Jump to content

DexterX

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  216
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

129 Good

1 Follower

About DexterX

 • Rank
  Antares

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie ustawione
 • Skąd
  Lublin

Recent Profile Visitors

1167 profile views
 1. Co do prądu - teoretycznie to moc silnika 28BYJ to 500 mW (5V, 50ohm P=U^2/R). Realnie nawet mniej. Bezpośrednio z normalnego laptopa pociągnie, ale już z HUBa albo z taniego chińskiego tabletu - niekoniecznie. Wiem z doświadczenia. Robiłem ostatnio focuser do obiektywów CANONA (gotowy projekt z sieci). Przy HUBIE Mikrokontroler rozłączał się podczas pracy silnika. Tamten projekt robiony był na Arduino Nano - jest tam dodatkowy pin VCC idący na stabilizator 5V akceptujący teoretycznie nawet do 20V. Podpiąłem tam zewnętrzne zasilanie +12V. Jeśli się nie podepnie 12V, to całość jest zasilana z USB. Po podpięciu dodatkowego zasilania, główne obciążenie nie idzie już z portu komputera, tylko z 12V przez stabilizator.
 2. Ciekawe jak będzie wyglądać "backlash" dla tej osi. Trochę luzów na przekładni krokowca (kiedyś rozbierałem taki silnik - tam chyba jest przełożeni na trzech zębatkach) + spory luz na samej osi DEC. Poza tym w moim SA oś DEC chodzi raczej ciężko - to jest silnik z przekładnia, ale mały ... czy nie będzie się blokował? Mimo sporych wątpliwości z ciekawością będę śledził rozwój tematu.
 3. Nawiązując do postu "kuba527" sposób w DSS ... trzeba wrzucić wszystkie klatki LRGB do programu łącznie z Darkami, zaznaczyć wszystkie klatki, zrobić "Register checekd files" i potem program pokaże "jakość" tych plików. Jakość = największy kontrast. Potem WAŻNE wybiera się ten najlepszy jako "SET AS REFFERENCE FRAME" i potem wszystkie inne klatki są wyrównywane do niej. Potem jak chce się zrobić kanał L - zostawia się zaznaczone klatki L a wszystkie inne "light" się odznacza. I tak dalej dla całej reszty. Referencyjna wcale nie musi być zaznaczona do stacku, ale musi być w liście i to po pierwszym "register". To działa bardzo dobrze - ale jak ma się tych klatek kilkadziesiąt to klikanie może nieźle zmęczyć. Wiem - za darmo - to klikaj skoro działa ... Czy ma ktoś propozycję darmowych i działających programów - dla długoczasowej fotografii LRGB?
 4. PBS Space Time jest super - tylko on jest na granicy fizyki teoretycznej. Nazwałbym go "kanałem astrofizyki hipotetycznej", ale zachęca do myślenia. Tego nie znałem. To nie astronomia tylko matematyka, ale po wejściu tam na chwilkę zapowiada się na prawdę ciekawie. Tu spędzę trochę świątecznego "lenistwa". W sumie fizyka i matematyka (i inżynieria) to podstawy współczesnej astronomii. Trudno interesować się jednym a zapominać o innych.
 5. Dziękuję za odpowiedzi. Będzie sporo programów do prześledzenia przez święta. Oglądałem Jak Działa Wszechświat. Potwierdzone teorie przeplatają się tam z niesamowitymi hipotezami. Miałem wrażenie, że głównym celem programu jest budowanie sensacji a nie szerzenie wiedzy. Można to oglądać - z dystansem. Coś dla całej rodziny na święta Z innej beczki - lekkie programy Anglojęzyczne: 1) Deep Sky Videos - robione przez University of Nottingham popularno-astronomiczne, robione z odrobiną angielskiej flegmy, prowadzone między innymi przez czołowych światowych astronomów. Mają fajny (niedokończony) cykl omawiający katalog Meissnera. Wiele obiektów typu M--- jest nudna (gromady otwarte), a oni i tak potrafią znaleźć w nich coś ciekawego.
