Jump to content

PiotrTheUniverse

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  468
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

213 Good

About PiotrTheUniverse

 • Rank
  Altair
 • Birthday 02/03/1985

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa i okolice
 • Sprzęt astronomiczny
  - oczy z wadą wzroku
  - teleskopy:
  Synta 12 Flex Dobson
  Synta 8 Dobson
  (do obu newtonów szukacz kątowy GSO 8x50)
  Meade R80/400 + statyw foto
  - okulary:
  MaxVission 28mm, SWA 13mm, TMB 8mm, TMB 5mm, Baader 32 mm, Celestron 40mm,
  - lornetki:
  Celestron SkyMaster 15x70
  Berkut 10x50

Recent Profile Visitors

2,839 profile views
 1. Io nie Io, skoro widać momentami pasy i paseczki, które są jaśniejsze od czarnego cienia, 150x (przez ten vixen) powinno styknąć na wyzerkanie czegoś. U mnie kiedyś Syntą 5 cień przy 180x były ewidentny, nawet kropka a nie punkt - choć seeing wtedy o niebo lepszy. Tak czy kwak, przy tym pływaniu obrazu nad horyzontem, co wczoraj, detale US widziałem tylko w ułamkach sekund, niestety. Cienia nie zobaczyłem 12tką, pewnie raz za duże powiększenie wziąłem, a 2 za późno było już.
 2. Wczoraj im później, tym bardziej powietrze się skraplało, obraz planet faktycznie gówniany, choć Astrobonq widział swym achromatem cień Ganimedesa na tarczy. Mi newtonem 12 udało się bez problemu triplet Smoka namierzyć, ale bardziej zdziwiło mnie zaobserwowanie dużej i słabej mgławicy planetarnej NGC7048 pomimo światła Księżyca na całym niebie. Skąd wiedzieliśmy o pogodzie? ICM niezawodne jak zwykle.
 3. Dziś robimy najazd na Mostówkę, jak będzie się ściemniało, a po wschodzie Księżyca też trochę się poluka, by nie wrócić z pustym notatnikiem. Ktoś chętny?
 4. Jutro najpewniej spotkanie koło Stoczka Łukowskiego. Ci co byli - wiedzą gdzie. Ktoś chętny jeszcze - dawajcie znać:))
 5. Potężnie jasny - bo raczej też za dnia.
 6. Damn, mglisto w Puszczy, za to jest np. plan B - miejsce do sprawdzenia 52.923523, 21.160448 (nawet trochę ciemniejsze)
 7. Dziś zaspałem, na wtorek są plany. Wstępnie Puszcza B. Od zmroku do świtu
 8. Dziś przed świtem dużo Akwarydów (oby). Ktoś, coś? Oprócz prób z lornetką, chcę oglądać od około 1 w nocy (sytuacja na mapce) - mam dość ciemne miejsce w okolicy Zegrza.
 9. Budżet na używaną 8mkę na dobsonie, do której z czasem/apetytem będziesz potrzebował 2-4 okularów - w sumie za kolejne kilkaset. Ja chyba swoją sprzedam niedługo, ale nie wiem w ogóle, czy potrzebny Ci akurat taki teleskop, więc poczytaj o nim najpierw, jak i o innych. Niemniej, jest to duża jakość w stosunku do ceny - jeżeli ma się zamiejskie niebo, lub możliwość własnego transportu pod takowe (ja już długo i dużo z nim jeździłem, więc wycisnąłem z niego tak dużo, że przyszła w końcu kolej na większy sprzęt).
 10. Wojt, właśnie nabylem 12tkę flex parę dni temu. Dla mnie to ona też zdaje się granicą mobilności... No trochę już waży - ale w moim matizie mieści się idealnie, prawie na styk, na fotelach z tyłu.
 11. A na jakim niebie oglądasz? Jak ze światłosiłą i podatnością na zaświetlenie przy tych większych i rozmytych obiektach... bo np. 14tką i 12tką miałem problemy z samym dostrzeżeniem Veila (bez filtra), którego 8mką lepiej widziałem. To fajnie, że te 2 cale pomagają w szukaniu słabiakow. Powyżej chodziło mi o te wszech-dostępne obiekty, jak M27, czy jasne gromady kuliste, binarki czy M11, a nie jakieś galaktyki 12-13 mag i inne trudne obiekty* I już nie biega mi na ile procentowo obraz jest jaśniejszy, ale o wrażenie ogólne.
 12. Moim skromnym zdaniem, do 8mki kolimator laserowy, choć najwygodniejszy, nie jest tu produktem pierwszej potrzeby; zdecydowanie bardziej przyda się przy większych lustrach i w teleskopach kratownicowych - wymagającej częstszych ingerencji kolimatora. Zakładam, że obserwacje będziesz prowadził głównie pod umiarkowanie ciemnym niebem (zresztą, tak jak ja swoją ósemką - zazwyczaj około 50km od centrum WWa) - i tutaj nie ma chyba potrzeby kupowania 10tki, która lubi już trochę lepsze warunki (choć z drugiej strony, przy odpowiednim seeingu i trochę dłuższym wychłodzeniu lustra - najjaśniejsze i skoncentrowane obiekty pokaże o te, dajmy na to, 10 procent lepiej). A żeby zobaczyć wszystko, co się da newtonem 8 - trzeba na to na pewno kilku lat To może obejrzyj sobie dokładnie newton 8 w sklepie / a najlepiej na obserwacjach z kimś, żebyś mógł przed ew. zakupem zobaczyć, co i jak powinno tam działać.W razie czego, poproś na tej giełdzie o dobre zdjęcia luster, dopytaj, czy sprzęt nie ma jakichś luzów, lub braków w zestawowych akcesoriach , zaś ryskami na obudowie/statywie itp. kompletnie się nie przejmuj.
 13. Wizualnie rozczarował mnie ostatnio nawet przy wschodniej granicy. No cóż, obiekt do fachowego fotografowania
 14. Dzisiaj skręcam nowonabytą Syntę 12 i lecim testować, tak do 50 min za miasto - tam, gdzie pogoda dopisze. Ktoś chętny dołączyć? Astrobonq chyba jedzie.
 15. Obserwy w Mostówce w miarę, pomimo kilku chmurek (wilgoć była większym kłopotem). Seeing mizerny, ale podziałałem do 2 z hakiem. Tomchm działał trochę krócej, oglądał kilka klasyków, z których ja spojrzałem na M57,51, ale najlepsza była ponoć M3. A ja przed powrotem byłem pewien odnalezienia... 0/4 planetarek w Łabędziu i okolicy. Jednak po powrocie SKY-MAP.ORG i inne źródła utwierdziły mnie w wyniku 1/4 - IC4997 widoczna była jako "gwiazdka" w asteryzmie kilkusekundowej długości trójkąta. Pozostałe 3 kropki jeszcze trudniejsze; poczekają na lepsze warunki i jeszcze dokładniejsze mapki (coraz to mozolniejsze te łowy, hłe hłe).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.