Jump to content

Zywis

♥ Konto Płatne
 • Content Count

  270
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Zywis

 1. Liczę, że ktoś potem udostępni nagranie?
 2. Trochę lektury do poduszki: Print Quality Guide Do poziomowania stołu można użyć wskaźnika zegarowego (kosztuje ok. 30zł) zamocowanego przy głowicy. https://www.yeggi.com/q/bed+leveling+dial+indicator/
 3. A może na początek coś zupełnie taniego, ale uniwersalnego? Tak aby popróbować różne filamenty, a nie walczyć z mechaniką? Jestem początkujący (od listopada mam drukarkę), więc moja opinia może być trochę mało miarodajna. Kiedy miałem kupić pierwszą drukarkę to wszystko wskazywało na Endera, ale po przeczytaniu opinii, doszedłem do wniosku że to chiński wynalazek i będę się najpierw użerał ze złożeniem a potem z kiepską jakością urządzenia. Po pół roku i wymianie 3/4 drukarki może uda się doprowadzić do jako-takiej jakości wydruk (majsterkowicz ze mnie marny). Szkoda czasu. Kupiłem Anycubic 4max pro, tania drukarka, poskładana i z zamkniętą komorą. Po dostawie rozpakowałem, naciągnąłem paski, spoziomowałem stół, zainstalowałem Cura, wgrałem profile i po godzinie drukowałem. Jedyny problem to stół, który ma na środku wklęśnięcie na ok. 0,05mm. Trzeba jeszcze poprawiać profile dla konkretnych materiałów, ale to przy każdej drukarce. Daje się tym wynalazkiem drukować.
 4. Taki małe coś, może się komuś przyda. 1. Programik w C, wraz ze źródłami więc można sobie przerobić. Arduino Control.rar 2. Szkic na Arduino. serwo_i_dach.ino Co to robi? Sterowanie otwieraniem dekielka na teleskopie z poziomu PC. Do wyboru serwo 360' o ruchu ciągłym i po zmianie znaczników komentarza również serwo o ruchu ograniczonym. Dodatkowo sterowanie otwieraniem dachu ROR przy pomocy silnika DC 12V (np. od wycieraczek) i takiego sterownika: https://elty.pl/pl/p/Sterownik-silnikow-z-BTS7960-mostek-H-43A/1763 (już nie za 60zł ) podpiętego do Arduino. Wstępnie jest ustawiony port COM4 i do działania konieczne jest podpięcie Arduino, bo nie chciało mi się pisać procedur awaryjnych.
 5. Tu masz przykład takiego programu:
 6. Szalunek nie potrzebny: wyłóż folią żeby się nie obsypywało i wystarczy. Rurę lepiej kanalizacyjną (zawsze można pomalować na dowolny kolor), średnica wystarczy fi200.
 7. A co złego w budżetowym kombinowaniu? Działało 2 lata. Krańcówki też są założone. Sterowanie z komputera. Czego chcieć więcej oprócz ostatniej awarii?
 8. Problem z napędem otwierania dachu. Ostatnio coś się zadziało z silnikiem (temperatura, wilgotność, albo sam nie wiem co) i sterownik padł. Fakt: koszt sterownika i silnika to w sumie ok. 60 zł, ale wolałbym się kiedyś nie zdziwić w czasie deszczu.
 9. Chętnie podpatrzę automatykę, bo to u mnie najbardziej zawodny element.
 10. Takie coś? Parametric_pulley_-_lots_of_tooth_profiles.zip Śruby i nakrętki robi się bez problemu w Fusion, koła zębate zresztą też.
 11. O takie coś (nazywa się boa do odkręcania słoików):
 12. Zywis

