Skocz do zawartości

Bellatrix

Moderator
 • Zawartość

  1209
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

2266 Excellent

1 obserwujący

O Bellatrix

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 • Skąd
  Łódź
 • Zainteresowania
  chemia, astronomia.
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky Watcher BK1309 EQ2

Ostatnie wizyty

16154 wyświetleń profilu
 1. Dopiero wczoraj dowiedziałam się, co tak na prawdę robiłam nie tak, że tyle czasu nie umiałam założyć barlowa. Aż wstyd się chwalić, co odwaliłam..

  1. Pokaż poprzednie komentarze  6 więcej
  2. Bellatrix
  3. jupiter1969
  4. Bellatrix

   Bellatrix

   Coś Ty? Chciałbyś, żebym popsuła okular? Już trzeci raz tak samo nie zrobię ;)

    

 2. ALIOTH (Epsilon UMa)- szkic

  W takim razie pewnie to zależy od rodzaju obszaru- możliwe, że każdy inaczej pochłania światło. Księgi i monografie często wspominały o wpływie rejonów mgławicowych na deformację promieni świetlnych docierających do obserwatora. Nigdy, jednak nie znalazłam dokładnego opisu, zawierającego szczegóły. Liczę, że ktoś z nas jest w stanie więcej opowiedzieć na ten temat, może zaproponuje stosowne opracowanie na pdf-ie. Są takie gwiazdy, jak np. Zeta Ophiuchi, które mimo, że należą do typu O, widzimy jako białe. A są takie, jak spora część skarbów Oriona: normalnie wysyp błękitu. I to wcale nie jakieś typu O, tylko na ogół B.
 3. ALIOTH (Epsilon UMa)- szkic

  No to chyba mamy odpowiedź- zauważylam, że jeśli światło gwiazdy przechodzi przez gęsty rejon Ha, to staje się jakby mniej niebieskie (drobiny mgławicy deformują je, częściowo absorbują). Dlatego sporo gwiazd typu B a nawet O, obserwujemy jako białawe, zamiast błękitne. A światło emitowane przez Alioth nie napotyka na taką "przeszkodę" i dociera do nas niezmienione, niebieskie.
 4. ALIOTH (Epsilon UMa)- szkic

  Kolory piękne. Zauważcie, że Alioth to wczesny typ widmowy A (a sądząc po danych z óżnych źródeł, to coś "z pogranicza" typów A oraz B, czyli pewnie temperatura powierzchni nie większa od ok. 10.000 K ). A mimo to, ma taki niski wskaźnik barwy (-0,02). Niektóre średnie B takiego nie osiągają. Słuchajcie, czy ktoś z Was będzie umiał mi powiedzieć, czy w rejonie tej gwiazdy znajduje się jakiś obszar mgławicowy? Chodzi mi o te takie ciemne rejony, niewidoczne w wizualu (te, które tak pięknie, na czerwono widać na zdjęciach z długim czam naświetlania).. alioth opis.bmp
 5. ALIOTH (Epsilon UMa)- szkic

  O Boziu, jaki śliczny! Wessel, bardzo Ci dziękuję :-*
 6. ALIOTH (Epsilon UMa)- szkic

  Zobaczcie jaka urocza gwiazda: Alioth (Epsilon Ursae Majoris) wraz z najbliższym otoczeniem. Jaśniejsze gwiazdy znajdujące się w polu widzenia, również przyciągnęły moją uwagę. HIP 63089 to pomarańczowawa gwiazda późnego typu widmowego G. Nie jest zbyt jasna (nieco ponad 7 magnitudo) ale i tak dość mocno kontrastuje z białobłękitną, bardzo jasną Alioth. alioth opis.bmp
 7. O czym byście chcieli artykuł?

