Jump to content

ANowak

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1254
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

ANowak last won the day on August 12 2018

ANowak had the most liked content!

Community Reputation

1457 Excellent

1 Follower

About ANowak

 • Rank
  Marvin the Martian
 • Birthday 10/26/2001

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Bilcza
 • Sprzęt astronomiczny
  SW200/1000, ASI178MM-c, HEQ5

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  https://www.facebook.com/ANowak01

Recent Profile Visitors

13274 profile views
 1. Ktoś w dużej skali to kiedyś robił? Może komuś zasugeruję ten obiekt, bo wygląda bardzo fajnie, szczególnie jakby się pokusić zamiast RGB zrobić gri/riz ;)
  image.png.90ee5b20c8182d7bff99bf5f2bd53967.png306.8583363 +37.3800392
   

  1. HAMAL

   HAMAL

   Milion podejść, pierwsze 2012r :) ani jedno takie, aby powiedzieć wow :notify:

    

   na dowód :D

    

   Atik Titan color 2012

   ATK.png.20edaba310da7abaf020442b174aa975.png

   Atik Titan mono

   ATM.png.8ba373f9f31fc346abfa6d6240a4dc03.png

   ASI224mc

   A224.png.bd42b2a9d59f4ce90652bb3808532f71.png

   ASI290

   A290.png.ff09044010523e5d49565cbd9d4bff26.png

    

   Ma potencjał, ale trzeba trafić na mega seing :) Ona też jest trudna do fajnego pokazania amatorsko, nie znajdziesz fajnej amatorskiej jej fotki w sieci. Tu widzę szansę dla Łukasza, po jego NGC 7008 dla mnie ta mgławica też ma szansę stać się królową nocy :)

    

    

    

    

    

    

    

  2. ANowak

   ANowak

   z ASI290 wydaje się najlepiej pod względem ilości złapanej mgławicy. Full spectrum czy przez L? Bo jak full to już rozumiem czemu tam jej najwięcej widać :)

 2. Już tytuł zachęca żeby wejść - w końcu coś innego niż jakieś NGC czy Messier Galaktyka sama w sobie wyszła super, ale chciałbym zobaczyć to pole w tej skali z większą ilością materiału. Widać pełno małych galaktyczek, które tylko czekają żeby być bardziej widoczne. I jeszcze dopowiem, bo @Mateusz_D pisze, ze lepiej nie otwierać w nowej karcie - moim zdaniem wręcz przeciwnie!
 3. może jakby zrobili taki układ luster jaki jest wykorzystywany do odbijania promienia w kierunku nadawcy dałby radę? wtedy Słońce byłoby odbijane w kierunku Słońca, a nam zostałoby tylko światło odbite z Ziemi?
 4. Tak też przez noc myślałem, że chyba nie trafiłem. Cóż, wychodzi strzelanie "na czuja", bo uznałem, że jak mam już znalezione HD 94635 to wystarczy lekko na zachód i ciut na północ i będzie Wolf. Źle zapamiętałem jego okolicę najwyraźniej. Pozostaje czekać aż wleci mi w to pole za kilkadziesiąt lat
 5. Zrobiłem zdjęcia dziś - jutro mogę nie mieć pogody i dodatkowo jeden dzień mnie nie zbawi w pokazaniu paralaksy gwiazdy (NASA może tak). Mam dwie fotki - w paśmie V i w paśmie z. Mimo, że Wolf 359 powinien być zdecydowanie bardziej jasny w paśmie z niż w paśmie V, to jakoś jasność wyszła podobna. Poddałem się z tworzeniem bikoloru, nie wychodził mi. z - 60x60s V - 72x30soba z ASI178, SW200/1000, HEQ5
 6. Patrzę w niebo - coś leci. Spoko. Patrzę za 10 min - coś leci. No ok. Patrzę znowu za 5 min - coś leci. Aż sprawdziłem co to tak jasnego może tak często latać po niebie... i to Starlink :( czemu to jest aż tak jasne?

  1. Show previous comments  7 more
  2. ANowak

   ANowak

   Nie mów, że nie miałaś nigdy takiego zniechęcenia, że jak jest pełnia to aż odechciewa się wystawiać sprzęt, bo "za blisko Księżyca i nie zobaczę" :P

  3. Thymo

   Thymo

   o weź, to właśnie wspaniałe. Raz, że widać notatki i nie trzeba się wspomagać staniem koło latarni przy śmietniku, można gdzie się chce, bo i tak pięknie widać zeszyt. A dwa, że to moim zdaniem ładne. Takie przytulne, miłe, tajemnicze, baśniowe. Ale fakt, raz chciałam naszkicować jakąś gromadę i była blisko księżyca i prawie jej nie widziałam od tego blasku. Ale to tylko jedną noc, bo potem księżyc się oddalił. 

