Jump to content

Thymo

Moderator
 • Content Count

  1772
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Thymo

 1. Zubeneschamali (beta Libri) ani ciut zielona. Opracowania kłamią :( 

  1. Show previous comments  2 more
  2. Thymo

   Thymo

   Obserwję tylko gwiazdy ;)

  3. mack_mnk

   mack_mnk

   ok, no to trzeba szukać połączeń jak opisane w linku, żeby pojawiło się złudzenie zielonego koloru :)
   PS. planetarki, które podałem na mniejszych powiększeniach, tj. 30-50x niewiele się różnią wielkością od gwiazd :P 

  4. Thymo

   Thymo

   Jedną z nich nawet mam. Była zielona i to mocno. Stary szkic, ale pamiętam dobrze. Inne planetarkie to raczej niebieskawe. (widziałam raptem kilka, z 7 może)
   image.png

 2. Znów widać Wagę. Trzeba będzie sprawdzić, czy beta Librae (Zubeneschamali) rzeczywiście jest zielona...

 3. Możliwe, że temat był już kiedyś poruszany, ale zapytam, bo wciąż nie ogarniam: jak to jest, że są gwiazdy późnych typów widmowych, o niskiej masie ale młode? To było tak, że one u początku były masywne i szybko przeewoluowały oraz przy tym utraciły większość masy wyjściowej? Czy jest inne wytlumaczenie?

  1. Show previous comments  7 more
  2. ZbyT

   ZbyT

   kiedyś częściej powstawały gwiazdy masywne bo była mniejsza metaliczność obłoków gazu. To metale pozwalają łatwiej wypromieniować energię, a tym samym schłodzić gaz, który może się dalej zapadać bo ma mniejsze ciśnienie. Dzięki temu obłoki mogą zapadać się nawet gdy mają mniejszą masę (lokalnie). Ilość helu w obłokach gazowych niemal się nie zmieniła od BB. Choć gwiazdy przede wszystkim produkują hel to jest on uwięziony w starych gwiazdach lub został przetworzony na cięższe pierwiastki w masywnych i tym sposobem wzbogacił obłoki w metale w trakcie wybuchów

  3. Thymo

   Thymo

   Ojej.. to teraz chyba rozumiem. Początkowo myślałam, że one jakoś szybko utraciły tą masę i szybko przeewoluowały. A tu po prostu są obiekty, któe powstały z niską masą "na starcie". I są chłodne, mało masywne ale młode (i stąd to silne pole magnetyczne u EV Lac...) . Mam wrażenie, że po mału rozumiem. Jak coś pomieszałam czy nie załapałam jak trzeba, to poprawcie :) Dzięki wielkie.

  4. ekolog

   ekolog

   Piękny materiał na wątek. Coś typu "ewolucja podejścia do typów widmowych".

   Moim zdaniem warto opisać jak to kiedyś naiwnie myślano że gwiazdy stygną z czasem i to wszystko tłumaczy.

   Nawet jak nie wspomnisz o nas (albo tylko zacytujesz) to i tak będzie OK.

   Piszę to bo wiem, że technicznie nie jest proste zamienienie statusu w wątek z odpowiedziami wyodrebnionymi per osoba.

   Pozdrawiam

 4. Tak, u młodych gwiazd podobno tak jest. Zastanawia mnie tylko, czemu EV Lac tak szybko przeewoluowała..
 5. W południowej części konstelacji Jaszczurki znajduje się chłodna, mało masywna gwiazda ciągu głównego. Zarówno jej wizualna jasność, jak i absolutna są niskie. Ale mimo to, obiekt ten jest widoczny (w okularze niewielkiego teleskopu). Prawdopodobnie dlatego, że znajduje się względnie blisko Układu Słonecznego, bo niespełna 17 l.ś. EV Lacertae (inaczej oznaczana m.inn. jako Gliese 873). Zalicza się do bardzo późnego typu widmowego: M4V. Ale kolorem daleko jej do większości ciemnoczerwonych gwiazd węglowych. Wskaźnik barwy EV Lac to (B-V)= +1,6. Dorównuje pod tym względem Betelgezie czy Aldebaranowi. Jest słaba wizualnie, wykazuje zaledwie 10,3m. EC Lac posiada też inne cechy niezwykłe. Należy do gwiazd zmiennych rozbłyskowych. Wytwarza bardzo intensywne rozbłyski promieniowania elektromagnetycznego o wysokich energiach. Zaobserwowano, że delikatny spadek jakości gwiazdy następuje tuż przed wyrzutem rozbłysku. Słońce jest masywniejsze i jaśniejsze ale posiada znacznie słabsze pole magnetyczne od omawianego obiektu. Dlatego choć wytwarza rozbłyski koronalne, to są one o wiele mniej intensywne. Silne pole magnetyczne gwiazdy EV Lacertae jest przyczyną jej potężnych rozbłysków o wysokiej energii (również w zakresie X oraz gamma). Zauważono rozbłyski tysiące razy silniejsze od tych najbardziej intensywnych zarejestrowanych na Słońcu. Przyczyną może być różnica wieku: Słońce jest gwiazdą "średnią wiekiem", z kolei EV Lac jest młoda. Młoda gwiazda rotuje szybciej niżeli starsza. Szybka rotacja ma przełożenie na silne pole magnetyczne. A to z kolei przyczynia się do powstawania intensywnych rozbłysków.
 6. Ale jaja! Może to śmiesznie brzmi, ale dopiero dziś zaobserwowałam starlinki (chyba). Ależ to dziwne. Wyobrażałam sobie, że to twór nieco bardziej "zwarty", a tu takie jasne obiekty, jeden po drugim, z dużym odstępem. Ja wiem... z kilka stopni. Było tego sporo. Coś koło godz. 21, ok. 30st. nad horyzontem. Myślicie , że to było to?

