Jump to content

Bellatrix

Moderator
 • Content Count

  1,656
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Bellatrix

 1. Wydrukowałam w formacie 1x1 cm. Do tej pory trzymam w zamykanym wisiorku w kształcie serca.
 2. Bleeee! obrzydlistwo! A ktoś z Was zrobiłby zdjęcie 3-procentowego moona koło 4:30 nad ranem? Zapewne będzie prześliczny!
 3. A czy ktoś z Was może zrobił zdjęcie tego maleństwa? Chciałabym zobaczyć je z większą iloscią składowych (bo przy niedużym powiększeniu i słabym niebie, to można co najwyżej ujrzeć "zarys").
 4. Czy mogę zapisać to piękne zdjęcie na dysku i ustawić je sobie na pulpicie?
 5. o jakie śliczne. Podoba mi się jaśniutka, niemalże blada tonacja na zdjęciu. Pasowało by jako okładka do serii gwiazdowej albo do katalogu BN..
 6. Drodzy Koledzy, Przez prawie cztery lata sukcesywnie dodawałam krótsze lub dłuższe artykuły/notatki dotyczące gwiazd (tzw. "Seria Gwiazdowa"). W prawym górnym rogu znajduje się nieduże poletko, w którym wyświetlają się trzy ostatnio dodane artykuły z tegoż cyklu. Ale to są tylko 3 ostatnie. Od pewnego czasu zastanawiam się nad utworzeniem prostego rozwiązania, które umożliwiłoby szybki dostęp do reszty prac. Coś jak "link", przycisk, po naciśnięciu którego otwierałby się folder z wszystkiemi referatami. Bo są one "porozrzucane" po Forum i o ile nowy post nie znajduje się akurat na stronie głónej, to po zniknięciu z głównej, w praktyce po prostu "przepada w czeluściach". A zależałoby mi aby opracowania były dostępne, zebrane w jednym miejscu i każdy kto sobie życzy, mógł z nich łato korzystać. Co uważacie o takim udogodnieniu?
 7. Dziękuję za miłe słowa. Moje szkice są proste, by nie rzec toporne. Wykonywałam dwa rodzaje szkiców: takie, gdzie bardzo starannie odwzorowuję ołówkiem to co widzę w okularze, a barwne gwiazdy akcentuję przy pomocy bladej kredki (o przeciwnej barwie do widzianej), potem robię zdjęcie i odwracam kolory. Drugi sposób (częściej stosuję) to taki jakby "rysunek techniczny", bardzo pokreślony, z licznymi podpisami, komentarzami. Następnie na komputerze, w programie pixlr odwzorowuję to, co zanotowałam na kartce. Jeżeli komuś zależy na wysokiej estetyce, a zdjęcia lub szkice mają być niemal jak sztuka- to moje wypociny zdecydowanie się nie spodobają. Mnie zależy bardziej na naukowo- obserwcyjnych aspektach. Czyli dobry opis parametrów fizyko-chemicznych gwiazdy oraz ukazanie tego, co widać w okularze (wraz z przedziwnymi złudzeniami optycznymi typu zielone gwiady, czy bordowe, poświaty, etc).
 8. To pewnie z powodu rozległej poświaty wyglądają jak ciasno "zlepione".
 9. Wczoraj obserwowałam uroczą gwiazdę podwójną z konstelacji Andromedy. Pierwszy składnik drugiej, a drugi piątej wielkości gwiazdowej. Bardzo łatwo odszukać Almaak na nocnym niebie. Komponenty też dość łatwo rozdzielić, gdyż stopień separacji między nimi to 10''. Przy powiększeniu 90x zdają się być bardzo blisko siebie, ale każda z gwiazd jest dobrze widoczna. K3IIb oraz B8V+A0V. A więc gorący pomarańczowy olbrzym oraz ciasny układ podwójny błękitnawych gwiazd. Na skutek złudzenia optycznego składowa wtórna widoczna jest jako zielona. Jak dla mnie jest to zieleń trawiasta, wyrazista. Przypomina kolor młodej trawy. Zaś pierwotna: zgodnie z prewidywaniami, a więc intensywnie żółta, złotawa. Wy też widzicie zieleń komponentu B? p.s. Zauważcie, że składniki 57 Andromedae stanowią fizyczny układ powiązany grawitacyjnie, a więc wszystkie z nich są odległe od Ziemi o bardzo podobną odległość. Pomarańczowa gwiazda "powinna" być ciemniejsza, "mniejsza" od błękitnej. Ale nie jest. Widać zatem wyraźnie, że musiała opuścić ciąg główny i przeobrazić się w olbrzyma. Typ widmowy późniejszy, ale klasa jasności wyższa, więc pozorny "dysonans" uzasadniony
