Jump to content

Sebo_b

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  696
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Sebo_b

 1. @lkosz ale pojechałeś - z 2 lata mu zajmie zanim liźnie każdej w wymienionych przez Ciebie dziedzin (a DECTa i ISDNa to już chyba nawet Nokia (wcześniej NSN, wcześniej Ericsson i Siemens) we Wroclawiu nie robi). Z tym się nie zgodzę - jest co prawda coraz więcej specjalistów (programistów, QA, itd) bez studiów. Jednak studia moim zdaniem dają dużo obycia i wiedzy, którą bez nich trudno przyswoić (choć są ludzie co potrafią). Co jakiś czas zdarza się problem, który rozwiązujesz łatwiej i szybciej, bo gdzieś tam ta wiedza majaczy przez mgłę, dużo łatwiej wtedy znaleźć to, czego potrzeba - tutaj fourier, tam macierz, itd. To często odróżnia dobrych programistów od gwiazd. Moim zdaniem studia warto skończyć, przynajmniej na poziomie licencjata czy inżyniera. PS: Znam ludzi, którzy potrafili by poświęcić samemu czas na wspomnianą analizę, algebrę, statystykę czy algebrę abstrakcyjną - ale większość ludzi tego samemu nie zrobi. To, że studia do tego przymuszą to też jest ich wielka wartość.
 2. Idź na informatykę na dobrej uczelni, pracuj dużo w domu (bo w szkole programować się nie nauczysz). Będziesz chciał iść w stronę ML to wybierz taką specjalizację. EDIT: napisałeś, że już studiujesz - a co studiujesz, jeśli można zapytać?
 3. W opisach QHY zamieszczonych powyżej jest że software'owy.
 4. Przetwornica zawsze będzie generowała straty, dodatkowo straty się podwoją/potroją bo dochodzi zasilacz do laptopa, zasilacz do montażu, itd. Ja bym podpiął montaż bezpośrednio pod akumulator, laptopa przez "dedykowaną" przetwornicę - pewnie potrzebuje 19-20V (do sprawdzenia na zasilaczu), dobierz dobrej jakości przetwornicę pull-up i zrezygnuj z przetwornicy 230V i zasilacza. Montaż pobiera mniej niż 1A * 12V = 12W przy trackingu. Laptop skoro ma zasilacz 70W przyjmijmy że 50W. Razem masz 82W. Akumulator 55Ah * 12V = 660Wh, powinien wystarczyć na około 8h.
 5. @soczi to można zrobić na PC, gdzie dużo lepiej dopisać do hosts bo wtedy też inne linki zaczną działać. Na komorce łatwo tego nie zrobisz (na ios w ogóle bo tylko jeden browser jest).
 6. https://80.82.22.69/
 7. Maksymalne przybliżenie teoretyczne jest pochodną wartością od źrenicy wyjściowej. Dlatego Ci o niej napisałem. Dla Twojego teleskopu i 400x źrenica wyjściowa to 0.5mm - to jest po prostu minimum. Nie działa to tak, że do tej wartości obraz jest ok, a poniżej nie jest - po prostu taka wartość została wyznaczona jako dolna granica akceptowalności, poniżej będzie jeszcze gorzej, powyżej będzie coraz lepiej. Moim zdaniem Cię nie oszukał - dał Ci po prostu minimum akceptowalności, które dla Ciebie jest po prostu nieakceptowalne. Ja bym oddał ten 2.5mm bo 10mm+barlow da Ci 5mm które powinno być dla Ciebie bardziej akceptowalne. Soczewkę (tutaj akurat soczewkę) Barlowa stosujesz tylko z okularem. Okular wkładasz w soczewkę, dlatego są tam śruby. Filtr przykręcasz do Barlowa.
