Jump to content

ANowak

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,200
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

ANowak last won the day on August 12 2018

ANowak had the most liked content!

Community Reputation

1,385 Excellent

1 Follower

About ANowak

 • Rank
  Marvin the Martian
 • Birthday 10/26/2001

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Bilcza
 • Sprzęt astronomiczny
  SW200/1000, ASI178MM-c, HEQ5

Kontakt

 • Facebook / Messenger
  https://www.facebook.com/ANowak01

Recent Profile Visitors

8,341 profile views
 1. Wyświetlając statusy widzę tylko 3 ostatnie komentarze, bez opcji zobaczenia pozostałych. Ktoś wie co mam nie tak?

  1. Show previous comments  3 more
  2. ekolog

   ekolog

   Da się to obejść wchodząc na profil założyciela statusu.

   Siema

    

  3. ANowak

   ANowak

   @ekolog, tak, ale o wiele przystępniej i szybciej jest to sprawdzić z poziomu strony głównej forum...

  4. Adam_Jesion

   Adam_Jesion

   Jakiś bug w nowej wersji forum. :( 

 2. Popieram. Mi brakuje też tej małej kropki co była koło awataru autora, gdzie było wiadome, czy udzielałem się w temacie, czy to mój temat, czy nie pisałem tam żadnych postów
 3. Ja oprócz znikających lajków zauważyłem jeszcze jedną rzecz - na stronie głównej zniknęły strony. Nie można się przemieścić między nowymi, a starymi postami z posiomu strony głównej, co powoduje, że tematy, które były mniej aktywne spadają i zostaną szybko zapomniane. Nie wiem do końca ile trwa absencja tych opcji zmiany strony, ostatnio rzadko wchodziłem na forum, ale to chyba nie najlepszy pomysł zmiany, nawet jeśli miałoby to jakoś zachęcić do pisania w temacie. Niedługo przez to może pojawić się facebookowy trend pisania "bump" i to masowo, co spowoduje więcej spamu.
 4. Nie możesz po prostu przyciąć zdjęcia? I tak będziesz się musiał pozbyć tego lewego górnego rogu, a to pozwoli na usunięcie zielonej ramki. Jak nie chcesz tego zielonego na dole to może po prostu zestackuj w AS!2 i wrzuć plik do registaxa, gdzie zrobisz wyostrzanie.
 5. SharpCap ma wbudowany taki timer. Pokazuje taki czas jak komputer
 6. To pojaśnienie z prawej strony możesz łatwo usunąć w Fitsworku akcją automatycznego usuwania gradientu tła.
 7. Biorąc pod uwagę jego skalę i prędkość komety (11arcsec/5min) i to jak przepalone ma jądro to zdjęcie może być prawdziwe. To jest spory crop na jądro. Zapytaj go o klatkę z kanału G (widzę, że się tam w dyskusji udzielałeś, a ja nie mam konta na astrobinie), bo może przy sztucznym flacie usunął tę dość rozrzedzoną komę.
 8. Mnie ciekawi minimalne powiększenie jakie oferuje ten teleskop, skoro jest sugerowany do obserwacji "konstelacji gwiezdnych". Może mięli na myśli niewielkie asteryzmy?
 9. W jaki sposób planeta może oświetlać "część wszechświata położoną z drugiej strony niż Słońce.". Chyba nie inaczej niż przez światło odbite od gwiazd i pozostałych planet.
 10. Zdajesz sobie sprawę jak nikłe jest promieniowanie gwiazd? Słońce na Ziemi daje moc ~1750W/m2, a Wega dla przykładu daje około 1.1*10-8W/m^2. Co tu jest do zakładania? Gwiazdy inne niż Słońce nie oświetlą na tyle powierzchni, żeby było to znaczące...
 11. Sam miałem dużo przypadków, że były znane. Uczepiłem się jednak tych gwiazd, które są jasne i akurat mi się spodobały Szukanie własnym sprzętem w moim przypadku jest aktualnie uniemożliwione przez chmury.
