Jump to content

lolak89

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  262
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

149 Good

About lolak89

 • Rank
  Altair

Recent Profile Visitors

2,641 profile views
 1. Nie martw się, miałem 3 RedDoty w życiu w tym jeden ten badziewny za 60 zł. Nie odniosłeś się do mojego pytania, jak jej taki szukacz pomoże znaleźć coś niewidocznego gołym okiem i nie znajdującego się w charakterystycznym miejscu? Nie miała jeszcze zjustowanego swojego szukacza więc nawet nie wie czy to trudne a Ty już jej "nakazujesz" kupno drugiego szukacza niskiej jakości... BA! Chcesz żeby rozbierala (strata kasy) dotychczasowy w bezsensowny celu? Bo jak można nazwać używanie 25 mm badziewnego okularu z krzyżem do obserwacji skoro ma swój 25 mm ? Bo będzie precyzyjny? Nie chce mi się nawet tu dywagować co Tobą kierowało bo to nie na moja głowę. RedDot może być jako wsparcie ale nie jako jedyny. Dodatkowo za ta kasę to może sobie kupić używany 9 mm 66 SW WA, będzie idealny do tego teleskopu co już było wspomniane wiele razy.
 2. Jaki ma sens 25 mm okular z krzyżem ? Nie zapędzasz się trochę z doradzaniem? RedDot pomaga przy wstępnej orientacji na niebie a co dalej? Jak znajdzie RedDotem taka NGC 6210? Szukacz optyczny jest niezbędny a odwrócony obraz nie jest niczym strasznym, z opisu wynika że koleżanka nie zjustowala bo, ot taki problem. W T500 u kolegi mamy prosty 8x50 i jakoś znajdujemy obiekty.
 3. Wydawało Ci się, musiałby i Jowisz być w fazie A to raczej nie nastąpi. Dodatkowo żeby zobaczyć tarczę choćby Ganimedesa to Power musiałby być rzędu kilkuset razy. Brawo za opis, czuje tu te same emocje co mi kiedy zaczynałem
 4. Olej HR, idź w ES 14 82 stopnie albo morfeusza. Mi człowiek co kupiłem od niego 150/750 mówił "kup dobry okular 12-15 mm, to jest wszystko czego potrzebujesz", nie posluchalem i szedlem w power... i to byl błąd byłem zielony więc nie słuchałem, inwestowalem w power. Teraz wiem że to najlepsze powiększenie, najlepsza źrenica.
 5. Hej, szukacz prosty wymaga przyzwyczajenia ale jest przydatny i nie bój się to używać. Moim zdaniem i tak masz dobry start ja zaczynałem od 150/750 na... AZ3. Teraz wyobraźcie sobie jak to pracowało. Ciągła walka z opadajacym teleskopem, uczenie się na pamięć drogi w stellarium w prostym szukaczu... A jednak pierwsze obserwacje są niezapomniane. DS są okropnie biedne podczas pełni więc zostaw je i wróć do nich za tydzień. Jowisz w 10" nie będzie się różnił teraz od achromatu 4" mamy słabe warunki w tym roku. Pomysł o jakimś 12-15 mm okularze, to będzie jak lata świetlne do przodu w porównaniu do 9 mm kitowca.
 6. Chodziło mi o to, że nie zawsze będziesz miał możliwość wystawienia sprzętu w dzień i sprawdzenia kolimacji w świetle dziennym. Licz się bardziej z tym, że będziesz to robił po ciemku. Dywersanta wykluczyłem bo jakby mi zrobiła psikusa to by nie mogła się powstrzymać i sama by mi o tym powiedziała, żeby się pośmiać Podejrzewam, że zwyczajnie po kilkunastu kursach z piętra na balkon bądź na podwórko jednak kolimację szlak trafił a myślałem, że pełna tuba wytrzyma dłużej.
