Jump to content

berkut123

Społeczność Astropolis
 • Posts

  656
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by berkut123

 1. Przed chwilą 21:10 widziałem meteor. Jestem ze Świętokrzyskiego   . Widziałem go na południu. Wysokość 30 stopni nad horyzontem , spadał w dół, trochę w prawo czyli na zachód. Nie  ma to jak na wsi , zasięgu telefonu nie ma , trza stać na balkonie  żeby pogadać . Zaraz se zapuszczę hita ,"nad naszą wsią przeleciał meteoryt".

  1. Show previous comments  1 more
  2. lkosz

   lkosz

   @Darek_B 10 magnitudo, czy -10? :D

   szkoda że u mnie na południu przechodzi front i burze, akurat mam tam kamerę wycelowaną i miałbym nagranie...

  3. Darek_B

   Darek_B

   Może Maciek Kwinta złapał w Krakowie.

   ps. Oczywiście -10 :) ale +10 też chciałbym rejestrować oczami .

  4. kompas

   kompas

   Wszystkie bolidy które udało mi się dostrzec spalały się w sposób który opisał Darek, jeżeli miał on -10 to musiał być całkiem spory

 2. Mam komfortową sytuacje bo mam 5 lornetek w różnych rozmiarach . O tych które ty pytasz to mam podobne 15x70 TS _Optics MX jest dobra , podobne parametry jak DO. Druga moja lornetka , to najlepsza jakościowo i pod względem patrzenia Wiliam Optic 10x50 ED , A co do powiększenia x7 mam lornetkę trochę gorszą optycznie ale szerszą Nikon Action Ex 7x35 a pole widzenia jest 9,3 stopnia. Gdybym miał mieć jedną, wybrał bym, WO 10x50 ED lub podobną DO .
 3. Musze obadać ,jak działają gogle narciarskie (nigdy nie patrzyłem przez coś takiego ). A takie szyby w hełmach lotniczych ? jak to działa?
 4. Mam pytanie : czy istnieją filtry lub okulary do obserwacji chmur. Chodzi o jasny słoneczny dzień , na niebieskim niebie są białe jasne chmury. Mam w samochodzie szybę z przyciemnianym paskiem u góry (fabryczna szyba -nie jakaś folia). Przez ten pasek obraz chmur jest bardzo dobry , widać mnóstwo szczegółów .Próbowałem używać okularów przeciwsłonecznych, jedne z polaryzacja , drugie bez polaru , jednak najlepiej widać przez ten pasek w samochodzie . Czy są jakieś opracowania na temat takich filtrów ? , czy gotowe okulary ? Jestem daltonistą , nie mogę się połapać czy takie filtry mają mieć określony kolor , jakąś wartość ściemnienia (jak filtr szary) , no i czy ma być polaryzacja . Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie ? Albo linki do tematu? Chodzi mi o okulary takie jak przeciwsłoneczne ( nie takie do teleskopu) , albo jakąs folię -szybę którą można by wykorzystać do samodzielnej konstrukcji .
 5. Wiem że są fabryczne takie ustrojstwa do koncentracji obrazu że są stosowane do aparatów bez lusterkowych , no i że trochę kosztują . Mi chodziło raczej o coś prostego i taniego . Mam dwa obiektywy do średniego formatu . Wyliczyłem że były by one odpowiednikami obiektywów dla FF (nie wnikam w straty na dodatkowej soczewce). Obiektyw 500mm f/5.6 średni format = Obiektyw 200mm f/2,2 dla FF Obiektyw 180mm f/2.8 średni format = Obiektyw 72mm f/1,1 dla FF Jakość filmu i tak będzie słaba bo rozdzielczość mojego aparatu jako kamery to max Full HD, ale dało by to zmniejszenie ISO , szumów itp. Myślałem o kręceniu filmu gdzie widać jak przemieszczają się wszelkiej maści bolidy , samoloty i inne "UFOki ". Czekam na pogodę żeby zrobić próby jak widać gwiazdy przy robienie filmu . Na razie jako obiektywu użyłem Jupiter 9 MC 85mm f/2 z pojedyńczymi gwiazdami wychodzącymi za chmur , niby jest nieźle, ale obiektyw 72mm f/1,1 dałby więcej możliwości (tym bardziej że mam takowego).
 6. Mam pytanie : Czy da się jakąś soczewka zwiększyć jasność obiektywu foto. Mam dwa stare obiektywy do średniego formatu , a aparat ma matrycę przełączaną na wielkości FF, 1-1 , APS-c. Od razu powiem że chodzi o kręcenie filmów w ciemnościach , że jakość może się pogorszyć ,byle było jaśniej przy takiej samej ogniskowej . Domyślam się że gdyby fabrycznie ten obiektyw był na FF czy na maleńkie APS-c to jasność będzie większa bo średnica soczewki z przodu dużo większa.