 8. Cześć, To co pokazujesz to tuleja przedłużająca - gdyby zabrakło Ci wyciągu, żeby złapać focus, wtedy ją stosujesz. Spróbuj sobie pooglądać sąsiadów przez ten teleskop i szybko zobaczysz, że bez tego nie ustawisz ostrości. Żeby Ci było łatwiej szukać i pytać - 10mm i 20mm to okulary a nie soczewki (soczewki są w środku). Powiększenie liczysz dzieląc ogniskową teleskopu przez ogniskową okularu, czyli: Dla 25mm = 40x 10mm = 100x 10mm+barlow_x2 = 200x 2.5mm = 400x I teraz źrenica wyjściowa, jest to średnica wiązki światła, która wychodzi z zestawu teleskop/okular i trafia do Twojego oka. Przyjmuje się, że nie powinna być większa niż ok 5mm (bo przekroczy wielkość źrenicy Twojego oka) i nie mniejsza niż 1mm (0.5 to takie minimum minimum). Wielkość źrenicy wyjściowej uzyskasz dzieląc aperturę (200mm) przez powiększenie: Dla 25mm = 200/40 = 5mm 10mm = 2mm 10mm+barlow = 1mm 2.5mm = 0.5mm Widać, że 10mm+barlow i 2.5mm są na granicy akceptowalności - może dlatego wydaje Ci się, że dużo mniej widzisz. Ja z podobnym teleskopem raczej nie schodzę poniżej 7.5mm ogniskowej okularu, bo degradacja obrazu jest zbyt duża.
 9. Jakoś nie wydaje mi się, że identycznie jak na ziemi... (nie wiem jak przyłożyć termometr do mgławicy planetarnej ) Po pierwsze, czym jest temperatura (zaznaczam, że nie jestem fizykiem) - jest to energia przekazywana pomiędzy cząsteczkami w wyniku ich zdeżeń. Im szybciej drgają/poruszają się, tym większa temperatura. W przestrzeni międzygwiezdjej, gęstość materii jest bardzo mała (często mówi się, że jest tam próżnia). Jeśli przyjąć próżnię, to temperatura po prostu nie istnieje. W realnych warunkach tych cząsteczeczek kilka jest (5cząsteczek/cm^3 w okolicach Ziemi, <1cząsteczki/m^3 w przestrzeni międzygalaktycznej). Więc czasem im się uda zdeżyć i przekazać energię - dlatego temperatura jest trochę większa niż 0K. Dla gwiazd - po kolorze (uwzględniając przesunięcie wynikające z rozszerzania się wszechświata). Dla mgławic - możemy określić jakie są tam atomy (po widmie), więc chyba też po kolorze (po długości emitowanej fali). Tak mi się wydaje.
 10. Znasz jakiekolwiek orzeczenia w takiej sprawie, jesteś może prawnikiem? Pytam na poważnie, to nie są pytania zaczepne. Mam (służbowo) ponad 100 domen (niektóre w cenie średniego samochodu) i nigdy nie zwracałem szczególnej uwagi z którego subsidiary zostanie zapłacone, często żeby przyśpieszyć płaciłem prywatną kartą i później rozliczałem się z firmą. Więc istotne dla mnie jest czy to realna możliwość, czy czysto teoretyczna (zakłądając, że się działa w dobrej wierze).
 11. Jest to bardzo cenna informacja, nigdy o tym nie słyszałem. To obowiązuje tylko w Polsce, czy ICANN ma takie regulacje? Mogę prosić o źródło tej informacji? PS: Jeśli ja prywatnie kupię domenę, a zapłaci za nią prywatnie mój sąsiad - to też się tak dzieje?
 12. Na pewno robicie co możecie i domyślam się, że dodatkowo w wolontariacie - wielkie dzięki za to. Myślę, że nikt, a przynajmniej nie ja, Was personalnie nie krytykuje. Tylko obawiam się, że z czasem niestety problemy będą narastać (maintenance techniczny, upgrade softu, bazy, hostingu, backupy, etc), stąd moje ubolewanie. PS: Żona Janusza ma prawo chcieć mieć wszystko czysto uregulowane.
 13. Trochę nie w temacie, nie chcę też, żeby ktokolwiek się na mnie obrażał. - ale to co piszesz jest dość teoretyczne. Kwota jest zbyt niska żeby ktokolwiek się tym zajął; poza tym US dostanie za to VAT a płatnik tego VATu nie odliczy ani nie wciągnie faktury w koszty - bo to osoba fizyczna. W praktyce nic się nie stanie...
