Jump to content

SzymonP

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  69
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

SzymonP last won the day on November 25 2018

SzymonP had the most liked content!

Community Reputation

133 Good

About SzymonP

Kontakt

 • Strona WWW
  www.szymonpawelec.com

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa

Recent Profile Visitors

1,378 profile views
 1. Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Skoro rowanastronomy.com obraca przesyłki sprawnie w ~tydzień to nie będę się zastanawiał i kupie u nich. Co do wzmocnienia cięgnami to mój obecny pasek też je posiada (zdjęcie poniżej) i jednocześnie jest bardzo elastyczny na zginanie. Nie wiem czy to jest oryginalny pasek czy poprzedni właściciel montażu użył zamiennika, ale dla porównania kupię zapasową sztukę z embia.pl w razie gdyby przesyłka z UK się przeciągała. Jak dostane paski to napisze porównanie.
 2. Wg instrukcji Beltmoda pasek ma wymiary: 6mm wide x 2.5mm pitch x 177.5 long. Pasek ma 71 zębów. Przejrzałem katalogi i odpowiadałby tutaj pasek 6 T2.5 - 177.5 - jeśli ktoś jest w stanie to potwierdzić to będę wdzięczny. edit: Odlędziny drugiego paska potwierdzają, że jest to pasek 6 T2.5 - 177.5. Sprawdzę w boju "zamiennik z katalogu", który teoretycznie powinien być wykonany wg tej samej normy i dam znać. Jeśli profil zęba i wymiary zgadzają się to pozostaje kwestia sztywności na rozciąganie paska, która może wpłynąc na precyzje przeniesienia korekt guidingu (norma pewnie reguluje same wymiary i typoszereg, a to producent decyduje czy wykonać pasek z gumy od majtek). Będę wdzięczy za info jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie.
 3. Potrzebuję wymienić pasek w moim HEQ5. Oryginalny pasek od belt moda mogę kupić tutaj http://www.rowanastronomy.com - macie jakieś doświadczenie z zakupami bezpośrednio z tej strony? Ile czasu może zająć przesyłka? Zakładam, że rowanastronomy nie jest producentem pasków i zamawiają je normalnie na rynku, więc czy stoi coś na przeszkodzie żebym zamontował pasek od jednego z lokalnych dostawców? np. https://www.ebmia.pl/zebaty-t251775-p-604.html . Macie jakieś doświadczenia?
 4. Daj znać, znam dobry śmietnik w mojej okolicy
 5. Jak używasz photoshopa to często wykorzystywane są poniższe dodatki dedykowane astrofotografii. Polecam się zapoznać, napewno niektóre funkcjonalności Ci się przydadzą: 1. https://www.eprisephoto.com/astro-actions - zestaw akcji, z których ja głownie wykorzystuje pracę na gwiazdach, ale zawiera również jakieś wspomagacze wyciągania sygnału czy odszumianie. 2. https://www.prodigitalsoftware.com/AstronomyToolsActions.html - kolejny zestaw akcji, z których mi przydaje się czasem odszumianie i podbijanie kolorów gwiazd - również zawiera szereg narzędzi do wyciągania czy wyostrzania. ( tu jest kilka słów o tych narzędziach z przykładami: https://www.youtube.com/watch?v=soxhMq2KyjE ) 3. http://www.deepskycolors.com/archivo/2010/04/26/hasta-La-Vista-Green.html - bardzo przydatne narzędzie do usuwania nadmiaru koloru zielonego. To narzędzie jest dla odmiany darmowe.
 6. @cebalrai Wrzuć jeszcze gotowe zdjęcie jak już je obrobisz, podaj liczbę klatek/czas naświetlania i napisz, krótko jaki workflow przyjąłeś (powyżej pojawiło się kilka różnych podejść) - jak ktoś wykopie ten wątek za 2 lata to łatwiej się w tym odnajdzie. Zasadniczym problemem było uzyskanie kolorów - jak wnioskuje z ostatniego obrobionego stacka który wrzuciłeś wyszły kolory na gwiazdach i paleta barw na galaktyce.
 7. @Tayson moze tak wygląda różnica pomiędzy materiałem z kilku i kilkunastu godzin ;;) Czy 6xflat to nie za mało na wyciąganie mediany czy w zasadzie jakąkolwiek statystykę?
