Skocz do zawartości

Sebo_b

Społeczność Astropolis
  • Postów

    740
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Sebo_b

  1. Sebo_b

    Pakiet 3S czy 4S

    Jeśli jesteś zdecydowany na li-ion ja na Twoim miejscu w tej cenie bym brał. Tylko 4S (np ten: https://www.aliexpress.com/item/32978586490.html) bo wystarczy buck (a nie boost-buck).
  2. Sebo_b

    Pakiet 3S czy 4S

    Widać, że ma albo balancer albo BMSa pod folią z góry. EDIT: Powiem szczerze, że jakoś tanio. Ogniwa jakoś dziwnie mało pojemne: 30 000 mAh / 36 ogniw = 833 mAh na ogniwo (ja mam 2800mAh na ogniwo) - może wykorzystano używane ogniwa i już na tyle są zużyte? Poza tym skoro te ogniwa są 3-4x mniej pojemne niż "standard" to gęstość energii na kg wychodzi już niewiele większa niż AGMów. Pojemność 30Ah jest podana dla 12.6V - czyli wychodzi 2500mAh na ogniwo - jest ok.
  3. Sebo_b

    Pakiet 3S czy 4S

    Może Cię zainteresuje (a jeśli nie to zignoruj): W głębi wątku wersja 2.0. PS: jeśli chciałbyś robić na tej podstawie, to diodę należy zamienić np. na przekaźnik, lub MOSFET lub sprawdzić czy w ogóle jest potrzebna do tych przetwornic. Problem z diodą jest taki, że jak się nagrzeje przy ładowaniu to jej spadek jest mniejszy, przez co na balancer idzie nie 16.8V a np 17.1V. Do tej pory nic się nie stało, pewnie balancer sobie z tym radzi, ale ja dla pewności przy końcu ładowania wyłączam na 5 min żeby ostygło i już jest 16.8V.
  4. Sebo_b