 7. Ciężko będzie Ci znaleźć oświetlone dziennym światłem okno w szczerym polu o 23:00 jak będziesz się rozstawiał z teleskopem Gratuluję i życzę samych dobrych nocy. Sam wczoraj sprawdziłem kolimację w swoim GSO 10", była strasznie przesunięta, jakieś 1,5 cm od kropki na LG... podejrzewam żonę ale nie chce się przyznać a ostatnio chyłkiem uciekała z pokoju gdzie stoi teleskop
 8. Proponuję dokupić 6 mm SW WA 66 stopni, są tanie a na Księżycu się fajnie sprawdzą, na planetach zresztą też. Przydałoby się wymienić kątówkę na lustrzaną, jakąś normalną 1,25 cala. To na początek, tak mi się wydaje, że będzie ok, jeszcze ewentualnie wymieniłbym tego 10 mm na 9 mm SW WA. Ten teleskop głównie będzie służył do Księżyca i planet, do DS pewnie i tak będziesz dokupywać drugi.
 9. Jedno życie masz a tak nim szastasz
 10. Achromat Istar 200/1200, był jeszcze jakieś pół roku temu na astromarcie za około 30k PLN z Hiszpanii... cena z kosmosu bo nowe kosztowały mniej, tylko, że ten miał wymieniony wyciąg na jakiś hiperdrogi i mocny
 11. Co noc na podwórku mam całą rodzinę jeży, zostawiam im pełną michę wody bo susza u nas okropna... niestety mój chart za nimi nie przepada, każdego obszczeka aż się włos jeży. Ze spotkań na obserwach z grubym zwierzem to sobie tylko raz przypominam jakieś hałasy w lesie nieopodal, jakby jakiś słoń się przedzierał Ze zwierzętami to mam większy kontakt bliżej zachodu słońca niż w nocy kiedy często jadę z psami rowerem w pola żeby je wybiegać, wtedy to muszę ich pilnować bo każda sarna to jak rzucona rękawica do pościgu.
 12. Mój UB 2" wkręca się we wszystko, również z Korei.
 13. Do Synty 8 będzie jak znalazł na planety, Księżyc i jakieś planetarki, nawet niektóre gromady kuliste będzie mógł nim patrzeć żeby mocniej rozbić. Pole widzenia w nim jest takie samo jak w kitowcu a nawet trochę większe. Będzie to Twój okular do dużego powera, jak kupisz używany to sprzedasz bez straty jak będziesz chciał pójść w inną konstrukcję. 1 mm źrenicy wyjściowej to własnie jest idealna źrenica na planety i również Księżyc, poniżej nie warto za bardzo schodzić chyba, że dla zabawy co sam uskuteczniam czasami. Oczywiście przydałby Ci się lepszy okular do DS, jakiś ES 14 mm 82 stopnie. Tego 25 mm możesz sobie ewentualnie zamienić na GSO 2" 30 mm, nie jest to szczyt techniki ale jak kupisz tanio używkę to sprzedasz za tyle samo a jest to z pewnością progress w stosunku do 25 mm kitowca.
 14. No ja bym chętnie dziś się wybrał. Wczoraj ze szwagrem do północy posiedzialem, on pierwszy raz patrzył w niebo także takie same klasyki z tym że 81 i 82 zmieniłem na Amerykę, NGC 7662 Blue snowball i 6826 blinking planetary ja dziś jestem chetny.
 15. właśnie o to mi chodzi tylko bardziej w kontekście planet bo ile na Księżycu to jest zawsze dużo szczegółów o tyle na planetach widać wzrost apertury i jakbym miał 120/600 czy na przykład 150/1200 (którego kiedyś chciałbym mieć) to wolałbym patrzeć "pełną dziurą" z filtrem i przełknąć jakoś te kolorki, Wojtek przysłania do 40 mm swój achromat 80/400 ale ja na jego miejscu nie zawracałbym sobie gitary tylko odpalił GSO 10" które wiem, że ma Edit: Zresztą nie wiadomo o co chodzi autorowi wątku, nic się nie określił a temat o achromatach, naturalną ścieżką zresztą, zszedł na przystosowanie światłosilnej tuby do US ehh te dyskusje, można tak w nieskończoność i to jest piękne
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.