Jump to content

SzymonP

Społeczność Astropolis
 • Posts

  89
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

SzymonP last won the day on June 16 2019

SzymonP had the most liked content!

1 Follower

About SzymonP

 • Birthday 12/29/1988

Kontakt

 • Strona WWW
  www.szymonpawelec.com

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa

Recent Profile Visitors

2058 profile views

SzymonP's Achievements

208

Reputation

 1. Spoko, zależało mi o wyznaczenie kierunku co do wyboru powiększenia + ewentualne komentarze biorące pod uwagę brak doświadczenia użytkowników sprzętu. 680zl to trochę sporo zakładając że znajomym może nie zaskoczyć hobby:) Poleciłem im zatem kilka alternatyw i informacji na temat moich własnych doświadczeń ze sprzętem z najniższej półki.
 2. Witam. Znajomi zakupili MAKa Nexstar 4SE i potrzebują do niego dobrać okular. Są całkowicie zieloni, a teleskopem chcieliby obserwować obiekty US - DS wybiłem im z głowy Co polecilibyście na początek? Nie szalałbym z ekstremalnymi powiększeniami żeby ograniczyć zniechęcenie (obiekt ciężko znaleźć, ucieka z pola widzenia itp) ale z drugiej strony przydałby się na tyle krótki okular, żeby widać było tarcze planet, ich księżyce, potencjalnie przerwę Cassiniego. Wole zapytać praktyków bo ja przez swoją rurkę nigdy nie spojrzałem w niebo gołym okiem więc nie chcę im źle doradzić
 3. Na pojdeynczych subach tez masz te pasy, więc to nie jest problem ze stackowaniem: U mnie na gołych klatkach to było nie do wypatrzenia, ale na stacku tak to wyglądało:
 4. U mnie, co prawda nie w canonie, takie cuda pojawiają się przy słabym zasilaniu.
 5. Super! Coś tylko z flatem się złego stało albo to jakieś odblaski. Pod jakim niebiem zbierałeś materiał?
 6. z jak ciemnej miejscówki to robiłeś ?
 7. To są jednostrzałówki czy stack? Jeśli stack to ilu klatek?
 8. masz małą liczbę darków/biasów + pewnie zgrubną kontrolę temperatury. Zresztą dark nie zmniejsza ci szumu tylko usuwa artefakty np ampglow. Odejmujac od kazdej klatki darka dodajesz do niej szum darka - im wiecej darków uzyjesz do kalibracji tym mniejszym szumem będzie obarczony, ale to bardziej zorientowani koledzy z forum pewnie opiszą albo uzupełnią.
 9. Nikomu to nie jest na rękę, chyba że policja ma ułatwione patrole bo wygląda to teraz jak parking pod tesco.
 10. Ostatniej nocy urlopu pojechałem na moją ulubioną miejścówkę w puszczy kampinoskiej - parking przy Granicy. Niestety okazało się , że naustawiali tam latarnie i straciłem godzine jazdy na kolejne miejsce ( no i nie mam teraz gdzie focić północy w zimie...). Na szczęście udało mi się wypalić kolor do trąby słonia, której materiał Halfa czekał sporo czasu. Poniżej wyniki. Niestety juz przy poprzednim zdjęciu czułem, że jest coś nie tak z gwiazdkami co potwierdziło się na Granacie. W tym wypadku efekt jest "interesujący" jednak nie chcę już tego więcej widzieć (to najprawdopodobniej wina usyfionego flattenera link) Data: 22.4 / 24.8 2019 Sprzęt: SW ED80 + SW FieldFlatter x.85 + QHY8L + HEQ5 + Ekspozycje: 22x10min Ha + 54x5min Kolor (8h 10min) Resize 75%
 11. FYI miejscówka w puszczy kampinoskiej - parking w miejscowości Granica - jest spalona. Postawili szereg latarni - zarówno na parkingu jak i na polanie.
 12. Do poprzedniego zdjęcia jeszcze wrócę. Tymczasem złapałem podczas urlopu krótkie okno pogodowe i ze względu na łysego ustrzeliłem chichoty. Data: 14.8.2019 Sprzęt: SW ED80 + SW FieldFlatter x.85 + QHY8L + HEQ5 Ekspozycje: 25x5min (2h 5min) Resize 75%
 13. Super kolorystyka, odważnie nasycona! Jedynie pozbyłbym się tej poświaty przy dolnej krawędzi.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.