 8. @cebalrai Ok, przyjżałem się twojemu materiałowi i myślę, że jest bardzo fajny do nauki i może z niego być elegancka praca. Ja bym tak przygotował zdjęcie do obróbki: 1. Kalibracja - dark i flat są dobrze przygotowane. Po flacie widać trochę nierówne pole, ale jak na tak dużego newtona i dużą matrycę to ja byłbym zadowolony, chociaż nie jestem perfekcjonistą w tym temacie. Dark zostawia kilka hot pixeli, ale to można (i trzeba) wystemplować podczas obróbki. 2. Debayeryzacja. Ja używam Orion parsec z offsetami X=0, Y=0. Tutaj podaję współczynniki skalujace R=100, G=118, B=132. Spodziewałem się, że mogą one nie sprawdzić się dla twojego egzemplarza kamery i optyki, ale wygląda na to, że dają radę (polecam popracowac nad nimi mimo wszystko). Materiał zebrany pod ciemnym, czystym niebem, fotografując obiekt wysoko nad horyzontem, z mojego doświadczenia powinien już w tym kroku (lub debayeryzujac przed kalibracją) dać wrażenie zbalansowanego kolorystycznie zdjęcia. W miarę pogarszania się warunków, delikatnych chmur, materiału z miasta, nisko nad horyzonetem tło może wychodzić delikatnie zabarwione (np delikatnie czerwony ton), ale spokojnie - podczas obróbki można korygować excalibratorem (ja rzadko) i balasować np. w PS juz pracując na stacku. 3. Crop. Skąd u Ciebie te czarne pasy na klatkach? To jakiś overscan area z ezcapa? ja bym fotografował bez tego. 4. Gradient removal. Tak przygotowaną klatkę załączam poniżej (po obróbce oczywiście) - jeśli chodzi o balans barw to użyłem tylko czarnej pipety na tle i białej w centrum galaktyki więc kolor nie wymagał jakiś dyrastycznych akcji. I w zasadzie to wszystko - zostaje tylko zestackować materiałi jest gotowy do obróbki. Jeden komentarz. Ustawiłeś temperaturę na -10stC. Zazwyczaj używa się -20stC, z tego co ktoś pisał (nie sprawdzałem) jest to optimum więc jeśli masz możliwość zejść jeszcze z temperaturą matrycy to niskim kosztem możesz zadbać o lepszą jakość materiału. Mam nadzieję jakoś pomogłem, powodzenia z obróbką.
 9. Hej, używam tej samej kamery i mój workflow wygląda troche inaczej - być może u Ciebie też się sprawdzi. Po kalibracji robię debayeryzację - tutaj podaje współczynniki skalujące kolory. Ich wartość mam dobraną na podstawie wielu już wykonanych zdjęć, doświadczenia i excalibratora. Zawsze stosuje te same współczynniki i w zasadzie nigdy nie muszę walczyć z kolorem na zdjęciach (po zestackowaniu sprawdzam oczywiście balans excalibratorem i czasami koryguje kolor). Zrezygnowałbym z balansu kolorów, o którym napisałeś w punkcie 4, przed stackowaniem. Jeśli to nie problem to podeślij jedną surową klatkę, master dark i master flat. Chętnie wrzucę to na warsztat, a jestem wyposzczony jeśli chodzi o astrofoto...
 10. Nie dość, że ED80 to jeszcze HEQ5 Ile klatek przy tej skali idzie do kosza (procentowo)?
 11. Zapowiada się prawdziwa petarda jak będziesz składał finalne foto to koniecznie poszperaj w sygnale podczas wyciągania jądra - powinny się tam znaleźć drobne ciemne pyły. Jestem ciekaw finalnego efektu.
 12. Ja mam mini komputer z win10 dedykowany wyłącznie do obsługi sprzętu i radze sobie z aktualizacjami nie podłączając go nigdy do internetu... nigdy (komunikacja zdalna przez wifi bez podłączenia do internetu). Jeśli tego kompa używasz również na co dzień to sprawa się komplikuje... - Teoretycznie można wyłączyć usługę Windows Update w "Zarządzaniu" systemem, ale to nic nie daje bo automatycznie się ona włącza. Próbowałem różnych aplikacji do ubijania usług aktualizacji i żadna nie działał jak trzeba. - Zmiana ustawienia wifi na "taryfowe" unika ściągania aktualizacji, ale zapewniam Cię, że jak tylko zalogujesz się do innej sieci to windows to wykorzysta i jak zwykle ruszy z aktualizacją w najmniej odpowiednim momencie. - Na jednym z komputerów poradziłem sobie z problemem aktualizacji przez... zapchanie całego dysku - do przynajmniej 1.5 roku żadna aktualizacja się nie prześlizgnęła chociaż to trochę wylewanie dziecka z kąpielą. Ogólnie podpisuje się pod tematem i chętnie poznam skutecznie i rozsądne rozwiązanie tego problemu.
 13. Bajka! Jaki był sumaryczny czas dla niebieskiego kanału ?
 14. Czy da radę tą metodą przetestować autofocusing?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.