Skocz do zawartości

ANowak

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  1103
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1100 Excellent

O ANowak

 • Tytuł
  Marvin the Martian
 • Urodziny 26.10.2001

Kontakt

 • Strona WWW
  https://www.facebook.com/Astrofotografia-Amatorska-1691118704495127/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Bilcza
 • Zainteresowania
  Astronomia, biologia, chemia, sen (jako coś, co jest ciekawe i warte zbadania)
 • Sprzęt astronomiczny
  SW MAK 127, SW 150/750, Pentaflex 80/400, HEQ5, Sony A700, Altair IMX 224

Ostatnie wizyty

3603 wyświetleń profilu
 1. Problem z guidingiem - dropnięte klatki

  aktywny, nie obsługuje 3.0, kable są bardzo dobre. Problem leży w tym, ze jak włączam guiding to automatycznie wyłącza się sczytywanie z ASI, a jak wyłączę guiding to wraca. przy odwrotnym zastosowaniu kamer jest tak samo.
 2. Problem z guidingiem - dropnięte klatki

  przez hub. z huba jest też sterowanie montażem (i ST4 z kamerki od giudera) Używam SharpCap do zbierania materiału z ASI, nie używałem nigdy ich software.
 3. Używam kamery ASI 178MM-c jako kamery głównej. Wszystko jest ok, do moemntu kiedy nie włączę guidingu w drugim oknie (ASI178 - SharpCap, Altair Astro IMX224/guide - PHD2). Kamera zaczyna odrzucać każdą klatkę. Sczytują się tylko klatki z PHD albo z SharpCap. Jest sposób jak na to zaradzić? Czy mogę sobie darować guiding?
 4. 62P/Tsuchinshan 1

  co taka dziwna kolorystyka? czemu tak odcięty zielony od reszty?
 5. QHY163C + obiektyw SONY

  tak, prawie wszystkie obiektywy zamykają przysłonę. Ja zamówiłem złączkę w astrokraku, zobaczymy jak się będzie spisywać (jeszcze nie przyszła)
 6. MAK127

  THIS ADVERT HAS EXPIRED!

  • NA SPRZEDAŻ
  • Używany

  Witam, mam na sprzedaż teleskop MAK127. Jest on w stanie dobrym, lustro jest skolimowane i umyte (w astrokraku), na płycie korekcyjnej są niewielkie plamki od rosy. Płyta od wewnątrz wraz z lustrekiem wtórym również myte w astrokraku. Teleksop posiada wyciąg 1.25" z gwintem M42x0.75. Dekiel teleskopu jest pęknięty (niefortunnie na nim stanąłem rok temu). Dovetail jest po przejściach, ale działa z teleskopem bez zarzutów. Teleskop jest bez dodatków (mogę dołożyć jeden okular 25 mm jeśli kupujący będzie chciał, dopłata 30 zł) Moja cena to 900 zł razem z wysyłką DPD.

  900,00 zł

 7. statusy znów na dole? 

 8. Mgławica Płomień

  Tak, to z tego SW. przyczyna asymetrii to wyciąg - musiałbym podnieść lustro. Wyciąg wchodzi w tubę kiedy obraz jest ostry.
 9. Z braku pogody i z racji, że do końca tygodnia nie mam szans dopalić materiału postanowiłem opublikować samo L z NGC2024 w Orionie. Jest częścią Kompleksu Oriona i położona w bliskiej okolicy Alnitaka. Z racji, ze uwielbiam newtonowe gwiazdki ze spajkami, to musiałem mieć i mgławicę i gwiazdę w polu widzenia. Niestety tamtego dnia bardzo silnie wiało. Przejawiło się to 14 nieporuszonymi klatkami z zaplanowanych 50. Miała to być połowa całkowitej luminacji, no ale z siłami przyrody nie da się walczyć. Jednocześnie jest to pierwsze światło ASI178MM-c 14x30 sekund, gain 210/510, T -35 stopni, dołożone same darki. To najlepsza wersja gdzie nie ma inwazyjnego szumu. Z takiej ilości materiału nie mogę spodziewać się czegoś wielkiego.
 10. Sandał Perseusza

  Może coś takiego byłoby lepsze?
 11. Czy przyczyną astygmatyzmu może być zbyt niska temperatura? Ona wpływa na rozszerzalność temperaturową, a aluminium ma większą niż szkło. czy może to powodować ściśnięcie soczewki (przy -26 stopniach) i spowodować astygmatyzm?

  1. delaa

   delaa

   Pinched optics - tak, za ciasna cela była była przyczyną jednej z afer - np w przypadku TS65Q ;-) jest tochę tego na forumach.

   Pozdr.

  2. Maro21

   Maro21

   potwierdzam ,w ts65q w zimie gwiazdki były trójkątne .

  3. delaa

   delaa

   W moim nawet jesienią ;-) na szczęście to 10 mnin roboty razem z wyjściem po browara ;-)

 12. NGC7331

  Zrobiłem jakoś w wakacje taką fotkę NGC7331 i okolicznych galaktyk. Materiału nie ma więcej niż 30 minut w klatkach po 30 sekund. Fajnie jak dla mnie wyszło jądro galaktyki, na którym widać sporo szczegółu. Co tu dużo się rozwodzić o samej galaktyce... SW 150/750, HEQ5, Altair Astro IMX224, skala 1.03 arcsec/pix
 13. Mam możliwość zrobienia kanału B, R, ale nie mogę zrobić G. Da się zrobi zielony domowymi sposobami czy zbierać na filtry LRGB? A może zrobić B jako B, R jako G i Ir jako R?

  1. HAMAL

   HAMAL

   "A może zrobić B jako B, R jako G i Ir jako R"

   Prawie SLOAN :)

   Czaem ludzie robią syntetyczny G w PS, mieszają B i R, najlepsze proporcje wypracujesz sam.

  2. KarolMasztalerz2

   KarolMasztalerz2

   zależnie od celu, bo w mgławicach gdzie przeważają Ha i O to wystarczy dla przykładu zrobić RBB, Red Blue Blue, i trochę pobawić się suwakiem :)

  3. MaPa

   MaPa

   Możesz stworzyć tzw syntetyczny kanał zielony z B i G. Pamiętam że maxim ma taką funkcję , zapewne w programach graficznych też można pomieszać warstwy i zrobić syntetyk. Trochę ograniczasz paletę kolorów ale jak się nie ma to taki właśnie sposób można zastosować.

 14. ASI178 MM-c

  To ogłoszenie jest już zakończone!

  • KUPIĘ
  • Używany

  Zakupię kamerę ZWO ASI178 MM-c

  Darmowy

 15. Fotometria gwiazd zmiennych - ANowak

  To teraz coś trudniejszego i mniej widocznego. Na wcześniejszych wykresach mieliśmy dobrze widoczne spadki i wzrosty. Gwiazda HD 23567 ma jednak znacznie mniejszy spadek. Wynosi tylko 0.04 mag! Jest to gwiazda zmienna typu Delta Scuti, więc okres wynosi tylko 48 minut. Obiekt jest też na tyle jasny, że łapie się na 1 sekundzie naświetlania... ale jakoś sobie z tym poradziłem uśredniając wyniki 6 sąsiednich pomiarów
×