Jump to content

lolak89

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  288
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

172 Good

About lolak89

 • Rank
  Altair

Recent Profile Visitors

2,739 profile views
 1. Jak w temacie. Szukam parki BCO 10 mm, w zamian mogę zaoferować niepotrzebną mi parkę 20 mm 70 stopni SWA. Dobrej jakość Erfle, świetnie wyczernione. Dopłaty do dogadania.
 2. Gdybym nie miał filtra a pokazałby się ES 2" UHC za 250 zł (bo i takie ceny były na giełdach) to bym go kupił bez wahania i cieszył się Veilem jestem dość budżetowym obserwatorem więc wystarcza mi takie coś UB i Orion SkyGlow, nie będę się pchał w Lumicony jednak nie będę podważał ich wyższości nad innymi, nie są to z pewnością spektakularne różnice ale są i dla wielu są przeważające co potwierdza masa testów. Na miejscu autora wątku poszukałbym filtra na giełdzie, czasami do 400 zł da się coś fajnego znaleźć jak właśnie UB. GSO 30 mm to dość słaby okular, z pewnością będzie lepszy niż kitowiec 25 mm aczkolwiek ciężki w użyciu. Nawet mocno wciskając głowę w soczewkę miałem trudności w objęciu całego pola widzenia, nie jest tego dużo bo to 70 deklarowane jest z tego co pamiętam oszukane. Dodatkowo sama diafragma jest strasznie rozmyta, nie ma ostrego odcięcia. Dla mnie to była męczarnia ale z braku laku dobry i kit po szybkiej przesiadce na SWAN 33 mm to było jak wyciągnięcie drzazgi z oka Radziłbym dozbierać do 24 82 stopnie albo.... i tu uwaga bo to śmiały ruch .... kupić TEN, wynegocjować jeszcze cenę a wtedy mamy okulary w standardzie tylko 1,25 więc i filtr na dobrą sprawę można by taki kupić co wyniesie jakieś 150 zł Zamykamy sobie drogę do dwucalowych okularów i filtrów ale z drugiej strony to większość obiektów "filtrowych" na spokojnie tym ES 24 68 ogarniemy. To wersja taka super budżetowa ale moim zdaniem całkiem optymalna.
 3. Święta prawda, śmieszą mnie teksty typu "gwiazdy mają naturalny kolor a nie jak w innych filtrach zielone" widziane w niektórych ogłoszeniach filtrów, to skoro nic nie zmienia to jak może "filtrować" No akurat autor tamtego postu jest wieloletnim i baaardzo doświadczonym obserwatorem i nie przez jeden filtr oglądał świat biorąc pod uwagę fakt, że ma doświadczenie z nimi w boju + Ty niestety nie miałeś z nimi do czynienia a jedynie oglądałeś wykresy podawane przez producentów. Śmiem twierdzić w takim wypadku, że stwierdzenie iż ktoś będzie sam siebie przekonywał, że ma "arcydebest" filtr bo wydał więcej jest lekko mówiąc nie na miejscu, nie masz doświadczenia z innymi filtrami a jedynie teorię, że skoro oba filtrują to nie powinno być między nimi różnicy. Powiedz to żonie czy między lakierem do paznokci za 5 zł a jakąś hybrydą za 100 zł nie ma różnicy I ten ma kolor i tamten. Dodatkowo piszesz, że mało kto ma możliwość zebrania kilku filtrów danego typu i porównania... otóż takich testów jest dużo a w skrócie możesz spojrzeć na tą tabelkę jak dany filtr działa na kilka różnych obiektów. Zgadzam się, ocena jest niewiele warta a powiem nawet, że wprowadza niepotrzebny mętlik autorowi tematu niemniej jednak lepiej posiadać jakikolwiek filtr UHC niż go nie posiadać Pozdrawiam Łukasz
