Skocz do zawartości

Bellatrix

Moderator
 • Zawartość

  1518
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Bellatrix

 1. Bellatrix

  Dzisiejszy Księżyc

 2. Bellatrix

  Trapezium

  Obserwowałam dzisiaj gromadę Trapez wraz z M42. Uwielbiam ten obiekt. Jest taki zwarty, filigranowy i śliczny. Cztery główne komponenty układu są gorącymi gwiazdami należącymi do typów widmowych A do O, powiązanymi wzajemnymi siłami grawitacji. Z perspektywy obserwatora współtworzą zarys trapezu, nieco zdeformowany, widoczny w różnych odcieniach błękitu. Gromada zatopiona jest w materii mgławicowej, świecącej pod wpływem silnego promieniowania emitowanego przez gwiazdy. W okularze teleskopu, przy powiększeniu 90x widziałam ją dość wyraźnie. Ale jedynie tę najbardziej obfitą, centralną część mgławicy. Ta nieco bardziej subtelna część obiektu pozostawała w zaświetlonych warunkach miejskich całkowicie niewidoczna. Poniżej zamieszczam mój dzisiejszy, okropnie nieudolny szkic. Dodaję go bez żadnej obróbki (poza odwróceniem barw). Przy następnym szkicowaniu wybiore się w nieco ciemniejsze miejsce, na dzikie łąki. Możliwe, że będę mogła lepiej, dokładniej naszkicować mgławicę wokół gromady.
 3. Bellatrix

  Trapezium

  Wystarczy "Bellatrix".
 4. Bellatrix

  Trapezium

  Nie. To jest zwykła kredka, taka jak do szkoły.
 5. Bellatrix

  Trapezium

  Ale jak "do oczu"? Nie rozumiem. Namalowałam na kartce szkicowej i już.
 6. Bellatrix

  Pi Puppis

  W konstelacji Rufy, która jest gwiazdozbiorem Południowego Nieboskłonu, znajduje się dość jasna gwiazda podwójna Pi Puppis. Niestety, obiekt jest niemal niedostępny dla obserwatorów z Polski (jedynie zimą, ok. 2o nad horyzontem), ale z uwagi na wyjątkową budowę, warto dowiedzieć się czegoś na temat tej niezwykłej gwiazdy. Pi Puppis jest jasna (niespełna 3- magnitudowa) i należy do typu widmowego K3Ib. Jest więc zaawansowanym ewolucyjnie pomarańczowym chłodnym nadolbrzymem. Z racji swojej barwy, mocno kontrastuje z niezbyt jasnymi, ale błękitnymi gwiazdami otoczenia. W odległości ok 66’’ od głównej składowej jest obecny znacznie ciemniejszy, ale za to o wiele bardziej gorący komponent wtórny zaliczany do typu B5. Pi Puppis jest oddalona od Ziemi o blisko 925 l.ś. Świeci z jasnością absolutną 19.000 wyższą niż Słońce. Ma średnicę ok. 290 od niego większą. Gdyby gwiazda ta znalazła się w centrum Układu Słonecznego, sięgnęłaby ziemskiej orbity, a jej powierzchnia znalazłaby się między orbitą Ziemi i Marsa. Pi Puppis prawdopodobnie jest obecnie na etapie „spalania” helu. A więc przekształcania go m.inn. w węgiel oraz tlen, na skutek fuzji termojądrowej. Jest niezwykle ciężka (ok. 13- 14 Mʘ), więc po wyczerpaniu zapasów paliwa, ulegnie wybuchowi jako supernowa. Składnik wtórny jest o wiele mniej masywny (blisko 2,5 Mʘ). Wg obserwatorów wizualnych pierwsza z gwiazd jest czerwonawa, a wtórna zbliżona do błękitnej. Wskaźnik barwy pierwszej z nich jest wysoki i wynosi ok. +1,6 (B-V), podobnie jak u Aldebarana i Betelgezy. Obie składowe grawitacyjnie przynależą do większego obiektu- do gromady oznaczanej jako Collinder 135. Gomada ta jest widoczna jako niewielkie zagęszczenie przeważnie błękitnych i białych gwiazd ciągu głównego, 5- i 6-magnitudowych, pośród których jaśnieje pomarańczowa pi Puppis, najmasywniejsza i najokazalsza z nich. Jako najbardziej masywna najszybciej uległa ewolucji i stała się nadolbrzymem. Szacuje się, że zaledwie 15 milionów lat temu, pi Puppis była gorącą gwiazdą wczesnego typu widmowego B, podobnie jak większość pozostałych gwiazd należących do obiektu. Jasność wizualna gromady Collinder 135 to aż 2,1m. Jej średnica wynosi ok. 50’. Jest więc bez problemu widoczna gołym okiem. Niekiedy określa się ją Gromadą Pi Puppis. Istnieją badania, wg których Coll 135 oraz gromada NGC 2451A współtworzą większą formację, będącą asocjacją znajdującą się na pograniczu gwiazdozbiorów Wielkiego Psa oraz Rufy. Pi Puppis wykazuje zmienność o niewielkiej amplitudzie. Jasność wizualna gwizdy waha się w granicach ok 2,70 – 2,85.
 7. Bellatrix