  1. Show previous comments  7 more
  2. Karol W.
  3. Thymo

   Thymo

   Dziękuję Wam, kochani ;-*

  4. Kubiłan

   Kubiłan

   Tak, to było to. Wczoraj kilka "konstelacji" przeleciało nad naszymi głowami. O 22 mogłaś obserwować jak z kierunku Bliźniąt wylatywały i krzyżowały się z inna konstelacją w okolicy Lwa. Ładnie komponowały się z Virginidami.

 7. blue subdwarf :heart:

  image.png

  1. lkosz

   lkosz

   szkoda że cały czas pod horyzontem...

  2. Thymo

   Thymo

   Wiadomo. Pozostaje fantazjowanie.

    

 8. Śniło mi się, że widziałam wtórny składnik alfy CMa.

  1. Show previous comments  2 more
  2. Thymo

   Thymo

   Dokładnie. Z drugiej strony- szkoda buta. Kurcze, nowe szpilki. Jeżeli już, to podstawiłabym mu kulasa. Tak jak dawno temu, w liceum, gdy mściłam się na moich hejterach :D :D 

  3. lkosz

   lkosz

   przeczytałem słowo "kulasa" z literą T, chyba czas spać :D

  4. Thymo

   Thymo

   No to tego bym już nie podstawiła. Nie jestem "księżniczka z niespodzianką" . 

 9. Strzelam w gwiazdy z okna na półpiętrze. Okna ogromne, blade światło w tle i pewnie mnie z zewnątrz widać. I jakiś koleś mnie wypatrzył i .... wbił z pretensją, że "go podglądam" :D Powiedziałam, że jeśli ma na imię Syriusz, to owszem, zerkam regularnie. 

  1. Show previous comments  13 more
  2. Thymo

   Thymo

   Czemu biedny? :D Przecież go nie podglądałam, tylko Syriusza.

  3. HAMAL

   HAMAL

   A kto Cię tam wie... jednym okiem na Syriusza a drugim na przebierającego się ciacho sąsiada :D 

  4. Thymo

   Thymo

   o ble... cofnęła by mi się kolacja sprzed wczoraj na taki widok.

 10. "zrobimy taką imprezę której nie zapomnicie" - no faktycznie: wszyscy dostaną zakażenia. Impreza jak pieron, nie da się zapomnieć
 11. A czy ktoś z Was dałby rady sfocić Jowisza nad ranem? Marzy mi się :):)

  1. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Jak poprzednio - zanim jeszcze poprosiłaś, już wysłałem do tego zadania ludzi :D

    

   I tym razem od razu sam też się zająłem tematem.

   Jowisz, Saturn i Mars na jednej focie (wiem, niewiele widać, ale są):

   1.thumb.jpg.5c9c3a95f4fb67993b160942ba4876c0.jpg

   oraz Jowisz z księżycami w podczerwieni:
   747009528_Jowisz2020-04-01.png.a61d72cbd85ffcf41b6ee358cb622e65.png

    

   Czuwaj! :D

  2. Thymo

   Thymo

   o jaki śliczny. A mam wrażenie, że na tym szerokim kadrze, gdzie Jowisz jest malutki, to też widać jego tarczkę. Paski to pewnie sobie wyobraziłam ale kawowy kolorek widać. 

  3. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Paski raczej są przepalone, ale tarczę jako taką powinno być widać - z 8 pikseli średnicy będzie miała :) Jak się dobrze przyjrzeć (i przy dużej dawce dobrej woli), da się nawet zauważyć, że Saturn to nie jest tylko kropka, ale taki trochę owal.

