Skocz do zawartości

DexterX

Społeczność Astropolis
  • Postów

    268
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez DexterX

  1. Przykładowe zdjęcie z obiektywem Soligor przerobionym na mikro teleskop, tak, żeby pokazać, że się nie wywraca w tybie AZ bez przeciwwagi. Soligor oczywiście nie jest w tym zestawie za 250 PLN ...
  2. Racja. To EQ1. I tak adapter GSO to połowa wartości. Znalazłem do tej głowicy statyw stołowy. Zdjęcie poniżej. Cena zostaje, ale zestaw poszerza się o mini statyw. Pręt przeciwwagi też zostaje - chwilowo go odkręciłem, żeby pokazać, że to ustrojstwo może spojnie pracować w trybie AZ.
  3. DexterX

    Tuba SW120ED.

    Sprzedane, temat do zamknięcia.
  4. DexterX

    Tuba SW120ED.

    Wstępnie zarezerwowany do 19 marca przez Człeko ...
  5. DexterX

    Tuba SW120ED.

    Dodam, że aktualna cena nowej tuby to około 7000 pln.
  6. DexterX

    Tuba SW120ED.

    Do sprzedania teleskop Sky Watcher 120ED. Był kupiony na tym forum w 2016 roku za 4400 PLN. W zestawie oprócz tego co widać walizka (chyba nie oryginalna, ale nie gorsza). Sprzęt przeze mnie użyty cztery razy do wizuala. Mam za jasną okolicę, żeby używanie takiego refraktora miało sens. Poza tym wisiał na ścianie. Stan praktycznie fabryczny, zaniast jednej śruby mocującącej wyciąg jest przykręcony dodatkowy uchwyt pod szukacz - tuba jest oryginalna, więc ten dodatek można po prostu odkręcić. Zdjęcia soczewek starałem się robić tak, żeby było widać zarówno stan soczewek (linie proste na soczewkach to odbicia a nie rysy) jak i samych pokryć. Pokrycia bez żadnych symptomów degeneracji. Uwzględniając to, że tuba ma parę lat , ale też uwzględniając inflację myślę, że cena 4400 pln będzie uczciwa. Odbiór osobisty w Lublinie lub wysyłka 100 pln - taki sprzęt do wysyłki wolę dobrze zapakować i ubezpieczyć, to będzie duża paka. To duża tuba - ostatnie zdjęcie w porównaniu do głowicy EQ2, nie jest w zestawie.
  7. Sprzedam głowicę montażu EQ2 z dorobionym przeze mnie przejściówką i adapterem GSO dovetail... Cena samego adaptera GSO to 30 EUR. Proponuję 250 pln za całość, z dodatkowym prętem do przeciwagi plus koszty przesyłki.
  8. Proszę o zamknięcie tematu. Chciaĺem niedrogo sprzedać przyzwoity montaż, ale nikt nie chciał zaryzykować. Dodam, że przetestowałem go i działa nieźle jak na tę wagę.
  9. Stan bardzo dobry / idealny. Praktycznie nie używany, może dwa trzy razy. Krzyżyk na trzecim zdjęciu - komórka w okularze, obiektyw na ścianie - tylko , żeby pokazać krzyżyk. Linie krzyża z dokładnością do paru stopni pasują do ułożenia okularu. W komplecie obie zatyczki. Na stopce tylko ślady tych dwóch przykręceń do teleskopu. Cena 300 PLN. Pokryję koszty wysyłki Inpost do paczkomatu. Bez możliwości rezerwacji itp. Proszę tylko o konkretne oferty. -
  10. DexterX