  Trapezium

  A przy jakim powiększeniu go widać lornetką? Bo u mnie przez telepa to przy 36x widać. Jest malutki ale bardzo wyraźny. A przy 90x to już pięknie widoczny.
 8. Bellatrix

  Trapezium

  A, taki mały dodatek. Był przy okazji Trapezu, to nie mogam udawać, że nic nie widzę Wyjęłam czerowną kredkę i namazgrałam
 9. Bellatrix

  Trapezium

  Przy takim powiększeniu zapewne jest ogromny. I pewnie widać komponent E i być może też F?..
 10. Nareszcie czyste niebo!! Dzisiejszy Moon, 7-procentowy :)

  image.png

   

  1. Pokaż poprzednie komentarze  6 więcej
  2. Rogal

   Rogal

   A ja zaliczyłem udaną sesję obserwacji satelit, też fajnie się ogląda kiedy wiem który leci ;)

  3. Bellatrix

   Bellatrix

   Oj tak, i to uczucie gdy się oczekuje przelotu. Przemiłe! Wiosną czasami poluję na ISS. A właśnie, kiedy zacznie być wreszcie widoczna?

  4. Rogal

   Rogal

   Wieczorne przeloty właśnie się kończą..ale może jeszcze coś upolujesz;) a następny sezon właśnie wiosną..

   fajnie obserwuje się też inne satelity, np.COBE który ładnie regularnie błyska, YAOGAN też daje fajne flary, TELKOM 3 błyska jaśniej niż IRIDIUM, a flary ENVISAT mają czerwonawy odcień :) dużo tego tam lata..

    

 11. http://astrofan.pl/teleskop-z-licznikow-geigera-mullera-do-pomiarow-promieniowania-kosmicznego/
 12. Sam zbudowałeś? Skąd miałeś projekt?
 13. Bellatrix

  Alpha Orionis

  Majer, współczuję gastrycznych skojarzeń. I tak dobrze, że nic o pierdzeniu Piotr, szkicuję ex tempore. W domu niczego nie poprawiam. Pewnie dopracowałabym gumką, gdyby np. zamiast kropki powstało mi coś rozmazanego etc, ale póki co nie zdarzyło się (niewiele tych ręcznych szkiców zrobiłam ). Szkicuję ołówkiem, potem robię smartfonem zdjęcie, przesyłam do kompa, odwracam kolory, a jak jakaś gwiazda ma szczegónie intensywną barwę, to podkolorowuję ją w programie graficznym (wcześniej także kredką o "przeciwstawnej" barwie).
 14. Bellatrix

  Alpha Orionis

  Dzisiaj miałam czyste niebo, pierwszy raz od nie pamiętam już jak długiego czasu. Nic szczególnego, nietypowego nie obserwowałam. Nasycałam oczy widokiem Oriona, bo wiosną przyjdzie mi go porzegnać na ponad pół roku. Cudny pomarańczowo- czerwony nadolkbrzym typu widmowego M2Ib. Niezwykle jasna, 1- magnitudowa gwiazda o chłodnej powierzchni, której temperatura nie przekracza 3.500 K. Jest oddalona od Ziemi aż o 450 l.ś. ale mimo to wykazuje tak wysoką jasność wizualną. Zawszęcza to ogromnej jasności absolutnej. Betelgeza świeci blisko 100.000 razy jaśniej od Słońca. Za każdym razem, gdy na nią patrzę, przypomina mi się zdjęcie ukazujące autentyczną powierzchnię, tarczę gwiazdy... Zaledwie dla kilku innych gwiazd zdołano otrzymać podobne zdjęcia. Poniżej zamieszczam przykładowe, a także mój szkic z dzisiejszego wyjścia na obserwacje
 15. Bellatrix