    Pakiet 3S czy 4S

    Ja osobiście używam Li-ion 4S z przetwornicą step-down. Ale gdybym ten pakiet robił teraz to bym poszedł w LiFePo4. Trochę drożej ale nie potrzebna przetwornica, trwalsze i mróz im nie straszny.
  5. Mało jest informacji na stronie dot. API i możliwości tego API. W datasheecie jest długa ekspozycja do 120s (przy ciemnym teleskopie będzie za krótko). Wydaje się, że ta może się nadawać, sami to piszą: Podejrzewam jednak, że cena będzie porównywalna z ZWO.
  6. Te kamery o których piszesz się nie nadadzą, ponieważ kompresje h264/h265/jpeg są po pierwsze stratne, a po drugie nie obsługują więcej niż 8-bit na kanał. Ponieważ są do surveillance to pewnie też nie da się naświetlać dłużej. To czego byś potrzebował to kamery na breakout boardzie podłączonej bezpośrednio do jakiegoś mikrokontrolera (np RaspberryPi albo ESP32). Jest tego sporo ale chyba nie z chipami od Sony. Musiałbyś usunąć obiektyw i oprogramować to po obu stronach (mikrokontroler i PC). Fajny ale też spory projekt.
  7. @MateuszW przykład ze zdjęciami moim zdaniem jest bardziej adekwatny (to czyste IP, nie rzecz fizyczna jak jabłko). Poza tym jak już wspomniano, kupujesz jedną licencję, tylko producent się ukłonił w kierunku użytkowników i pozwolił na używanie na 3 urządzeniach. To nie są 3 jabłka, to jedno jabłko które możesz zjeść w 3 miejscach. Rynek dyktuje ceny - na szczęście nie żyjemy już w gospodarce planowej. Możemy się z nimi nie zgadzać - ale to niczego nie zmienia i niczego nie usprawiedliwia. Szczególnie, że moim zdaniem są lepsze bądź gorsze alternatywy. KStars + Ekos działają bardzo dobrze. Siril to nie Pix, ale da sie przeżyć. Ja używam też Affinity Photo (50EUR) a nie PSa.
  8. Ale ja Cię w żaden sposób nie oceniłem, proszę nie miej urazy (nikogo nie chcę oceniać). Zresztą dokładnie tak zrozumiałem ten wątek, zapytałeś czy można i finalnie uzyskałeś odpowiedź, że nie można. Tylko czasem mnie boli nasze luźne podejście do tematu praw autorskich. Szczególnie na forum gdzie większość spędza wiele godzin, żeby stworzyć dzieło w postaci astrofotografii.
  9. Tutaj nie ma kolorów szarości. Autor oprogramowania określił jak można używać jego dzieła, jeśli używasz inaczej łamiesz licencję. Moim zdaniem małym grzechem by było, gdyby te 2 dodatkowe osoby użyły tej metody żeby przetestować oprogramowanie - po czym kupiły bądź zrezygnowały. Tutaj mówimy o 2 pirackich kopiach. Przekładając na lokalne podwórko, czy jeśli ktoś uzgodni warunki i zapłaci za użycie do celów komercyjnych jednego ze zdjęć danego astrofitografa, a później użyje 3 zdjęć ściągniętych z forum - to też mały grzech? No i na koniec, nie rozumiem dlaczego potrafimy wydać tysiące złotych na sprzęt, a boli nas 66 usd... PS: Nie chciałem nikogo urazić, jeśli tak się stało to przepraszam. Wyraziłem tylko swoje osobiste zdanie.
  10. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940240083 Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83) Art. 74. ust. 3: 3. Informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 3 (zwielokrotnianie kodu lub tłumaczenie), nie mogą być: (...) 2) przekazane innym osobom, chyba że jest to niezbędne do osiągnięcia współdziałania niezależnie stworzonego programu komputerowego; Art. 77. 1. Do programów komputerowych nie stosuje się przepisów (...) art. 23, art. 23^1 (te artykuły opisują Dozwolony użytek chronionych utworów ) EDIT: To ma na przykład takie implikacje, że jak u Ciebie w domu policja znajdzie piracką płytę z muzyką lub filmem to jest ok - bo rozpowszechnianie jest karane, a samo posiadanie nie jest, gdyż mogłeś wejść w takie posiadanie legalnie przez dozwolony użytek. Jeśli natomiast znajdą u Ciebie kopię Windowsa XP, to jest to już karalne (normalnie Microsoft dostanie list z pytaniem o to czy rości sobie prawa i w jakiej wysokości).
  11. W prawie autorskim przy oprogramowaniu nie ma "fair use". Obowiązuje to tylko przy książkach, muzyce i filmach.
  12. Nigdzie nie mogę znaleźć EULA do SGP, to znalazłem na ich stronie: "When you purchase a retail license of Sequence Generator Pro you reserve the right to install it on up three personally owned machines. ". Jestem przekonany, że pomimo iż technicznie nic nie stoi na przeszkodzie - złamiecie licencję. Licencja pewnie pozwala na instalację na 3 maszynach tego samego użytkownika. To stwierdzenie nie jest prawdziwe: "Czy w praktyce to oznacza, że można się z kimś skrzyknąć i kupić na spółkę? Można". W praktyce oznacza to, że 2 osoby będą używały pirackiego oprogramowania. Nie chcę tutaj oczywiście nikogo nawracać, wasza sprawa. Jednak uważam, że powinno to być jasne.
  13. Jestem przekonany, że zostawienie sprzętu "w polu" w nocy bez nadzoru zostanie uznane jako rażące niedbalstwo i z odszkodowania nici.
  14. Ustawiłem na Ateny i rok 00 - wydaje się, że trafia w punkt
