Jump to content

PiotrTheUniverse

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  703
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by PiotrTheUniverse

 1. Ciekawe zagadnienie. Nie znam się, ale ten ślad będzie nieporównywalnie mniejszy, może nawet niewidoczny, nieprawdaż? Średnica satelity wydaje mi się za mała - za to znacznie gorzej, jeśli chodzi o odbijanie światła.
 2. Słuchajcie, pierwszy raz widziałem coś takiego, gdy jeszcze było widno. Wczoraj 22.04, niemal równo 20:00 - Wenus ledwie jeszcze widać, a tu, po przeciwnej stronie dokładnie -  BOLID! Krótka, niewielka, zielona kula lecąca ukośnie z góry - od północnego wschodu na wschód. Prędkość umiarkowana. Zauważylem ją na 45 stopniach, szczęśliwie pakując akurat teleskop do samochodu. Możliwe, że zaczęła swój lot znacznie wyżej. W momencie zauważenia świeciła najjaśniej; ciężko oszacować przy tym świetle, ale była bardzo wyraźna, Księżyc  w kwadrze jak nic. Wyglądała jak fajerwerk, ale rozpłynęła się w powietrzu; efektów dźwiękowych brak. 

  1. DARK

   DARK

   To nie był bolid tylko satelity Starlink z poprzedniego startu . Też je widziałem - chyba z 5szt i rzeczywiście pierwsze co pomyślałem to że bolid. Ale leciały co ok 30sek z rozbłyskami do ok -4mag i to była odpowiedź co widziałem/liśmy :)

  2. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   To było już na pierwszy rzut oka za szybkie na satelitę - tak mi się przynajmniej wydaje. W każdym razie - szybsze od Starlinków, które do tej pory oglądałem. Ale nie będę się upierał. Szkoda, że nie wypatrzyłem ich więcej - miałbym wtedy smutną pewność... Niedługo, podczas białych nocy, może być to częste zjawisko. Masakra.

 3. Coraz wcześniej masz M57, a późno późno M27 - a dla niej warto się zerwać późno w nocy. Wcześniej polecam złapać M97, która w mniejszym zoomie sąsiaduje z galaktyką.
 4. Ja mam (względnie) łatwe do oglądania zderzenie galaktyk: NGC520 w Rybach - znalazłem w... notatce ze swojej niedawnej sesji. Jest tam zdjęcie.
 5. Jeśli to nie elektronika - nic złego się nie stanie. Bywa, że zostają trwalsze ślady i od czasu do czasu należy odpowiednio przeczyścić - gdy już wyschnie.
 6. Nie, to malutko. Przynajmniej w naszym kraju. W przejściowych warunkach pogodowych (jakie u nas dominują) to obserwacje poniżej 80% wilgotności stanowią komfort. Powyżej - zaczynają często parować okulary, szukacze itd. Oczywiście - zależy jeszcze od temperatury. Ale mi się seeing świetny na planety trafił nawet, gdy było 90%. Chyba, że używacie jakiejś innej skali - o której ja nie wiem. Specem nie jestem - mówię o swoich doświadczeniach i odczytach z ICM czy meteoblue. Pozdro
 7. Witajcie! Na wstępie – ogromne podziękowania dla Adama Jesiona – za wiadomą inicjatywę, dzięki której, w obecnej, trudnej sytuacji - mogę zamieścić tu bezpłatnie poniższą informację. A może być to ciekawa oferta dla Was, gdyż pomimo problemów, które obecnie przeżywamy - warto pomyśleć o wakacyjnym wypoczynku, który będzie nam w tym roku potrzebny jak nigdy wcześniej. A wypocząć można przecież w tak pięknym zakątku naszego kraju, jak Mazury. ...a konkretniej - niedaleko przedsionka Mazur – Nidzicy. Jeżeli są tu pasjonaci jazdy konnej (i jej profesjonalnej nauki na każdym poziomie), wśród malowniczych scenerii (gdzie można także popływać, pospacerować po lesie itp.), a wieczorem i w nocy – ogniskowych, gitarowych biesiad ze wspaniałą atmosferą - to coś dla Was! Więcej informacji w linku poniżej - gdzie oprócz wielu zdjęć, zobaczyć można aktualną, pełną ofertę naszego klubu jeździeckiego: https://szarza.pl/obozy-konne/?fbclid=IwAR0veMaKt_ojWTOmmeWHleW3F2yFoLMwr_K8q_r1Hrq23sIbRkjStz8BzFs Dodam jeszcze, że w sierpniu i we wrześniu – po nadejściu ciemniejszych nocy – warunki obserwacji i fotografowania gwiazd w Łynie i okolicy są bardzo interesujące (nie byliście – to sami sprawdźcie ten rejon na mapie LP https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=10&lat=7064590&lon=2271794&layers=B0FFFFFTFFFFFFFF ). A jeżeli Wy, łowcy ciemności - akceptujecie nawet „białe" lipcowe noce i uwielbiacie obłoki srebrzyste w środku roku – w tej części kraju, wczesnym latem noc jest już bardzo krótka i najlepszy jak dotąd spektakl „sreber” osobiście ujrzałem właśnie tam! Pozdrowienia a przede wszystkim - zdrowia i dobrej energii!
 8. Co do Parasola - widziałem Syntą 8. "Nie za wielka, trochę nieregularna, kolista mgiełka, z jaśniejszym, większym środkowym obszarem. Zgodnie z obserwacją/przewidywaniem – galaktyka spiralna." Tyle wywnioskowałem z widoku - nie wiedząc wówczas, na co dokładnie patrzę,
 9. Od takiego nieba zaczyna się robić ciekawie - jeśli chodzi o obserwacje obiektów DS. Najlepiej celować w okolice w miarę blisko zenitu (a tam pełno teraz galaktyk). A gdy skończy się kwarantanna i ...białe noce od maja do lipca - można się pokusić o wyjazd w stronę Stoczka Łukowskiego (atestowałem, wspólnie z kilkoma forumowiczami) i zyskuje się z 1 - 1,5 magnitudo, więc i widoczność / detale niektórych galaktyk.
 10. Tak, takich obiektów zderzających się, lub (przynajmniej pozornie) do siebie zbliżających - jest wbrew pozorom na niebie niemało - i to nawet w zasięgu mniejszej od Twojej Synty - 8. Mam na myśli te, które po prostu są ciekawe. Ciężko mi stwierdzić, czy niebo, którym "dysponujesz" będzie wystarczające. Jeżeli jednak "wkręcą" Cię jaśniejsze galaktyki, które na pewno możesz oglądać u siebie - wszystko w swoim czasie:) Nie będą to zdjęcia - ale jak dla mnie - i dla wielu - intrygujące obrazy. Zacznij sobie od ww galaktyki Wir, Messierów 81/82, czy galaktyki Igły lub Trypletu Lwa. Udanych łowów!
 11. Home-observatory, przez szybę i w centrum Warszawy.:grin:. "Nareszcie" ciepło i bez zarywania nocy. Zaczęło się niepozornie od preparacji na Wenus w Plejadach, a okazało się, że dużo więcej obiektów spokojnie nadaje się do zaobserwowania. Tych pozaziemskich nawet. Co zrobić... Taki nałóg. 

