Jump to content

Thymo

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1825
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3442 Excellent

4 Followers

About Thymo

 • Rank
  Kanopus

Recent Profile Visitors

63959 profile views
 1. Oby żadna koronka nie wyszła na jaw. Bo byli byście uwaleni równo (nie daj Boże, tyle osób na raz). U mnie w szkole była koronka. Na szczęście mój sektor tylko wyłącozny z obiegu na tydzień, ale sąsiedni cały na kwarantannie, jakieś 400 osób i rodziny.
 2. Zmartwiłam się czymś. Może będziecie wiedzieć. No bo ja prowadzę na fb taką stronkę o chemii i się okropnie martwię, bo mnóstwo osób mi daje lajki, a  ja tych ludzi nie znam. Skąd oni to widzą? I dlaczego w takiej ilości? To są prawdziwe profile czy jakiś wirus mógł się zalęgnąć? :( Boję się dodawać nowe posty od jakiegoś czasu. 

  1. Show previous comments  15 more
  2. isset

   isset

   8 minut temu, Thymo napisał:

   No nie wiem. Bo może ktoś się będzie śmiał

   :hysterical:

  3. delaa

   delaa

   Wszystko co publikujesz na Facebooku staje się publiczne - niezależnie od ustawień prywatności/widoczności - to jest bardzo dobre założenie... w zasadzie na 100% zgodne z rzeczywistością...

  4. lkosz

   lkosz

   @Thymo wykres nie pokazuje niczego złego, bardzo zdrowa strona, od sierpnia przybyło 85 osób :) A znaleźli ją przez wyszukiwarkę albo google, bo nazwa jest bardzo sugestywna i prosta. Oni nie muszą znać linku, wystarczy wpisać coś o chemii w wyszukiwarkę.

   co do linku... no nie chciałbym ingerować w Twój wewnętrzny spokój, już ten opis z przeszłości jest niepokojący i nie chciałbym się dokładać do niełatwych doświadczeń. No prędzej czy później spotkasz się z hejtem na stronie. Nie wahaj się banować :)

 3. No ale ja bym chciała je mieć na pulpicie. Czy mogę..?
 4. No jak to czemu? No bo kowid szaleje... wiemy wszyscy przecież.
 5. macie do zaproponowania jakieś jaśniejsze mgławice planetarne, ale takie łatwe do wyszukania na tę porę roku?

  1. Show previous comments  8 more
  2. lkosz

   lkosz

   Tu: https://www.lightpollutionmap.info i swoją miejscóweczkę oszacuj

  3. knowak

   knowak

   M57 widziałem (jako okrągłe pojaśnienie) nawet makiem 127mm z centrum Krakowa przy dobrej przejrzystości nieba. M27 jest nieco trudniejsza.

  4. Charon_X

   Charon_X

   M27 trudniejsza do znalezienia, ale sama w sobie jest dosć dużym i efektownym obiektem. Z ciekawszych obiektów na teraz to można wymienić Mgławicę Saturn, Mgławicę Ślimak, Małe Hantle.

 6. Nie ręczysz za siebie? To może trzeba valused. Zabrzmiało jak groźba karalna.
 7. Z ciekawości : nie boicie się kowida? Żeby tylko nie było, jak na tych "weselach" (pomylonych zresztą)...
 8. Zobaczcie, jakie słodkie! :heart: Sklejone z dwóch mniejszych..

  image.png.4ac9db16037098a2b6d6d42ff53b7258.png

  1. Show previous comments  1 more
  2. Thymo

   Thymo

   Ok, teraz jest lepiej.

  3. Krzysztof z Bagien

   Krzysztof z Bagien

   Różnych mógłbym użyć słów, żeby to opisać... ale "słodkie" raczej nie byłoby jednym z nich :D

  4. Thymo

   Thymo

   No i prawidłowo. Nie powtarza się tego, co już ktoś powiedział. 

 9. Podobno  Chi Cygni jest zmienna z interwałem jasności ok. 2 - 14 magnitudo, T= 407 dni. Czy wiecie , gdzie można sprawdzic, jaką jasność ma jest ta gwiazda obecnie? 

  1. Show previous comments  4 more
  2. Thymo

   Thymo

   jakich dni wstecz? Ja chcę wiedziec ile ona ma jasności dzisiaj. Nie kumam o co chodzi z datą w postaci 11 cyfr. Może to po egipsku :(

  3. bajastro

   bajastro

   To zmień JD na calendar date, tam jest taka opcja. JD, HJD, BJD są powszechnie stosowane w astronomii.

  4. ANowak

   ANowak

   Adela - jeśli jakiegoś dnia nie będzie obserwacji to patrzysz na poprzednie. Poza tym dobrze jest mieć rozeznanie jak wyglądała krzywa przed obserwacją. Mirydy nie są w 100% regularne (poza okresem, jasność może się wahać w maksimum o kilka magnitudo), więc nie przewidzisz dokładnie tego jaka jasność będzie w danym dniu. Może to być różnica nawet kilku magnitudo jeśli wystąpi jakieś podwójne maksimum czy coś podobnego. 
   Data na dole to dzień juliański - w astronomii przeciez tego się wszędzie używa. Możesz zmienić format daty w tej rozsuwanej zakładce. wtedy będziesz mieć dzień rok i miesiąc zamiast standardowego JD. Ponadto po kliknięci na punkt pomiarowy wyświetli się dokładna data. image.png.570b57dbf9ef6514988fe4b2af5bb4de.png

 10. a ja mam newtona 130mm , Skywather. Kupiłam go za 700zł razem z okularami i mam go już 4 lata i używam dużo, jestem zadowolona. Szkoda pieniędzy na coś drogiego, nie wiadomo, czy za miesiąc się nie znudzi. Lepiej się uczyć na prostym sprzęcie. Jak się chce obserwować, to nie ma , że coś przeszkadza, niedomaga. Korzysta się i już. Ale wiadomo, każdy ma inne zdanie. Ja bym mojego newtona nie zamieniła, nie żałuję.
 11. Dzisiaj zobaczyłam jak wschodzi Księżyc i był czerwony. Przecież nie było zaćmienia. Dlaczego tak wyglądał? Jak już wyszedł z 10 stopni nad horyzont, to kolor zaczął zanikać. Ale wcześniej, czerwień (zdjęcie tego nie oddaje, jest jakby wyblakłe, jasne):

  Obraz może zawierać: noc i niebo

  1. Show previous comments  1 more
  2. Thymo

   Thymo

   właśnie nie zauważyłam zachodu. Ale takie jakieś dziwne powietrze. Niebo przejrzyste, ale ni to cirrus, bardziej jakaś "powłoczka" rudawa. Brzydka. Myślisz, że to przez to?

    

  3. lkosz

   lkosz

   No im bardziej zapylona atmosfera, tym więcej czerwieni przy zachodach i wschodach. A im niżej Słońce, tym grubsza warstwa powietrza i więcej pyłu po drodze. Księżyc siłą rzeczy też taki będzie. Dlatego też zjawisko słabnie w miarę wspinania się obiektu po niebie

  4. lemarc

   lemarc

   Na Ukrainie jest dużo pożarów, wypalają trawy, taki zwyczaj i to idzie do nas. Na stronce" Windyty" to widać.

 12. HD 66811

  1. diver

   diver

   Jesteś na południowej półkuli? :uhm:

  2. Thymo

   Thymo

   Nie. Ale pomarzyć lubię :D

 13. A ja się cieszyłam, że mi się udało 3-procentowy sierpik sfocić.. ;)

  https://skyandtelescope.org/astronomy-news/observing-news/thinnest-crescent-moon/

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.