 14. To, że nikt nie przypilnował domeny niestety niezbyt dobrze świadczy o poziomie "zarządzania" tym przedsięwzięciem - wydaje się, że panuje tam chaos. Hosting, domena - pytanie co następne... Szkoda.
 15. Nie musisz prowokować, wystarczy, że odpowiesz na zadane pytania. Sprawisz sobie minimalny trud najpierw poczytania w sieci, a później zapytasz o to czego nie rozumiesz, albo o rady praktyczne. No i będziesz to robił z choć minimalnym (nie wymagam dużo) szacunkiem dla rozmówcy. Nigdzie Cię nie zwyzywalem - a nawet przeciwnie odpowiedziałem Ci na cześć pytania i napisałem, że pozostała część jest niezrozumiała (w rozumieniu niejednoznaczna).
 16. Tak oczywiście - przejezyczenie. Dzięki, poprawiłem.
 17. Panowie - ale ja zbyt długo pracuję z ludźmi, żeby się przejmować. Zamieściłem tylko ku przestrodze dla innych. A może jeszcze bardziej przewrotnie, spróbuję odpowiedzieć na (nie-)zadane pytanie "jak osiągnąć maksymalny TFOV dla tego teleskopu", używając geometrii na poziomie 8 klasy sp (za moich czasów). Może kolega @NEPTUN nawet podziękuje i przejdzie na jasną stronę mocy Apertura teleskopu to: 80mm Przyjmijmy, że maksymalna źrenica wyjściowa to: 5mm To nam daje minimalne użyteczne powiększenie: 80mm/5mm = 16x Ogniskowa teleskopu: 400mm Ogniskowa okularu o najmniejszym powiększeniu to:400mm/16x = 25mm. Okular o największym AFOV z ogniskową 25mm to np. ES 25mm 100st (bagatela 630EUR) Przy zastosowaniu którego TFOV wyniesie (zachęcam do prostej geometrii): TFOV = 2*tan(atan(AFOV/2)/powiększenie ) = 8 st 31.17 min Ponieważ prawie nikt nie liczy tego tak, jak się powinno, tylko używa się wzoru dla małych tangensów - producenci "kantują" na AFOV i podają wartość ze wroru liniowego. Zakładając, że tak jest TFOV wyniesie: TFOV= AFOV / powiększenie = 6 st 15 min M31 będzie wyglądać tak: Ale to nie wszystko, jeśli byłoby to prawdziwe AFOV = 100 st, min. średnica focusera wynosiłaby: śr = 2*f*tan(AFOV/2) = 60mm. Wiemy, że ten okular ma 2 cale, czyli o 1cm mniej, więc to pokazuje, że producent podaje liniowe AFOV. Wtedy średnica wyniesie: śr = f * radians(AFOV) = ~44mm. Czyli musisz mieć 2 calowy focuser. Jeśłi masz 1.25 cala to maksymalna średnica (będzie winieta pewnie): śr = 32mm. Przy takiej średnicy maksymalny AFOV (liczony liniowo) wyniesie ~73 stopnie. Okular spełniający te założenia to np: Baader 24mm Hyperion 1.25" 68° (122EUR). Przez taki okular będziesz miał TFOV = 4 stopnie. Czyli M31 będzie wyglądać tak:
 18. Zobaczę jak się będzie sprawdzał - w firmie używamy kilkunastu, chodzą 24/7 do videokonferencji i do tej pory nie było problemu. Co do GPIO - pewnie się przydają, ale ja u siebie nie znalazłem zastosowania (GPS jest na USB, focuser też na USB). Nowa malina zapowiada się ciekawie - szczególnie szybsze USB (jeśli wyrobi z obsługą, bo na magistrali USB jest jeszcze Wifi i Ethernet) i więcej RAMu.
