Jump to content

Kunzite

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  125
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

149 Good

About Kunzite

 • Rank
  Regulus
 • Birthday 08/02/1978

Kontakt

 • Strona WWW
  http://swiatniki.wordpress.com

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  małopolska
 • Sprzęt astronomiczny
  GSO Dobson 8" DeLuxe 203/1200 M-CRF na platformie paralaktycznej, Touptek GPCMOS02000KPA

Recent Profile Visitors

1,158 profile views
 1. Wessel, daj spokój z tym sarkazmem - kolega robi pierwsze zdjęcia więc bardzo możliwe że akurat go to satysfakcjonuje, albo choć sam fakt, że uwiecznił szczegóły niewidoczne wizualnie. I nie robi tego żeby powalić jaśniepanów na kolana, tylko żeby otrzymać konstruktywne porady. Może niektórzy już nie pamiętają (lub nie chcą pamiętać) swoich początków jaka to frajda trafić w ogóle w coś i uwiecznić trochę fotonów. A t oo kadrowaniu jakby jakby to na okładkę NatGeo. Nie można tych samych treści tylko bez tych docinek.? Inni potrafią, a Meiser już wie jak startować ponownie do tych obiektów. Powodzenia.
 2. U mnie też ściana i też chciałbym wiedzieć, ale kiedyś zadałem już takie pytanie i odpowiedzi podobna ilość. I aż dziwne, że skoro mogę na dowolnej gwieździe ustawiać drift optycznie to nikt nie chce wspomóc tego softwarowo.
 3. Wczorajsza panorama i pierwsze użycie w tym celu mojego GSO 8" + Sony a230. Zdjęcie dosłownie spod kominka.
 4. Ja mam wrażenie, że niepotrzebnie (albo błędnie) próbuje się wprowadzać podział na teoretyków i praktyków. Nagle wszyscy zapomnieli, że to od praktyki (empiryki) wzięły się teorie i równania. Dobry praktyk to niekoniecznie machinalny plagiator określonych ruchów, ale także ktoś, kto przez własne poznanie i doświadczenie potrafi od razu manualnie przełożyć wzory i krzywe na działanie, nawet jeśli je nigdy nie poznał. Czy taka osoba to od razu ignorant, bo on nie musi znać wzorów, rozkładów, krzywych, bo ma to dosłownie w palcu? A może Ci, którzy muszą mieć tabele logarytmiczne i odpowiednią próbę danych do rozkładu normalnego przy określonym poziomie ufności po prostu takim osobą zazdroszczą.
 5. Zamiast zniechęcać kolegi do DSS może lepiej wytłumaczyć dlaczego coś sie dzieje. Diver : to normalne że stack z DSS będzie ciemny bo to materiał żeby można go było wyciągać jakimś programem graficznym. Popatrz na te dwa zdjęcia: To jest stack z DSS. A to jest efekt (kiepskiego bo mojego) wywołania stacka. Mgławica mgałwicą, ale zobacz ile gwiazd się nagle pokazało.
 6. Ale w mniejszych górach to już ma lepszy sens niż w zasnutych mgłą dolinach. np: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obserwatorium_Astronomiczne_im._Tadeusza_Banachiewicza_na_Lubomirze
 7. Popraw tytuł tematu, bo Chełm to jest (m.in) w woj. lubelskim, a to nie ten kierunek patrzenia.
