Jump to content

Bellatrix

Moderator
 • Content Count

  1,688
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Bellatrix

 1. A ja kiedyś badałam miony pochodzące z promieniowania kosmicznego, teleskopem, któy sama zbudowałam. To było w liceum, w ramach takiego projektu. Czyli widocznie się da. Ale niestety, projekt padł jakieś 10 lat temu i nie wiem, jak dalej wyglądałyby te badania.
 2. Kochani, a jak myślicie: czy wraz ze spadkiem jasności nastąpiła też mierzalna zmiana typu widmowego Betelgezy? Dotąd była coś ok. M1, M2. Wiem, że niektórzy z Was badali typy widmowe gwiazd. Ciekawe czy to się da łatwo sprawdzić, ewentualnie czy są o tym wzmianki w najnowszej literaturze , artykułach..
 3. To będziesz już w Niebie za tyle lat, a nie miał demencję.
 4. Jak to "co to lornetka"? A co tu do pamiętania. Lornetka, to lornetka. Przecież nie masz amnezji...
 5. A tą pozostałość po Betelgezie będzie widać, czy to będziej już zbyt ciemne i niewidoczne ?
 6. Mówisz o tym czymś trójgraniastym, psującym wiosenne niebo?
 7. Ja tak nie powiedziałam, że niech wybucha! Miałam na myśli chwilowość tych "odchyleń" i że niedługo jasność powróci do normy.
 8. No to jej się "spadło" mocno...
 9. Co prawda nie mierzę jasności, ale już same wizualne oględziny wraz z porównaniem do wspomnień z zeszłej zimy, wprowadzają w niepokój. Gamma i alpha Ori wyglądają na gwiazdy o zbliżonej jasności. Co więcej, alpha - z racji na swój czerwony kolor wydaje się bardziej wygasła. Ciekawe co z tego będzie. Mam nadzieję, że to tylko chwilowe fluktuacje.
 10. Zobaczcie jaki ktoś na zagranicznej stronie machnął szkic gwiazdy pi Andromedae. Czasami myślałam, że tylko ja mam jakieś odpały i widzę drugi składnik na granatowo. Ale wychodzi na to, że nie tylko ja ;)

  Notabene szkic piękny. Zazdroszczę gościowi, który to rysował.

  1.jpg.6041381cb4df93177bcc308d56a3b27e.j

  1. Show previous comments  10 more
  2. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   Gdy w latach 90tych miałem refraktor 60/700 (chyba), podobne on obrazy dawał.

  3. Bellatrix

   Bellatrix

   Po prostu szkic pokazuje mniejwięcej tyle ile widać w okularze. Słusznie, że gość na siłę nie przerysowywał gwiazd, żeby były jaśnejsze, a te barwne lepiej nasycone. Jak poobserwujesz trochę przez przeciętny teleskop, to zobaczysz jak to widać. Coś jak tu powyżej, u mnie może tylko środki gwiazd są jaśniejsze, bo tak to gwiazdki wyglądają jak płatki śniegu, jeśłi nie ma wyraźnej gradiacji jasności.

  4. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   Moim zdaniem: rajski był by zloty środek - nie robić sztucznych przebarwień, ale nieco lepiej niż tu różnicować jasność gwiazd:icon_wink: 4-5 mag są tu jak dla mnie trochę zbyt wtopione w tło - chociaż kolory wyszły prawidłowo.

