracji systemu może być renderowane przez silnik jaki wykorzystuje przeglądarka. W gruncie rzeczy to bardzo logiczne i efektywne podejście ;-)
 6. @blazer1983 wiem ;-) Ten sterownik jest napisany na podstawie mojego sterownika astroberry-amh (obsługa Adafruit Motor HAT) o czym mowa w tym wątku na INDI forum. Mikrokroki też nie są w nim obsługiwane, ale działa tryb sleep. Jeśli nie widac sterownika na liście to upewnij się, że plik indi_wmh_focuser.xml znajduje się w katalogu /usr/share/indi a jeśli nie to skopiuj go tam i zrestartuj KStars.
 7. Chyba mówimy o tym samym. Planuję dodać pełną obsługę tej nakładki do sterownika Astroberry DIY, w tym mikrokroki i tryb usypiania. Wyżej napisałem że się nie da bez ingerencji w płytkę, ale to było ok 1.00 w nocy a nad ranem przyśniło mi się rozwiązanie ;-) muszę znaleźć czas i to sprawdzić.
 8. Jak mówią amerykanie: hold your horses ;-) Przyjrzę się swojemu sterownikowi i wtedy będzie wiadomo czy problemy da się rozwiązać. Nie takie rzeczy ze szwagrem robiliśmy
 9. No więc tak... Do sterowania nakładką Stepper Motor HAT firmy Waveshare można użyć sterownika focusera Astroberry DIY który jest domyślnie zainstalowany w Astroberry Server. Przetestowałem i działa, ALE: 1) nakładka nie obsługuje trybu SLEEP więc silnik krokowy jest stale załączony i po dłuższym czasie mocno się rozgrzewa 2) obsługa mikrokroków jest możliwa ale upierdliwa: po przełączeniu wszystkich dip-switchy w pozycję 0 silnik działa tylko w trybie pełnych kroków (full step) i w sterowniku musi być ustawione Full Step po wybraniu rozdzielczości na dip-switc
 10. @bloniak91 dobrze mówisz. Wystarczy wybrać Astroberry Focuser, ustawić w opcjach piny RPI, kliknąć Connect i powinno działać bez problemu.
 11. Sterowniki nie wydają głosu. To kwestia timingu silników krokowych
 12. Sterownik Astroberry DIY (Astroberry Focuser / indi_astroberry_focuser) powinien działać z tą nakładką bez najmniejszego problemu. Obsługa mikrokroków wymaga ustawienia mikroswitchy w nakładce na pozycję 0. Do przetestowania jest obsługa dwóch silników równolegle - powinno działać jeśli odpalisz sterownik dwa razy nadając każdemu własną nazwę używając parametru driver_name (zobacz tutaj https://indilib.org/develop/developer-manual/92-indi-server.html ) Przy okazji... super nakładka! Tania i dobrze zrobiona. Załatwia problem sterowania focuserami w całości. Sam sobie chyba kupię
 13. Dobrze się wpisuje w te mądre dyskusje o czasach ekspozycji CMOSów. Z niecierpliwością czekam na podobne zdjęcie z CCD. Anybody? @HAMAL spójrz na ten artykuł, bo wygląda na to, że w tak ekstremalnych warunkach ASI290MM działa nieliniowo, co wprowadza szum kwantyzacji. Piękne zdjęcie i osiągi. Chapeau bas!
 14. Mniejsza o to. Ale nie ma za co ;-) Sęk w tym że prawdopodobnie mamy nową klasę problemów na Windows. MS wycofuje przestarzałego Internet Explorera i obdarza wszystkich Edge'm który wykończy kompy z mniejszą ilością RAM. Zwłaszcza w przypadku osób używających np. Chrome. A jak wiemy od lat nie da się całkowicie usunąć wbudowanej przeglądarki z Windows, bo jest ona bardzo mocno zintegrowana z systemem. Zmiana domyślnej przeglądarki nie ma na to wpływu. Jedynie z punktu widzenia użytkownika strony otwierają się w innej przeglądarce. Mogę się przy tym mylić, bo na co dzień pracuję na li
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.