Jump to content

Kunzite

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  139
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

156 Good

About Kunzite

 • Rank
  Regulus
 • Birthday 08/02/1978

Kontakt

 • Strona WWW
  http://swiatniki.wordpress.com

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  małopolska
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO Dobson 8" DeLuxe 203/1200 M-CRF na platformie paralaktycznej, Touptek GPCMOS02000KPA

Recent Profile Visitors

1,204 profile views
 1. Każdy towar sprzedawany w drodze cywilnej podlega rękojmi przez okres 2 lat. Jeśli w opisie przedmiotu nie było nic o wadzie przedmiotu to jak najbardziej podlega zwrot kasy. Nawet jak właściciel nie wiedział że jest zepsuty. Należy jedynie wykazać, że wada nie powstała z winy kupującego. Piszę tak z pamięci, bo ostatnio sporo było w sieci artykułów na temat sprzedaży samochodów i ujawnionych wad w ramach rękojmi. Ludzie wygrywają w sądach zwrot kasy plus odsetki albo za całość jeśli rzecz jest nie zdatna do używania albo za naprawę towaru. Jeśli sprzedający będzie ignorował to pisac pisma. Nie wiem czy samo allegro nie ma też jakiś mechanizmów własnych chroniących kupujących. Trzeba poczytać albo może ktoś się wypowie. radze zachować treść ogłoszenia sprzedarzy bo jest kluczowa.
 2. Przejrzałem sobie przed chwilą zdjęcia zestawu SCT 9.25 + asi120 oraz ED80 + asi120 Księżyca i Jowisza i dla mnie "fajniejsze" są z SCT. Żeby to zrobić to potrzeba jakieś 10 sek w google, ale czekamy jak Meiser porówna i nam pokaże co i jak. Tylko już bez smartfona. Co do dyskusji o filmach i wrażaniach - ta dyskusja toczy się w dziale o sprzęcie, więc minimalne wartości techniczne są jednak wymagane. Choćby po to żeby inni mieli jakieś odniesienie. Bo pewnie niewiele osób miało możliwość oglądania przez ten konkretny egzemplarz SCT Meisera i dlatego wielu dziwi aż taka różnica wrażeń z tuby 230 mm i 80 mm. Ale bywają też osoby które sprzedają mocne sprzęty bo ostrości nie były w stanie ustawić - ot takie negatywne wrażenie, ale to wcale nie oznacza że sprzęt jest badziewny.
 3. Przy 102 mm obiektyw źrenica 1,1 mm, czyli powiększenie 90 x. Obraz może i żyleta tylko ile detali można zobaczyć na takiej małej tarczy? Opisz czy widziałeś jakiś tranzyt Jowisza, może ilość pierścieni Saturna?. Jakieś dane, które pozwolą wymiernie potwierdzić Twoje odczucia. Porównywanie swojego sprzętu do innego, o którym się nie ma pojęcia co za model, jakie okulary jest równie obiektywne co teza postawiona w pierwszym poście.
 4. no to aby się udało i nic tylko trzeba częściej zaglądać i szybciej czytać
 5. Czy tylko ja mama taki problem ze statusami, że jeśli jest np 8 odpowiedzi to wiedzę po kliknięciu z głównej strony astropolis tylko 3-4 ale nie mam tego linka "pokaż wcześniejsze odpowiedzi" czy jakoś tak i nie mogę zobaczyć wczesnieszych chyba że wejdę na czyjś profil?
 6. Relacje bardzo fajne i sprzęt zacny. Tylko taka mała uwaga - jest tylko ciało niebieskie, którego nazywamy Księżycem, a pozostałe to księżyce. Chyba co innego w takim ujęciu miałeś na myśli pisząc o tranzycie Jowisza i Księżyca.
 7. Historia fizyki raczej wskazuje, że bardzo wielu fizyków, czasem nawet geniuszy, zbłądziło uparcie trzymając się swoj wizji świata czy wszechświata, jakby choćby Einstein i mechanika kwantowa. Można się zastanawiać czy czasem upieranie się przy swoich teoriach nie jest już wiarą. A umysły takie jak Hawking "wpadały" (i pewnie będą wpadać nadal) na pomysły, potem przychodziła matematyka aby to udowodnić, a na doświadczalne potwierdzenie czasem trzeba czekać dekady, jak było z wspomnianym zarejestrowaniem fal grawitacyjnych.
 8. Jako dotychczasowo zadowolony z tego sklepu klient uważam, że to co istotne kolega podał - uważa że miał prawo skorzystać ze zwrotu do 14 dni bez podania przyczyny i z niego skorzystał. Odpowiedź sklepu jest niepoważna bo "zapoznanie się z towarem" nie jest tu kryterium, które by miało znaczenie przy zastosowaniu tego przepisu prawa, tak jak nie jest podanie przyczyny i z tego powodu brak zwrotu pieniędzy. Sklep nie podał podstawy prawnej czemu nie przyjmuje oświadczenia woli konsumenta o rezygnacji z zakupu droga internetową a zarezem nie kwestionuje, jak tu niektórzy dochodzą, to czy kolega jest konsumentem czy nie. Wielkiego znaczenia nie ma co kupił, choć dla mnie też niezrozumiałe jest wstydzenie się podania tego faktu, bo warto mówić o konkretach albo chociaż przestrzec "Nie kupujcie 2 szukaczy w tym sklepie bo nie zwracają kasy!!!!" Skoro kolega sam podejrzewa, że powodem braku zwrotu kasy jest rodzaj zakupionego przedmiotu to tym bardziej ma to znaczenie, żeby ktoś inny na tym samym nie wpadł. bez podania przedmiotu, cały sens ochrony inny użytkowników przed potencjalnie nieuczciwym sprzedawca jest niewiele warta.