 7. Robiłem zdjęcie z balkonu fajerwerków w sylwestra dla znajomych na FB . Ale gmina nie wygasiła dziś świateł , chmur nie było , no to zrobiłem zdjęcie gwiazd . Góry Świętokrzyskie , widok z balkonu -fajerwerki już się kończyły ( aby ino gwiazdy i łuna od latarni) .
 8. Ja używam nasadki bino i filtra szarego . Ale szału to nie ma , planety są "małe " ,"nisko nad horyzontem" . Zresztą wolę Jowisza jako komplet z księżycami niż pasy na nim ( w takim powiększeniu żeby się ładnie zmieściło wszystko ) . Nie ma co oczekiwać nie wiadomo jakich widoków , no może raz na jakiś czas, jak drgania atmosfery będą małe, to coś się zobaczy więcej .
 9. 4 grudnia ,czyli w środę będzie dodatek do "Gazety wyborczej" Kalendarz astro na 2020 rok. https://wyborcza.pl/7,95791,25460739,kalendarz-astronomiczny-z-najwazniejszymi-zjawiskami-na-niebie.html
 10. Zrobiłem dziś zdjęcie . Zwykły obiektyw foto --zoom 70-200 mm . Zdjęcie z balkonu , z zaskoczenia, bez przygotowania się do tego . Zdjęcie jest do kitu , ale jest potencjał , bo to mój balkon , a ja mam "mocniejszy refraktor" niż 200 mm obiektyw zoom. Święty Krzyż dystans 10 km , 180 mm ogniskowej, czas 20 sekund . Chyba samolot się załapał na prawo od Księżyca.
 11. Tak wynika że jest dołożony wężownik jako trzynasty . Ale chyba chodziło pierwotnie o podział roku na 12 równych odcinków czasu . Tak jakoś wynika z linku podanym przez usera "towarzysza". Dopiero teraz się zainteresowałem znakami zodiaku stosowanymi przez "astrologów " . Znowu Nienacki i okładka książki "Tajemniczy dwór" gdzie do wywoływaniu duchów jest plansza ze słoneczkiem w otoczeniu znaków zodiaku . No i teraz się kapnąłem czemu miesiące, czy też znaki zodiaku zaczynają się około 20 dnia każdego miesiąca (czyli mój starszy post czemu nowy rok jest 1 stycznia o 12 w nocy) .
 12. No jak się ustawi tak coś koło roku 0 albo wcześniej , jest lepiej trafia bardziej . Czyli co 26000 lat /12 =2166 lat---- przesuwa się o jeden znak zodiaku .
 13. Jak ustawić Stellarium żeby słońce trafiało w znaki zodiaku-konstelacje -gwiazdozbiory. Tzn miejsce obserwacji i czas . Jak ze swojego miejsca gdzie mieszkam i czasu teraźniejszego uruchamiam to Słońce nie trafia, pewnie chodzi o "precesje". Wyłączyłem widoczność horyzontu w stellarium , przełączyłęm na noc (no i nie trafia kompletnie).
 14. Fajny napowietrzny tunel , nie trzeba łazić po śniegu i rosie, no i można skoczyć na herbatę (albo po browara). Nienacki znał dobrze kręgi w Węsiorach , Bo jest jego książka w temacie "Skarb Atanaryka". Chyba nie ma zbyt dużo ruin obserwatoriów w Polsce, ale właśnie jest podejrzenie że pisarz widział gdzieś coś takiego- w jego książkach cały czas się przewija motyw miejsc które faktycznie istnieją i łączeniu tych miejsc z innymi , dopisywanie historii do tego . Na forum Pana samochodzika , dzielą włos na czworo i szukają taki powiązań . https://history-hunters.pl/palac-z-obserwatorium-astronomicznym-w-bialkowie/
 15. Gdzie w Polsce można spotkać ruiny obserwatorium astronomicznego ? Pytam się , bo jest pytanie gdzie coś takiego mógł widzieć Zbigniew Nienacki . Często pisarz wzorował się na tym co widział . Chodzi o książkę "Księga strachów" gdzie występują ruiny obserwatorium -było to małe prywatne obserwatorium -powiedzmy XIX i początek XX wieku .Mógł je widzieć(Nienacki) powiedzmy w latach 40-60 tych XX wieku.
 16. Jakoś nie widzę różnicy miedzy występowaniem życia w Drodze Mlecznej, a całą resztą kosmosu . I to czy liczba cywilizacji będzie się różnić o jeden czy dwa rzędy wielkości . Ten wzór miał pokazać jaka jest szansa, że życie istnieje gdzieś poza ziemią , albo pokazać jak małe są szanse żeby nigdzie poza ziemią życia nie było . Tak zawsze widziałem ten wzór i spekulacje co do faktycznych liczb są jak wróżenie z fusów .
