Skocz do zawartości

Undziak

Społeczność Astropolis
  • Postów

    26
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

231 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Undziak

1

Reputacja

  1. A po co z USA ściągać? Jest w DE: http://www.astroshop.de/explore-scientific-teleskop-ac-127-825-ar/p,49862 Napisz do nich nawet po angielsku i wynegocjuj cenę. Napisz za ile z montażem i przesyłką do PL policzą. Trzeba negocjować.
  2. Ja mam podobne rozterki z tym, że od 20 lat nie spoglądałem w niebo, nie mam rozsądnego sprzętu (mam stary 50 mm rosyjską lunetkę bez statywu) i mam ochotę na coś do spontanicznych obserwacji. Spajki w Newtonie przeszkadzają mi, SCT długo się schładza, APO drogie, pozostaje ED 120mm... Niestety trzeba się pogodzić z ograniczeniami. U mnie to jest tak, że z balkonu i tak nic nie zobaczę, więc w rachubę wchodzą tylko wyjazdy po miasto. Triplet będzie się dłużej chłodził, a ED doublet szybciej. Możesz rozważyć Skywatcher Evostar 120ED. Myślałem też nad TS ale ponoć słaba jakość. Problem w tym, że nigdy nie wiadomo na jaką sztukę się trafi i jak będzie złożona.
  3. Czy wygięte pająki można kupić czy samemu trzeba zrobić? Czy można filtrami zredukować spajki? Na obecną chwilę spajki dyskwalifikują dla mnie Newtona (bo chciałbym i planety i DS poobserwować).
  4. To co Marek podpowiedział brzmi też ciekawie. Znalazłem ciekawę opcję: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1625_Orion-SkyQuest-XX12i-IntelliScope---305mm-f-4-9-Truss-Dobson-mit-dig--Teilkreisen.html Nie wiem jak z pająkiem, czy to prosty? Składanie tej konstrukcji jest proste, akurat aby lustro co nieco się wychłodziło;) Inne konstrukcje są bardziej skomplikowane i wymagają składanie każdej rurki osobno, tutaj lepiej przemyślane (przynajmniej wynika z filmików z yout...)
  5. Jak rozpoznać czy pają jest wygięty na podstawie ofert w necie? Są jakieś konkretne firmy? Rozkładane konstrukcje są mi znane z ofert. Dobson jest mało poręczny. Newton z tym pofalowanym pająkiem (czyli bez widocznych spajków lub ewentualnie bardzo minimalnymi) i do tego jakiś prosty montaż aby swobodnie i płynnie podążać za gwiazdą byłby chyba idealny dla mnie. Ile osób tyle opinii ale: średnica to podstawa, im mniejsza obstrukcja tym lepiej (Newton lepszy niż SCT, APO najlepszy), lepsza światłosiła daje więcej (f5 lepsza od f10). Troszkę mam obawy, czy taki rozkładany Newton po kilku procesach składania i rozkładania nie straci tolerancji itp co w konsekwencji spowoduje rozkolimowanie. Jak coś jest raz na stałe zabudowany to powinno być najlepsze.
  6. Ja nie szukam 15". Jak pisałem będę chciał jeździć poza miasto (20km a może i dalej 100km) więc sprzęt musi być w miarę mobilny. Ten Newton którego oglądałem stał przynajmniej pół godziny na zewn. (temp. zewn. była ok 15C) więc nie wydaje mi się aby był niewychłodzony. Newton na dobsonie to była taka tania opcja zakupu spontanicznego. Ale nie przekonał mnie jakością obrazu. Ze mnie taki typ, że kupię albo dobrze (tak abym był zadowolony i akceptował pewne drobne wady) albo nie kupuję. W tym wypadku dobrze to będzie drogo jak widzę. W tym wypadku wolę się wypytać, zastanowić. Dobre, droższe Newtony i tak będą miały spajki, hm? Dzięki za dotychczasowe informacje:) Andrzej