 19. Takie coś mi się przytrafiło, pomimo, że nie odpisywałem na sticky-note'a. Osobiście nie czuję urazy - ale pomyślałem, że dobrze tutaj pokazać, żeby inni użytkownicy w razie potrzeby wiedzieli z kim mają do czynienia. PS: jeśli tak nie przystoi, to proszę moderatorów o usunięcie mojego posta.
 20. Do teleskopu bez obiektywu, to teleskop będzie robił za obiektyw (nie wspominam tutaj o projekcji okularowej). Potrzebujesz t-ring do aparatu i nosek do wyciągu. Jednak 750mm na eq3-2 to wciąż wymagający zestaw, pomyślałbym na początek o zamontowaniu aparatu z jakimś obiektywem 100-200mm bezpośrednio na montażu.
 21. Jeśli jesteś z Warszawy tak jak się podpisujesz, dołącz do "mazowieckiej grupy obserwacyjnej", przyłącz się do któregoś wyjazdu. Co prawda rzadko kiedy ktoś tam fotografuje - ale przynajmniej pogadasz o tych rzeczach, więcej się dowiesz, "obmacasz" sprzęt Pożyczysz aparat i przetestujesz ze swoim montażem, itd.
 22. Cześć, Sporo tego, pytania są błędne (pewnie dlatego nikt jeszcze Ci nie odpisał) - ale postaram się zaadresować krok po kroku. 1. Twój montaż średnio nadaje się do astrofotografii, w szczególności z ogniskową 750. Sam takiego nigdy nie miałem, bo zacząłem od HEQ5, ale tak "na internetach" piszą. Sam znając jakość i możliwości HEQ5, jestem o tym przekonany. Być może się zadowolisz mocno średnimi wynikami, może się sfrustrujesz - tego nie wiem (kupując kamerę podwoisz wartość zestawu, a wyniki będą marne). 2. Wymienione kamery to kamery planetarne - słabo poradzą sobie z DSami. Można by pewnie 178mc użyć do dużej skali - ale to nie ten montaż i spore umiejętności są potrzebne. 3. Piszesz o maksymalnym czasie naświetlania (ok 15 i 30 min) - na EQ3-2 wyciągniesz maksymalnie kilka (2-3) minut (jeśli zlikwidujesz luzy i bardzo dokładnie ustawisz na polarną). Żeby wyciągać więcej potrzebujesz lepszy montaż i guider. Poza tym, mało kto naświetla dłużej niż 5-10 min, potrzebna jest sporej wielkości studnia w kamerze i bardzo stabilne warunki. Głównie CCDkami naświetlają powyżej 10 min. 4. Ilość klatek na sekundę ma znaczenie tylko do planet - do DSów jest to nieistotna. 5. Kamery mają prawie tej samej wielkości sensor (dodatkowo bardzo mały), więc normalne, że ta bardziej rozdzielcza będzie miała mniejszy piksel. 6. 178mc ma większy szum odczytu i trochę mniejszą studnię - nie jest to zaskakujące przy mniejszym pikselu. 7. 178mc ma za to większą rozdzielczość i lepszy przetwornik (14bit vs 12bit). W jednej z dokumentacji nie podają QE, więc trudno porównać (385mc >80%). 8. 2.4um to naprawdę malutki piksel, przy Twojej ogniskowej 750mm da Ci skalę 0.66 arcsek/piksel. To jest bardzo wymagająca skala nawet dla paskowanego EQ6-R. Wydaje mi się, że zupełnie poza jakimkolwiek zasięgiem EQ3-2. Podsumowując - żadna z tych kamer się moim zdaniem nie nada. Jeśli nie chcesz zmieniać montażu, to być może używana lustrzanka z dobrym obiektywem załatwi Ci sprawę. Poszukaj czegoś na giełdzie na forum. Poczytaj o astrofoto, poczytaj o parametrach matryc i podstawowych formułach (rozdzielczość optyczna, skala na piksel, itd) - to się opłaci, zamiast wyrzucać 2kPLN. Takie moje zdanie, jeśli się mylę to niech mnie bardziej doświadczeni koledzy z forum poprawią.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.