 17. Znaczenia nie ma żadnego od kiedy trwa to gadanie , pytam z ciekawości . Domyślam się ze był jakiś przełom ,coś w stylu Darwina . Tyle że nie wiem kiedy ? Kopernik , Galileusz, Wells, Hubble,a ? W czasach współczesnych jest to częścią popkultury . Ale kiedyś musiało się to zacząć , nie sądzę żeby Bolesław Chrobry przy piwie gadał o planetach i kosmitach.
 18. Od kiedy jest to gadanie, że na innych planetach jest życie ? No powiedzmy że jest rok 1800 . Wiem że nasze słońce to zwykła gwiazda jak 654643784677548484 innych i jest tam 10 razy więcej planet ? Czy to jest wiedza powszechna od roku? xxxx Mówiąc wprost od kiedy ludzie gadają o tym tak jak teraz tu na forum.
 19. Po co była taryfa mocna w sieci? Żeby ludziom żyło się "taniej"? Czy próba opchnięcia towaru po niskiej cenie -byle ktoś to wziął .Da się opanować generator prądotwórczy w elektrowni , jego bezwładność przy zasilaniu w paliwo? Nie wiem czy nie nie zapalanie lamp ulicznych jest na rękę elektrowniom -czyli od jutra nie świeci się żadna latarnia w nocy i jest jakaś oszczędność w energii ( nie tej na liczniku -tylko paliwa w elektrowni). Jest na forum energetyk ? znający temat dokładnie?
 20. Dlaczego 99,99% ludzi miało by mieszkać w ciemnościach ? Jak dla nich, jest właśnie istotne, żeby było jasno . To raczej fan ciemności powinien się przeprowadzić tam gdzie jest ciemno. Jak chce żeby było cicho to nie mieszkam koło drogi , jak ma nie być błota to mieszkam "przy asfalcie" i tak dalej w ten deseń.
 21. Mobilność sprzętu astro mnie nie dotyczy ( mam miejscówkę na balkonie, i na podwórku ,polu). Ale stanąłem z problemem mobilności fotograficznej, czyli jak przenieść aparat , ze 4 obiektywy i statyw .Kupiłem plecak fotograficzny "rollej 45l" . Testowałem to rozwiązanie . Ciężar kilku kilogramów nie jest tak straszny, jak ma się to na plecach i ręce wolne . Przy astro wszystko jest potężniejsze , ale mus jakoś wykombinować "plecak" do takich sprzętów.
 22. Ja bym kupił lornetkę 28x110 i statyw , nawet bym nie spojrzał na teleskop mniejszy od lornetki .A o mobilności można sobie pogadać i nic po za tym ,to wszystko cieżkię i nieporęczne sprzęty .
 23. Program astronomiczny "Stellarium" jest prosty w użytkowaniu , jest po Polsku . Zresztą są ikonki bez napisów , klikasz i patrzysz co się dzieje ,jest intuicyjny . Jest darmowy , ściągasz go z netu, instalacja też bez problemu . Bardzo wygodny do użytkowania w domu , nawet bym atlasu nie otworzył w domu . Jako monitor mam TV 55 cali, z rozdzielczością cały czas na Full HD. Musiał bym chyba wszystkie karty atlasu rozłożyć żeby mieć mapę nieba takiej wielkości. No i ta mapa jest dla mojego miejsca zamieszkania , dla czasu teraźniejszego -jak potrafisz pisać coś na forum to, i tym programem będziesz się umiał posługiwać od pierwszego włączenia .
 24. Okular "kitowy" nie oznacza że to jest jakiś szmelc przez który nic nie widać . Może mieć małe pole widzenia , może być mała " Odległość źrenicy wyjściowej ". Jest to tani okular ale użyteczny . A te całe DS, to trzeba wiedzieć czego się spodziewać , czyli jak to może wyglądać przez lornetkę, bez problemu odnajdzie się M13 przez malutką lornetkę 7x35. Pod wsiowym niebem, bierzesz zwykłą lornetkę na statyw , czekasz kilka minut aż oczy przywykną i się wpatrujesz . Znajdziesz jakieś mgiełki , szare kulki i pojaśnienia . Przez teleskop trudniej trafić -bo małe pole widzenia , ale jak już trafisz to od razu się kapniesz . Teraz jest Księżyc , no to te wszystkie mgiełki można sobie darować .
 25. Robią sobie jaja z Sigmunda Freuda w połączeniu z Hinduizmem . Twoja astrobuda to taki trochę salon dla gentlemenów palących cygara , pijących koniak siedzących na dębowych fotelach . Albo siłownia, klub ze striptizem lub coś innego fajnego dla facetów. Mi się bardzo podoba takie podejście do tematu robienia astrozdjęć . Miedzy siedzeniem w takiej budce , a siedzeniem w zimnie pośrodku pola odganiając się kijem od wilków jest przepaść .
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.