Jump to content

acz9

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  7
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

26 Neutral

About acz9

 • Rank

 1. Taka sama korbka :-) poszukacie na flickr pinterest, Ladd Observatory restored telescope drive
 2. http://fornaxchimiae.blogspot.com/2014/07/geared-to-stars.html Ten zegar był podobny do powyższego.
 3. Mechanizm byl piekny. Chyba nie robilem mu zdjec. Skladal sie z bebna z nawinietymi drutami na ktorych wisialy obciazniki wiszace w studni ponizej podlogi. Nakrecalo sie go za pomoca korby. W srodku zegara byl regulator odśrodkowy. Fajnie się go słuchało podczas prowadzenia. Grubb sie ostał?
 4. Postaram się znaleźć ale nie mam pewności, że znajdę. Mam tez zdjęcia zrobione Zenitem na kliszy NP27 przyczepionym z boku astrografu i w ognisku. Zdjęcia w ognisku wykonywałem z enitem włożonym do przejściówki wykonanej z deski która udawała kasetę.
 5. 1980-1986 Procedura wykonania zdjęcia była dość pracochłonna. Astrograf ma kasetę na klisze szklaną 13x18 cm. Kasetę trzeba było zabrać do ciemni na parterze wieży teleskopu 60 cm. Włożyć w ciemności płytę ORWO do kasety. Odpowiednią stroną :-) Zanieść kasetę do kopuły astrografu, włożyć o astrografu, odsłonić obiektyw. Następnie odczytać temperaturę w kopule, sprawdzić z wykresu w dzienniku obserwatora nastawienie śruby do ustawienia ostrości i wykonać serie naświetleń bez prowadzenia astrografu zmieniając co 20 sek ustawienia śruby i jednocześnie zmieniając deklinację. Po wywołaniu i utrwaleniu płytki widać było zygzakowatą linię. Najbardziej ostra linia oznaczała najlepszą ostrość. Po załadowaniu płytki należało ustawić śrubę na odpowiadającą tej najbardziej wyraźnej linii. Podczas naświetlania lunetka prowadząca z krzyżem ustawiona był na jakiejś w miarę jasnej gwieździe. Poprawki w rektascensji i deklinacji wprowadzało się ręcznie utrzymując gwiazdę w środku 4 nitek w okularze. Zabawa była niezła, co jakiś czas trzeba było nakręcić zegar uważając aby nie zerwać linek od ciężarków. Zegar było słychać.
 6. http://search.arxiv.org:8081/?query=kalman+filter&in=physics&qid=1520893661450swap_nCnN_13833817&byDate=1
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.