Jump to content

lolak89

Społeczność Astropolis
 • Posts

  456
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

4923 profile views

lolak89's Achievements

294

Reputation

3

Community Answers

 1. Hej, chętnie kupię coś większego niż moje 10", myślę że 16" będzie ok na moje warunki. Gdyby ktoś coś słyszał o takim sprzęcie to proszę o informację.
 2. To odpowiem przekornie... po co Ci barlow do bino z makiem 127?
 3. Może luźno przykręcona cela do tubusu? Tam jest trochę luzu w miejscu na śrubki. Przede wszystkim skoro uważasz, że kolimacja ucieka to czy zrobiłeś tak, że zostawiłeś laser w wyciągu i ruszasz tubą? Znacznik się przesuwa podczas wykonywania jakich manewrów?
 4. Oczywiście, gdyby było inaczej dodał bym stosowną informację. Bino ma walizkę, grzałki, filtry słoneczne (sprawne), wydrukowany adapter na mostek żeby wrzucić reddota. Za 120 dorzucam filtry Svbony 1,25" UHC wkręcane zamiast muszli ocznych. Pomagają z Veilem itp.
 5. Hej. Na sprzedaż wystawiam lornetkę, którą niedawno odkupiłem od kolegi. Popatrzyłem, spróbowałem, na niektóre obiekty patrzy się z zachwytem jakby widziało się je pierwszy raz . Bino ma w zestawie komplet grzałek, filtry słoneczne (są w pełni sprawne), adapter do wrzucenia RedDot'a, oczywiście jest też walizka i komplet zaślepek. Prawa guma pod którą schowane są śruby kolimacyjne jest trochę odstająca (można podkleić), pewnie po kolimacji w serwisie bo śruby są fajnie zalane jakimś żelem. Chyba mam za mały rozstaw oczu bo żeby wygodnie obserwować to muszę odkręcać muszle oczne... z nasadkami bino i większymi okularami miałem tak samo, szkoda. Optyka bez żadnej skazy, polecam przeczytać testy ED'a z CloudyNights odnośnie 22x85 BA8 gdzie rozkłada je na czynniki pierwsze i porównuje z innymi... można się zdziwić wynikami Akurat seria 22x85 BA8 trzyma parametry i ma faktycznie 21x84. Okulary mają gwinty filtrowe 1,25". Sprzedaję bo jest trochę niekomfortowa dla mnie + zbieram na większe lustro typu 12" ewentualnie jakieś UZI "najn milimita" Cena 1700 z wysyłką Gdyby ktoś preferował to mam dwa filtry SVBony 1,25" UHC, za dwie sztuki 120 PLN, choć wolał bym jeden sobie zostawić bo czasem z niego korzystam. Na kilku fotkach porównanie z WO ED 22x70... Ta sama fabryka. Mogę też zamienić na jakiegoś Maka 127, montażem lub bez, dogadamy się.
 6. Chciałbym kiedyś móc uścisnąć dłoń autorowi... jako typowy wizualowiec czuję... nie wiem jak to opisać, jaram się wewnętrznie, aż mnie dusi w środku piękno tych zdjęć, tych galaktyk które pokazały się w tle, tego ogromu wszechświata w czarno białych barwach jakże znanych dla nas obserwatorów. Aż mam ochotę rzucić się w wir astrofotografii. Dziękuję.
 7. Dziś w nocy oglądaliśmy z @m_jq2ak Jowisza w GSO 10", Tak FS102 i Taurus 500. Pomimo obiecujących prognoz była tylko około godzina seeingu w miarę dobrego. Kwestię okularów pomijam bo były tej samej wysokiej klasy (Tak Abbe, Fujiyama/BGO Ortho, Plossle TV). Mogę mówić tylko za siebie ale detalu najwięcej zobaczyłem w swoim GSO 10", chwilami było podobnie jak dwa dni temu kiedy miałem seeing prawie żyleta. Taurus nie miał dużych szans rozwinąć skrzydeł, gdy w Taku i GSO obraz był znośny w T500 był często "rozdwojony", wiecie o czym mówię. Miał swoje momenty ale moglibyśmy się obyć bez niego jeśli chodzi o US. Obraz w Taku był bardzo przyjemny i w sumie przy dłuższym wpatrywaniu można było dostrzec to samo co w 10" tylko, że było to trudniejsze dla mnie. W 10" obraz był jasny (głównie okolice 140-156x) i częściej dawał mi widoki z masą szczegółu widocznego dla mnie, chyba zwyczajnie lubię jasne źrenice Staram się nie schodzić poniżej 1 mm bo zaczynam zbytnio wytężać i męczyć oko. Drugi aspekt to taki, że