Jump to content

Bellatrix

Moderator
 • Content Count

  1,598
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Bellatrix

 1. Jejciu... ależ to cudne. Takie smutno-piękne. Gwiazda na tle mocno rozswietlonego, srebrnego nieba. Dzisiaj planuję wyjść na dzikie łąki, bez telekskopu, tylko po to żeby się poprzyglądać. Bo to tak piękne, że trudno uwierzyć, że prawdziwe.
 2. Udało się (a przynajmniej mam nadzieję, że to NLC). One dosłownie świeciły. Na srebrno. Po środku zauważyłam jasną, lekko pomarańczową gwiazdę. Sądząc po położeniu domyślam się, że to mogła być Capella, ale nie byo widać resztę konstelacji, więc pewności nie mam. Pod spodem zwykłe zdjęcie oraz drugie: z okularu teleskopu, 36x, wspomniana gwiazda na tle obłoków.
 3. To świetnie, że obserwowałeś betę Cygni A jaka "na oko" była między nimi odległość przy tak małym powiększeniu? Dało się dostrzec przerwę między komponentami?
 4. newton 130/900, 25mm (36x), EQ2
 5. Beta Cygni (Albireo), 25mm, 36x: składowa A: 3,2m ; K3II ; (B-V)= +1,09 ; jasnozłota składowa B: 4,7m ; B8V ; (B-V)= -0,1 ; bladobłękitna separacja: 34,6''
 6. Mój pierwszy Księżyc sfotografowany w Gdyni
 7. Bellatrix

  Scorpius X-1

  Zobaczcie, co znalazłam. Podręcznik R. Burnhama jest pod względem niespotykanych ciekawostek niezastąpiony. Poniżej krótka notka, ale mam nadzieję rozbudować temat na podstawie innych źródeł. Źrodło promieniowania rentgenowskiego Scorpius X-1 Obiekt o nazwie Scorpius X-1 (o numerze katalogowym V818) jest niezwykle silnym źródłem promieniowania elektromagnetycznego z zakresu fal X (o wysokiej częstotliwości, większej od promieni UV, ale mniejszej od promieni gamma). V818 jest zlokalizowane na tle konstelacji Skorpiona, w jego północnej części, blisko 5,5o na północny wschód od gwiazdy beta Scorpii. Naukowcy próbowali zidentyfikować źródło tych promieni X. Podejrzewali m.inn. gorącą niebieską gwiazdę zmienną trzynastej jasności. U gwiazdy tej zaobserwowano intensywne pasma emisyjne helu i wodoru. Widoczne były też ciemne linie absorpcyjne wapnia II. Na podstawie tych danych ustalono, że odległość gwiazdy od Układu Słonecznego wynosi ok. 9.000 l.ś. Gwiazda świeci w zakresie X blisko tysiąc razy intensywnie niż w spektrum widzialnym. Istnieją również hipotezy o niezwykle obfitej, gęstej otoczce gazu, która opada na supergęsty obiekt współtworzący wraz z błękitną gwiazda ciasny system binarny. W strumieniu materii gwiazdowej dochodzi do silnego ogrzania drobin gazu, a w skutek tego emisji promieniowania X. Scorpius X-1 jest również radioźródłem średniej mocy (emituje także promieniowanie niskiej energii z zakresu fal radiowych). Masy obu składowych systemu szacuje się na 1,4 Mʘ oraz 0,42 Mʘ. Okres wzajemnego obiegu wynosi 18,9 godzin.
 8. Ktoś chciałby ze mną poobserwować niebo w Gdyni? Ja mam tutaj pod blokiem taki plac, patio koło lasu na Dąbrowie i ładnie widać gwiazdy.

 9. no tak, to jest prawda. Zauważyłam właśnie, że jak sie wyskoczy z paszczą, to ta druga strona idzie na "udry" i zaczyna robić na złość. I dużo trudniej coś załatwić. Chyba się chce "odegrać" za roszczeniowe potraktowanie.
 10. Wessel, piszę o takim niesympatycznym tonie wypowiedzi. Cynicznym. To tak niemiło brzmi. ("Twoja fotka jest po prostu cudowna")
 11. Kolego Wessel, proszę o powściągnięcie emocji.
 12. Rzeczywiście kolory gwiazd w M29 nie są za niebieskie. Gwiazdy co prawda gorące, należą do wczesnych typów widmowych. Ale światło, które do nas dociera prawdopodobnie uległo "zniekształceniu". Niekiedy tak bywa po przejściu przez warstwy mgławic. Spójrzcie, sporo gwiazd ma zabarwienie lekko żółtawe (mimo typów widmowych B lub nawet O):
 13. Od paru dni mieszkam w Gdyni. Ale mam śliczne niebo! :)

  1. Show previous comments  14 more
  2. seg

   seg

   Świetne miasto i okolice, miło wspominam. Spędziłem tam służbowo 9 m-cy w 2001 r. ;)

  3. sidiouss

   sidiouss

   To teraz na zloty możesz zabierać się ze mną jak podjedziesz do Gdańska :D

  4. Bellatrix

   Bellatrix

   oo, ale super :) Bardzo miło. Właściwie taka możliwość sprawi, że zdecyduję się na kolejne zloty. Już z Łodzi się bałam jechać autobusem przez pół Polski, a teraz, przez całą, to w ogóle miałabym pietra.