    Pilot Synscan

    Było parę pytań czy obsłużą montaże spoza stajni Sky Watcher (np Celestron) - niestety wyglądają identycznie, może nawet są identycznie zbudowane, ale firmware i standardy komunikacji są całkiem inne. Nie będą działać z innymi montażami niż Sky Watcher. Nie nadają się też do ubogich wersji montaży Sky Watcher - nie podepniemy ich do prostego napędu w jednej czy dwóch osiach. Musi być napęd Synscan. Czyli ogłoszenie dla tych co albo kupili zestaw bez pilota (były takie wersje), albo im się zepsuł. Ogłoszenie cały czas aktualne.
  11. Oryginalnych obciążników nie znalazłem, więc dorobiłem dwa o wagach widocznych na zdjęciach.
  12. Nie mogę nigdzie znaleźć przeciwwagi - jeśli nie znajdę oryginalnej zostanie dotoczona zastępcza.
  13. Nie jest bezcenny - 1500 PLN. Tylko uwaga - był dogłębnie rozkręcany (nawet pisałem o tym w jednym wątku). Większość zębatek w środku jest plastikowa, jedynie ślimak i ślimacznica metalowe. Praca przekładni przypomina dźwięk młynka do kawy. Wg. mnie nie pogorszyło to jego właściwości odnośnie trackingu. Udźwignie Ascara (max udźwig to 6 kg), ale za efekty w tej cenie to już mi się nie chce ręczyć. Dałem niską cenę - statyw działa, ale nie daję gwarancji dokładności trackingu itp. - po prostu niech następny właściciel sam się z nim męczy. Wieczorem dodam dodatkowe zdjęcia. Może nawet jedno od wewnątrz - rozkręcenie to dwie minuty. Ogólnie montaż precyzją można porównać do Sky Adventurera i to raczej od dołu. Nie jest to precyzyjny montaż - dlatego go sprzedaję. Ma też ułamany i dosztukowany dzyndzelek w jednej z zaślepek baterii. Ma dołożone dodatkowe wyjście z baterii wewnętrznych - 12 V i dodatkowy port 5V 1A USB (działają też przy podłączeniu zewnętrznego zasilania 12V - taki wbudowany mini hub). Na zdjęciu widać jak jest podłączony do Asiair Plus - połączenie działa, ale w szeregu przez oryginalnego pilota. ASI wykrywa i steruje tym montażem. W zestawie dodam potrzebne kabelki (oczywiście Asiair nie jest częścią zestawu).
  14. Jak w temacie. Sprzedam statyw GOTO Ioptron Smart EQ pro. SMART znaczy, że jeśli jesteś mądry, ominiesz ten statyw z daleka. EQ - nie utrzyna pionu sam się wywróci. PRO- jak pro to trzeba go kupić!
  15. DexterX

    Pilot Synscan

    Piloty różnią się wejściami o tyle, że ten mniejszy (tu po prawej - odwrócony) wcześniej po lewej ma dodatkowe wejście zasilania.
  16. DexterX

