Jump to content

PiotrTheUniverse

Społeczność Astropolis
 • Posts

  712
 • Joined

 • Last visited

About PiotrTheUniverse

 • Birthday 02/03/1985

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa i okolice
 • Sprzęt astronomiczny
  - oczy z wadą wzroku
  - teleskopy:
  Synta 12 Flex Dobson
  Synta 8 Dobson
  (do obu newtonów szukacz kątowy GSO 8x50)
  Meade R80/400 + statyw foto
  - okulary:
  MaxVission 28mm, SWA 13mm, TMB 8mm, TMB 5mm, Baader 32 mm, Celestron 40mm,
  - lornetki:
  Celestron SkyMaster 15x70
  Berkut 10x50

Recent Profile Visitors

7949 profile views

PiotrTheUniverse's Achievements

427

Reputation

 1. Ja mam ratio zaświetlenia jakieś 40-50, więc przynajmniej nawet nie próbuję wyciągać.
 2. Wiadomka, że do US nie jest to pierwszorzędny sprzęt, ale z tym "nie da się" - mocna przesada. Da się, i to całkiem dobrze Jest to w porządku - na początek przygody z tą zabawą, nawet trochę (jasnych) obiektów głębokiego nieba można podpatrzeć. Jeśli jednak mówimy o wykorzystaniu możliwości wspomnianych newtonów 10 czy 12 cali - potrzeba pojechać najlepiej ze 40 km, albo chociaż 20km dalej za miasto.... różnica będzie naprawdę wyraźna.
 3. Z tej Sopotni na południe od Żywca to we wrześniu kawał DM zobaczycie; najpełniejsza będzie od razu po zmierzchu astronomicznym (po północy to już mniej "mleka", a więcej zimowych gwiazdozbiorów).
 4. Sierpień w tej części kraju to już ciemne noce, oraz nasilenie Perseidów (a konkretnie okolice 13 sierpnia -wówczas Księżyc jeszcze niewielki i zachodzi późnym wieczorem). Jest także szansa na mniej komarów, niż to bywało w czerwcu. Oprócz Drogi Mlecznej - spadające meteory... czy może być romantyczniej? Znajdź coś ciemnego z mapy https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=7.61&lat=51.4442&lon=21.1266&layers=B0FFFFFFTFFFFFFFFFF - wybierz na górze po prawej zakładkę WORLD ATLAS 2015 - miejsca na pograniczu zielonego koloru to już bardzo dobrze widoczna Droga Mleczna w sierpniu. Oczywiście - przy dominującym Księżycu nie ma szans na Drogę Mleczną, więc obecnie druga połowa miesiąca zdecydowanie odpada. Powodzenia.
 5. O Syriuszu B nic nie wiem, ale takiego Rigela B bezproblemowo 8mką, co w 12tce się nie udawało już!
 6. Erasmus zaliczona - przed poniedziałkowym świtem, kiedy była koło Gienah. Wówczas b. jasna i dla teleskopu łatwa, dostrzeżona też lornetką. Pierwszy raz 3 debiutujące u mnie komety jednej nocy - bo jeszcze ATLAS M3 i najsłabsza Russell-LINEAR.
 7. Namordowałem się dzisiaj Syntą 12 - i nie wypatrzyłem:( Raczej więc już po ptokach.
 8. Dobre przygotowanie i czas - święte słowa. Niestety, chciałem rozprawić się z tym w 15 minut - lornetką 10x50; nastawiłem się na szukanie cieniutkiego Księżyca, no przez to lipa. Mogłem wypatrywać punkcika Wenus (i jbc - miałem w zanadrzu teleskop). Szkoda, chociaż te 3 minuty zakrycia i tak zasłoniłyby mi chmury.
 9. Ciekawe zagadnienie. Nie znam się, ale ten ślad będzie nieporównywalnie mniejszy, może nawet niewidoczny, nieprawdaż? Średnica satelity wydaje mi się za mała - za to znacznie gorzej, jeśli chodzi o odbijanie światła.
 10. Słuchajcie, pierwszy raz widziałem coś takiego, gdy jeszcze było widno. Wczoraj 22.04, niemal równo 20:00 - Wenus ledwie jeszcze widać, a tu, po przeciwnej stronie dokładnie -  BOLID! Krótka, niewielka, zielona kula lecąca ukośnie z góry - od północnego wschodu na wschód. Prędkość umiarkowana. Zauważylem ją na 45 stopniach, szczęśliwie pakując akurat teleskop do samochodu. Możliwe, że zaczęła swój lot znacznie wyżej. W momencie zauważenia świeciła najjaśniej; ciężko oszacować przy tym świetle, ale była bardzo wyraźna, Księżyc  w kwadrze jak nic. Wyglądała jak fajerwerk, ale rozpłynęła się w powietrzu; efektów dźwiękowych brak. 

  1. DARK

   DARK

   To nie był bolid tylko satelity Starlink z poprzedniego startu . Też je widziałem - chyba z 5szt i rzeczywiście pierwsze co pomyślałem to że bolid. Ale leciały co ok 30sek z rozbłyskami do ok -4mag i to była odpowiedź co widziałem/liśmy :)

  2. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   To było już na pierwszy rzut oka za szybkie na satelitę - tak mi się przynajmniej wydaje. W każdym razie - szybsze od Starlinków, które do tej pory oglądałem. Ale nie będę się upierał. Szkoda, że nie wypatrzyłem ich więcej - miałbym wtedy smutną pewność... Niedługo, podczas białych nocy, może być to częste zjawisko. Masakra.

 11. Coraz wcześniej masz M57, a późno późno M27 - a dla niej warto się zerwać późno w nocy. Wcześniej polecam złapać M97, która w mniejszym zoomie sąsiaduje z galaktyką.
 12. Ja mam (względnie) łatwe do oglądania zderzenie galaktyk: NGC520 w Rybach - znalazłem w... notatce ze swojej niedawnej sesji. Jest tam zdjęcie.
 13. Jeśli to nie elektronika - nic złego się nie stanie. Bywa, że zostają trwalsze ślady i od czasu do czasu należy odpowiednio przeczyścić - gdy już wyschnie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.