Jump to content

Thymo

Moderator
 • Content Count

  1812
 • Joined

 • Last visited

Status Replies posted by Thymo

 1. Co się dzieje w temacie kometarnym od kilku dni to głowa mała :groupwave2:

  1. Thymo

   Thymo

   Ja niestety nie widziałam. Ale moja koleżanka mówiła mi wczoraj, że pamięta, babcia pokazywała jej jak poszły w pole (to było w 96' właśnie). I że podobno była jaśniuteńka, z długim warkoczem, ciągnącym się. To prawda? Było ją lepiej widać niż Neowise? 

  2. (See 8 other replies to this status update)

  1. Thymo

   Thymo

   Nagrobek chcesz mi postawić? Trzymam rękę na przycisku, więc sfolguj ;) 

   Panią redaktor powiadasz..? A takie tam, dopiero się uczę. 

  2. (See 6 other replies to this status update)

  1. Thymo

   Thymo

   Widziałam ankietę, którą jakiś czas temu zainicjował Nikodem. Pomyślę nad tym i zobaczymy ;) 

  2. (See 6 other replies to this status update)

 2. B-V= -1,1 , to jest możliwe?! 

  To nie jakiś błąd pomiarów czasem...? :/ 

  image.png

  1. Thymo

   Thymo

   tak Libmar, to gorący podkarzeł. Wiedziałam, że są niebieskie (-0,3 etc) ale żeby aż tyle...

  2. (See 4 other replies to this status update)

 3. Myślałem, że nic mnie już nie zdziwi w tej kwestii :D Montaż równikowy-brytyjski :)

  Screenshot_20200603-083556_01.png

 4. A wczoraj jakaś rakieta miała wystartować, ale się nie dało podobno i "zwiędła" :D

  1. Thymo

   Thymo

   A tam ktoś siedział w środku? (jeśli tak, to nieśmieszne)

  2. (See 4 other replies to this status update)

 5. Zubeneschamali (beta Libri) ani ciut zielona. Opracowania kłamią :( 

  1. Thymo

   Thymo

   Jedną z nich nawet mam. Była zielona i to mocno. Stary szkic, ale pamiętam dobrze. Inne planetarkie to raczej niebieskawe. (widziałam raptem kilka, z 7 może)
   image.png

  2. (See 4 other replies to this status update)

 6. Zubeneschamali (beta Libri) ani ciut zielona. Opracowania kłamią :( 

 7. Możliwe, że temat był już kiedyś poruszany, ale zapytam, bo wciąż nie ogarniam: jak to jest, że są gwiazdy późnych typów widmowych, o niskiej masie ale młode? To było tak, że one u początku były masywne i szybko przeewoluowały oraz przy tym utraciły większość masy wyjściowej? Czy jest inne wytlumaczenie?

  1. Thymo

   Thymo

   Ojej.. to teraz chyba rozumiem. Początkowo myślałam, że one jakoś szybko utraciły tą masę i szybko przeewoluowały. A tu po prostu są obiekty, któe powstały z niską masą "na starcie". I są chłodne, mało masywne ale młode (i stąd to silne pole magnetyczne u EV Lac...) . Mam wrażenie, że po mału rozumiem. Jak coś pomieszałam czy nie załapałam jak trzeba, to poprawcie :) Dzięki wielkie.

  2. (See 9 other replies to this status update)

 8. Możliwe, że temat był już kiedyś poruszany, ale zapytam, bo wciąż nie ogarniam: jak to jest, że są gwiazdy późnych typów widmowych, o niskiej masie ale młode? To było tak, że one u początku były masywne i szybko przeewoluowały oraz przy tym utraciły większość masy wyjściowej? Czy jest inne wytlumaczenie?

 9. Patrzę w niebo - coś leci. Spoko. Patrzę za 10 min - coś leci. No ok. Patrzę znowu za 5 min - coś leci. Aż sprawdziłem co to tak jasnego może tak często latać po niebie... i to Starlink :( czemu to jest aż tak jasne?

  1. Thymo

   Thymo

   o weź, to właśnie wspaniałe. Raz, że widać notatki i nie trzeba się wspomagać staniem koło latarni przy śmietniku, można gdzie się chce, bo i tak pięknie widać zeszyt. A dwa, że to moim zdaniem ładne. Takie przytulne, miłe, tajemnicze, baśniowe. Ale fakt, raz chciałam naszkicować jakąś gromadę i była blisko księżyca i prawie jej nie widziałam od tego blasku. Ale to tylko jedną noc, bo potem księżyc się oddalił. 

  2. (See 9 other replies to this status update)

 10. Patrzę w niebo - coś leci. Spoko. Patrzę za 10 min - coś leci. No ok. Patrzę znowu za 5 min - coś leci. Aż sprawdziłem co to tak jasnego może tak często latać po niebie... i to Starlink :( czemu to jest aż tak jasne?

  1. Thymo

   Thymo

   Uuu, jaka precyzja, 75% powiadasz? Aż tylu z nas nie lubi księżyca? Ja uwielbiam. Może być nawet cieniutki, ale ważne żeby był. A Ty nie lubisz? Słyszałam raz, że ktoś się boi :D

  2. (See 9 other replies to this status update)

 11. Patrzę w niebo - coś leci. Spoko. Patrzę za 10 min - coś leci. No ok. Patrzę znowu za 5 min - coś leci. Aż sprawdziłem co to tak jasnego może tak często latać po niebie... i to Starlink :( czemu to jest aż tak jasne?

