Jump to content
 1. Show previous comments  3 more
 2. Hans

  w pierwszej z grafik, nie opisali O. Skala kończy się na B0


 3. Bellatrix

  Rzeczywiście. Wiesz, to bardzo zależy. Na przykład w Wężowniku jest taka gwiazda (Zeta Ophiuchi), która zalicza się do późnego typu widmowego O, ale wizualnie sprawia wrażenie żółtawej. Oznacza to, że najprawdopodobniej świato wysłane przez tę gwiazdę, zanim dotrze do nas, musi pokonać obfite warstwy materii międzygwiazdowej. Przechodząc przez te "zagęszczenia" wytraca część swojej energii i światło z niebieskiego "robi się" żółtawe. Zdarzają się takie gwiazdy. Ale generalnie zabarwienie pokazane na schemacie dla gwiazdy typu B0 jest zbliżone do barwy typowej dla późnych gwiazd O. Nie wiem jak to wygląda w przypadku wczesnych O (np. Zety Puppis- Naosa). Sądząc po wskaźniku barwy B-V = -0,28 musi być konkretnie błękitna. Ciekawe czy ktoś z nas widział i się przyjrzał i mógłby opowiedzieć :)


 4. Hans

  Jest jeszcze inny aspekt. Barwa gwiazdy jaką widzimy na Ziemi, jest po części zniekształcona przez atmosferę, ta sama gwiazda obserwowana z próżni będzie mieć inny odcień, a z powierzchni innej planety, wręcz inną barwę. Tu wszystko zależy od składu gazowego i jakie składniki rozpraszają (lub wręcz absorbują) jakie długości fali z widma ;)  


×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.