Jump to content

RadekK

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  256
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

162 Good

1 Follower

About RadekK

 • Rank
  Altair

Recent Profile Visitors

1,563 profile views
 1. Nie kojarzę, żeby była taka możliwość w tym sterowniku. Sterownik Do samego prowadzenia teoretycznie wystarczy przeliczyć i zmienić Track Rates, ale to nie pomoże poprawić goto montażu. Te zaszyte dotyczą trybu symulatora, pozostałe są zdefiniowane dla konkretnych typów montaży (zmienne RASteps360, RAStepsWorm) i są ładowane po indentyfikacji montażu przez sterownik. Nie ma trybu custom (poza symulatorem).
 2. Chyba za bardzo kombinujesz To jest moduł komunikacji komórkowej ze slotem na kartę SIM a nie SD i obsługą rosyjskiego GLONASS a przy okazji GPS chyba też. Nie lepiej w pójść w coś prostego? W Botland akurat jest mały wybór a jednym z prostszych modułów jest ten (wspiera wszystkie systemy GPS, GLONASS, BeiDou oraz Galileo). Są prostsze ale nie na gotowym module. Poszukaj w sieci. Prosty odbiornik GPS, bez udziwnień.
 3. Wcinaj się, wcinaj O to właśnie chodzi żeby różne opcje były dostępne. Rozwiązanie na Polulu Tic jest bardzo fajne, jedyną jego wadą jest zajęty port USB.
 4. Silnik który wybrałeś pracuje przy napięciu 2.77V. Z jakiego źródła go będziesz zasilał? Jeśli myślałeś o 3,3V z Raspberry to nawet nie próbuj bo pożegnasz się z Raspberry. Raspberry nie dostarczy Ci prądu zasilania na poziomie wymaganego 1.68A. Powinieneś myśleć o silniku zasilanym z niezależnego źródła np. 12V z montażu. Przykładowy silnik tutaj, ale opcji jest wiele. Może ktoś z forum podpowie Ci lepszą. Konkretnego GPS Ci nie polecę. Ja używam takiego, ale to żadna wyrocznia. Ważne jest to, żeby moduł podłączany do GPIO wspierał napięcia na pinach 3,3V (a nie tylko 5V), w przeciwym razie może nie współpracować z Raspberry, którego GPIO pracuje z napięciami 3,3V. Ustawienie na polarną znajduje się w KStars/Ekos, zakładka Align, poniżej podglądu zdjęcia, pod-zakładka Polar Alignment.
 5. PiFace nie używa seriala więc możesz używać tych pinów. Za to PiFace Digital 2 chyba nie obsługuje silników krokowych więc tego nie użyjesz do sterowania focuserem. Taką obsługę zapewnia PiFace Relay+ z modułem PiFace Motor Control Extra. Te moduły już chyba są niedostępne więc lepiej zbuduj wszystko na sterowniku A4988. Ustawianie na polarną jest wbudowane w KStars/Ekos, które są podstawowym komponentem Astroberry Server. To jest dokładnie to co opisujesz w ostatnim zdaniu - 3 zdjęcia, 3 ruchy w osi RA, wyznaczenie osi obrotu, wyświetlenie niezbędnej korekty. Szybko, sprawnie i bezboleśnie.
 6. Ad 1. Masz dwie opcje: - GPS na USB (zajmuje port ale wiem, że niektórzy używają) - wtedy musisz zmienić konfigurację portu w pliku /etc/default/gpsd - GPS z portem szeregowym (serial) podłączanym do pinów 8,10 RPi (BCM14 i BCM15) Ad 2. Potrzebujesz: - silnik krokowy - dowolny (ale dostosowany do silnika) sterownik silnika krokowego wpierający sterowanie za pomocą DIR, STEP, SLEEP, M1-M3 (rozdzielczość) np. DRV8825, DRV8834, A4988 Alternatywnie możesz użyć nakłądki PiFace ale wtedy powinieneś użyć sterownika astroberry-piface Ad 3. Do prostego włączania i wyłączania możesz użyć modułu PiFace. Do sterowania mocą grzania (i automatyczny dobór mocy do punktu rosy) nie ma chyba gotowego sterownika. Na ten moment sterowniki ze stajni astroberry nie obsługują takiej opcji, ale możliwe, że w przyszłości będą