  Mintaka

  Mówisz o mgławicach? Nie ma szans. Po pierwsze obserwuję z wielkiego wiasta, a po drugie- wolę gwiazdy
 16. Bellatrix

  Mintaka

  Delta Orionis (Mintaka). Nie po raz pierwszy obserwuję tę szczególną gwiazdę. Ale za każdym razem mam podobne emocje. Zwłaszcza, że ostatni raz na obserwach byłam jakiś miesiąc temu, z uwagi na paskudną pogodę. Obiekt łatwy do obserwacji, bardzo jasny, a komponenty składowe oddalone od siebie o znaczną odległość 53''. Jasności wizualne: 2,4 i 6,8 mag. Bez poroblemu mogłam naszkicować, nawet przy powiększeniu 36x. Dlatego warto spojrzeć na Mintakę. Tym bardziej, że Orion wysoko nad horyzontem. Mimo, że obie gwiazdy należą do gorących obiektów typu widowego B, to jednak w okularze teleskopu wyraźnie się różnią zabarwieniem. Jaśniejsza gwiazda jest błękitna, a słabsza: granatowa. Myślę, że warto sprawdzić. Jestem ciekawa, czy bedziecie mieli podobne odczucia odnośnie koloru p.s. Szkic paskudny, wiem. Ale coś mnie ostatnio wzięło na takie "oryginalne" wersje, z drobną tylko korektą na komputerze.
 17. Bellatrix

  Mintaka

  No to się cieszę Jak dotąd miałam sporo obaw, a bo jakieś gryzmoły, ręczna robota. Ręcznie, mówię, to sobie można na szydełku podziergać. Ale z czasem coraz mniej mi się podobały komputerowe szkice, które niestety, podczas próby przerysowania bardzo tracą na dokładności.
 18. Bellatrix

  B 33 blisko

  "Firanek wokół mgławicy"- mówisz o tych pionowych strukturach w tle, takich jakby smugach?
 19. Bellatrix

  Alpha Orionis

  Mogło tak być. Złudzenie optyczne, duża różnica jasności. Ciekawe... ja ze swoim sprzętem nie dam rady rozseparować tych składowych.
 20. Bellatrix

  Alpha Orionis

  To pięknie! One są bardzo blisko siebie, w dodatku spora różnica jasności. Separacja ze dwa z groszami. A jaki kolor ma wtóny składnik? Bo widze, że obie typu O, w dodatku ten sam mega niski wskaźnik barwy (ok -0,20 B-V).
 21. Bellatrix

  Odszedł od nas Janusz Płeszka

  Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie.
 22. Bellatrix

  Alpha Orionis

  Nie oślepia, a skąd! Żadnej przykrywki nie mam, przy powiększeniu 36x to nie ma jakiejś mocnej poświaty. Zresztą, przy 90x też nie.
 23. Jak myślicie, czy w Australii będę miała piękne widoki na Południowy Nieboskłon...? :)

  1. Pokaż poprzednie komentarze  23 więcej
  2. Agent Smith

   Agent Smith

   W Australii na pustyni (gdzieś w Northern Territory, nie pamiętam dokładnie) widziałem najlepsze niebo w życiu - wręcz niewiarygodne, nierealne...

   Postanowiliśmy wtedy spać w samochodzie (węże..), leżałem więc na dachu i po prostu zanużyłem się w kosmos..

   prawdziwa psychedelia (na trzeźwo) :)

   Martwił mnie tylko trochę znikający pod horyzontem Wielki Wóz..

   Z nabyciem kaszanki może być tam jednak problem...

  3. Bellatrix

   Bellatrix

   O kurcze, z tym Wozem to faktycznie grubo. Wóz zachodzi... brrr

  4. Agent Smith

   Agent Smith

   Właśnie...trochę poczułem się samotny, no wiesz.. właśnie brrr :)

   Ale po paru latach poczułem rytm tej starej ziemi, czerwonej gleby, szarej zieleni...piękny kraj, gdzie można dobrze żyć.

   Jeśli jedziesz na stałe to gratuluję, będzie na początku szok ale słuchaj drzew i wiatru...powodzenia!

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.