Jump to content

grogmir

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  86
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

242 Good

About grogmir

 • Rank
  Alnitak
 • Birthday 01/04/1991

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków

Recent Profile Visitors

1685 profile views
 1. trochę tak! Zastanawiałem się też, czy pył nie powinien być jaśniejszy, bardziej w stronę żółtego, niż brązowego... ale im dłużej patrzyłem się na kolejne wersje po poprawkach tym mniej mi się ona podobały, więc w końcu zdecydowałem się wrzucić tak jak jest, żeby nie spędzić kolejnych kilku godzin na obróbce. Pierwsze koty za płoty, jeszcze pewnie wrócę do tego materiału.
 2. Dzięki! Starałem się oddać atmosferę wieczoru. Swoją droga, jestem ciekawy co sądzicie o kolorach DM. Poprawiałem ją kilkanaście razy i ciągle nie jestem pewny czy poszedłem w dobrym kierunku (za ciemna?)..
 3. No i pierwsze koty ze stackowaniem, maskowaniem i warstwami za płoty, dziękuję wszystkim za pomoc!
 4. Tytuł może trochę na wyrost, bo na trzy noce zbierania materiału zarejestrowało się tylko jedno jasne zjawisko, ale za to co się działo poza kadrem... ciepła plaża, morza szum, zimna butelka białego Graševina i deszcz Perseidów nad naszymi głowami. Czego chcieć więcej? Wyspa Mljet, 10.08.20 Niebo składane w Sequatorze, 168x13s na statywie, Samyang 16mm przymknięty do 2.4, ISO 1250. Dół wzięty z jednej z klatek, niestety łódki były w ciągłym ruchu co uniemożliwiało złapanie idealnej ostrości.
 5. Dzięki za odpowiedź. Doczytałem trochę i na anglojęzycznych forach dominuje przekonanie, że lepiej nie procesować RAWów przed stackowaniem, a korektę obiektywu zrobić manualnie w LR. Korekta obiektywu w aparacie działa chyba tylko przy strzelaniu w JPG? Tak jak mówisz, Samyangowi to i tak nie pomoże. Spróbuję zrobić zgodnie z Twoimi sugestiami, obrobię zestackowane niebo i osobny 1 plan w LR, potem wyeksportuję do TIFów i złożę w Gimpie w finalny JPG. Dzięki!
 6. Mam jeszcze kilka pytań co do stackowania i późniejszej obróbki w Lightroom/Gimp, będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi: 1) Czy lepiej jest stackować nieobrobione RAWy i dopiero potem aplikować postprodukcję, czy lepiej najpierw jakoś (choćby wstępnie) obrobić klatki? Zauważyłem, że przy edycji Sequatorowego TIFa w LR program nie wykrywa mi np. mojego obiektywu do Lens Correction, a w rozwijanej liście nie ma w ogóle obiektywów Samaynga; nie można też ustawić temperatury w stopniach K, a interfejs przypomina obróbkę JPGa, bardziej niż RAWa; 2) Czy w Gimpie lepiej połączyć
 7. Ok, czyli pozostaje praca na warstwach - dziękuję bardzo za odpowiedzi! Dla potomnych - zrobiłem spory research w internecie i wychodzi ze "freeze ground" (czyli de facto osobne stackowanie foregroundu) w Sequator działa poprawnie tylko dla nieruchomego pierwszego planu - nie ma opcji (albo ja nie znalazłem) na wykorzystanie po prostu niestackowanego dołu jednego z uzytych zdjęć - co wydaje się dziwne, skoro i tak maskujemy niebo, w czym byłby problem?
 8. Myślałem właśnie o warstwach, rozumiem, że warstwy da się to zrobić tylko w PS? Nie pojawia mi się żadne pytanie, czy chodzi Ci o odznaczenie okienka "selective"? Niestety, próbowałem i efekt był ten sam...
 9. Cześć wszystkim Właśnie wróciłem z wakacji w Chorwacji i próbuję złożyć moje pierwsze stacki Drogi Mlecznej w Sequator (ok. 100 klatek ze statywu). Kadr obejmuje nabrzeże z łódkami, które wielokrotnie zmieniają położenie w trakcie naświetlania i tutaj zaczyna się problem - przy stackowaniu, niezależnie od tego, jaką opcje wybiorę (freeze ground lub inne), statki na pierwszym planie są rozmazane (ponizej efekt stackowania bez żadnej obróbki). Czy jest jakaś opcja "zamrożenia" pierwszego planu bez stackowania, wyboru tylko jednego zdjęcia na fore
 10. Zdjęcia bardziej dokumentacyjne niż artystyczne - ale dzięki koledze @Krakus i jego namiarom na rzekę Drwinę, już za pierwszą wizytą (po ok. 5-10 minutach, i to w skwarnych godzinach południowych) dojrzałem.... pierwszego w życiu bączka! Jak to szybko lata, ledwo jedno zdjęcie wyszło nie całkiem rozmyte.... A na deser - kokoszka.
 11. Jestem właśnie po pierwszej wycieczce na Podlasie... w całym życiu tylu bocianów nie widziałem! Młode praktycznie w każdym gnieździe, aż miło popatrzeć. Załapał się też koziołek w rzepaku i mój pierwszy (!) zaobserwowany żuraw - nieważne, że daleko i z samochodu, więc słabiutka jakość - jarałem się jak dziecko.
 12. Każda pliszka swój ogonek chwali...
 13. Foto Dzięki Marek! Piękne zdjęcie. Myślałem właśnie o Kopcu Piłsudskiego, mając w pamięci Twoje zdjęcia z forum.
 14. Pytanie do Krakusów - czy myślicie, że w związku z zaciemnieniem jest szansa skądś w mieście złapać (nawet ledwo widoczną) Drogę Mleczną, np. z Kopca Krakusa albo dostrzegalni na Kozłówku? Niestety nie mam samochodu, a nie chciałbym przegapić kwietniowego nowiu...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.