Jump to content

grogmir

Społeczność Astropolis
 • Posts

  89
 • Joined

 • Last visited

About grogmir

 • Birthday 01/04/1991

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków

Recent Profile Visitors

1958 profile views

grogmir's Achievements

265

Reputation

 1. Polemizowałbym, akurat te prognozy sprawdziły się w przypadku sporej liczby for tematycznych - vide fora przyrodnicze, które są w tej chwili niemal w 100% zdominowane przez odpowiednie grupy na FB. No i zasoby w social media są przeszukiwalne, jest opcja przeszukiwania zarówno całego FB jak i poszczególnych grup tematycznych pod kątem konkretnych fraz, działa to całkiem ok. Żeby nie było - biorąc pod uwagę powyższe, jestem tym bardziej pod wrażeniem sukcesu AP i życzę mu dalszego ugruntowywania czołowej pozycji w polskim światku astro! Sam mam bardzo duży sentyment do for tematycznych i ogromnie mnie cieszy, że mam jeszcze możliwość się na takich udzielać!
 2. Wow, ale detal! Jakim szkłem robione?
 3. W Krakowie faktycznie nastąpił jakiś 15-minutowy cud przedwigilijny i z okna na piątym piętrze, pomiędzy smogiem, mgłą, a chmurami, najtańszym 250mm Canona ustrzeliłem tę najsłynniejszą parę 2020 roku. Tak to mniej więcej wyglądało z okna: A tu crop:
 4. trochę tak! Zastanawiałem się też, czy pył nie powinien być jaśniejszy, bardziej w stronę żółtego, niż brązowego... ale im dłużej patrzyłem się na kolejne wersje po poprawkach tym mniej mi się ona podobały, więc w końcu zdecydowałem się wrzucić tak jak jest, żeby nie spędzić kolejnych kilku godzin na obróbce. Pierwsze koty za płoty, jeszcze pewnie wrócę do tego materiału.
 5. Dzięki! Starałem się oddać atmosferę wieczoru. Swoją droga, jestem ciekawy co sądzicie o kolorach DM. Poprawiałem ją kilkanaście razy i ciągle nie jestem pewny czy poszedłem w dobrym kierunku (za ciemna?)..
 6. No i pierwsze koty ze stackowaniem, maskowaniem i warstwami za płoty, dziękuję wszystkim za pomoc!
 7. Tytuł może trochę na wyrost, bo na trzy noce zbierania materiału zarejestrowało się tylko jedno jasne zjawisko, ale za to co się działo poza kadrem... ciepła plaża, morza szum, zimna butelka białego Graševina i deszcz Perseidów nad naszymi głowami. Czego chcieć więcej? Wyspa Mljet, 10.08.20 Niebo składane w Sequatorze, 168x13s na statywie, Samyang 16mm przymknięty do 2.4, ISO 1250. Dół wzięty z jednej z klatek, niestety łódki były w ciągłym ruchu co uniemożliwiało złapanie idealnej ostrości.
 8. Dzięki za odpowiedź. Doczytałem trochę i na anglojęzycznych forach dominuje przekonanie, że lepiej nie procesować RAWów przed stackowaniem, a korektę obiektywu zrobić manualnie w LR. Korekta obiektywu w aparacie działa chyba tylko przy strzelaniu w JPG? Tak jak mówisz, Samyangowi to i tak nie pomoże. Spróbuję zrobić zgodnie z Twoimi sugestiami, obrobię zestackowane niebo i osobny 1 plan w LR, potem wyeksportuję do TIFów i złożę w Gimpie w finalny JPG. Dzięki!
 9. Mam jeszcze kilka pytań co do stackowania i późniejszej obróbki w Lightroom/Gimp, będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi: 1) Czy lepiej jest stackować nieobrobione RAWy i dopiero potem aplikować postprodukcję, czy lepiej najpierw jakoś (choćby wstępnie) obrobić klatki? Zauważyłem, że przy edycji Sequatorowego TIFa w LR program nie wykrywa mi np. mojego obiektywu do Lens Correction, a w rozwijanej liście nie ma w ogóle obiektywów Samaynga; nie można też ustawić temperatury w stopniach K, a interfejs przypomina obróbkę JPGa, bardziej niż RAWa; 2) Czy w Gimpie lepiej połączyć już obrobione w LR 1 plan+niebo i zapisać jako finalny JPG, czy może zrobić postprodukcję dopiero po połączeniu klatek? Czy ma to jakieś znaczenie w kontekście jakości zdjęcia i potencjalnie jej zmniejszenia przy zmienianiu formatów i programów? Jestem totalnym laikiem w kwestii obróbki stackowanych zdjęć, więc będę wdzięczny za pomoc!
 10. Ok, czyli pozostaje praca na warstwach - dziękuję bardzo za odpowiedzi! Dla potomnych - zrobiłem spory research w internecie i wychodzi ze "freeze ground" (czyli de facto osobne stackowanie foregroundu) w Sequator działa poprawnie tylko dla nieruchomego pierwszego planu - nie ma opcji (albo ja nie znalazłem) na wykorzystanie po prostu niestackowanego dołu jednego z uzytych zdjęć - co wydaje się dziwne, skoro i tak maskujemy niebo, w czym byłby problem?
 11. Myślałem właśnie o warstwach, rozumiem, że warstwy da się to zrobić tylko w PS? Nie pojawia mi się żadne pytanie, czy chodzi Ci o odznaczenie okienka "selective"? Niestety, próbowałem i efekt był ten sam...
 12. Cześć wszystkim Właśnie wróciłem z wakacji w Chorwacji i próbuję złożyć moje pierwsze stacki Drogi Mlecznej w Sequator (ok. 100 klatek ze statywu). Kadr obejmuje nabrzeże z łódkami, które wielokrotnie zmieniają położenie w trakcie naświetlania i tutaj zaczyna się problem - przy stackowaniu, niezależnie od tego, jaką opcje wybiorę (freeze ground lub inne), statki na pierwszym planie są rozmazane (ponizej efekt stackowania bez żadnej obróbki). Czy jest jakaś opcja "zamrożenia" pierwszego planu bez stackowania, wyboru tylko jednego zdjęcia na foreground i zestackowania nieba z reszty? Dodam, że niebo mam poprawnie zaznaczone. Domyslam się, że można to zrobić w Photoshopie, niestety mam tylko Lightrooma. Czy jest ewentualnie jakiś darmowy program, którym mozna by to zrobić? Bonusowe pytanie: czy jeżeli na jednym ze stackowanych zdjęć jest wyraźny meteor, czy da się go jakoś zachować (przy stackowaniu znika)? Wielkie dzięki za pomoc!
 13. Zdjęcia bardziej dokumentacyjne niż artystyczne - ale dzięki koledze @Krakus i jego namiarom na rzekę Drwinę, już za pierwszą wizytą (po ok. 5-10 minutach, i to w skwarnych godzinach południowych) dojrzałem.... pierwszego w życiu bączka! Jak to szybko lata, ledwo jedno zdjęcie wyszło nie całkiem rozmyte.... A na deser - kokoszka.
 14. Jestem właśnie po pierwszej wycieczce na Podlasie... w całym życiu tylu bocianów nie widziałem! Młode praktycznie w każdym gnieździe, aż miło popatrzeć. Załapał się też koziołek w rzepaku i mój pierwszy (!) zaobserwowany żuraw - nieważne, że daleko i z samochodu, więc słabiutka jakość - jarałem się jak dziecko.
 15. Każda pliszka swój ogonek chwali...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.