 10. coś blisko jak na Albireo. Tam jest dużo szerzej.
 11. Jeśli masz takie, to może wstawisz? I szkice też, jeśli ktoś posiada.
 12. Za niebiesko. Sadr ma kolor piaskowy, jaśniutki. Blady ale jednak jest to już ciepły , żółtawy odcień.
 13. Dzisiaj pozwoliłam sobie na mały "wybryk" w postaci niekonwencjonalnego szkicu. Postanowiłam, że nie będę dziś szkicowała gwiazd tła widocznych w okularze przy powiększeniu 90x i wąskim polu widzenia. Wobec uroku eta Cassiopeiae, ciężko mi byo skupić się na czym kolwiek innym niż ta przeurocza para gwiazd: blado złotawa i jagodowa (w kolorze kwiatów atropy belladonny). Spójrzcie w jej kierunku i dajcie znać, jakie barwy dostrzegacie
 14. oj podobny ten układ (delta Cephei) do Albireo, spórzmy:
 15. Ja niestety Achirda nie sfotografuję (telefonem sprzed 10 lat za 5 zeta ). Ale tytułową betkę Łabędzia już prędzej. Wygląda okropnie, ale barwy złota i błękitna nieco się "załapały". Ciekawi mnie jakby wyglądało dobre zdjęcie gwiazdy podwójnej pi Andromedae. Ta to dopiero jest obłędna! :
 16. Odradzam red-dota. Korzystałam na zlotach, wg mnie nie warto. Szukacz co prawda trzeba nieco "oswoić" , ale to pewnie pójdzie szybko i się przyzwyczaisz. Może się na początku nie udawać, ale nie zrażaj się- szybko się nauczysz, tylko ważne, żeby próbować. Najlepiej na jasnych gwiazdach na początku.
 17. Niektórzy mówią, że wtórny komponent ma miedziany odcień. Tutaj ewidentnie to widać. W opini niektórych gwiazda B jest brudno fioletowawa. Piękne zdjęcie. Dziękuję, że się pochyliłeś nad Achirdem.
 18. W konstelacji Andromedy znajduje się niepozorna, wizualnie dość ciemna gwiazda oznaczona jako pi Andromedae. Ale uważam, że warto jej się bliżej przyjrzeć. Przede wszystkim z racji, że to gwiazda podwójna. Składa się z dwóch gorących gwiazd: jaśniejsza należy do typu widmowego B5V, a wtórna składowa układu to A6V. A więc gwiazdy błękitna oraz biała. Tak jest w rzeczywistości. Jednak na skutek wielu zjawisk, m.inn. złudzenia optycznego, wzajemnego nakładania się barw obu komponentów, w okularze teleskopu możemy dostrzec inne zabarwienia. Składnik A zdaje się być białawy, lekko kredowy. Z kolei składnik B zaskakuje i urzeka przepięknym granatowym kolorem. Kolor ten widoczny jest zarówno podczas patrzenia na gwiazdę wprost oraz zerkaniem. Oba obiekty dzieli znaczna odległość kątowa, któa wynosi prawie 36''. Dzięki temu gwiazdę pi Andromedae można z powodzeniem obserwować także przez lornetkę. Swoją drogą... zastanawia mnie jak przez lornetkę widać by było barwę komponentu B. Może ktoś z Was sprawdzi i nam opowie?
 19. Warto zrobić taką jakby roboczą wersję, wycinek mapki. Ja przy obiektach obserwacyjnych oraz pomocniczych zapisuję jasność wizualną gwiazdy oraz jej typ widmowy- wtedy wiem czego się spodziewać. Czyli , że np. obiekt ma być 6-magnitudowy a więc dość jasny i pomarańczowy, bo należy do typu widmowego K, załóżmy. Poza tym , jeśli obserwuję gwiazdkę podwójną, to koniecznie odnotowuję stopień separacji między składowymi, żeby też wiedzieć, czego się spodziewać.
 20. Dokładnie! Nawet ja daję sobie rady, ba- nieźle śmigam w tym Stellarium, a jestem komputerowym imbecylem.
 21. Mariusz, eta Cas mniej więcej w połowie lini łączącej Szedara z Navi (gamma Cas). Pięknie widoczna, jasna na tle pozostałych gwiazd w polu widzenia.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.