 12. Moją przygodę z odkryciami zacząłem dość niedawno. Pierwsza odkryta, a właściwie współodkryta zmienna, to 2MASS J21073347+3845347, której rozbłysk zauważyłem na zdjęciach Karola Masztalerza 31 sierpnia br. Zmienna typu BY, więc taka dość pospolita gwiazda rotacyjna, ale jednak dała mi sporo radości - w końcu coś odkryłem, co nie zostało wcześniej już odkryte (tak jak kiedyś pewną kometę, ale to inna historia). Zmienna, którą współodkryłem z Karolem Masztalerzem Dalej próbowałem swoich sił w poszukiwaniu zmiennych z tylko i wyłącznie własnych danych. Po 3 obserwacjach tranzytów egzoplanet, które trwały bite 4 godziny każdy, nic nie udawało się znaleźć. Zazwyczaj wydać było trend, albo znajdowałem zmienne, które po sprawdzeniu w ASAS-SN zmiennymi nie były. I tak, idąc coraz dalej w las, zaczynałem skłaniać się do poszukiwania gwiazd metoda data mining. Wybieranie różnych gwiazd i sprawdzanie ich jasności przyniosło mi wiele radości - wreszcie samodzielnie (pomijając dozę pomocy od strony LibMara) odkryłem jakiś obiekt! Jego nazwa to NADA-V1. Czemu tak? NADA to mój kod obserwatora w AAVSO, a oznaczenie po myślniku to po prostu numer kolejnej zmiennej. Poszukiwania i skakanie po blisko 60 obiektach przyniosło skutki. Gwiazda ta znajduje się w konstelacji Trójkąta Południowego, co jak na osobę, która chciałaby wykonać zdjęcie tej gwiazdy jest dość niefortunne. Drugim obiektem, który odkryłem jest, o ile się jeszcze nie domyśliliście, NADA-V2. Tym razem jest to gwiazda, którą szukałem 4 dni (poprzednia to jakieś 6 dni). Tak jak ta, którą odkryłem z Karolem ma typ RS, ale już zdecydowanie mniejsze zmiany jasności. Bardzo dobrze było to widoczne na wykresie fazowym - przed wrzuceniem obserwacji do Excela, zmiany jasności były niezmiernie słabo widoczne, ukryły się w rozrzucie pomiarowym. Ostatnia, dzisiaj odkryta, zdecydowanie ciekawsza niż pozostałe, to NADA-V3, zmienna typu GCAS. Jak czytamy na stronie AAVSO, "Erupcyjne nieregularne zmienne typu γ Cassiopeiae. Są to szybko rotujące gwiazdy tracące masę z ich stref równikowych. Tworzeniu pierścieni wokół równika towarzyszy czasowe rozjaśnienie lub zanikanie". Gwiazda nieregularnie zmienia swoją o 0.33 magnitudo. Jestem bardzo zadowolony z odkrycia gwiazdy nieregularnej, bo jest o wiele ciekawsza do obserwacji. Poniżej wykres jasności gwiazdy w ostatnim czasie i opis z VSX. Moje szczególne podziękowanie kieruję w stronę @LibMar, za to jak wiele mi pomógł z określeniem typów zmienności i z wysyłaniem zgłoszeń, a także za jego niesamowitą cierpliwość. Listę gwiazd wraz z odnośnikami do VSX można znaleźć u mnie na profilu.
 13. Jaki maksymalny udźwig mogę dać, żeby na HEQ5 z guidingiem mieć nieporuszone klatki na 60s? Tak orientacyjnie.

  1. Show previous comments  2 more
  2. Lukasz83

   Lukasz83

   (Pav+wessel) / 2 = 12,5kg  ;)

  3. Pav1007

   Pav1007

   Może zrobimy średnią ważoną :-) to będzie jakieś 13,5 kg :-D

  4. wessel

   wessel

   A ja chcę średnią niewyważoną 12,93 :)

 14. Patrzcie jaki warkocz ma teraz  ̶C̶/̶2̶0̶1̶8̶V̶1̶  ta kometa!image.png.1984f456095248cae096d4c9e8d50121.png

  1. Show previous comments  2 more
  2. ANowak

   ANowak

   hmm, czytałem na sungrazerze, że ma zaraz wlecieć w pole kamer, a tu rzeczywiście, to inna kometa! C/2018V1 będzie widoczna dopiero za kilka dni

    

  3. Bellatrix

   Bellatrix

   Adam, Ty zrobiłeś to zdjęcie?

  4. Limax7

   Limax7

   To zdjęcie z sondy kosmicznej SOHO i jest to jasna kometa Kretuza która 24 listopada zbliżyła się do Słońca.

   Co do C/2018 V1 to nie będzie raczej widoczna na kamerach LASCO sondy SOHO.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.