  IMG_20200325_192016.jpg

  1. Show previous comments  10 more
  2. Astrobonq

   Astrobonq

   W sobotę jest jeszcze ładna koniunkcja Księżyca, Wenus i Plejad. A w przyszłym tygodniu wiadomo - Wenus w Plejadach. Masz farta z tym oknem na zachód :)

  3. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   To w sobotę może zobaczę, bo dziś i jutro jednak łysol chowa się szybko. Szczęście, że ta Wenus jest tak wysoko - pierwszy raz w ogóle ją widzę nad budynkiem po drugiej strony ulicy, który ma 6 pięter - a ja patrzę z poziomu drugiego. Lepiej z południowym zachodem, w dodatku wyłączyli tam (w związku z kryzysem pewnie) bilboardową lampę o jasności Księżyca blisko pełni, skierowaną niemal bezpośrednio w moje okno. 

  4. zbignieww

   zbignieww

   Wenus w Plejadach - hmmm, nie za duzo jednej płci, nie pokłócą się ?

   2 okna mam na płn. zachód ( WWN ) - więc tylko ta pogoda !

   Ale gdy dopisze - pojadę w plener, z maską na twarzy oczywiście !

   :)

 12. Fajnie wczoraj wyglądała koło tego asteryzmu. Zdziwko - w achromacie 80/400 widziałem jej kształt!
 13. until

  Pięknie, naprawdę pięknie wyglądał krwisty Mars - koło dominującego jasnością Jowisza - dziś (19.03.2020) nad ranem. Obserwacje prowadziłem lornetką 10x50 ze skarpy Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Planety były więc idealnie na środku szerokiego pola widzenia. Przed 5 rano dało się też dostrzec księżyce Jupitera. Wspomnianym obiektom towarzyszył wschodzący, tłusty sierp Księżyca, a powyżej - Saturn - one mieściły się nawet w polu widzenia lornetki. Aż sie dziwie, że na forum jakoś nie widać zdjęć - o ile na północy kraju byly chmury, to pewnie i tak wczesna pora zjawiska też nie pomogła.
 14. Eh te Hicksony wciągają... Na razie znam dopiero parę; w sam raz na daleką podróż do ciemnej krainy; a żeby tak elektrownie pozamykali i lajt poluszyn też tak spadło https://www.boredpanda.com/italy-pollution-levels-coronavirus-quarantine/?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=BPFacebook&fbclid=IwAR2Ap5AahN7YkGwropoOGdrH-DaTvFkyWZj36dXvOxiDkI2DkyiLjmRVQrc ....no dobra, wystarczy oświetlenie uliczne / reklamowe!!!
 15. Dziś w ramach trzymania się z daleka od ludzkich skupisk - odwiedziłem.