 11. Bellatrix

  Mintaka

  Nie pamiętam czy zamieszczałam na AP dłuższe opracowanie o wybranych gromadach otwartych, ale był tam też rozdział nt. gromady Collinder 70 (tej, do której zalicza się Mintaka). Miło później spojrzeć na Pas Oriona jako na całość. Poniżej załączam fragment artykułu: (z opracowania pt.: "Wybrane gromady otwarte. Czyli znane obiekty- od mniej znanej strony") 1. COLLINDER 70 Jest to obiekt sklasyfikowany jako gromada otwarta. Zawiera bardzo dobrze znany asteryzm, zwany Pasem Oriona. Jest on częścią gromady i wraz z gwiazdą SigmąOrionis stanowi jej najjaśniejszy fragment. Cr 70 mieści gwiazdy połączone ze sobą wzajemnymi siłami grawitacji. Zajmuje na niebie znaczny obszar o średnicy ok. 3o. W całości może być obserwowany przez lornetkę o szerokim polu widzenia i niewielkim powiększeniu. Pośród blisko stu gwiazd zaliczających się do gromady, cztery najjaśniejsze z nich to: Alnitak, Alnilam, Mintaka i Sigma Orionis. Pozostałe gwiazdy są zwykle ciemniejsze od 10m. Mintaka, czyli Delta Orionis, to gwiazda potrójna, której głó wny składnik jest układem binarnym spektroskopowo. Jej komponenty są gorącymi gwiazdami wczesnych typów widmowych: B0III oraz O9V. Wspólna jasność wizualna osiąga aż 2,4m. Teleskop o niewielkiej aperturze umożliwi zaobserwowanie gwiazd A oraz C, które dzieli dystans 53’’. Kolor składnika A opisywany jest wówczas jako błękitny, a składnik C sprawia wrażenie blado granatowego. Alnilam (Epsilon Orionis)- jest systemem podwójnym o wypadkowej jasności wizualnej bliskiej 1,7m. Komponent pierwotny układu zalicza się do typu widmowego B0Ia. W odległości 180’’ od niego jest obecny ciemny składnik wtórny, którego jasność wizualna wynosi zaledwie 11,3m. Posiada on wyraźnie pomarańczowe zabarwienie, wskaźnik barwy B-V tego komponentu to aż +1,40. Alnitak (Zeta Orionis)- gwiazda podwójna. Jej łączna jasność wizualna to aż 1,9m. Składnik główny jest podwójny spektroskopowo i złożony z gwiazd należących do typów widmowych: O9,7Ib oraz B0III. Gwiazda Zeta Ori C jest oddalona o ok. 58’’i wykazuje jasność 9,5m. Niezwykła gwiazda wielokrotna. Literatura podaje, ze układ ten składa się z 5 komponentów. Najjaśniejszy z nich (A/B) to gwiazda podwójna o bardzo małym stopniu separacji (ok. 0,2’’). Jej sumaryczna jasność to 3,8m, a zatem bez problemu widoczna gołym okiem. Jest złożona z gwiazdy typu widmowego O9,5V oraz B0,5V. Ma bardzo niski wskaźnik barwy: -0,25. Taki sam jak Spika. Jest więc intensywnie niebieska. Składowa C to gwiazda ciągu głównego, typu widmowego A2Vn. Jest oddalona od głównych składników o ok. 12’’. Komponent D, to gwiazda wczesnego typu widmowego: B2V o bardzo niskim wskaźniku barwy: -0,20. Jest oddalona od A/B o 13’’ i wykazuje nietypowy kolor przy obserwacjach wizualnych. Gwiazda E jest żywo- liliowa i zalicza się do typu widmowego B2 IV- V p.
 12. Bellatrix

  Mintaka

  Wczoraj miałam bardzo czyste niebo, bez problemu mogłam obserwować przez wielkie okno na klatce schodowej. Nareszcie dokładnie mogłam przyjrzeć się niektórym gwiazdom Oriona. Mintaka (delta Ori) jest jedną z gwiazd Pasa Oriona (będącego częścią gromady otwartej Collinedr 70... Tak, Pas Oriona jest skoniugowany grawitacyjnie). Mintaka to gwiazda podwójna. Obie składowe są gorące. Różnią się tylko klasą jasności. Pierwotny składnik to olbrzym, zaś wtórny jest gwiazdą ciągu głównego. Błękitne, ale na skutek efektów optycznych druga z gwiazd zdaje się mieć w okularze teleskopu szaro- lawendowy , bardzo chłodny odcień. W jednym polu widzenia uchwyciłam również gwiazdę 31 Ori. Czerwony olbrzym- bliźniaczka Aldebarana (o identycznym typie widmowym oraz wskaźniku barwy). Widok prześliczny!
 13. Ale śliczne. Nareszcie jakiś konkret Aż serce rośnie.
 14. Bellatrix

  Alpha Tauri

  O tak, Dasionek- ja też zaliczyłam Plejady jako jedne z pierwszych. Wyglądały jak kłaczek bladosinej, wypłowiałej bawełny. Pasował do pyłków unoszących się wtedy nad łąkami u schyłku lata...
 15. Bellatrix