 6. Szukałem, ale nie znalazłem tutaj rankingu takich programów. Na nasze szczęście, ostatnio na Youtube pojawia się coraz więcej ciekawych programów popularnonaukowych, często poświęconych astronomii. Nie tylko teoretycznej, ale i obserwacyjnej (przytaczane są raporty z najnowszych obserwacji) Możliwe, że cześć z nich przegapiłem, może niektórych nie znam. Jeśli chodzi o programy w naszym języku to według mnie ranking mnie wygląda tak: 1) Astronarium (aż dziwię się, że coś tak dobrego, może w naszym coraz bardziej dziwnym klimacie powstać) 2) Astrofaza - bardzo fajne, ale widać, że czasami kierowane do młodszej widowni. 3) Scifun - seria "płaska Ziemia" 4) Naukolog - ogólnie całość ok, ale tam są błędy merytoryczne Ja jestem oczywiście tylko amatorem śledzącym miedzy innymi na Youtube to co się dzieje we współczesnej astronomii. Co o tym myślicie? Czy są lepsze polskie kanały? Ewentualnie - dobre anglojęzyczne ?
 7. Nie mogłem się powstrzymać. Naoczny argument przeciwko "płaskiej ziemi": https://demotywatory.pl/wiecej/4894227/A-jednak-Ziemia-zdecydowanie-nie-jest-plaska?fbclid=IwAR2HwfsJBpF1EK_onYfXLJoo4B5DTo1IRbiJzrIFpiG3b4ZMR27gDYTVIt4
 8. To był dokładnie ten problem, który miałem ze stackowaniem. Nawet wygląd surowych klatek był podobny - sporo wyraźnych, ale trochę rozmytych gwiazd (ze względu na skalę), których DSS nie łapał. Może zmiana parametrów kamerki by pomogła, ale pamiętam, ze próbowałem paru różnych ustawień gain i offset i efekt był podobny. O ile z powodu irytacji nie skasowałem materiału, to muszę wypróbować sposób HAMALA. Dzięki za podpowiedź. AS na razie jeszcze nie ogarniam, szczególnie jeśli chodzi o DSy. Może w przyszłości.
 9. Trochę kolorami można się kierować - bo w krokowcach są one zwykle znormalizowane. Większość silników unipolarnych da się podłączyć jako bipolarne (odwrotnie nie). Unipolarne mają zwykle 6 wyprowadzeń - środkowe wyprowadzenia cewek się pomija, zostają wtedy 4 przewody do podłączenia. Znalazłem schemat silnika z montażu MT-1 na sieci. Jeśli można im ufać - to powinny zadziałać z Astro EQ. Problemem może być raczej ich duża przekładnia - szybki obrót takiego montażu może trwać dłuuuugo. A co do błędów - to czy diody się święcą o ile pamiętam, nie jest wyznacznikiem prawidłowego działania tylko tego, że jest napięcie na modułach Ardruino i na zailaniu Shielda, oraz, że jest komunikacja pomiędzy Arduino a PC (ta migająca na Arduino). Mogłeś źle polutować albo źle włożyć moduły kontrolerów silników krokowych. Posprawdzaj najpierw, czy napięcia na poszczególnych nóżkach modułów kontrolera są ok. Jeśli tak to potem posprawdzaj kontakty wejść/wyjść sterujących modułami silników bezpośrednio z pinami Arduino. Zimne luty lub przerwana ścieżka może wygenerować taki błąd. O ile dobrze pamiętam na schemacie AstroEQ było to dosyć łopatologicznie rozrysowane.
 10. Znowu super zdjęcie. Widać, że opanowałeś ASI 178. Mam tą samą kamerkę i też myślę o tym, żeby spróbować podobnych ekspozycji tylko na SCH 8 cali z reduktorem 0.6 i microfocuserem. Wynikowa ogniskowa wyszła około 1200 cm. Kolimację zrobiłem chyba ok - piękne krążki dyspersyjne. Przy jasnych gwiazdach kamerka dawała piękne prawie punktowe obrazy. Poległem na zwykłej M13 - DSS nie był w stanie złożyć zdjęcia - twierdził, ze nie ma gwiazd odniesienia. Złożył mi ze dwie klatki ze 100. Resztę grzecznie zignorował. Efekt z dwóch klatek był całkiem ok, ale na poziome 80 ED. Ekspozycje robiłem rzędu 7 s. POMOCY!
 11. Bardzo dobrze zrobiony film. Widzę konkurencję dla Astrofazy
 12. Dzięki za komentarz. Postaram się jeszcze trochę pobawić kolorami.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.