Jump to content

Pestek94

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  272
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Pestek94

 1. Problem jest taki że nie ma edukacji. Co druga osoba np w mediach społecznościowych co chwila rozsyła jakiś spam.. czemu ? Klikają w co popadnie. Problem nie dotyczy tylko starszych .. problem jest w edukacji wszystkich. Jak temu zaradzić ? Narazie sam nie wiem. Kampanie w tv nt wnuczków też mało dawały. Pomogły może kilku ogarniętym osobom.
 2. Miałem na myśli ten kadr z plejadami. Przyjrzałem mu się dość dokładnie i taką różnice widać chyba że to jakiś crop. Aż zobaczę przy najbliższej pogodnej nocy na kilku innych nikkorach.
 3. Abberacje w astro na 35 mm 1.8 to ja miałem nie do przeżycia... Dopiero f4. Ale z komą problemów aż takich nie miałem. 35 f2.0 D w ręce nie miałem..
 4. No właśnie i to co się dzieje na rogach mnie zastanawia... Osobiście nie spotkałem się żeby koma występowała z różnym natężeniem w różnych rogach kadru. A tu z lewej strony masz kome i jakieś poruszenie , a z prawej praktycznie jest niewidoczna. Na jakiej to puszce robisz ?
 5. Generalnie po zdjęciach rzucają się w oczy trzy rzeczy.. ostrość niezbyt dobrze ustawiona i albo źle wywarzony zestaw, albo zawiało , albo nie wiem... Tam oprócz komy są jakieś inne artefakty, których nie jestem w stanie nazwać bo nie wiem czego są wynikiem.
 6. To Ci pokażę różnice między nikkorem 35 a sigma 35 pod słońce :p przepaść ale nie róbmy offa, pomóżmy koledze.
 7. Tak, ale zajmuje się zawodowo fotografią. Tak to chyba skończyło by się na samyangu 135 mm. A z tego co widzę u kolegi @Adam87 wyżej to jest trochę innych problemów niż koma na zdjęciu z tych nikkorów.
 8. Z pewnością nie kupował bym arta stricte pod astro ale skoro już mam to i porównanie jakieś jest.. i faktycznie te 1.5 ev na nikkorze wystarczyło.
 9. Ktoś z obecnych kiedyś polował z okolic Marianowa k Iwanisk ? W sieci krąży zdjęcie z 2012 roku stamtąd, widać pięknie i Bieszczady i Tatry jak się trafi. Panorama na cały SE i NE.
 10. Robiłem wiele zdjęć 35 mm 1.8 ale DX.. i na cropie i pełnej klatce. Obiektyw praktycznie bezproblemowy. Reszta to sigma, która połowy problemów Nikona nie ma, za to ma inne ale niemające odniesienia w astro.
 11. Pewnie że tak moze się uda coś zmajstrować.
 12. Tylko jeśli utnę na stałe to automatycznie eq 3-2 jest bezużyteczny. A na krótkich czasach można coś podziałać z tuba.
 13. Jaki statyw inny niż dedykowany możecie polecić do sky guidera ? Główne obciążenie to body i dość ciężkie obiektywy sigma. Mam nogi od eq 3-2 ale ma klin paralaktyczny i nie wiem czy to się da przerobić.
 14. Kupię lunetkę do eq 3-2 i adapter T2 Nikon oraz złączkę 2 cale do adaptera.
 15. A ja dla tych co nie wiedzą jeszcze jak dodać kometę do stellarium i ją sfotografować ( w dużym uproszczeniu) nagrałem krótki film z nadzieją na czyste niebo. A jeśli nie to zostaje 23 i 24 grudnia i Woźnica
 16. Dwie ekspozycje po 10 sekund kadrowane. Zapowiada się ciekawie. Tylko pogoda...
 17. P.S. Oczywiście M51 znajduje się pod dyszlem Wielkiego Wozu
 18. W zasadzie nie wiedziałem, w którym dziale wstawić film więc daje tutaj :) Tworze nową serię kalendarium historycznych odkryć  astronomicznych na każdy miesiąc. Mile wysłucham Waszych opinii i sugestii. 

   

  1. Paether

   Paether

   Myślę, że znalazło by się dobre miejsce na taki temat :)

   https://astropolis.pl/forum/152-historia-astronomii/

  2. _Spirit_

   _Spirit_

   Ładnie opracowane.

 19. A digicamcontrol? Nie wspiera d3100? D5200 steruje bez problemu. https://www.wikihow.com/Tether-a-Nikon-D3100-Using-digiCamControl
 20. ja mam taką propozycję od siebie Sam miałem z tym problem i nieraz się jeszcze zdarza. Weź korek po winie ( jeśli nie masz w domu to kupisz w sklepie) wsadź w usta między zęby i czytaj językołamacze. Minimum 15 minut. Będą bolały mięśnie twarzy jeśli wykonasz to ćwiczenie ale dykcja znacznie się poprawi. I czytaj dużo gazet na głos. Miejsce z ktorego zwykle przemawiam wymagało ze względu na akustyke kończenia końcówek om em... i wychodzą mi teraz kwiatki w postaci "som" więc pilnuj tego
 21. Widziałem meteory obserwując niebo gołym okiem z soboty na niedziele między 23.00 a 23.45. Kilka było szybkich ale reszta wskazywała na drakonidy.
 22. czy ktoś zauważył lekko zwiększoną aktywność meteorów poprzedniej nocy? Widziałem około 30 wylatujących ze Smoka.. Więc może jednak w samą noc maksimum będzie ich naprawde więcej.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.