  Alpha Tauri

  Wczoraj wybrałam się na krótkie obserwacje (po kilkumiesięcznej przerwie, niestety). Stęskniłam się za widokiem gwiazd w okularze teleskopu. Sprzęt nadal ten sam. Wiadomo, nic szczególnego: stary 5- calowy newton. Może odrobinę bardziej rozkolimowany niż te 3 lata temu, kiedy to wychodziłam na obserwy niemal codziennie. Byłam ciekawa, czy jeszcze pamiętam kształty konstelacji, czy rozpoznam chociaż część gwiazd, które dawniej w miarę sprawnie rozróżniałam. Ale wiecie co, astronomia chyba po prostu pozostaje w sercu na długo i tak łatwo nie wyparowuje z pamięci. Aldebaran... tak samo czerwony. Dostrzegłam nawet, że posiada nieco różowawy odcień, ciut płowy (co uwzględnia rónież Robert Burnham w opisie Aldebarana w swym podręczniku). Stara , przeewoluowana gwiazda typu widmowego K5III, to daje temperaturę powierzchni bliską 4.000 K. Niby sporo, ale jak na gwiazdę- niewiele. W sam raz, by ozdobić niebo czerwonawym klejnotem.
 16. Pierwszy mój post był w 2015r., o LaSuperbie. Znalazłam ją w Stellarium i zobaczyłam , że należy do typu widmowego C (czyli, że węglówka). Wydała mi się przez to niezwykła, taki skrajny biegun diagramu H-R.
 17. O, to jest ten taki fajny półokrąg materii, fala uderzeniowa wokół niektórych gwiazd ("gwiazdy uciekające"), prawda? Zeta Oph miała podobną, patrzcie:
 18. Moi mili, zobaczcie co znalazłam w starej książce do astronomii. Niby miły, zwięzły i łatwym językiem podany opis, ale jak myślicie, czy to nadal aktualna wiedza? A jak oceniacie ten dziwny dysonans w postaci zdań, które podkreśliłam? To zerowa średnica, cyz jednak wymierna?

  image.png

  1. Show previous comments  1 more
  2. Bellatrix

   Bellatrix

   Nie, to nie jest zerowa. Skąd pomysł o flamastrze w czarnej dziurze? Absurd. Admin mi już wszystko wytłumaczył. To ja Wam wytłumaczę teraz, co usłyszałam: czarna dziura składa się z osobliwości oraz z całej tej "otoczki", czyli przestrzeni, gdzie ona oddziaływuje (przyciąga materię i fotony tak, że nie wydostają się z niej). Sama osobliwość ma średnicę zerową i jak można się spodziewać jest niebywale gęsta. Ale czarna dziura jako całość, zależnie od jej masy może mieć średnicę wymierną, większą niż zero. Jeśli coś napisałam z błędęm, to poprosze Admina o poprawienie wypowiedzi :) 

  3. RadekK

   RadekK

   Osobliwość hipotetycznie ma promień równy zero, ale średnica czarnej dziury określona jest promieniem Schwarzschilda, który definiuje horyzon zdarzeń.

  4. Bellatrix

   Bellatrix

   Rozumiem. A to jest prawda, że w gwiazdach z tzw. materią zdegenerowaną panuje inny rodzaj praw, tzn. już nie rówanie stanu gazu doskonałego, tylko coś inne. Nie pamiętam niestety, jak to się nazywało. A Wy wiecie?

 19. Ja uczę małe dzieci w szkole podstawowej i wyjaśniam im tą temperaturę przyrównując do węgla: gdy bardzo gorący, to jest niemal biały. A jak stygnie, to stopniowo staje się żółty, pomarańczowy, aż do ciemnoczerownego.
 20. A no tak, prawda Bo krótkie fale mają większą energię, tak jak "ściśnięta" sprężynka.
 21. 30.000 bardzo dużo. Choć są takie gwiazdy, np. błękitne podkarły typu widmowego sdO (chyba od subdwarws) i one są jeszcze gorętsze. Przykładem jest gwiazda oznaczona numerem katalogowym HD 49798, której temperatura powierzchni wynosi ok. 47.500 K.
 22. Wzrok to nie wiem, ale pewnie by Cię poparzyło bardzo silne promieniowanie UV oraz "iksy", którymi ta gwiazda zieje.
 23. Dziękuję. I oczywiście kradnę, dam do wydruku, bo na to możnaby patrzeć godzinami. Niepokoi mnie tylko malejąca oś o-iksów. Nieprzyzwyczajona jestem Ale spoczko, ważne, że diagram czytelny i wiele wyjaśnia.
 24. Pytanie może lekko kompromitujące, ale wolę je zadać niż udawać, że wiem: słuchajcie kochani, czy każda gwiazda u swych początków należała do typu widmowego O ?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.