Jump to content

Bellatrix

Moderator
 • Content Count

  1,656
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3,169 Excellent

3 Followers

About Bellatrix

 • Rank
  Uxor Orionis
 • Birthday 09/25/1988

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 • Skąd
  Gdynia
 • Zainteresowania
  chemia, astronomia.
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky Watcher BK1309 EQ2

Recent Profile Visitors

37,482 profile views
 1. Wydrukowałam w formacie 1x1 cm. Do tej pory trzymam w zamykanym wisiorku w kształcie serca.
 2. Bleeee! obrzydlistwo! A ktoś z Was zrobiłby zdjęcie 3-procentowego moona koło 4:30 nad ranem? Zapewne będzie prześliczny!
 3. A czy ktoś z Was może zrobił zdjęcie tego maleństwa? Chciałabym zobaczyć je z większą iloscią składowych (bo przy niedużym powiększeniu i słabym niebie, to można co najwyżej ujrzeć "zarys").
 4. Czy mogę zapisać to piękne zdjęcie na dysku i ustawić je sobie na pulpicie?
 5. o jakie śliczne. Podoba mi się jaśniutka, niemalże blada tonacja na zdjęciu. Pasowało by jako okładka do serii gwiazdowej albo do katalogu BN..
 6. Drodzy Koledzy, Przez prawie cztery lata sukcesywnie dodawałam krótsze lub dłuższe artykuły/notatki dotyczące gwiazd (tzw. "Seria Gwiazdowa"). W prawym górnym rogu znajduje się nieduże poletko, w którym wyświetlają się trzy ostatnio dodane artykuły z tegoż cyklu. Ale to są tylko 3 ostatnie. Od pewnego czasu zastanawiam się nad utworzeniem prostego rozwiązania, które umożliwiłoby szybki dostęp do reszty prac. Coś jak "link", przycisk, po naciśnięciu którego otwierałby się folder z wszystkiemi referatami. Bo są one "porozrzucane" po Forum i o ile nowy post nie znajduje się akurat na stronie głónej, to po zniknięciu z głównej, w praktyce po prostu "przepada w czeluściach". A zależałoby mi aby opracowania były dostępne, zebrane w jednym miejscu i każdy kto sobie życzy, mógł z nich łato korzystać. Co uważacie o takim udogodnieniu?
 7. Dziękuję za miłe słowa. Moje szkice są proste, by nie rzec toporne. Wykonywałam dwa rodzaje szkiców: takie, gdzie bardzo starannie odwzorowuję ołówkiem to co widzę w okularze, a barwne gwiazdy akcentuję przy pomocy bladej kredki (o przeciwnej barwie do widzianej), potem robię zdjęcie i odwracam kolory. Drugi sposób (częściej stosuję) to taki jakby "rysunek techniczny", bardzo pokreślony, z licznymi podpisami, komentarzami. Następnie na komputerze, w programie pixlr odwzorowuję to, co zanotowałam na kartce. Jeżeli komuś zależy na wysokiej estetyce, a zdjęcia lub szkice mają być niemal jak sztuka- to moje wypociny zdecydowanie się nie spodobają. Mnie zależy bardziej na naukowo- obserwcyjnych aspektach. Czyli dobry opis parametrów fizyko-chemicznych gwiazdy oraz ukazanie tego, co widać w okularze (wraz z przedziwnymi złudzeniami optycznymi typu zielone gwiady, czy bordowe, poświaty, etc).
 8. To pewnie z powodu rozległej poświaty wyglądają jak ciasno "zlepione".
 9. Wczoraj obserwowałam uroczą gwiazdę podwójną z konstelacji Andromedy. Pierwszy składnik drugiej, a drugi piątej wielkości gwiazdowej. Bardzo łatwo odszukać Almaak na nocnym niebie. Komponenty też dość łatwo rozdzielić, gdyż stopień separacji między nimi to 10''. Przy powiększeniu 90x zdają się być bardzo blisko siebie, ale każda z gwiazd jest dobrze widoczna. K3IIb oraz B8V+A0V. A więc gorący pomarańczowy olbrzym oraz ciasny układ podwójny błękitnawych gwiazd. Na skutek złudzenia optycznego składowa wtórna widoczna jest jako zielona. Jak dla mnie jest to zieleń trawiasta, wyrazista. Przypomina kolor młodej trawy. Zaś pierwotna: zgodnie z prewidywaniami, a więc intensywnie żółta, złotawa. Wy też widzicie zieleń komponentu B? p.s. Zauważcie, że składniki 57 Andromedae stanowią fizyczny układ powiązany grawitacyjnie, a więc wszystkie z nich są odległe od Ziemi o bardzo podobną odległość. Pomarańczowa gwiazda "powinna" być ciemniejsza, "mniejsza" od błękitnej. Ale nie jest. Widać zatem wyraźnie, że musiała opuścić ciąg główny i przeobrazić się w olbrzyma. Typ widmowy późniejszy, ale klasa jasności wyższa, więc pozorny "dysonans" uzasadniony
 10. coś blisko jak na Albireo. Tam jest dużo szerzej.
 11. Jeśli masz takie, to może wstawisz? I szkice też, jeśli ktoś posiada.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.