  czarnia.jpg Gdyby nie okoliczne sklepiki, które muszą reklamować się lampami w niebo 24/7 - miejscówka przebiła by północne Bieszczady; ale i tak nr. 1 na Mazowszu.

  1. Show previous comments  4 more
  2. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   Ze względu na późne przybycie i 3h do Księżyca - ustawiłem się tutaj 53.353795, 21.165318 

   Nie jest to jednak dobry wybór na dłuższą metę.

   Po pierwsze - sąsiednie budynki od czasu do czasu  nie żałują jasnych lamp.

   Po drugie - wjazd bardziej dla traktorów, udało mi się dlatego, że grunt był mocno zmrożony.

   Po trzecie - niemal dokładnie na południu - łuna od lamp pobliskich wiosek.

   Po czwarte -  wspaniale odsłonięty horyzont dookoła (teren usytuowany na niewielkim wzniesieniu)  - mógłby stanowić problem podczas wiatru; nie było by tam kompletnie żadnej oslony. 

   Po piąte - to czyjeś pola uprawne.

    

   Poszukałbym tam w okolicy jakiejś mniejszej, a lepiej osłoniętej łąki, pośród licznych lasów - z naciskiem na to, by łuny miejscowości Surowe nie mieć na południu. 

    

   Nie zmienia to faktu, że te łunki i światła bardziej szkodziły ze względów estetycznych  - a obiekty jak Hickson 61 były nie najgorzej widoczne 12-calowym lustrem, o szczegółach galaktyki Igła czy M51 nie wspominając!

  3. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   Tu jest coś znacznie ciekawszego:) 53.400973, 20.696127

  4. sidiouss

   sidiouss

   Parę razy się tam rozstawiałem, niebo mega, tylko czekam, że jeszcze będzie ciut cieplej :)

    

 16. Ciekawa sprawa z tymi ciemnymi i rozjaśnionymi miejscami - to efekt czysto uboczny, związany z obróbką/ostrością zdjęcia, czy ma związek np. z jasnością gwiazd, chmurami, pyłem kosmicznym, zaświetleniem nieba, czy z czymś jeszcze?
 17. Atakujemy dziś Dębienicę za Wyszkowem, start przed 23, ktoś coś?
 18. C/2020 A2 Iwamoto -  spora, jak na kometę 11 mag, dobrze, że ją na tym umiarkowanie dobrym niebie zauważyłem.

 19. Może i lepiej, że zostało takie niedopowiedzenie. Wszak niczego nie możemy być pewni... Dajmy na to, że wybuchnie, zachodząc za poruszanymi wiatrem drzewami - wtedy już kolor i mruganie się zgadzają. .
 20. Proponuję "chyba na pewno".
 21. Oby tak nie mrugała pomarańczowym światłem, bo to stworzy zagrożenie na drogach.
 22. Łomek widać - no to nieźle. Jej część widoczna moim teleskopem jest dużo mniejsza od Wieloryba (profesjonalny szkic w moim avatarze).
 23. Tym z Was, co mogli być - dzięki za towarzystwo! Późno w nocy nadal było bezchmurwnie, wiosna na niebie pełną gębą - aż żałowałem, że mam serdecznie dość. @tomchm - czekam, aż zbierzesz następne fotki, aby zobaczyć te z dzisiaj. A gwoli formalności - lista zobaczonych DS'ów z całej sesji. Nowe dla mnie obiekty - galaktyki: Lew 3810 3705 3367 3433 – nie udało się wyłuskać 3346 3596 Wolarz 5557 5689 5676 Psy Gończe 4346 4618 (ostatni obiekt - o 1.30; widać ramiona!) 4625 mgławice planetarne: Rufa 2452 2440 gromada otwarta: Rufa 2453 + stare klasyki: 42/43 93 50 gromada Choinka (chociaż pierwotnie, przez pół h, szukałem jej pod Małym Psem, co udać się nie mogło) 105 & company 35 & NGC... 51 & NGC... 3 Asmidiske (jakie to piękne jest!)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.