Jump to content

PiotrTheUniverse

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  699
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

413 Good

About PiotrTheUniverse

 • Rank
  Procjon
 • Birthday 02/03/1985

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa i okolice
 • Sprzęt astronomiczny
  - oczy z wadą wzroku
  - teleskopy:
  Synta 12 Flex Dobson
  Synta 8 Dobson
  (do obu newtonów szukacz kątowy GSO 8x50)
  Meade R80/400 + statyw foto
  - okulary:
  MaxVission 28mm, SWA 13mm, TMB 8mm, TMB 5mm, Baader 32 mm, Celestron 40mm,
  - lornetki:
  Celestron SkyMaster 15x70
  Berkut 10x50

Recent Profile Visitors

4792 profile views
 1. Jeśli to nie elektronika - nic złego się nie stanie. Bywa, że zostają trwalsze ślady i od czasu do czasu należy odpowiednio przeczyścić - gdy już wyschnie.
 2. Nie, to malutko. Przynajmniej w naszym kraju. W przejściowych warunkach pogodowych (jakie u nas dominują) to obserwacje poniżej 80% wilgotności stanowią komfort. Powyżej - zaczynają często parować okulary, szukacze itd. Oczywiście - zależy jeszcze od temperatury. Ale mi się seeing świetny na planety trafił nawet, gdy było 90%. Chyba, że używacie jakiejś innej skali - o której ja nie wiem. Specem nie jestem - mówię o swoich doświadczeniach i odczytach z ICM czy meteoblue. Pozdro
 3. Witajcie! Na wstępie – ogromne podziękowania dla Adama Jesiona – za wiadomą inicjatywę, dzięki której, w obecnej, trudnej sytuacji - mogę zamieścić tu bezpłatnie poniższą informację. A może być to ciekawa oferta dla Was, gdyż pomimo problemów, które obecnie przeżywamy - warto pomyśleć o wakacyjnym wypoczynku, który będzie nam w tym roku potrzebny jak nigdy wcześniej. A wypocząć można przecież w tak pięknym zakątku naszego kraju, jak Mazury. ...a konkretniej - niedaleko przedsionka Mazur – Nidzicy. Jeżeli są tu pasjonaci jazdy konnej (i jej profesjonalnej nauki na każdym poziomie), wśród malowniczych scenerii (gdzie można także popływać, pospacerować po lesie itp.), a wieczorem i w nocy – ogniskowych, gitarowych biesiad ze wspaniałą atmosferą - to coś dla Was! Więcej informacji w linku poniżej - gdzie oprócz wielu zdjęć, zobaczyć można aktualną, pełną ofertę naszego klubu jeździeckiego: https://szarza.pl/obozy-konne/?fbclid=IwAR0veMaKt_ojWTOmmeWHleW3F2yFoLMwr_K8q_r1Hrq23sIbRkjStz8BzFs Dodam jeszcze, że w sierpniu i we wrześniu – po nadejściu ciemniejszych nocy – warunki obserwacji i fotografowania gwiazd w Łynie i okolicy są bardzo interesujące (nie byliście – to sami sprawdźcie ten rejon na mapie LP https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=10&lat=7064590&lon=2271794&layers=B0FFFFFTFFFFFFFF ). A jeżeli Wy, łowcy ciemności - akceptujecie nawet „białe" lipcowe noce i uwielbiacie obłoki srebrzyste w środku roku – w tej części kraju, wczesnym latem noc jest już bardzo krótka i najlepszy jak dotąd spektakl „sreber” osobiście ujrzałem właśnie tam! Pozdrowienia a przede wszystkim - zdrowia i dobrej energii!
 4. Co do Parasola - widziałem Syntą 8. "Nie za wielka, trochę nieregularna, kolista mgiełka, z jaśniejszym, większym środkowym obszarem. Zgodnie z obserwacją/przewidywaniem – galaktyka spiralna." Tyle wywnioskowałem z widoku - nie wiedząc wówczas, na co dokładnie patrzę,
 5. Od takiego nieba zaczyna się robić ciekawie - jeśli chodzi o obserwacje obiektów DS. Najlepiej celować w okolice w miarę blisko zenitu (a tam pełno teraz galaktyk). A gdy skończy się kwarantanna i ...białe noce od maja do lipca - można się pokusić o wyjazd w stronę Stoczka Łukowskiego (atestowałem, wspólnie z kilkoma forumowiczami) i zyskuje się z 1 - 1,5 magnitudo, więc i widoczność / detale niektórych galaktyk.
 6. Tak, takich obiektów zderzających się, lub (przynajmniej pozornie) do siebie zbliżających - jest wbrew pozorom na niebie niemało - i to nawet w zasięgu mniejszej od Twojej Synty - 8. Mam na myśli te, które po prostu są ciekawe. Ciężko mi stwierdzić, czy niebo, którym "dysponujesz" będzie wystarczające. Jeżeli jednak "wkręcą" Cię jaśniejsze galaktyki, które na pewno możesz oglądać u siebie - wszystko w swoim czasie:) Nie będą to zdjęcia - ale jak dla mnie - i dla wielu - intrygujące obrazy. Zacznij sobie od ww galaktyki Wir, Messierów 81/82, czy galaktyki Igły lub Trypletu Lwa. Udanych łowów!
 7. Home-observatory, przez szybę i w centrum Warszawy.:grin:. "Nareszcie" ciepło i bez zarywania nocy. Zaczęło się niepozornie od preparacji na Wenus w Plejadach, a okazało się, że dużo więcej obiektów spokojnie nadaje się do zaobserwowania. Tych pozaziemskich nawet. Co zrobić... Taki nałóg. 

