Skocz do zawartości

Mateusz_Obara

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  160
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

39 Neutral

O Mateusz_Obara

 • Tytuł
  Antares
 • Urodziny 07.09.2000

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Borowa, pow. Mielecki, woj. Podkarpackie, Polska
 • Zainteresowania
  Lotnictwo, Astronomia, Psychologia
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 8" Deluxe
  GSO Erfle 30mm, GSO Plössl 9mm

Ostatnie wizyty

427 wyświetleń profilu
 1. Nowe Astropolis a.d. 2017

  Mimo, że zawsze wolałem kwadratowe awatary, to w tym wypadku bardziej spodobały mi się okrągłe. W moim odczuciu znacznie odciążały wygląd strony. (Taki mały awatar a tyle zmienia. O.o ) Kompromis to chyba było najlepsze wyjście, skoro jest tu taki podział zdań.
 2. Nowe Astropolis a.d. 2017

  Może zmieniłeś przez przypadek poprzez galerię? Mi już chyba raz to się zdarzyło.
 3. Nowe Astropolis a.d. 2017

  Bardzo podoba mi się nowe forum choć jedna rzecz na mobilnej wersji, która mi lekko przeszkadza. Co prawda, strona nie jest już dwa razy za szeroka, jak było wczoraj, ale na stronie "Tematy" nadal jest o ułamek szerokości za szeroka (nie wystaje na ten kawałek żadna zawartość), przez co przy przewijaniu lekko meandruję z prawej na lewą. Tylko ja tak mam? (Czy tylko mi to przeszkadza? )
 4. Kolimator optyczny

  Dzień dobry. Jeśli ktoś rozważałby pozbycie się kolimatora optycznego (cheshire)-chętnie przygarnę w rozsądnej cenie. Najlepiej zapraszam na PW.
 5. Astrozagadki

  M81?
 6. Ostrzenie kątówki z reduktorem ogniskowej

  Z tego, co widzę po "html" wkradła się kropka, wystarczy usunąć.Tu poprawnie: https://deltaoptical.pl/reduktorkorektor-delta-optical-gso-075x-do-teleskopow-rc,d2306.html
 7. Jak wyważyć gso 10"?

  W tym GSO tej srebrnej metalowej części przy osi azymutu (tej większej, nieruchomej względem tuby) są po obu stronach po 2 śruby imbusowe. Po zdjęciu tuby poluzuj je i wtedy możesz przesuwać tą część. Przesuwając po obu stronach tak samo oś regulujesz wyważenie. Ja mam ustawione na stabilne pozycji poziomej, ale przy maksymalnie poluzowanym oporze osi i tak przechyla, gdy jest podniesione bo środek ciężkości tuby jest ponad osią.
 8. Jak wyważyć gso 10"?

  A czy przy położeniu poziomo tuba się przechyla?
 9. APOD - I kwartał 2017

  Dobra, nie znam się, ale, gdy patrzę na jądro to w zasadzie nie wiem, gdzie jest góra, a gdzie dół. O.o Można powiedzieć, że widzę coś takiego: Czy tylko ja tak mam?
 10. Ostrość w szukaczu GSO

  GSO 8" na Dobsonie
 11. Ostrość w szukaczu GSO

  Dziękuję bardzo za ten temat. Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że można ustawiać ostrość szukacza.
 12. W końcu bezchmurna noc. Jak miło widzieć teleskop w swoim naturalnym środowisku. Gdyby tylko nie te choinki wszędzie... (najbliższe 2 u sąsiada :/ ) Z tego wszystkiego niespodziewanie jasno (a latarnie w całej gminie zgaszone), zapewne wisi jeszcze jakaś niewielka mgła, ale mimo wszystko miło poobserwować i poodmrażać sobie palce. Aż nie czuć, czy trzymasz ołówek w ręce, czy nie.
 13. Co się stało okularowi i czy da się to naprawić

  Dziękuję za wyjaśnienie. Postaram się, by mnie tak do okularu nie przysysało.
 14. Co się stało okularowi i czy da się to naprawić

  Z kolimacją na pewno nie jest dobrze, 15 miesięcy bez kolimacji. Mówiąc o efekcie fasolki nie miałem na myśli gwiazd w kształcie fasolek, ale zanikanie pola widzenia po przeciwnych stronach przy patrzeniu w boki okularu. Nazwę wywnioskowałem z kilku postów na forum z 2005r, niewiele jest w internecie o takich efektach, albo po prostu nie umiem szukać.
 15. Co się stało okularowi i czy da się to naprawić

  OK, zrobiłem to. Pierścień dociskający musiałem na chwilę całkowicie wykręcić, bo przy poluzowanym nie chciała wskoczyć na swoje miejsce, przy odkręconym szybko to zrobiła (to była ta soczewka ta najbliżej tyłu okularu). Grzechotania brak i wszystko wygląda dobrze, ale jak będzie dokładnie okaże się w obserwacjach. Nie zakładając nowego tematu mam jeszcze jedno pytanie-czy słaba kolimacja może potęgować efekt fasolki (o ile dobrze go rozumiem) w okularach? Rok temu nie doświadczałem go, teraz jest inaczej. :/
×