  4. lkosz

   lkosz

   Też mi się coraz częściej zdarza to zobaczyć. I nie jest to powodem do radości, raczej mnie to coraz bardziej wkurza...

   Księżyc jest spoko, bo jest jeden, przewidywalny, przesuwa się i zmienia jasność, a od tego żelastwa za chwilę nie będzie można się opędzić

 7. Widać to ładnie na klatkach Pan-STARRS1 gdzie kolor niebieski to pasmo g, a czerwony to z. Gwiazda byłaby łatwo rejestrowalna z 8" teleskopu w tym paśmie. 8.5 mag to nie wyczyn, do 14 się da na pojedynczych klatkach zejść. Planujesz może łapać ją w IR?
 8. O, to jednak H nie jest tak bardzo jedzone przez atmosferę jak myślałem. Może kiedyś warto będzie powrócić do tematu, bo astronomia w podczerwieni to nie dość, ze ciekawa, to jeszcze odmiana dla "codziennego" RGB Powodzenia w dalszej eksploracji podczerwonego świata!
 9. Osobiście używałem ASI290 z filtrem z ZWO850 w kilku przypadkach i nawet sobie chwalę. co prawda z montażem, ale było fajnie i tak. Na pewno ASI290 ma mniejszy poziom szumów co 120 i pewnie czułość w podczerwieni by pozwoliła na o wiele lepsze wyniki. Masz upatrzone jakieś inne kamery z dobrą czułością w podczerwieni, czy na razie zostajesz przy ASI120 i będziesz z niej wyciskał maksimum? Co do IJH, to nie wiem czy tu już atmosfera na naszych niskich wysokościach za dużo nie zje tych dalekich pasm. Sam kiedyś rozważałem, żeby robić fotometrię w paśmie H, ale niestety koszty kamery i problemy związane z atmosferą mnie przerosły (przynajmniej na razie). To sa o tyle ciekawe pasma, że dużo się tam dzieje, więc liczę, ze kiedyś coś w tym kierunku Ci się uda.
 10. Bardzo fajna inicjatywa. Liczę, że kiedyś pójdziesz dalej i zobaczymy fotki zamiast w griz to w rizy albo już sama podczerwień, izy. Nie myślałeś o zmianie kamery? ASI120 wydaje się mieć małą czułość na takie zabawy z podczerwienią. Najbardziej od ZWO by się chyba nadała ASI290, bo ma chyba największą czułość w pasmach >800nm.
 11. Z drganiami chodzi pewnie o wyzwolenie migawki. ISS leciała z prawej do lewej, jeśli dobrze na to patrzę, to wyzwolenie migawki było bardziej z prawej strony klatki. Przy takiej skali to wystarczyło, żeby było wyraźnie widoczne na śladzie jaki robi ISS. A później, jak pewnie widzisz, drgania ustają, bo są już wytłumione.
 12. Przez jakieś 3 dni jak patrzę na forum to widzę ten temat i ciągle czytałem go "Chińskie eldorado"... a tu chodzi o Chile.. widzicie co ten wirus robi z ludźmi
 13. 2mln mas słońca to 2*10^36kg, tyle co waży mniej więcej 0.0001% masy Drogi Mlecznej. Ta gwiazda musiała być bardzo masywna, albo serio się pomyliłeś
 14. Nie wiesz może czemu w 2018 zaćmienie było płytsze niż w 2016?
 15. Ogółem te wykresy pokazują jasność gwiazdy w czasie. Im niżej jest punkt tym gwiazda była ciemniejsza. Widzę jedynie taki problem, że @dja.obserwator używa tylko wykresów z obserwacjami wizualnymi, a dla osób niezaznajomionych z fotometrią gwiazd, szczególnie gołym okiem (i przy takim boomie na obserwacje Betelgezy jak teraz, gdzie dokładność drastycznie spada przez nowików), przydałoby się dawać wykres w filtrze V, gdzie dane w AAVSO są o wiele dokładniejsze Pozwoliłoby to też na lepsze pokazanie zachowania gwiazdy, bo pomiarów nie jest tak "nasrane" @Winter, jak chcesz zobaczyć jak to działa w praktyce zobacz tu
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.