 14. Gamma Crucis Do konstelacji Krzyża Południowego zaliczamy pewną bardzo jasną (ok. 1,7- magnitudową) czerwoną gwiazdę. Gamma Crucis (zwana również Gacrux) to chłodny, czerwony olbrzym typu widmowego M3,5 III. Jest to obiekt położony względnie blisko Ziemi: zaledwie 89 l.ś. (podobnie jak Ruchoma Gromada Wielkiej Niedźwiedzicy- ale у Crucis do niej nie należy). Wraz z naszą Dzienną Gwiazdą znajdują się w Ramieniu Oriona Drogi Mlecznej. Pod względem jasności wizualnej zajmuje 28. miejsce. Typem widmowym oraz klasą jasności przypomina Arcturusa, choć nie jest aż tak duża jak on (Arcturus: K1,5III). Jest to jedna z najjaśniejszych czerwonych gwiazd, widocznych na nocnym niebie. Około 127 sekund łuku od gammy Crucis widnieje ciemna, 6,5- magnitudowa biała gwiazda, która pozornie współtworzy z nią układ podwójny. Jednak zaobserwowano, że dystans między nimi stale rośnie, a oba obiekty nie są ze sobą skoniugowane grawitacyjnie, a Gacrux najprawdopodobniej jest gwiazdą pojedynczą. Składnik optyczny jest ok. sześciokrotnie bardziej odległy od Ziemi niż у Cru. Wizualnie silnie kontrastuje z pozostałymi trzema gwiazdami swojego gwiazdozbioru. Reszta najjaśniejszych gwiazd Południowego Krzyża jest błękitna, a у Cru czerwona. Jej wskaźnik barwy (B-V) to aż +1,59 (podobnie jak w przypadku Betelgezy, Eltamin czy Aldebarana). Temperatura powierzchni Gacruxa to niecałe 3.700 K (dla Słońa jest to ok. 5.800 K). Z tego powodu w widmie spektroskopowym gwiazdy dostrzegalne są pasma cząsteczek: CO oraz H2. Gdyby gwiazda była gorąca, wszelkie wiązania chemiczne uległyby dysocjacji termicznej (rozpadowi). Pasma molekularne są typowe tylko dla gwiazd o niskich temperaturach powierzchni. Gacrux zawiera chromosferę, ale za to jest pozbawiony korony gwiazdowej. Uchodzi wręcz za klasyczny przykład chłodnej, czerwonej gwiazdy, obfitej w tlen, ale nie posiadającej korony. Korona gwiazdy (np. słoneczna) to najbardziej zewnętrzna partia atmosfery, silnie rozrzedzona, ale za to bardzo gorąca. Gamma Crucis to zmienna półregularna o niskiej amplitudzie zmian jasności. Zmienność ta ma najprawdopodobniej związek ze zmianami prędkości kątowej gwiazdy. Pozostałe trzy najjaśniejsze gwiazdy Południowego Krzyża są błękietne. Alpha Crucis (Acrux) to ciasny układ spektroskopowo podwójny, złożony z gwiazd wczesnego typu widmowego B: B0,5IV oraz B1V. O cztery sekundy łuku od gwiazd Aa i Ab znajduje się trzeci, także niebieski składnik B. Beta Crucis (zwyczajowo zwana Mimosą) jest niebieskim podolbrzymem typu widmowego B1IV. Jest niezwykle masywna: 14 Mʘ i wykazuje wyjątkowo powolną rotację (35 km/s). Delta Crucis to niewiele chłodniejszy od poprzednich niebieski podolbrzym typu B2IV. Średnio masywna: ok 8,5 Mʘ.
 15. Jabłkiem, to mogę przylutować Tobie. Albo nie, szkoda jabłka.
 16. Ja wybrałam chemię, ale nigdy nie zapomnę tego: http://astrofan.pl/teleskop-z-licznikow-geigera-mullera-do-pomiarow-promieniowania-kosmicznego/
 17. Nie miałam, ale z tą zapalniczką bym zlutowała. Ja mam po prostu taki sentyment, tak to uwielbiam- wspomnienie z młodości, gdy pisałam schematy elektryczne, montowałam obwody... cudne to było.
 18. Szkoda, że mnie nie powiedzieliście. Z wiellką chęcią bym przylutowała ten kondensator.
 19. Ale śliczny kolor tych koszulek. Ciekawe kto projektował. Nieziemski ten błękit. To był wyjątkowy widok, gdy większość miała je na sobie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.