Jump to content

lolak89

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  239
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

134 Good

About lolak89

 • Rank
  Antares

Recent Profile Visitors

2,560 profile views
 1. W nowych makach z gwintem SCT można również zastosować reduktor ogniskowej rodem z SCT. Zrobi światłosiłę koło F7.5 a wtedy wystarczy, że kupisz jakieś BCO 32 z polem rzędu 42 stopnie własnego i jest źrenica 4.2 mm przy polu widzenia 1.5 stopnia Ale po co to komu? Mak nie jest od tego, po co kombinować. Kup sobie Syntę 8 czy GSO 8 i koniec dylematu. Ewentualnie jak się boisz balkonu to 150/750 czy 200/1000 na jakimś AZ4, użytkownicy AZ4 powiedzą czy ten montaż da radę z takimi tubami (obstawiam na 150/750)
 2. Ja myślę, że Jackowi chodzi bardziej o obiekty do obserwacji niż problem z szukaniem. Z mniejszym polem Nie popatrzy z zachwytem na rozlegle gromady otwarte bo zabraknie pola, choć ja też uważam że to przesada z tym demonizowaniem pola w maku. Jest to przeciez prawie 3 razy rozmiar Ksiezyca to duzo, w Newtonie 10 cali tez więcej nie poszaleje i nie placze z tego powodu. VB 2" to przydatna rzecz choć ja w 127 mm obywalem się i bez niego. Obiekty jakie mnie interesowały nie wymagały więcej jak 1.0 stopnia. Dokupić lornetkę do gromad i będzie super.
 3. Patrzyłem trochę ale nic nie widziałem, wydaje mi się, że rok temu coś tam świeciło ale to pewnie jakiś cirrus może do nas nie sięgają już.
 4. Nie wiem czy widziałem w życiu ładniejszą fotkę NLC, jak dla mnie czysta magia.
 5. Mam całkiem dobre niebo z domu. SQM 21.58 mag./arc sec2 Ratio 0.472 Bortle class 4 Elevation 170 meters Do obserwacji DS balkon jest przeciętny i jest półśrodkiem bo mamy mniej niż połowę nieba dostępną.... jeśli chodzi o US to nie gra roli, zawsze są z jednej strony szkoda, że nie zrobiłeś sobie tego balkonu od południa, sam gdybym miał balkon na północ to bym nie korzystał tak chętnie.
 6. No i tu Was koledzy zaskoczę nic nie wchodzi w żadne otwarte drzwi balonowe (otwarte są tylko do zdjęcia bo poszedłem po telefon), drzwi są zamknięte cały czas i kategorycznie muszą być bo inaczej miałbym mocne falowanko powietrza, to przecież podstawa podstaw obserwacji balkonowych, nie wiem jakim cudem wam przyszedł do głowy taki pomysł. Jak pojadę tubą na zachód to na spokojnie sobie wchodzę pomiędzy barierkę a teleskop. Sory ale jeśli chodzi o balkonowe manewry to mnie nie przegadacie bo od 3 lat balkonowych obserwacji miałem jakieś 10 setupów różnych teleskopów na tym balkonie (od LB 12" przez 3 maki, różne achromaty małe i duże, krótkie i długie, do obecnego zestawu GSO 10" + TS 102/1100), zęby na tym zjadłem i mówię, że z Newtonem mam więcej miejsca jak makiem 127/150 i paralaktykiem eq3-2 na stalowych nóżkach 1,75". Nogi po rozstawieniu zajmują całą przestrzeń i jak mam potrzebę przejścia na drugą stronę to muszę się przeciskać koło tych nóg. Teraz poprawiłem sobie wygodę korzystania ze statywu dorabiając extender 50 cm w związku z czym nie muszę rozsuwać nóg ale i tak jest to jedynie porównywalne do tego Newtona na stoliku, z pewnością nie jest to wygodniejsze. W tej sytuacji jest tak ustawiony, że mam całe niebo dostępne przez niego z balkonu, niestety przez "solary dachowe" które od jakiegoś czasu mam bezpośrednio nad balkonem, mogę jedynie oglądać US + kilka DS gdy mam przestrzał. Na resztę dobrodziejstwa DS muszę schodzić na podwórko. Od 3 dni nieprzerwanie stoi tak na balkonie i przez myśl mi nie przeszło, żeby go targać na dół na podwórko A raczej wszyscy się zgodzą, że takie 10" już pokaże co nieco. Łysy wczoraj w 250x w bino z Pentaxami bajeczny. Po obserwacjach nie martwię się, że mi coś się stanie z gratami, zabezpieczam wszystko i niech na mnie czeka do następnego wieczora. Chyba jedyną alternatywą jest albo Newton 200/1000 na montażu AZ (np HD AZ) albo SCT 200/2000 jeśli komuś zależy na zasięgu i szczegółowości jednocześnie obawiając się trudności z manewrowaniem.
 7. Kolejny raz muszę udowadniać, że na balkonie szerokości 90-100 cm można korzystać z dobsona i to wygodnie to jest GSO 10, balkon do barierki ma 90 cm, 100 cm w miejscu gdzie są drzwi. Zazwyczaj o dobsie na balkonie piszą Ci co to nie mieli okazji go tam używać Powiem więcej, na tym samym balkonie używałem LB 12" i było więcej miejsca jak z makiem 150 na paralaktyku że stalowymi nogami. Bądź co bądź 10" jest wygodniejsze niż 12" na balkon.
 8. Teraz tylko czekać na przeceny marketowych lornetek i można obserwować Jowisza Nie mogę się doczekać.
 9. Dziś w nocy GSO 10" pokazało więcej szczegółów Księżyca niż 100 mm soczewki więc nie wiem czemu piszesz, że refraktor albo maksutow będzie lepszy. Rozdzielczości nie przeskoczysz. Akurat miałem maki 127 i 150. 150 mm była świetna i pokazała mi najlepszego Jowisza jak do tej pory ale nie powiedziałbym, że Newton pokaże gorzej. Potrzeba tylko dobrych warunków a teraz takich nie ma. Refraktor pokazuje ostrzej ale nie więcej. Kolimacja to podstawa, od tego zacznij. Dla leniwych jak ja są kolimatory laserowe. Ja bym wymienił 10 mm GSO i 9 mmm GSO na 12 mm normalnego okularu. Miałem BST ED 12 mm 60 stopni. Wygodne, ostre praktycznie po brzeg nawet w F5. Tu masz takie na sprzedaż. Filtr polaryzacyjny bym sobie darował mam, leży nieużywany właśnie 13%, Łysy daje mocno tylko jak jest już bardzo blisko pełni a na planetach filtr nie pomaga bo gasząc blask planety gasi również szczegóły.
 10. Uważasz, że on potrzebuje jakiejkolwiek pomocy? Po jego konsekwentnie prowadzonych manipulacjach i wciskania kitu wszędzie gdzie tylko mógł wnioskuje, że doskonale wie co robi i jest świadom swoich działań. To nie zbłąkana dusza oczekujaca na pomoc tylko bezwzględny oszust. Coś mi się przypomina, że niedawno był temat jak to chciał prowadzić zbiórkę na patronite próbując zerżnąć pomysł kogoś innego. Im prędzej uczelnia go zgasi tym lepiej
 11. Śmiejecie się a może chłop ma ciężki przypadek schizofrenii... najpierw sam się zgłasza do nagrody a potem w "sporych emocjach" dowiaduje się, że został nominowany
 12. Ale to przepraszam... z czym on chodził do TVP Info czy Radia?
 13. Przepraszam, że się wtrącam... ale jaki jest sens tych "biletów" oprócz tego, że kilka(naście) milionów losowych nazwisk będzie na chipie? Pewnie taki sam jak kupowanie nazw gwiazd na niebie
 14. Następną partię powinien ustawić w jakieś serduszko czy misia... ten "snejk" już mi się znudził
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.