Jump to content

Bellatrix

Moderator
 • Content Count

  1,598
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3,062 Excellent

3 Followers

About Bellatrix

 • Rank
  Uxor Orionis
 • Birthday 09/25/1988

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 • Skąd
  Gdynia
 • Zainteresowania
  chemia, astronomia.
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky Watcher BK1309 EQ2

Recent Profile Visitors

34,432 profile views
 1. Jejciu... ależ to cudne. Takie smutno-piękne. Gwiazda na tle mocno rozswietlonego, srebrnego nieba. Dzisiaj planuję wyjść na dzikie łąki, bez telekskopu, tylko po to żeby się poprzyglądać. Bo to tak piękne, że trudno uwierzyć, że prawdziwe.
 2. Udało się (a przynajmniej mam nadzieję, że to NLC). One dosłownie świeciły. Na srebrno. Po środku zauważyłam jasną, lekko pomarańczową gwiazdę. Sądząc po położeniu domyślam się, że to mogła być Capella, ale nie byo widać resztę konstelacji, więc pewności nie mam. Pod spodem zwykłe zdjęcie oraz drugie: z okularu teleskopu, 36x, wspomniana gwiazda na tle obłoków.
 3. To świetnie, że obserwowałeś betę Cygni A jaka "na oko" była między nimi odległość przy tak małym powiększeniu? Dało się dostrzec przerwę między komponentami?
 4. newton 130/900, 25mm (36x), EQ2
 5. Beta Cygni (Albireo), 25mm, 36x: składowa A: 3,2m ; K3II ; (B-V)= +1,09 ; jasnozłota składowa B: 4,7m ; B8V ; (B-V)= -0,1 ; bladobłękitna separacja: 34,6''
 6. Mój pierwszy Księżyc sfotografowany w Gdyni
 7. Bellatrix

  Scorpius X-1

  Zobaczcie, co znalazłam. Podręcznik R. Burnhama jest pod względem niespotykanych ciekawostek niezastąpiony. Poniżej krótka notka, ale mam nadzieję rozbudować temat na podstawie innych źródeł. Źrodło promieniowania rentgenowskiego Scorpius X-1 Obiekt o nazwie Scorpius X-1 (o numerze katalogowym V818) jest niezwykle silnym źródłem promieniowania elektromagnetycznego z zakresu fal X (o wysokiej częstotliwości, większej od promieni UV, ale mniejszej od promieni gamma). V818 jest zlokalizowane na tle konstelacji Skorpiona, w jego północnej części, blisko 5,5o na północny wschód od gwiazdy beta Scorpii. Naukowcy próbowali zidentyfikować źródło tych promieni X. Podejrzewali m.inn. gorącą niebieską gwiazdę zmienną trzynastej jasności. U gwiazdy tej zaobserwowano intensywne pasma emisyjne helu i wodoru. Widoczne były też ciemne linie absorpcyjne wapnia II. Na podstawie tych danych ustalono, że odległość gwiazdy od Układu Słonecznego wynosi ok. 9.000 l.ś. Gwiazda świeci w zakresie X blisko tysiąc razy intensywnie niż w spektrum widzialnym. Istnieją również hipotezy o niezwykle obfitej, gęstej otoczce gazu, która opada na supergęsty obiekt współtworzący wraz z błękitną gwiazda ciasny system binarny. W strumieniu materii gwiazdowej dochodzi do silnego ogrzania drobin gazu, a w skutek tego emisji promieniowania X. Scorpius X-1 jest również radioźródłem średniej mocy (emituje także promieniowanie niskiej energii z zakresu fal radiowych). Masy obu składowych systemu szacuje się na 1,4 Mʘ oraz 0,42 Mʘ. Okres wzajemnego obiegu wynosi 18,9 godzin.
 8. Ktoś chciałby ze mną poobserwować niebo w Gdyni? Ja mam tutaj pod blokiem taki plac, patio koło lasu na Dąbrowie i ładnie widać gwiazdy.

 9. no tak, to jest prawda. Zauważyłam właśnie, że jak sie wyskoczy z paszczą, to ta druga strona idzie na "udry" i zaczyna robić na złość. I dużo trudniej coś załatwić. Chyba się chce "odegrać" za roszczeniowe potraktowanie.
 10. Wessel, piszę o takim niesympatycznym tonie wypowiedzi. Cynicznym. To tak niemiło brzmi. ("Twoja fotka jest po prostu cudowna")
 11. Kolego Wessel, proszę o powściągnięcie emocji.
 12. Rzeczywiście kolory gwiazd w M29 nie są za niebieskie. Gwiazdy co prawda gorące, należą do wczesnych typów widmowych. Ale światło, które do nas dociera prawdopodobnie uległo "zniekształceniu". Niekiedy tak bywa po przejściu przez warstwy mgławic. Spójrzcie, sporo gwiazd ma zabarwienie lekko żółtawe (mimo typów widmowych B lub nawet O):
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.