Jump to content

Bellatrix

Moderator
 • Content Count

  1,632
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3,141 Excellent

3 Followers

About Bellatrix

 • Rank
  Uxor Orionis
 • Birthday 09/25/1988

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 • Skąd
  Gdynia
 • Zainteresowania
  chemia, astronomia.
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky Watcher BK1309 EQ2

Recent Profile Visitors

35,997 profile views
 1. oj podobny ten układ (delta Cephei) do Albireo, spórzmy:
 2. Ja niestety Achirda nie sfotografuję (telefonem sprzed 10 lat za 5 zeta ). Ale tytułową betkę Łabędzia już prędzej. Wygląda okropnie, ale barwy złota i błękitna nieco się "załapały". Ciekawi mnie jakby wyglądało dobre zdjęcie gwiazdy podwójnej pi Andromedae. Ta to dopiero jest obłędna! :
 3. Odradzam red-dota. Korzystałam na zlotach, wg mnie nie warto. Szukacz co prawda trzeba nieco "oswoić" , ale to pewnie pójdzie szybko i się przyzwyczaisz. Może się na początku nie udawać, ale nie zrażaj się- szybko się nauczysz, tylko ważne, żeby próbować. Najlepiej na jasnych gwiazdach na początku.
 4. Niektórzy mówią, że wtórny komponent ma miedziany odcień. Tutaj ewidentnie to widać. W opini niektórych gwiazda B jest brudno fioletowawa. Piękne zdjęcie. Dziękuję, że się pochyliłeś nad Achirdem.
 5. W konstelacji Andromedy znajduje się niepozorna, wizualnie dość ciemna gwiazda oznaczona jako pi Andromedae. Ale uważam, że warto jej się bliżej przyjrzeć. Przede wszystkim z racji, że to gwiazda podwójna. Składa się z dwóch gorących gwiazd: jaśniejsza należy do typu widmowego B5V, a wtórna składowa układu to A6V. A więc gwiazdy błękitna oraz biała. Tak jest w rzeczywistości. Jednak na skutek wielu zjawisk, m.inn. złudzenia optycznego, wzajemnego nakładania się barw obu komponentów, w okularze teleskopu możemy dostrzec inne zabarwienia. Składnik A zdaje się być białawy, lekko kredowy. Z kolei składnik B zaskakuje i urzeka przepięknym granatowym kolorem. Kolor ten widoczny jest zarówno podczas patrzenia na gwiazdę wprost oraz zerkaniem. Oba obiekty dzieli znaczna odległość kątowa, któa wynosi prawie 36''. Dzięki temu gwiazdę pi Andromedae można z powodzeniem obserwować także przez lornetkę. Swoją drogą... zastanawia mnie jak przez lornetkę widać by było barwę komponentu B. Może ktoś z Was sprawdzi i nam opowie?
 6. Warto zrobić taką jakby roboczą wersję, wycinek mapki. Ja przy obiektach obserwacyjnych oraz pomocniczych zapisuję jasność wizualną gwiazdy oraz jej typ widmowy- wtedy wiem czego się spodziewać. Czyli , że np. obiekt ma być 6-magnitudowy a więc dość jasny i pomarańczowy, bo należy do typu widmowego K, załóżmy. Poza tym , jeśli obserwuję gwiazdkę podwójną, to koniecznie odnotowuję stopień separacji między składowymi, żeby też wiedzieć, czego się spodziewać.
 7. Dokładnie! Nawet ja daję sobie rady, ba- nieźle śmigam w tym Stellarium, a jestem komputerowym imbecylem.
 8. Mariusz, eta Cas mniej więcej w połowie lini łączącej Szedara z Navi (gamma Cas). Pięknie widoczna, jasna na tle pozostałych gwiazd w polu widzenia.
 9. Maciej, szkic robiłam na kartce formatu A5, nieduże kółko odrysowane od spodeczka, takie z 10cm średnicy.
 10. Czemu są problemy z rozdzieleniem? Powód prosty: zbyt krótkie doświadczenie obserwacyjne. Zauważysz , że z czasem zaczniesz lepiej rozróżniać i barwy i składowe ciasnych układów podwójnych. Możesz spróbować poobserwować dość prosty obiekt, etę Cassiopeiae. Pewnie za pierwszym razem będzie mało atrakcyjne, ale jak poobserwujesz, to będziesz dostrzegał coraz więcej uroku. I wcale to nie trwa jakoś długo, bardzo rychło widać postępy. Chyba po prostu oko się przyzwyczaja no i też mózg zaczyna reagować na więcej detali. Tak mi się wydaje.
 11. Dzięki, będę pamiętać. Jeśli ktoś na zlocie użyczy, to sprawdzę. Chętnie porównałabym kilka rodzajów okularów, żeby ocenić, jak przez nie widać barwy gwiazd.
 12. Bardzo się cieszę! A epsilony Lutni rozdzielałam szóstką. Ale dziesiątką (z trudem) też.
 13. Powiem więcej: podczas zlotu korzystałam z jakichś "mega wypasionych" okularów z nadzieją, że dadzą może ładniejszy widok. Może w kwestii DS-ów dają, nie wiem, bo nie badam DS-ów. Ale zauważyłam, że np barwy są mniej naturalne, jakieś takie zażółcone. Błękit nie jest błękitem, tylko mdławą kremową papką. Różnica między gwiazdą błękitną, a żółtą była mocno zatarta. Nie umiem tego wyjaśnić fachowo, ale po prostu kolor mocno tracił na jakości. Znacznie lepsza do tego celu jest wg mnie zwykła lornetka albo najprostrze okulary. Ale wiadomo, mogę się mylić. Mówię tylko o moich subiektywnych odczuciach. Jeśli chcesz, to możesz skorzystać z katalogu gwiazd podwójnych i wielokrotnych, który udało mi się dwa lata temu opracować dzięki mojej prostej syncie 5'' i okularom kitowcom Dane katalogowe obiektów.pdf
 14. Mariusz, ja także używam kitowców. Nigdy nie miałam nic poza tym. I wcale nie żałuję; porównywałam na zlotach i nie widzę różnicy.
 15. Dzisiaj wybrałam się na obserwacje, po długim czasie przerwy. Odkąd przeporwadziłam się do Gdyni, "nie miałam siły" wychodzić z teleskopem. Nie mam pojęcia dlaczego. Jedno jest pewne: na zdrowie mi ta bierność nie wyszła i pomału tęsknota zaczynała mi doskwierać. Dlatego dzisiaj zabrałam mojego telepa przed blok i zastałam na prawdę czyste niebo. Wiem, że Albireo to temat mocno "oklepany", ale mnie chyba jeszcze długo się nie znudzi. Widok mocno kontrastowej pary gwiazd za każdym razem zachwyca w podobny sposób. Dziś obserwowałam ją przy niedużym powiększeniu, 36x. Pierwotny składnik wyraźnie żółty (K3II). Intensywny blask powoduje, że przybiera złoty odcień. Podobny jak złota gwiazda Alpha Aquaris (Sadalmelik). Druga z gwiazd jest zaskakująco błękitna. A jest to błękit wyrazisty, niezapominajkowy. Wtórny składnik typu widmowego B8V jest znacznie ciemniejszy od gwiazdy macierzystej, ale nie niknie w jej blasku, za to wspaniale kontrastuje współtorząc uroczą parę gwiazd, oddalonych od siebie o blisko 35''. W jednym polu widzenia było widać sporo gwiazd. Był wyraźne. choć zdawały się być całkowicie "bezbarwne" na tle złoto- błękitnej gwiazdy beta Cygni.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.