 4. No niestety 80/400 do US się nie nadaje zbytnio. Nie to, że się nie da bo coś tam zobaczy ale na super widoki nie można liczyć... oprócz Księżyca bo on zawsze jest piękny. W Trójmieście jest masa obserwatorów, zacząłbym od nich.
 5. Jakby nie był opisany to bym nie poznał bardzo fajnie wygląda.
 6. No pewnie, że coś takiego istnieje.... nazywa się to nasadka bino WO
 7. Fotki z filtrem i bez faktycznie są mega słabe, o ile jestem w stanie zrozumieć koncepcję znacznego podbicia widoczności obiektu po użyciu odpowiedniego filtra (jak chociażby kompleks Veila) to rozjaśnianie gwiazd jest całkowitym bezsensem jest na odwrót, bez filtra pełno gwiazd z naturalnymi kolorami i delikatnym zarysem obiektu... z filtrem słabe gwiazdy znikają a reszta zmienia kolor na na przykład zielonkawy + obiekt jest znacznie bardziej wyeksponowany. Oczywiście też wyolbrzymiam z tymi gwiazdami ale te rysunki to jakaś abstrakcja, gdyby filtry podbijały i gwiazdy i obiekty, ściemniały tło itd. to jaki sens miałyby obserwacje bez nich, wystarczyło by na stałe wkręcić filtr w wyciąg i hulaj duszo pozdrawiam
 8. Chodzi Ci, że są bardzo wąskie stąd ciemniejsze? Bo transmisję mają na papierze wysoką tylko często węższe pasmo w tej klasie. Mam UB i też podobno ciemny ale mi jego pasmo odpowiada, zresztą na tej tabelce wypada dobrze. Swoją drogą świetne zestawienie, pasowało by gdzieś je podpiąć (chyba że już jest to poproszę linka)
 9. Do Veila to coś długiego jak właśnie 30 mm GSO. Bez filtra widoczny ale dopiero z jakimś UHC a najlepiej OIII wychodzi pięknie z tła.
 10. Ja szykuję się na jutrzejszą nockę. Ma być czysto a i Łysy nie będzie aż tak przeszkadzał. Zresztą ostatnio patrzyliśmy przez chmury więc Księżyc nam nie groźny
 11. Widzę kocią łapę... klikam "lubię to" proste Zawsze jak oglądam tą gromadę to wpatruję się w tą kocią łapkę, uwielbiam to.
 12. WO 1.6x jest swietny optycznie, zerowa degradacja obrazu, sprawdzane wielokrotnie przeze mnie w bino na parkach 18 i 12 mm BST ED. SW 1.85 miałem tylko raz w bino i byl bardzo słaby.
 13. Wiesz co jest lepsze od Morfeusza w wyciągu? . . . DWA MORFEUSZE
 14. Podejrzewam, że w jakości obrazu różnic znaczących się nie dopatrzysz za to stawiam piwo, że Morf będzie duużo wygodniejszy. Z okolic Mińska masz niedaleko do tej miejscówki, jeździmy tam jak pogoda pozwoli w ładnych parę osób, niebo pięknie ciemne i okularów masa do sprawdzenia.
 15. Kombinujesz jak koń pod górę ale mi się to podoba bo sam tak robię. Widać, że wciągasz wiedzę jak gąbka i ten cały sprzęt Cię zwyczajnie "jara", niektórzy czekają na gotowce a Ty jesteś przykładem jak się zabierać za różne tematy czyli najpierw sam zgłębiasz dostępną na forum wiedzę a potem dopytujesz nie dziwne więc, że Twoje tematy "początkującego" cieszą się takim zainteresowaniem i odzewem bo zwyczajnie jesteś w nie zaangażowany i nie trzeba Cię ciągnąć za rączkę. Piszę to, żebyś nie dał się zwieść i przestał szukać, dopytywać. Może kupowanie nówek ze sklepu teraz nie ma sensu ale kupowanie używek z giełdy to najlepsze co możesz zrobić, małym kosztem zdobywasz cenne doświadczenie i w takim tempie w jakim się uczysz to za rok czy dwa sam będziesz na naszym miejscu ze sporym zapleczem doświadczenia z różnymi szkiełkami.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.