Jump to content

grogmir

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  68
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

185 Good

About grogmir

 • Rank
  Alnitak
 • Birthday 01/04/1991

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków

Recent Profile Visitors

1372 profile views
 1. Kaukaz widoczny z góry Mtacminda w Tbilisi (ok. 150 km).
 2. Na godzinę przed Słońcem wzeszedł Księżyc, doświetlając jaśniejący już horyzont. Drugim źródłem światła, otoczonym mroczną gęstwiną karpackiej puszczy, jest Muczne - jedna z ostatnich zamieszkałych osad południowo-wschodniego krańca Polski, zwanego bieszczadzkim workiem.
 3. W Bieszczadach nawet białe noce są dosyć ciemne. Muczne, 29 czerwca 2019.
 4. Zainteresowałem się ostatnio ornitologią i fotografią ptaków, oto pierwsze strzały (jeżeli pomyliłem się w opisie, to proszę o skorygowanie): Świstunka leśna (Rhadina sibilatrix) Sierpówka (Streptopelia decaocto) Trzciniak (Acrocephalus arundinaceus) Mazurki (Passer montanus)
 5. Dzięki, obniżyłem temperaturę i faktycznie chyba wygląda lepiej - zedytowałem pierwszy post.
 6. To była noc pierwszych razów - pierwsze foty Samyangiem 16mm f/2, pierwsza DM w tym sezonie i moja pierwsza wiosenna DM w ogóle. Schronisko na Maciejowej, pojedyncza klatka naświetlana 13 sekund. Jak zwykle zmagałem się z obróbką - czy coś można by tutaj poprawić?
 7. Wróciłem do zdjęć z sierpniowych BIeszczadów i znalazłem chyba pierwszą w miarę udaną DM. pojedyncza klatka kitowym Canonem 18-55 naświetlana 15 sekund więc cudów nie ma, ale niebo nad Chatką Puchatka pomogło, i meteor się załapał... Do tego trochę poduczyłem się obróbki, mam nadzieję, że udało się coś wycisnąć bez przesadzania. Samyang 16Mm F/2.0 już kupiony i czeka na kwietniowe łowy, więc powinno być już tylko lepiej.
 8. Dzięki za poradę, w takim razie rozejrzę się za tą Tokiną jeszcze.
 9. Tak, wiem, ale tego Canona mam dopiero rok, więc nie planuję zmian w żadnej najbliższej przyszłości, jakiś bezlusterkowiec Sony jest tylko w strefie odległych marzeń.
 10. Dzięki wielkie za szybkie odpowiedzi! Poczytałem też trochę zagraniczne fora i skłaniam się ku Samyangowi 16mm f/2, ta Tokina wygląda bardzo ciekawie ale nówka jest 2x droższa od Samyanga - godzę się też z myślą, że w dzień pozostanę przy kitach Canona, a za obiektyw tylko do ujęć nocnych jestem skłonny te niecałe 1200 zł zapłacić, 2000 już byłoby mi chyba szkoda. Na razie jeszcze nie zamawiam, więc jeżeli pojawią się jeszcze jakieś propozycje lub opinie, to będę bardzo wdzięczny. @MateuszW - na Sigmę jeszcze przyjdzie czas, najlepiej w komplecie z Sony A7 III. Ale to chyba po zmianie pracy i wzięciu kredytu...
 11. Hej. Ponieważ na co dzień głównie fotografuję krajobrazy (zwłaszcza góry), mój zestaw obiektywów do Canona 80D to kitowe 18-55 i 55-250 IS STM - lekkie, ze świetnym AF i całkiem ostre, zwlaszcza na swoją półkę cenową. Przymierzam się jednak do dokupienia czegoś jaśniejszego, bardziej pod kątem astro (szerokie kadry z DM, ostatnio często bywam w Bieszczadach) - idealnie by było, jakby był to tez obiektyw sprawdzający się w dzień przy szerokich krajobrazach. Super, jakby miał też autofocus, ale z tego co się orientuję, to w interesującej mnie półce cenowej (do 2000 zł) ciężko coś takiego znaleźć. Z tego co zdążyłem się zorientować, to ciekawymi propozycjami są Samyang 24 mm f/1.4 i Samyang 16mm f/2.0. Zwłaszcza ten drugi mnie interesuje, bo pokrywa szerszy kąt niż moje pozostałe obiektywy, a do tego znalazłem nówkę w (chyba) świetnej cenie za 1189 zł. Czy ktoś z Was może posiada któryś z tych obiektywów i mógłby polecić, bądź odradzić ten wybór? Jak z manualnym ostrzeniem w dzień, czy jest to bardzo uciążliwe? Czy są może jakieś inne ciekawe obiektywy w tej cenie (najlepiej z AF), które pominąłem? Z góry dzięki za wszystkie wskazówki. Pozdrawiam!
 12. I jedno jest takie niebo Bieszczadzkie niebo sierpniowe... Moje pierwsze zdjęcie DM z którego jestem zadowolony i zarazem pierwsza obróbka w Lightroomie. 6 sierpnia 2018, bacówka PTTK pod Jaworcem - niebo czarne jak smoła, ale wilgoć i mgła skutecznie utrudniały zadanie. Pojedyncza ekspozycja Canon 80D + kit 18-55mm na pełnej dziurze (f/3,5) i ISO 3200, 15 sek. na statywie. Ponieważ dopiero zaczynam uczyć się postprodukcji, mam pytanie - czy idę w dobrą stronę? Nie jestem fanem "malowania" DM, sztucznych zafarbów i dowalania Clarity na maksa by pokazać coś, czego nie ma na zdjęciu. Czy dałoby się tu jeszcze coś ciekawego wyciągnąć? Dla porównania załączam surowego JPG. Wielkie dzięki za wszelkie wskazówki. edit: wrzuciłem nową wersję, bo tamta była z laptopa i nie wyszło tak, jak chciałem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.