 8. Tylko że jakby chodziły z inną prędkością to nie znając różnicy względem nominału owszem wyznaczysz pozycję, ale nie przeliczysz tego na układ metryczny (WGS84). Poza tym dziś systemów GNSS mamy już kilka w pełni funkcjonalnych. Jeśli każdy system GNSS działałby we własnej jednostce czasu, czyli we własnym układzie współrzędnych, to żegnacie zastosowania cywilne oraz wojskowe takich systemów. Przy okazji tego tematu warto może by zacząć powoli odchodzić od nazewnictwa GPS w odniesieniu zarówno urządzeń jak i ogólnie systemu co zwykło się potocznie używać, podczas gdy udziału w nawigacji satelity amerykańskiego systemu GPS obecnie jest już poniżej 50% a będzie malał wraz z coraz większym udziałem systemów Galileo, BeiDou, czy QZSS. Właścicwym dziś terminem jest GNSS (Global Navigation Satellite System)
 9. Hej. Pierwsza dobra pogoda z niewielkim smogiem i próba z mgławicami emisyjnymi z 8'' dobsona, więc próbowałem sił na klasyce, a właściwie na ścisłym centrum (okolice Trapeza). Wypróbowałem także pierwszy filtr, tj. UHC-S. Do obróbki podchodziłem parę razy, niestety moja wiedza jest niewielka, a wyciąganie kolorów to inna bajka niż przy galaktykach. Prezentowany efekt to właściwie podbicie nasycenia i barwy. Pierwsza wersja była jaśniejsza, ale mi ginął Trapez, a nie wiem czy (a raczej jak) da się rozdzielić obróbkę. Dane: GSO 8", dobson na platformie paralaktycznej, 500x2 sek, Touptek GPCMOS02000KPA, Barlow x0.5, Baader UHC-S
 10. Od paru dni miałem myślałem o tym, żeby się skontaktować z p. Januszem w sprawie na pół astro, na pół lokalnej bo mieszkał parę kilometrów ode mnie. Dziś już wiem, że nie napiszę... Teraz jest bliżej gwiazd...
 11. ad1. astrofoto nie rymuje się ze słowem tanie. A fajnie fotki nieba to można i bez teleskopu zrobić . Wszystko zależy jak zdefiniujesz 'fajne' ad 3. pewnie można ale wiesz że to koszty znacznie większe niż teleskop. Zadaj sobie pytanie co ty chcesz fotografować, jakie obiekty? ad 4 nie porobisz zdjęć bo dochodzi tu "rotacja pola". Rozwiązaniem może być klin/platforma paralaktyczna ad 4bis zależy od ogniskowej. Na dobsonie 10" pewnie może i po 1 sek.
 12. Kto bogatemu zabroni wymyślić taki temat. Dla niektórych nawet ten "podstawowy" zestaw do astrofoto jest nieosiągalny, czy to cenowo czy to czasowo żeby to miało sens. Więc ja niczym bohater Behlura, będę samemu przerabiał dobsona, dorabiał mikroruchy, żeby móc naciachać przez 2 godziny materiału (bo oo 5 pobudka), potem 3/4 materiału wyrzucić bo błąd prowadzenia, a potem z wypiekami na twarzy przesuwać "krzywe" i "poziomy", żeby pojawiło się coś, czego widzieć nie mogłem przez ten sprzęt. I tyle mi musi wystarczyć. I daje frajdę, choć astrofotografem chyba raczej się nie nazwę.
 13. Ja kiedyś newtonem 6" robiłem na kliszy zenithem zdjęcie m42 naświetlając kilkanaście minut i ręcznie korygując położenie mgławicy w szukaczu. I satysfakcja z efektu była dla mnie ogromna - choćby sam fakt, że pięknie wyszedł kolor i zarys granicy, czego nie mam szans zobaczyć patrząc przez okular. Teraz (tzn. gdy jest pogoda) robię zdjęcia na dobsonie 8", ale bez platformy paralaktycznej a mając prostą kamerkę planetarną można avikować księżyc (mozaika) i jasne planety przy pewnej dozie samozaparcia. Mając platformę można się już porywać na DSS. A jak sobie dorobię mikroruchy (a coś trzeba robić jak nie widać nieba) to już będę w raju.
 14. Wczoraj upolowałem ale warunki takie, że nawet w lornetce 12x50 za bardzo nie było widać. Jak na razie to mam trochę inną definicję określenia "jasna" kometa, ale poczekamy co będzie dalej.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.