  IMG_20200325_192016.jpg

  1. Show previous comments  10 more
  2. Astrobonq

   Astrobonq

   W sobotę jest jeszcze ładna koniunkcja Księżyca, Wenus i Plejad. A w przyszłym tygodniu wiadomo - Wenus w Plejadach. Masz farta z tym oknem na zachód :)

  3. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   To w sobotę może zobaczę, bo dziś i jutro jednak łysol chowa się szybko. Szczęście, że ta Wenus jest tak wysoko - pierwszy raz w ogóle ją widzę nad budynkiem po drugiej strony ulicy, który ma 6 pięter - a ja patrzę z poziomu drugiego. Lepiej z południowym zachodem, w dodatku wyłączyli tam (w związku z kryzysem pewnie) bilboardową lampę o jasności Księżyca blisko pełni, skierowaną niemal bezpośrednio w moje okno. 

  4. zbignieww

   zbignieww

   Wenus w Plejadach - hmmm, nie za duzo jednej płci, nie pokłócą się ?

   2 okna mam na płn. zachód ( WWN ) - więc tylko ta pogoda !

   Ale gdy dopisze - pojadę w plener, z maską na twarzy oczywiście !

   :)

 8. Fajnie wczoraj wyglądała koło tego asteryzmu. Zdziwko - w achromacie 80/400 widziałem jej kształt!
 9. until

  Pięknie, naprawdę pięknie wyglądał krwisty Mars - koło dominującego jasnością Jowisza - dziś (19.03.2020) nad ranem. Obserwacje prowadziłem lornetką 10x50 ze skarpy Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Planety były więc idealnie na środku szerokiego pola widzenia. Przed 5 rano dało się też dostrzec księżyce Jupitera. Wspomnianym obiektom towarzyszył wschodzący, tłusty sierp Księżyca, a powyżej - Saturn - one mieściły się nawet w polu widzenia lornetki. Aż sie dziwie, że na forum jakoś nie widać zdjęć - o ile na północy kraju byly chmury, to pewnie i tak wczesna pora zjawiska też nie pomogła.
 10. Eh te Hicksony wciągają... Na razie znam dopiero parę; w sam raz na daleką podróż do ciemnej krainy; a żeby tak elektrownie pozamykali i lajt poluszyn też tak spadło https://www.boredpanda.com/italy-pollution-levels-coronavirus-quarantine/?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=BPFacebook&fbclid=IwAR2Ap5AahN7YkGwropoOGdrH-DaTvFkyWZj36dXvOxiDkI2DkyiLjmRVQrc ....no dobra, wystarczy oświetlenie uliczne / reklamowe!!!
 11. Dziś w ramach trzymania się z daleka od ludzkich skupisk - odwiedziłem.

  czarnia.jpg Gdyby nie okoliczne sklepiki, które muszą reklamować się lampami w niebo 24/7 - miejscówka przebiła by północne Bieszczady; ale i tak nr. 1 na Mazowszu.

  1. Show previous comments  4 more
  2. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   Ze względu na późne przybycie i 3h do Księżyca - ustawiłem się tutaj 53.353795, 21.165318 

   Nie jest to jednak dobry wybór na dłuższą metę.

   Po pierwsze - sąsiednie budynki od czasu do czasu  nie żałują jasnych lamp.

   Po drugie - wjazd bardziej dla traktorów, udało mi się dlatego, że grunt był mocno zmrożony.

   Po trzecie - niemal dokładnie na południu - łuna od lamp pobliskich wiosek.

   Po czwarte -  wspaniale odsłonięty horyzont dookoła (teren usytuowany na niewielkim wzniesieniu)  - mógłby stanowić problem podczas wiatru; nie było by tam kompletnie żadnej oslony. 

   Po piąte - to czyjeś pola uprawne.

    

   Poszukałbym tam w okolicy jakiejś mniejszej, a lepiej osłoniętej łąki, pośród licznych lasów - z naciskiem na to, by łuny miejscowości Surowe nie mieć na południu. 

    

   Nie zmienia to faktu, że te łunki i światła bardziej szkodziły ze względów estetycznych  - a obiekty jak Hickson 61 były nie najgorzej widoczne 12-calowym lustrem, o szczegółach galaktyki Igła czy M51 nie wspominając!

  3. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   Tu jest coś znacznie ciekawszego:) 53.400973, 20.696127

  4. sidiouss

   sidiouss

   Parę razy się tam rozstawiałem, niebo mega, tylko czekam, że jeszcze będzie ciut cieplej :)

    

 12. Ciekawa sprawa z tymi ciemnymi i rozjaśnionymi miejscami - to efekt czysto uboczny, związany z obróbką/ostrością zdjęcia, czy ma związek np. z jasnością gwiazd, chmurami, pyłem kosmicznym, zaświetleniem nieba, czy z czymś jeszcze?
 13. Atakujemy dziś Dębienicę za Wyszkowem, start przed 23, ktoś coś?
 14. C/2020 A2 Iwamoto -  spora, jak na kometę 11 mag, dobrze, że ją na tym umiarkowanie dobrym niebie zauważyłem.

 15. Może i lepiej, że zostało takie niedopowiedzenie. Wszak niczego nie możemy być pewni... Dajmy na to, że wybuchnie, zachodząc za poruszanymi wiatrem drzewami - wtedy już kolor i mruganie się zgadzają. .
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.