    Pilot Synscan

    Sprzedam w sumie dwa piloty Synscan. Oba w pełni sprawne. Dwie różne wersje, funkcjinalność identyczna - u mnie oba leżą w szufladzie. Cena 200 pln za szt. Pierwsza zainteresiwana odoba wybiera wesję, którą chce. Oba piloty obsługują chyba wszystkie montaże SW zarówno EQ jak i AltAz (po podłączeniu pod AltAz powinno pojawić się dodatkowe menu - mogę sprawdzić). Nowsze montaże SW są wstecznie kompatybilne co do pilotów. Sprzedaję bez przewodów - są różne do różnych montaży, ale do standardowego wejścia 8 pin HC pasuje i działa jako przewód zwykła "pełna - z wszystkimi przewodami" skrętka Ethernet.
  17. Tak szczerze mówiąc to sam uważam, że taki setup to trochę przerost formy nad treścią, miałem wolny Asiair, kamerkę, więc chciałem zobaczyć jak to działa a zadziałało tak dobrze, że aż się pochwaliłem... Zastosowanie praktycze jakie mi do głowy przychodzi - może służyć na imprezie z dużą ilością znajomych do szybkiego pokazania nieba. Z doświadczenia wiem, że jeśli w towarzystwie jest chociaż dwójka dzieci to zrujnują każdy allignment ... Wracając do tematu. W systemach takich jak Asiair czy Stellarmate jest to zaimplementowane już w pakiecie oprogramowania. Po prostu - po wejściu w ocje znajdowania obiektu jest to robione automatycznie podczas ruchu montażu. Trochę przegadane, ale mniej więcej tak to wygląda: Teraz prawie wszystkie aplikacje Astro nawet na system windows mają podobne opcje, włączając to darmowy "kombajn" NINA, tylko wtedy trzaba mieć podłączonego laptopa. Z tego co się orientuję to tylko ASIAIR i STELLARMATE mają aplikacje na komórki z tą różnicą, że Asi działa a SM czasami działa. Można inne programy kontrolować (włącznie z NINą zainstalowaną na jakimś mikro PC) z komórki przez pulpit wirtualny VNC, ale to zaczyna się wtedy robić uciążliwe.
  18. Wow, to wygląda prawie jak agresja słowna Ja tylko pochwaliłem się czymś, co zmontowałem dla siebie, po to, żeby na szybko zerknąć na parę obiektów bez ręcznego ustawiania. Moje lenistwo polega na tym, że nie chce mi się ustawiać statywu i robić allignu. Wyniesienie zmontowanych w setup 30 kg na taras nie jedt problemem ... Racja, niektórzy czerpią przyjemność z recznego piszukiwania obiektów, ale mają zwykle dobsony ... Montaż to LXD 650 z dołożonym AstroEQ (wielkość podobna do NEQ6), tuba to refraktor TS102/714.
  19. Dokładnie - piloty to już całkowity przeżytek. Bawiłem się też Stellarmate - próbowałem zrobić to samo. Da się, ale jak coś Stellarmate odbije, to można pół godziny bawić się w przepinanie kabelków i resetowanie zestawu. Stellarmate działa dobrze przy kontroli przez laptopa i Kstars, a aplikacja na komórki to totalna porażka - wiesza się częściej niż Windows Vista Asi działa za każdym razem szybko i bezproblemowo. A teraz odpowiedź na pytanie na temat setupu. Napiszę, bo możliwe, że nie każdy bawił się z ASIAIR. Setup jest banalnie prosty: 1) montaż GOTO obsługiwany przez ASIAIR (u mnie AsroEQ założone na stary przerobiony montaż MEADE, każdy montaż EQ Skywatcher zadziała, najlepiej podłączony bezpośrednio do ASI bez pilota) 2) kontroler ASIAIR 3) kamerka kompatybilna z ASIAIR + szukaczoguider (u mnie ASI 120 MINI + szukacz SVBONY 30/120) 4) wiadomo - jakiś teleskop, przez który będzie się podziwiać niebo. Można by powiedzieć, że po co kombinować i kamerkę można podpiąć pod wyciąg teleskopu głównego - funkcjonalność będzie praktycznie ta sama a będzie prościej - będziemy mieć EAA. Ja osobiście jednak lubię sobie czasami zerknąć po staremu przez okular - wg mnie to inny klimat niż patrzenie się na ekran. Kabelki w sumie są w zestawie z kamerką i z ASIAIR. Wystarczy to wszystko założyć i najważniejsze zgrać guider z teleskopem (ustawić równolegle do tuby), żeby środek pola widzenia kamerki był zgodny z tym co widać na środku naszego pola widzenia przez okular. Ponieważ szukacze nie mają regulacji osiągnąłem to podkładając kawałki plastiku pod stopkę szukacza, tak, że w końcu udało mi się go ustawić. Resztę ogarnia sam ASIAIR - statyw musi być ustawiony tylko mniej więcej, Asiair przesuwa się tam, gdzie wg. niego powinien być szukany obiekt, robi zdjęcie przez guider, znajduje realną pozycję teleskopu robiąc Plate Solve (porównuje gwiazdy ze zdjęcia ze swoją bazą danych i dowiaduje się, co dokładnie znajduje się w kadrze), robi poprawkę -czasami jest to jedna poprawka, czasami dochodzi do trzech iteracji. Polecam poszukać na Youtube - jest mnóstwo tutoriali odnośnie konfiguracji ASIAIR. W 99% przypadków ludzie używają tego do astrofotografii (kwestia dodatkowego kosztu elementów - dodatkowe ponad 2,5 tys dołożone do teleskopu), ale jak widać, do visuala też może być pomocny.
  20. A tu zrzuty ekranu z ASIAIR ustawiającego się na M31. W kadr weszło drzewo, ale i tak trafił.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.