 9. Proszę bardzo. Najpierw ewidencja gruntów i budynków § 78. W ewidencji nie wykazuje się: 1)50) altan działkowych i obiektów gospodarczych, o których mowa w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 40 oraz z 2015 r. poz. 528); i to właściwie powinno załatwiać sprawę bo są dwie normy prawne zawierające wszystkie budynki w Polsce tj. Klasyfikacja Środków Trwałych oraz Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB) które zawierają ok 200 rodzajów budynków - i wiesz, altany tam nie ma (wszystkie klasy i funkcje budynków są elementami rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków). Jeśli zaś norma prawa nie zawiera definicji to do interpretacji stosuje się definicję słownikową a tu: Prawo budowlane art 3 ust 3 podaje, że budowla to każdy obiekt niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury (OMA). Tu przyznaje się pomyliłem pisząc wczesniej że tak "szpoka" to OMA, bo chciałem napisać że to budowla (pisałem z głowy, budowlańcem ani architektem nie jestem). Nie zmienia faktu, że budowli nie dotyczy rozporządzenie w sprawie warunków technicznych (...) podające odległości budynków od granic. Ciężko nazwać szopkę czy kopułę astronomiczną "altaną", dlatego jeszcze raz proszę sprawdzić czy zapis regulaminu mówi ściśle o altanach czy o wszystkich budowlach. O budynkach pisać nie musi bo dla nich odległości reguluje wspomniane rozporządzenie. Czy ogródki działkowe są podzielone na działki ewidencyjne czy nie można sprawdzić albo we własnych papierach albo na geoportal.gov.pl lub portalu mapowym przynależnego starostwa.
 10. Prostopadłościanem? Działki są figurami płaskimi. Jeśli granica działki pokrywa się z granicami parcel ogródków i obowiązuje jaskiś regulamin dla tych terenów to trzeba dokładnie go przeanaallizować. Altana to trochę inny obiekt - jaką powierzchnię ma mieć ta buda. Trzeba zrobić z tego składzik na narzędzia ogrodnicze itp.
 11. Podajesz artykuł o budynkach i rozporządzenie w sprawie warunków technicznych... które dotyczy budynków, a nie obiektów małej architektury, jak prawo budowlane takie obiekty nazywa jak właśnie szopka na obserwatorium. Taki obiekt nie jest budynkiem wg definicji prawa budowlanego ani ewidencji gruntów i budynków. Żaden przepis nie ogranicza budowy obiektów małej architektury względem granic działki. Więc trwale zwiążesz z gruntem tylko wylany beton, a szopkę tylko przykręcisz. Wtedy masz kolejny argument, bo budynkiem jest obiekt trwale związany z gruntem (prawo budowlane)
 12. 3 m od granicy działki, ale ogródki działkowe przeważnie mieszczą się na jednej działce ewidencyjnej, a granice parcel to nie to samo co działek. Poza tym proponuje budować taki pier jako np. konstrukcję hamaka. Budę tak postawić, żeby nie była trwale związana z gruntem (np na śrubach).
 13. Meiser, na twoim miejscu bym się cieszył, że ktoś wyrazi krytykę i na jej podstawie masz możliwość poprawienia się. Znacznie gorzej jest w sytuacji, gdy po ciężkich bojach pokażesz swoje zdjęcie, a nikt nawet go nie skomentuje.
 14. Mam taką kamerkę jak w tytule jednak z racje tego, że nie mam sprzętu do astrofoto i bawię się nią z moim dobsonem nie mogę ocenić czy spełni czyjeś oczekiwania w astrofoto. Ten Toouptek ma to samo w środku co ZWO ASI 290 MC Color
 15. Wessel, daj spokój z tym sarkazmem - kolega robi pierwsze zdjęcia więc bardzo możliwe że akurat go to satysfakcjonuje, albo choć sam fakt, że uwiecznił szczegóły niewidoczne wizualnie. I nie robi tego żeby powalić jaśniepanów na kolana, tylko żeby otrzymać konstruktywne porady. Może niektórzy już nie pamiętają (lub nie chcą pamiętać) swoich początków jaka to frajda trafić w ogóle w coś i uwiecznić trochę fotonów. A t oo kadrowaniu jakby jakby to na okładkę NatGeo. Nie można tych samych treści tylko bez tych docinek.? Inni potrafią, a Meiser już wie jak startować ponownie do tych obiektów. Powodzenia.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.