  7. Kolego Berkut123, czytałem również i o tym ale też jako lepszą alternatywę proponowano taki: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2229_TS-152mm-f-5-9-Gro-feld-Refraktor-mit-3--Crayford-Auszug.html Ale to ciągle Achromat. Jeśli już to wolałbym chyba 100mm APO. Niestety też nie znam różnic w aberracji zwykłych achro vs ED vs APO... co nieco z Youtube i innych zdjęć. A wiem, że dla mnie ważne jest dobre odwzorowanie nieba, więc spajki (przynajmniej duże) i większe zafaszowanie kolorów nie wchodzi w rachubę. Mam pewną tolerancję ale chyba nie tak dużą jak inni. Zapewne innych cech nie jestem świadom i je akceptuję bo nie wiem lub nie przeszkadzają mi.
  8. Poczytałem trochę o Maksutow-Newton. Wydaje się, że teleskop uniwersalny, bo bez spajków, dobra średnica itp. Pewno chłodzi się wolniej niż zwykły Newton. Jedna z firm Intes Micro jest polecane ale dostawa nawet do 5 miesięcy. Nie wiem jak z kolimacją. Mam inne pytanie: Czy gdybym wziął SCT 8" o F/10 i zastosował reduktor 0,63 (czyli F/6,3) to obrazy będą jaśniejsze? Bo w teorii to tak ale nie wiem jak w praktyce. Bo chciałbym DSy obserwować. I o ile Newton 8" czy Maksutow-Newton 8" mają f/5 - f/6, czyli są jasne to, SCT 8" ale f/10 będzie ciemniejszy. Sporo czy troszkę ciemniejszy? Nie miałem też możliwości naocznie sprawdzić więc pytam.
  9. Znam ten kawał Szczerze, im więcej czytam tym więcej możliwości. Nastawiam się tylko na obserwacje i to tylko wyjazdowe poza miasto (20 km lub jak będzie ochota nawet ok. 100 km w góry). Ale jak sam widziałem i czytam to: 1) Newton ma spajki a to mi się nie za bardzo podoba. Lubie jak najbardziej realne odwzorowanie / przetwarzanie obrazu. Mam taką manie w wielu dziedzinach choćby w muzyce (i kosztuje mnie to sporo kasy). 2) czytałem, że są konstrukcje Newtona z prawie wyeliminowanymi spajkami. Ponoć pająk jest pofalowany...? 3) Wiem, że średnica to podstawa. Ale 200mm Newtona to chyba tak jak 150 - 170 mm refraktora? 4) operowanie Dobsonem jest mało zachęcające ale tanie. Z drugiej strony, nastawiłem się dziś po południu na APO lub dobry ED no i czytam: 1) założyłem kwote 1.500 Euro na sam refraktor. Mam w pobliżu sklep Teleskop Spezialisten. Jest taki model TS Photoline 115/800 ale naczytałem się jakie ludzie mieli kłopoty to jestem zrezygnowany. Taka kwota i ciągle problemy..? 2) Są też inne modele ale czy lepsze lub równie problematyczne? Jakie firmy są godne zaufania? Wiem, Takahashi... ale te ceny. Ja jestem amatorem i chciałbym czasami zerknąć w niebo. 3) no i lubię mieć dość szerokie pole widzenia, tak żeby księżyc się zmieścił i prawie wszystkie ciekawsze obiekty M. 4) tak naprawdę cieszyłbym się z dobrego APO 100mm ale dobrej jakości Był mi kiedyś polecany SCT 8" - duże lustro ale długa ogniskowa. Wtedy zakładałem jeszcze jakieś proste fotografowanie, teraz sobie odpuściłem. Tylko wizual. Poratujcie Koledzy?
  10. Dziękuję za info. Obserwowałem Wegę, która była wysoko i inne gwiazdy w pobliżu. I były właśnie spajki ale także przy próbie ustawienia mojej źrenicy po środku okularu same gwiazdy jakby robiły się rozmytymi plamkami... Piszę o tym bo u sprzedającego widziałem na stole inne lustra i przyszło mi do głowy czy ona czasem czegoś nie naprawia i sprzedaje. I nie byłem pewny czy te moje uwagi to typowe objawy dla Newtona czy to było coś nie tak z tą sztuką. Niebo było w miarę OK. Ja będę oczywiście poza miastem obserwował. Chyba jednak wolę np 100mm APO ale z idealnym obrazem.
