Jump to content

Bellatrix

Moderator
 • Content Count

  1,715
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3,265 Excellent

3 Followers

About Bellatrix

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 • Skąd
  Gdynia
 • Zainteresowania
  chemia, astronomia.
 • Sprzęt astronomiczny
  Sky Watcher BK1309 EQ2

Recent Profile Visitors

42,524 profile views
 1. I rozumiem, że to ja mam być tym staruszkiem , co ledwie widzi i ma opóźnioną reakcję..? Super...
 2. rzeczywiscie, jedna jednostka jakby nie zmieniona, możliwe że autor coś poprawiał i jeden punkt pominął. Ale jest czytelne na szczęście.
 3. Ale że co, że angstromy? Chyba normalna jednostka jak na długość fali. A w czym mieli podać?.. W calach?
 4. No faktycznie, bardzo ciekawe. W pierwszej chwili pomyślałam o czymś na kształt grawitacyjnego "przechwycenia" jednej gwiazdy przez drugą (coś jak w przypadku czarnej dziury). Ale tu chodzi o rozszerzającą się otoczkę Betelgezy i pochłonięcie składnika wtónego, któy znajdował się w pobliżu gwiazdy macierzystej. Niesamowita była wzmianka o podwyżsoznym stężeniu azotu, który wykryto w atmosferze Betelgezy- zupełnie jakby ktoś "zamieszał", wydobył cięższy materiał ze środka. Piękne... Ja kiedyś pisałam referat o Betelgeie i znalazłam w literaturze dane nt. bliskiego "podskórnego" kompana gwiazdy. Może to był właśnie ten składnik. "W 1985 roku, w oparciu o analizę wyników interferometrii, dokonano ciekawej obserwacji. Betelgeza prawdopodobnie posiada dwie gwiazdy towarzyszące. Jeżeli rzeczywiście istnieją, znajdują się bardzo blisko swej gwiazdy macierzystej: jedna 40-50 jednostek astronomicznych, a druga zaledwie 5 jednostek. Druga ze składowych znajduje się tak blisko Betelgezy, że porusza się (przynajmniej w części swej orbity) wewnątrz niej, a dokładniej: w zewnętrznej części gwiazdy. Jest to możliwe z uwagi na silnie rozrzedzoną materię czerwonego olbrzyma. "
 5. gwiazda miałaby pochłonąć gwiazdę? Zlituj się... gdzie ktoś opisał taki przypadek?
 6. Słuchajcie, wiadomo coś nt. Betelgezy? Nadal ciemnieje?

  1. Show previous comments  12 more
  2. Bellatrix

   Bellatrix

   ojej... teraz dopiero do mnie dotarło, co miałeś na myśli: w sensie, że jakby Betelgea wybuchła, to jaki miałaby kolor? Pewnie biały...

  3. rambro

   rambro

   Oj tam ... zostanie nam jeszcze 100-400 mld innych gwiazd w naszej galaktyce... ;) W Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/SN_1572 piszą o historycznej SN1572: "...a potem dokumentując spadek blasku, któremu towarzyszyła zmiana koloru od białego poprzez żółty i pomarańczowy aż do czerwonego..." Mam nadzieję, że będzie nam dane przekonać się na własne oczy..

  4. JSC

   JSC

   To niech sobie wybucha te 400 mld gwiazd, ale Betelgeza ma zostać taka jaka jest! :dry:

 7. To jest śliczne. Mój ulubiony obiekt.
 8. No to tak możemy zrobić. Tylko chciałam zaznaczyć, że na wykład potrzebuję co najmniej 40 minut (na każdy po 40 minut). Szczerze niecierpię pośpiechu albo ujmowania na treści.
 9. Jeśli potrzebny prelegent, to ja prócz obiecanych węglówek mogę opowiedzieć o obiektach Pasa Głównego Planetoid i Pasa Kuipera.
 10. A słuchajcie, mam taką prośbę (a właściwie mąż prosił, żebym zapytała za wczasu i nie obudziłą się potem z ręką "w nocniku"). Czy ktoś z Was mógłby przy okazji wziąć mnie ze sobą na zlot? Mieszkam w Gdyni. Nie zajmę dużo miejsca w samochodzie, bo będę miała przy sobie jedną malusią torebusię z suknią na zmianę, nic poza tym. Jestem cichutka, nie będę zagadywała nikogo w trakcie jazdy. Chyba, że ktoś by chciał, to mogę zrobć wykład z chemii Była bym wdzięczna za pomoc w dotarciu na zlot.
 11. Bellatrix

  kolory

  Cieszę się, że mój wątek przydał się w sposób , nazwijmy to: "dodatkowy".
 12. Bellatrix

  kolory

  Cóż za fantazja Pająk z falbanką
 13. Bellatrix

  kolory

  ładne. I rzeczywiście dobrze widać kolor, a przy zestawieniu kilku zdjęć- różnicę barw.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.