   

  1. jupiter1969
  2. Bellatrix

   Bellatrix

   Już jest, i to dawno:
    

    

 8. Jednoklatkowce

  Jakie to gwiazdy?
 9. A to będą jakieś nowe loginy, czy te z AP ?
 10. Właśnie chodzi z tym logowaniem.. mam tam wpisać moje loginy do konta na Astropolis?
 11. a ja nie wiem, jak się zapisać... nie umiem
 12. HIP 21060

   

 13. ALUDRA (Eta Canis Majoris)

  Ktoś z Was kiedyś obserwował Etę CMa?
 14. ALUDRA (Eta Canis Majoris)

  NIEBIESKA ALUDRA- CZYLI O KOŃCÓWCE OGONA SŁÓW KILKA W zimowe noce, tuż nad horyzontem majaczy niezwykła ozdoba wieńcząca ogon Wielkiego Psa. Aludra (Eta Canis Majoris) jest wyjątkowo jasną i gorącą gwiazdą wczesnego typu widmowego, B5Ia. Należy do klasy jasności nadolbrzymów. Dzieli ją od nas ogromny dystans, ok. 3.000 l.ś. Jednak dzięki swojej wysokiej jasności absolutnej (ok. 100.000 x wyższej niż jasność Słońca), Aludra jest dobrze widoczna z Ziemi- jej jasność wizualna sięga wartości 2,4m. Jasność absolutna Aludry jest zbliżona do jasności Rigla (Beta Orionis). Rozmiarami Aludra 80- krotnie przewyższa naszą Dzienną Gwiazdę. Ma intensywnie błękitne zabarwienie, co potwierdza wskaźnik koloru B- V = -0,08. Jednak z uwagi na niewielką wysokość, na którą gwiazda wznosi się ponad horyzont, Eta CMa sprawia wrażenie białawej. Temperatura jej powierzchni szacowana jest na 17.500- 20.000 K. W widmie spektroskopowym gwiazdy widoczne są linie helu. Obecne są też m.in. pasma wodorowe Hα, wykazując niekiedy intensywny profil P Cygni. Wokół gwiazdy prawdopodobnie znajduje się otoczka gazowa, będąca pozostałością po dysku protoplanetarnym. Świadczy to o młodym wieku obiektu. Za istnieniem dysku protoplanetarnego przemawia obecność w widmie spektroskopowym Aludry takich pasm, jak np. silne linie absorpcyjne sodu oraz magnezu (Na+, Mg+ i Mg2+). Aludra jest gwiazdą zmienną o okresie zmian 4,7 doby oraz amplitudzie 2,38- 2,48m. Zalicza się ona do zmiennych typu Alpha Cygni, a więc jest zmienną pulsacyjną. Pulsacje te mają charakter nieradialny. Oznacza to, że materia gwiazdy zróżnicowana jest na warstwy, z których każda pulsuje we własnym tempie, niezależnie od reszty. I kiedy np. jedna z warstw ulega rozszerzaniu, inna zapada się. W porównaniu do wielu innych gwiazd o podobnych parametrach widmowych, Eta CMa wykazuje stosunkowo niską prędkość rotacji, która wnosi zaledwie 57 km/s. Gwiazda jest bardzo masywna: prawie 20 Mʘ. Oznacza to, że swoje życie zakończy silną eksplozją supernowej, pozostawiając po sobie obiekt złożony z materii zdegenerowanej. Rocznie Aludra traci (na skutek działania wiatru gwiazdowego) ok. 4,2 . 10-7 Mʘ. W odległości ok. 169’’ od gwiazdy znajduje się 7-magnitudowy komponent wtórny, ale prawdopodobnie jest to para optyczna, a gwiazdy te nie tworzą systemu powiązanego grawitacyjnie. Z uwagi na znaczny stopień separacji, oraz wystarczająco dużą jasność ciemniejszej gwiazdy, układ może być z łatwością obserwowany nawet przez lornetkę. ---------------------------------------------- Źródło: 1. I. Ridpatch: „The Monthly Sky Guide”, 2012. 2. A.B. Underhill: “The Spectrum of Eta Canis Majoris, B5Ia”, 1972. 3. A.B. Underhill: “Circumstellar Lines in The Spectrum od Eta Canis Majoris”, 1975. 4. R. Burnham: “Burnham’s Celestial Handbook”, tom I, str. 438. 5. L. Sapar i A. Sapar: “The IUE Ultraviolet Spectrum of Eta CMa”, 1991.
 15. Planety okołopodwójne- nagranie.

  Kochani... a co to za "frywolka" pod tematem?
×