 7. Wyjaśnijmy precyzyjnie. Peltier jako detektor chmur działa, ale się sprawdza słabo. Głównie ze względu na wysoką bezwładność i niską czułość. Wymaga sensownego wzmacniacza operacyjnego x100 żeby podnieśc czułość, ale to czyni go podatnym na różne zakłócenia "boczne". Efekt termoelektryczny w peltierze działa tak, że potencjał pojawia się na nim na skutek różnicy temperatury po obu stronach ogniwa. Jeśli ogniwo ustawisz poziomo to dół rejestruje temperaturę podłoża, a góra temperaturę nieba. Niebo niezachmurzone jest zimne i różnica temperatury względem podłoża skutkuje wysokim napięciem (ale nadal w mV) na ogniwie peltiera. Niebo zachmurzone jest cieplejsze i bliskie temperatury podłoża, a wtedy napięcie na ogniwie jest bliskie 0V. Ja bym nie przekreślał żadnego z tych rozwiązań, ani ogniwa peltiera (używałem bardzo długo i działało nieźle, ale generowało problemy np. w bezpośrednim słońcu; nocą bezbłędnie; zimą po napadaniu śniegu na ogniwo zero poprawnych odczytów) i MLX (używam od ponad roku 24/7, działa nieźle, ale problemy odczytów w bezpośrednim słońcu zostają, nocą bezbłędnie, śnieg nadal rodzi problemy po przysypaniu czujnika). Czułością i niską bezwładnością zdecydowanie wygrywa MLX - wykrywa nawet pojedyńcze niskie chmury. Żaden z tych czujników nie jest w stanie poprawnie wykrywać chmur wysokich. Przykładowy wykres (prawdziwe odczyty) z czujnika MLX poniżej.
 8. To nie ma znaczenia dla jakości guidingu, ma znaczenie dla goto i meridian flip.
 9. https://stargazerslounge.com/topic/298664-polemaster-diy-build/
 10. Piękny sprzęt A Adamowi aka @ANowak gratuluję ponownego odkrycia
 11. Jedną widać na zdjęciu - na lunetce. Pozostałe co 120 stopni na lunetce
 12. Ostatnia obniżka. Zestaw: newton + wyciąg crayforda + lunetka + redukcja za 900 zł (+przesyłka)
 13. Hubble (a właściwie Humason) swoje obserwacje prowadził za pomocą teleskopu Hookera o aperturze 100" (2,5m), więć mógłby pozazdrościć tylko kamery
 14. Że co??? Że niby kolega ma wymontować lunetę biegunową i kolimować jak kolimator laserowy??? No nie, zdecydowanie nie. @Mazik Pochyl całą głowicę tak, żebyś przez lunetę biegunową widział jakiś odległy obiekt, ustaw środek krzyża na niewielki punkt, kręć osią RA i obserwuj czy w trakcie obrotu krzyż pozostaje w tym punkcie, jeśli nie to użyj śrub kolimacyjnych na lunetce, zawsze korygując o połowę odległości od punktu odniesienia. Przykład takiej procedury masz na tym filmie.
 15. Nie analizowałem tego, ale też nie miałem takiej potrzeby. Teraz spojrzałem i widzę, że zostawił wiele funkcji, które w Tic są niepotrzebne. To pewnie efekt "dopisania" obsługi Tic do istniejącego driveram, a nie po prostu napisanie drivera. Dla mnie nie zmienia to faktu, że zrobił działający sterownik i za to należą się credits Spojrzałem na Twój sterownik. Dobra robota! BTW. z tymi liniami kodu to przesadzasz bo Ty masz ich 576 a Helge 537 (cpp only). BTW2. jak będziesz chciał włączyć (po gruntownych testach) ten kod do core INDI to daj znać
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.