Jump to content

Werni74

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  167
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

33 Neutral

About Werni74

 • Rank
  Antares

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Ostrzeszów/Kalisz
 • Zainteresowania
  zmienne:)
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO 8"deLux, ED80/AZ4, ES :4,7, 6,7, 14, 24, Meade UWA 20mm (82*), Barlow GSO ED 2x 2" , Nikon EX10x50

Recent Profile Visitors

2,217 profile views
 1. słońce poboczne z wczoraj:))
 2. https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=53440
 3. Sprzedam filtr Oriona Ultrablock 1,25. Optycznie zadbany, zbiera bardzo dobre opinie w sieci. Cena 200zł plus 10zł wysyłka. taki jak ten:https://www.teleskopy.pl/Orion-Ultrablock-Narrowband-wąskopasmowy-filtr-1,25--(-05654)-teleskopy-4155.html
 4. jeśli we dwoje, to jeszcze samemu nie polecam. :),
 5. Akurat pojawił się na sąsiednim forum, możesz po negocjować cenę, myśę że za 150 zł z wysyłka byłoby idealnie:). https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=51999
 6. Owszem, możesz zmienić kita na 30 mm GSO SV 2". w Syncie 8 da radę miałem go w GSO 8" i całkiem fajnie nadawał się do przeczesywania nieba. Używki są między 120 a 200zł.
 7. Mając kilka nawet budżetowych okularów łatwiej dopasujesz powiększenie do panujących warunków zarówno położenia obiektu np planety czy seeingu. Nie da się mieć jednego szkła do wszystkiego, zauważ że wielu z nas nie kończy na jednym teleksopie o okularach nie wspominając. Dobrze że pytasz ale sam z czasem dojdziesz co ci wystacza a co nie. Nie bój się kupować używek z forum zawsze z czasem odsprzedasz i dołożysz do czegoś lepszego. Generalnie z planetami jest coraz gorzej są nisko i nie ma co szaleć z powiększeniem. Wystaczą ci okulary 8 14 i 24 mm nawet zwykłe Plossle. Potem możesz stopniowo wymieniać je na popularne ESy czy Meade UWA. Ja zaczynałem mając synte 6 i kitowego plossla 10mm. Też przechodziłem przez niezbyt drogie szkła ale na wszystko masz czas.
 8. Witam, na planetach teraz raczej nie poszalejesz. Co do powiększenia to w 8" te 9mm raczej styknie. Potem detal zanika, ja mam powiększenie 167x z ES6,7mm i to już jest czasem za dużo. Minusem w newtonie sa opisane przez ciebie spajki. Możesz kupić coś w okolicy 6mm na lepsze warunki , taniego zooma raczej unikaj. Sam w końcu dorobisz się docelowych okularów,a póki co testuj różne ogniskowe między 6 a 30mm . Barlowa sobie odpuść. Te lepsze kosztują już tyle co dobry okular.
 9. ....a było się odezwać:)), przez 6 tyg mieszkałem w Rhedzie:)). Tak co roku ale obecnie tylko z lornetką na statywie..... Pozdrawiam
 10. Od pewnego czasu mam fajny kontakt z p. Piotrem Duczmalem. Z synem wspólnie uczestniczyliśmy dzięki gościnności p. Piotra na obserwacjach zaćmienia księżyca oraz roju Perseidów. Mimo że zabraliśmy swoje astrograty, to możliwość zobaczenia M13 czy Veila w 16 calowej syncie powodowała opad szczęki:). Tak czy owak polecamy i w imieniu CWINT zapraszamy.
 11. Hej, z ciekawości o ile skróciłeś tubę?, z extenderem wyostrzy każdy okular?. Z jednej strony szkoda że tuba ciachnięta ale z drugiej podnoszenie lustra to niewypał bo słabo trzyma kolimacje potem. Napisałem do kumpla z forum z Krakowa, może bylibyście się w stanie jakoś dogadać z odbiorem, chętnie zamieniłbym 8 cali na 10. :). dodatkowo możliwość podpięcia lustrzanki to plus, bo mam nikona D5100 i czasem podpinam go pod ED80. Pozdrawiam Piotr

  1. Szychor

   Szychor

   Tuba przycięta około 47mm. Z okularami 30 i 9mm ostrzy bez problemu.  Z barlowem również.

 12. Pod ciemnym niebem dosyć szybko udało się ją wczoraj namierzyć. W 8 calowym newtonie była bardzo ładnie widoczna, Ogólnie obiekt raczej na zaliczenie niż dłuższe obserwacje, ogon widoczny zerkaniem. Dziś powinna być również łatwa do upolowania.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.