  1. Thymo

   Thymo

   A ja bym chciała, żeby wypuścili w kosmos atrapę księżyca. Żeby był zawsze, nawet podczas nowiu. A tak to : zasypiam- nie ma, budzę się parę razy w środku nocy: nie ma. A czasami nawet w dzień go nie ma. I jakoś markotno się wtedy robi. 

  2. (See 9 other replies to this status update)

 12. Ale jaja! Może to śmiesznie brzmi, ale dopiero dziś zaobserwowałam starlinki (chyba). Ależ to dziwne. Wyobrażałam sobie, że to twór nieco bardziej "zwarty", a tu takie jasne obiekty, jeden po drugim, z dużym odstępem. Ja wiem... z kilka stopni. Było tego sporo. Coś koło godz. 21, ok. 30st. nad horyzontem. Myślicie , że to było to?

 13. Ale jaja! Może to śmiesznie brzmi, ale dopiero dziś zaobserwowałam starlinki (chyba). Ależ to dziwne. Wyobrażałam sobie, że to twór nieco bardziej "zwarty", a tu takie jasne obiekty, jeden po drugim, z dużym odstępem. Ja wiem... z kilka stopni. Było tego sporo. Coś koło godz. 21, ok. 30st. nad horyzontem. Myślicie , że to było to?

  1. Thymo

   Thymo

   rozumiem. A tak ślicznie wyglądało. Moje dzieci patrzyły prez okno i mówiły "o, jadą gwiazdki!". A czy wiadomo, kiedy starlinki będą widoczne jeszcze raz? Bo teraz kończą się obostrzenia z wychodzeniem na dwór, i wyszłabym chętnie , żeby córkom pokazać "początek" przelotu (gdy satelity są jeszczcze blisko siebie). 

  2. (See 9 other replies to this status update)

 14. Ale jaja! Może to śmiesznie brzmi, ale dopiero dziś zaobserwowałam starlinki (chyba). Ależ to dziwne. Wyobrażałam sobie, że to twór nieco bardziej "zwarty", a tu takie jasne obiekty, jeden po drugim, z dużym odstępem. Ja wiem... z kilka stopni. Było tego sporo. Coś koło godz. 21, ok. 30st. nad horyzontem. Myślicie , że to było to?

  1. Thymo

   Thymo

   Ojej.. a dlaczego? To one coś złego robią? W sensie, że to jakieś szkodliwe?

  2. (See 9 other replies to this status update)

 15. Ale jaja! Może to śmiesznie brzmi, ale dopiero dziś zaobserwowałam starlinki (chyba). Ależ to dziwne. Wyobrażałam sobie, że to twór nieco bardziej "zwarty", a tu takie jasne obiekty, jeden po drugim, z dużym odstępem. Ja wiem... z kilka stopni. Było tego sporo. Coś koło godz. 21, ok. 30st. nad horyzontem. Myślicie , że to było to?

  1. Thymo

   Thymo

   ooo, to koniecznie muszę zobaczyć jak się rozprężają. Chciałabym zobaczyć jak są najpierw takie ściupnięte. Ale to musi być słodkie.

    

  2. (See 9 other replies to this status update)

 16. blue subdwarf :heart:

  image.png

  1. Thymo

   Thymo

   Wiadomo. Pozostaje fantazjowanie.

    

  2. (See 1 other reply to this status update)

 17. Śniło mi się, że widziałam wtórny składnik alfy CMa.

  1. Thymo

   Thymo

   No to tego bym już nie podstawiła. Nie jestem "księżniczka z niespodzianką" . 

  2. (See 4 other replies to this status update)

 18. Śniło mi się, że widziałam wtórny składnik alfy CMa.

  1. Thymo

   Thymo

   Dokładnie. Z drugiej strony- szkoda buta. Kurcze, nowe szpilki. Jeżeli już, to podstawiłabym mu kulasa. Tak jak dawno temu, w liceum, gdy mściłam się na moich hejterach :D :D 

  2. (See 4 other replies to this status update)

 19. Strzelam w gwiazdy z okna na półpiętrze. Okna ogromne, blade światło w tle i pewnie mnie z zewnątrz widać. I jakiś koleś mnie wypatrzył i .... wbił z pretensją, że "go podglądam" :D Powiedziałam, że jeśli ma na imię Syriusz, to owszem, zerkam regularnie. 

  1. Thymo

   Thymo

   o ble... cofnęła by mi się kolacja sprzed wczoraj na taki widok.

  2. (See 15 other replies to this status update)

 20. Strzelam w gwiazdy z okna na półpiętrze. Okna ogromne, blade światło w tle i pewnie mnie z zewnątrz widać. I jakiś koleś mnie wypatrzył i .... wbił z pretensją, że "go podglądam" :D Powiedziałam, że jeśli ma na imię Syriusz, to owszem, zerkam regularnie. 

  1. Thymo

   Thymo

   Czemu biedny? :D Przecież go nie podglądałam, tylko Syriusza.

  2. (See 15 other replies to this status update)

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.