  11. Witam, jakiś czas temu pytałem się Kolegów o zakup pierwszego teleskopu. W międzyczasie miałem inne wydatki i do tej pory brakuje mi gotówki. Pomyślałemna zakupem używanego Newtona na dobsonie. Wczoraj chciałem kupić takowego, byłem i krótko zerknąłem przez niego w niebo. Owszem, w mieście to żadne warunki ale chodziło o fakt czy działa. W moim odczuciu coś było nie tak, bo gwiazdy nie były punktowe, tylko jakby rozmyte i wyglądały jak słoneczko rysowane przez dzieci, czyli z promieniście odchodzącymi odblaskami. Zwierciadło było nieco zakurzone i sprzedawca nie wzbudzał zaufania. Moje pytanie jest następujące: czy w sprawnym Newtonie gwiazdy powinny być prawie idealne jak szpileczki, punktowe? Czy te objawy to wada tej sztuki którą oglądałem czy może jest to typowe dla Newtonów. W domu mam starą lunetę rosyjską sprzed 30 lat i jak pamiętam gwiazdy były jak szpileczki. Będę wdzięczny za odpowiedzi. Chciałbym w końcu coś kupić Dodam może jeszcze, że 100km ode mnie są Alpy (mieszkam w Monachium) i mógłbym cieszyć się dobrym niebem. Rozważam też zakup refraktora, zwłaszcza po tym co zobaczyłem w tym używanym Newtonie. Być może kupię coś z ED lub nawet tripleta... ale póki co chciałbym wiedzieć co oferuje Newton. Pozdrawiam Andrzej
  12. A w czym takim razie RC jest trudniejszy od proponowanego mi wczesniej SCM Celestron 8" Edge? Skoro pare osob zaproponowalo mi SCM 8" to RC 8" z krotsza ogniskowa powinien byc tylko latwiejszy? Tak rozumuje. Ponadto teoretycznie szkla hiperboloidalne powinny byc rowniez lepsze...? Poczatkujacy, nie oznacza nieporadny jak dziecko:) Z tego co sie rozeznalem, tylko niewiele DSow bedzie za duze do takiej ogniskowej (reduktor bedzie i tak koniecznym zakupem). Zadalem pytanie o RC z mysla, ze moze byc lepszy od tego SCM Celestrona Edge. Uwaga odnosnie statywu cenna.
  13. Jako, że lubię nieco drążyć (co wynika z braku wiedzy praktycznej) chciałbym zapytać jak wypada konstrukcja Ritchey-Chretein np: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5899_TS-203mm-f-8-RC-Teleskop---Carbon---auf-HEQ5-GoTo-Montierung.html w porównaniu do SCT Celestron Edge np: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6045_Aktion--Celestron-Advanced-VX-EdgeHD-800-GoTo-Teleskop---203-2000mm.html Czy oprócz mniejszej ogniskowej (F/8), lżejszej obudowy węglowej, są inne istotne zalety warte zwrócenia uwagi na konstrukcję Ritchey-Chretein? Ceny są podobne...
  14. Tayson, dobrze wiem, tak samo jak to w fotografii.. najlepiej RAW, dobre filtry i obróbka. Ja póki co nie idę aż tak daleko, ale wiem co będzie potem istotne. Myślałem po prostu o takim sprzęcie, na którym będę mógł przede wszystkim obserwować, potem pobawić się i móc go rozbudowywać. Przede mną długa droga, ale trzeba zacząć od obserwacji i przypomnienia sobie nieba - w końcu ponad 20 lat nie oglądałem kosmosu;) Dzięki za słowa otuchy:)
  15. Chciałbym głównie nastawić się na obserwacje a foto przy okazji - no i wszystko nie profesjonalnie, amatorsko, ale na przyzwoitym poziomie. Tak jak w tytule - amatorsko i wymagająco. Jakoś nie widzę aby SCT 8" Edge był dużo droży od zwykłego... różnica kompletu (SCT + statyw GoTo) to jakieś 250 Euro... wole dorzucić do Edge...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.