 12. Szeroki kadr i jazda. Póki nie oddalą się na dobre.
 13. "Powinieneś z tym skończyć"?? Niby czemu?
 14. Kochani, jakie te Wasze zdjęcia śliczne. Niby to samo zjawisko i ten samo obiekt - ale jak na wiele sposób ukazane. Dobrze by było, gdyby wątek dało się uchronić przed "przysypaniem" nowymi postami. Jakby się dało to gdzieś "podwiesić" na widoku, w dostępnym miejscu..
 15. Jutomi, a co to jest "light pillars'y w gratisie" To są te takie smugi zielonkawe w tle? Skąd one tam się wzięły?
 16. Thymo

  Katalog na wiosnę

  Jakby ktoś chciał, to trochę wiosennych obiektów też tam się znajdzie Wrzucam po raz drugi, bo po paru latach gdzieś przepadło w czeluściach, a moze komuś by sie przydało. Dane katalogowe obiektów.pdf
 17. Piękne, jak ze starych ksiąg. Mam alergię na przecukierkowane szpanerskie landrynki. A to powyżej jest prześliczne.
 18. No to rzeczywiście obejrzymy, w 2263 to ja już będę w Niebie :D
 19. A ja wczoraj złowiłam takie śliczności :)

  image.png

  1. Tayson

   Tayson

   po nierownym blasku wenus widac nawet jej faze.

  2. Thymo

   Thymo

   Poważnie? Ja się zastanawiałam czemu te "kolce" takie zdeformowane. A to serio jest powód ta faza?

 20. Adam, ja bym poprosiła o zwrot pieniędzy za zlot. Najlepiej przekaz pocztowy, przelew na konto w ostateczności.
 21. Uwielbiam obserwować Oriona właśnie o tej porze, czyli czesną wiosną, tuż po zachodzie Słońca. Najjaśniejsze gwiazdy formujące zarys konstelacji są wtedy tak pięknie widoczne na dość jasnym jeszcze niebie. Ależ one niesamowicie połyskują. W moim odczuciu wiele ładniejsze od tych, które widać całkiem po ciemku. Podoba mi się gwiazda Saiph. Niby jeszcze typ widmowy B, ale jednak coś z pogranicza (B0,5). Najbardziej mnie w niej fascynuje, że w odróżnieniu od niektórych innych gorących gwiazd nie "gubi" błękitnego światła w skupiskach pyłu, który światło to musi pokonać docierając do naszych oczy. Dociera ono do nas jako faktycznie błękitne. Są, jak wiemy, gwiazdy gorętsze, które wizualnie zdają się być białe lub lekko kremowe, mimo, że ich typ widmowy to O albo wczesne B. Saiph jest prawdziwie niebieski. Najsłabszy spośród czterech "głównych" gwiazd Oriona. Nisko nad horyzontem, zaledwie widoczny na jasnym jeszcze, siniejącym niebie. Zajdzie za horyzont wraz z wiosną. Będę tęsknić.
 22. Ktoś sfoci dla mnie cieniutki Księżyc? Proszę... 

  1. Show previous comments  6 more
  2. Thymo

   Thymo

   O jaki piękny. I ma nawet świato popielate. 

  3. dj_peterka

   dj_peterka

   Ukłon Księżyca ku Wenus  ) *MoonVenus02_28_03_2020.thumb.jpg.834ab8bd6d41763f97480f3cea8d35e1.jpgMoon01_27_03_2020.jpg.0cdfd8290bbd23988b7a7891399b7e1a.jpg

  4. Thymo

   Thymo

   Śliczne. Bardzo lubię takie zdjęcia, gdzie obiekt jest np. w rogu, gdzieś zdala od środka. Trochę bez pytania, ale wstawiłam sobie na pulpit :)

 23. A ja już nie mogę wychodzić z telepem. Musiałam mieć zoperowaną łapkę i teraz już nic nie mogę nosić :( 

  1. Show previous comments  3 more
  2. Thymo

   Thymo

   Dziękuję Kochani. Z balkonu nici, bo... balkonu nie mam ;) Ale mogę spróbować z korytarza, bo tam są wielkie okna na wszystkie 4 kierunki. Na korytarz mąż mi wystawi teleskop i może coś złowię. 

  3. lkosz

   lkosz

   a jak długo musisz oszczędzać rękę?

  4. Thymo

   Thymo

   Jeszcze nic nie wiadomo. Póki co została wyczyszczona z silnego zakażenia, teraz czekamy co dalej. 

 24. Piękne... a iekawe, że tylko na zdjęciach widać turkus. Wizualnie to jest tylko szarawe? Zazdroszczę i tak, widok musiałbyć piękny.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.