  15. Bias to szum odczytu matrycy - na CMOSie objawia się zwykle jako poziome linie. Bias jest zawarty w każdej klatce odczytanej z matrycy, więc w subie (light'cie), jak i w darku i we flacie. Jak od suba odejmujesz darki i odejmiesz (właściwie podzielisz, bo wpływ jest multiplikatywny) flaty, to odejmiesz bias 2x. Po to potrzebujesz biasy, żeby skorygować o nie flaty. Tutaj obrazowo matematycznie jest to pokazane (wyciąg z nebulosity, w helpie do Pixa opisane podobnie): EDIT: widzę, że autor zrobił drobny błąd - w liczniku nie powinno już być odejmowanego BiasImage (bo jest zawarty w Darku). Tyle teorii - w praktyce różnie bywa...
  16. Jak się nie ma to się jedzie tym co się ma Napaliłem się na Plejady - przeniosłem teleskop, zmontowałem, wycelowałem i przypomniało mi się, dlaczego ich nie paliłem rok temu - no przecież się nie mieszczą. Więc szybka zmiana planów, co nie jest za drzewami, w miarę wysoko i nie na zachód bo od zachodu miały nadejść chmury (i nadeszły). Padło na Pacmana. Wiadomo, że nawet HaRGB było by lepsze... Nie - tak jak pisałem HistogramTransf. Używałem, ale pewnie szyba z przodu mi zaparowała. Dzięki chłopaki za pomoc! W takim razie skończę Bluetooth do focusera i się wezmę za grzałki.
  17. Odszumianie nie było zbut agresywne, sprawdzałem co i jak się zmienia. Rzuciłem właśnie okiem na surowego stacka - i mgławica jest dość mdła, otoczki przy gwiazdach są znaczące. Myślę, że Grzędziel trafił w 10 i pewnie zaparowała mi soczewka Maskutova (co się już wcześniej zdażyło tej nocy, chyba przyszedł czas na grzałki). Wstawiam "surówkę" (tylko wyciągnięty histogramem i lekko krzywymi). Sprawdzę jeszcze ręcznie (ocznie?) wszystkie suby, jeśli zaparowało to powinno być widać w pewnym momencie degradację. Myślicie, że to może być zaparowana szyba?
  18. Nie znam, nie ciągnąłem tym. Możesz rozwinąć, co jest nie tak? Obrabiane od a do z w pixie, integracja drizzle + local norm. Pozniej odszumianie metodą ze zlotu (chyba miała nazwę "nawet Wessel do szumu się nie doczepi" Później histogram i kontrast, nic więcej. PS: na innych zdjęciach pacmana widzę, że jest więcej szczegółu. Nie wiem czy to kwestia bardziej agresywnego wyostrzania, czy może kontrastu, czy Ha...
  19. Cześć, Każdy kto był, wie ile było nieba na zlocie. Ja prawie do północy robiłem wizual, później przeniosłem się na foto - czasu zostało mało, a chmury i noga od montażu nie pozwoliły na dopalenie koloru. Jest co jest, materiału 100 min (w subach po 120s i 180s), do złożenia nadało się 3/4 materiału. Setup: MN190, EQ6-R, ASI1600mm-pro
  20. Zakładam, że to co siedzi na RPi to po prostu INDI ze sterownikami. Jeśli ZWO fixuje / dodaje coś w istniejącym kodzie, to pewnie udostępnia, bo jest to LGPL. Ale jeśli dopisuje moduły (a pewnie jest tam jakiś dodatkowy daemon, który robi tę logikę, którą normalnie robi kstars/ekos), to nie musi ich open-source'ować (tym się różni LGPL od GPL). Zobowiązań licencyjnych do aplikacji na komórce nie mają w ogóle. Ale masz rację, ja z przyczyn m.in. ideologicznych (ale też cenię elastyczność), używam INDI/kstars/ekos na NUCu. Laptopa używam tylko do wystartowania sesji.
  21. U-blox ma swój standard Ja mam moduł z Neo, to co fajne to że można mu zauplodowac dane agps żeby szybko łapał. Mam dokładnie tego:https://botland.com.pl/en/onion-iot-boards/8454-onion-gps-expansion-usb-6362768917926.html
  22. PololuFocuser-ng powoli zbliża się do wersji 1.0. Kod jest jeszcze na feature-branchu, ale generalnie powinien działać. Żeby wycheckoutować: git clone -b 1.0-feature_branch --depth 1 https://github.com/sebo-b/TicFocuser-ng.git Główne zmiany to: - dodano tabke "general info" pokazującą aktualne parametry (napięcie VIN, natęrzenie, itd) i błędy kontrolera Tic - dodano nowe połączenia (szczegóły ponieżej) Połączenia: Sportowałem bibliotekę do kontrolowania Tic przez port szeregowy z Adruino, dzięki czemu mogłem dopisać połączenia bazujące na kanałach szeregowych. Aktualnie dostępne są: - LibUSB - Tic połączony po USB, jednak bez wymagania zainstalowanych bibliotek od Pololu, - Bluetooth - po podłączeniu tanich modułów BT (np. HC-06) do Tic'a można nim sterować bezprzewodowo, - Serial - wiadomo, sterowanie po UART'cie. Jeśli będzie zainteresowanie to dopiszę połączenie po i2c - więc da się zaoszczędzić zarówno UART jak i USB na RPi. W najbliższych planach mam jeszcze: - dopisanie połączenia przez Bluetooth LE - zaprojektowania obudowy na Tic'a wraz z modułem Bluetooth - (w dalszym terminie) dopisanie obsługi czujnika temperatury LM35 (podłączeonego bezpośrednio do Tic) i zrobienie kompensacji temperaturowej Pozdrawiam.
  23. Sebo_b

    Astroberry Server

    ACM0 to wbudowany serial - jego prędkość ustawia się core-clock'iem w config.txt, nie da się zmienić programowo (dokumentacja tutaj). Jeśli rzeczywiście masz podłączony pod ACM0 to chyba też wbija się na ten port daemon gpsd, zakłada, że jest tam gps. Oprócz modemmanagers wyłącz też gpds przez: systemctl stop gpsd systemctl disable gpsd
  24. Sebo_b

    Flatownica DIY

    Ale teraz będziesz już wiedział Zrobienie tej flatownicy to 3 zamówienia i przelutowanie 2 kabli - każdy sobie poradzi bez narzutu Ale jeśli ktoś chciałby skomercjalizować to jeszcze lepiej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.