więcej czasu spędziłem przy 10" niż przy FS102 pewnie dlatego miałem więcej okazji z dobrym seeingiem stąd te wnioski. W 10" znowu widziałem te kulki w południowym pociemnieniu, w Taku było ciężko to dojrzeć ale raz mi się udało, za to ładnie pokazywał różne pasy chmur, lepiej niż 10", większy kontrast. Na przykład jasny pas w pociemnieniu północnym pierwszy rzucił mi się w oczy właśnie w FS, dopiero znając jego miejsce odnalazłem go w 10". Północ-południe mogły mi się pomylić bo teleskopy różnią się orientacją obrazu Tak znowu pięknie trzyma power, wrzucaliśmy 200x i obraz nic nie stracił na jakości podczas gdy w 10" przy 210x czułem, że krawędź tarczy nie jest tak ostro odrysowana i po krótkiej inspekcji schodziłem do ~150x by nadgonić ostrość w stosunku do FS. Zadziwiający jest też wpływ seeingu na kolor. Gdy warunki były kiepskie to obraz był sprany z jakichkolwiek barw, wystarczyła chwila seeingu żyleta i pasy zmieniają się w brudne linie, strefa międzyzwrotnikowa staje się pomarańczowa z różnymi zawirowaniami, wychodzą ładnie strefy biegunowe. Jestem zadowolony z wyników obserwacji, fajny szczegół, fajne graty pod ręką, ciepła noc, czego chcieć więcej chyba tylko seeingu. Ogólnie jestem pozytywnie zaskoczony dwoma rzeczami, tym, że GSO w kwestii szczegółu naprawdę daje radę i tym jaki cholernie dobry obraz US pokazuje zaledwie 100 mm najwyższej jakości soczewki Czuć tą jakość w oku podczas obserwacji... gdyby tylko było trochę jaśniej
 8. Rozważ jeszcze okulary Xcell. Aktualnie testuje taką 9 mm i porównuje do Fujiyama Ortho 9 mm. Powiem tak... 90% obrazu ortho przy 200% wygody i pola śmiało można traktować jako budżetowe docelowe okulary.
 9. Będzie pasował, zmienialiśmy się kolegą wyciągami z SW achro 100/500 i dwóch EDków 100 F9, jeden złoty, drugi czarny + wyciąg GSO pod kołnierz 96 mm... wszystko dla funu i żeby porównać sprzęt. To te same średnice rur.
 10. Ale wywody pogięte lustra, kolimacje sprzedawane na litry, kolimacje kilometrów... A wystarczy wykupić comiesięczną subskrypcję kanału "Collimation HD" za 29,99 PLN miesięcznie i problem znika. Pierwszy miesiąc za 1 PLN!!! Nie zwlekaj, zamów już dziś. Tak na serio to rozbijanie kupy na atomy, dokrecasz mocniej kontry i nara. Nawet lekko zgubiona kolimacja nic nie zmieni, za tworzenie obrazu w Newtonie odpowiada tylko LG, wtórne odbija więc nawet jak będzie mały błąd (Co się rzadko zdarza) to obrazy będą konkretne. Ciekaw jestem ile osób skolimowało wyciąg, redukcję i nasadkę kątową w refraktorach żeby były osiowe A to przecież to samo co lekko rozkolimowamy Newton. Pamiętam jaki wynik pokazał hologram włożony do wyciągu Bressera 127/1200 bressera i do TS 102/1100... bez kątówki nie było to za proste. To nie Mak czy inny SCT tylko proste wiaderko do zbierania światła
 11. Sprzedany, dziękuję, można zamknąć.
 12. Hej, Na sprzedaż Vixen LV6 mm, stan perfekt, są zaślepki. Optyka w doskonałym stanie, obudowa również. Zdjęcia dodam wieczorkiem. 300 + wysyłka Inpost. pozdrawiam Łukasz
 13. Zdecydowanie za nisko Miałem taką optykę ale w Meade LB 12", do dziś mnie skręca że go sprzedałem nie wykorzystując w pełni jego możliwości na DS. Potrzebne siedzisko bez dwóch zdań co z jednej strony jest komfortem a z drugiej przekleństwem bo trzeba ciągle je przestawiać w miarę zmieniania obiektów Polakowi nie dogodzisz
 14. Podejrzewam, że teleskopy.pl wzięły lornetkę, upieprzyli ją z przodu i z tyłu, potem porysowali szkła i obudowę żeby teraz oczerniać Cię na łamach forum... diabelsko genialne Na dobrą sprawę to jednak zwroty powinny być sprawdzane i odpowiednio mniej kasy odsyłane, być może tak było i temat nie ma racji bytu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.