  mini pc pod astro

  Te 6 portów USB jest absolutnie niezbędne? Bo faktycznie może to stanowić barierę. Sam od pewnego czasu czaję się na Beelinka, i pewnie to będzie MII np. taki: https://pl.aliexpress.com/item/33010134071.html Po dłuższym czasie używania FreePC a tam jest Atom Z3735F i 2GB RAMu będzie to duży przeskok, a prawdę mówiąC dużo większa wydajność nie jest potrzebna. Do tego dostaję WakeOnLAN i włączenie komputera po powrocie zasilania (w budce bardzo przydatne).
 13. I co z tego, że osobnym kablem jak do tego samego kontrolera na płycie?
 14. Chodzi o fioletowe halo przy głowie konia, występuje tylko przy niebieskim filtrze.
 15. Nie myślałem o usuwaniu szybek, z Plejadami nie było problemu. Chmur raczej też nie było
 16. Od czego może być takie gigantyczne fioletowe halo? W zestawie tylko kamera, koło filtrowe i teleskop. Na teleskopie grzałki nie zauważyłem żadnych kropel czy szronu. Dodatkowo pewnie jest gdzieś tutorial młodszy niż z 2015 o obróbce dużych jasnych gwiazd?
 17. Właśnie miałem telefon od sąsiadki z pytaniem czy to UFO nas atakuje i dzięki temu widziałem satelity Elona.

  Jeśli tego ma być więcej to faktycznie porażka.

  1. Show previous comments  3 more
  2. Zywis
  3. szuu

   szuu

   sądząc z aktualnej mapki orbitalnej to zdecydowanie nie jest ostateczne zagęszczenie:

   image.png.71a96c2668da0ff929177c8d19c73f89.png

   a tu gęstość na niebie po ukończeniu pierwszej fazy:

    

  4. MateuszW

   MateuszW

   Ok, to trochę mnie uspokaja :) 

 18. Nieszczęścia chodzą parami: kończy się silnik napędzający dach - ledwo ciągnie. Zwykły silnik 12v od przednich wycieraczek jakiegoś Renaulta. Trzeba poszukać czegoś mocniejszego i trwalszego.

  Ktoś może doradzić jakieś budżetowe rozwiązanie?

  1. Show previous comments  14 more
  2. lkosz

   lkosz

   No to tak... przy podanych wynikach zasilacz jest na 99% sprawny, chociaż AC powinno wyjść niezerowe, choćby dlatego że silnik szczotkowy szarpie prąd podczas pracy, a każdy zasilacz ma niewielkie tętnienia na wyjściu przy dużych prądach, zwłaszcza te oparte o przetwornice. Wygląda że masz chyba zabawkowy miernik. Te 13A jak na tak malutki silniczek wydają się bardzo wątpliwe. Taki prąd powinien go nieźle rozgrzewać (zakładam że przesuwanie trwa około minutę, nie napisałeś ile). Zmniejszona moc wynika ze spadku napięcia. Problem leży najprawdopodobniej w połączeniach i przewodach, a nie w uszkodzeniu silnika. Rozwiązać to możesz na dwa sposoby - podnosząc napięcie (co przyspieszy korozję miedzi w tych złączkach wago) lub zmniejszając opór między silnikiem a zasilaczem, pytanie którą drogę wolisz.

    

  3. Zywis
  4. lkosz

   lkosz

   Wiem co to za złączki :) nie nadają się do pracy w wilgoci

   noo wybieraj - zmiana napięcia czy poprawienie instalacji.

 19. Hmm... Stronę wyżej? Edit: A tu parę przydatnych wynalazków: http://www.scopefocus.info/home/autoflat
 20. Jeszcze inne wyszukiwarki: https://www.myminifactory.com/ https://www.youmagine.com/designs/popular?state=31 https://www.stlfinder.com/ A tu różne elementy konstrukcyjne: https://www.mcmaster.com Też korzystam z Fusion360, do zastosowań amatorskich jest darmowy. Dużo tutoriali na YouTube (część operuje na starym interfejsie), na start ten jest niezły: https://www.youtube.com/channel/UCooViVfi0DaWk_eqxIXXiOQ Opanowanie podstawowych funkcji zajmie nie więcej jak tydzień. Dodatkowo z darmowych: OpenSCAD i FreeCAD. Warto mieć bo wiele projektów z sieci jest w tych formatach. Do cięcia CURA.
 21. PLA jest fajny, bo się łatwo drukuje, ale jest nieodporny na warunki atmosferyczne przede wszystkim temperaturę. Trudniejszy w wydruku, ale odporny jest ABS. Wymaga zamkniętej komory do drukowania. Widziałem taką zrobioną ze stolika IKEI Lack. Przykłady wydruków: - snap-cap napędzany serwem - AllSky na ASI120, komputer poza obudową - uchwyt na kable NEQ6 Obudowa serwa v12.f3d ramie v1.f3d Cap v5.f3d AllSky v13.f3d EQ6 Uchwyt na kable v4.f3d
 22. A w czym to przeszkadza?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.