Skocz do zawartości

RMK

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  370
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Zawartość dodana przez RMK

 1. RMK

  Stackowanie w Siril

  Może jakieś szczegóły opcji ? U mnie program działa prawidłowo. Przecież jest na stronie pobieranie … https://www.siril.org/download/
 2. RMK

  Propozycja nowego działu na forum - "Heaven"

  Mam bardzo mieszane odczucia chociażby z uwagi na tzw. klasyfikację do wirtualnej, forumowej alei gwiazd. Jednak współczesne rozwiązania mają jedną zaletę - jak ustawi się ankietę to prościej liczy się zasługi niż w dawnych, sprawdzonych metodach znanych np. z https://www.youtube.com/watch?v=11W-toNG3eU
 3. Mitek na przestrzeni kilku lat wykonał dla mnie kilka elementów. Przejściówki, oprawy, cele. Zawsze wykonanie bardzo dokładne i ceny satysfakcjonujące. Dużą zaletą była też terminowość wykonanych usług a jeśli była potrzebna zwłoka czasowa to zawsze byłem informowany. Kiedy potrzebowałem złączek wyczernionych zawsze zamawiałem w Astrokraku. Zresztą Janusz zawsze doradził ewentualne korekty. Firm zajmujących się obróbką i anodowaniem jest sporo ale różnie z wykonaniem jednostkowym. Najczęściej terminy mało atrakcyjne i ceny też nie zachęcają. Przy zamawianiu kilku, kilkunastu elementów do anodowania może mieć to rację bytu. Przykładowe firmy z okolic mojego podwórka: http://ibf.galw.pl/uslugi-galwaniczne/ http://www.anodowanie.warszawa.pl/ http://www.anodal.pl/ http://galmech.pl/# Jeśli macie coś aktualnie do zlecenia może warto napisać o wycenę i przedstawić na forum jako przykładowe koszty, bo ja aktualnie mam przerwę w zabawie na około kwartał.
 4. RMK

  Kolorystyka w astrofotografii

  Całkowicie się zgadzam. To nawet nie tylko chodzi o kolory. Wielokrotnie słyszałem, że użycie np. pędzla, klonowania itp. narzędzi od razu zmieniają zaszeregowanie z astrofotografa do astrofotografika ;)
 5. Zapewne sporo osób pojawi się na pożegnaniu Janusza. Gdyby była jakaś akcja składkowa na wieniec chętnie bym w niej uczestniczył. Warto byłoby wówczas podwiesić na startowej jakieś info. Gdy czytałem forum Astromaniaka zastanawiałem się, czy nazwa jest na cześć każdego ze społeczności, czy na cześć pasji założyciela forum... Teraz będziesz żył w wielu naszych fotografiach, a zawsze składając czy zmieniając setup będę zastanawiał się ile zamiłowania do tego, co robiłeś zostawiłeś w każdej złączce. [']
 6. Robiłem porządki w komputerze, czyściłem ustawienia przeglądarki, wczytuję stronę i czytam tytuł pierwszego tematu. Pomyślałem, że jakiś stary temat mam na początku, pewnie jak Janusz wypisał się z forum... Odświeżam okno, sprawdzam reguły sortowania … odświeżam … i w końcu do mnie dotarło ... Zaczęliśmy lata temu od pogaduszek o starym MTO a skończyliśmy na dorabianiu złączek do kilku zestawów. Janusz, podpadłeś mi, tyle jeszcze razy chciałem skorzystać z Twojej porady a Ty nie zostawiłeś adresu :(
 7. RMK

  Clamping Ringi

  Czasami rozwiązaniem jest inna głębokość wsuwania okularu w wyciąg tak, aby clamping ring nie haczył o krawędzie wcięcia na tulei okularu. Mi pomagały w tym rozwiązania typu pierścienie parfokalne np. takie jak masz po sąsiedzku TUTAJ Ustawiłem sobie margines wsuwania w wyciąg na każdym z trzech okularów i na nosku kamery i było całkiem dobrze. Jednocześnie nie pozbyłem się największej zalety clamping ringów - dobrego docisku na całym obwodzie bez pozostawiania głębokich rys po śrubach.
 8. Dawno temu oglądałem ze starszym kolegą sierpniowy pokaz "spadających gwiazd". Mimo sporej różnicy wieku łączyło nas to, że był taki okres czasu, w którym korzystaliśmy z fotografii analogowej i sami wywoływaliśmy zdjęcia. Pojawiły się wtedy pierwsze aparaty cyfrowe i dyskusja nasza zeszła na tory jak zmieni się fotografia kosmosu w obliczu obróbki zdjęć cyfrowych z wykorzystaniem komputerów. Długie godziny rozmowy i dyskusja czym będzie różnić się astrofotograf od astrofotografika? Tym, czym fotograf od fotografika ;) https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/fotograf-i-fotografik;4384.html
 9. RMK

  Sterowniki

  Strony chińskie działają. http://zwoasi.com/softwares/ASCOMPlatform63.exe http://zwoasi.com/softwares/ASICamera ASCOM Setup V1.0.3.22.exe
 10. RMK

  Montaż projektowany po godzinach

  Opcjonalny klin 20 stopni u podstawy pozwalający w zależności od sposobu mocowania na obniżenie lub zwiększenie kąta bardzo zmieniłby środek ciężkości? Czy można już zdradzić kiedy będzie dreszcz emocji przy pierwszym uruchomieniu - szacunkowo?
 11. RMK

  Do upadłego - guiding Avalon Linear

  Zapraszam więc do mnie. Nie do piętrowego domu, czy ogródka ale między 8...11 piętrowe budynki. Gdy jeszcze zachowywałem wykresy w czasach walki z prowadzeniem byłem w stanie pokazać kiedy zimą otworzył sąsiad okno. Akurat mój pies i nawet moje 92 kg spacerujące wokół słupa nie robią żadnego wrażenia na guide więc nie dziwię się, że kot też nie chyba, że tygrys. To niestety tak samo jak porównywanie fotografii z np. "Warszawy" - przy granicy miasta i w centrum.
 12. RMK

  Do upadłego - guiding Avalon Linear

  Kiedyś próbowałem okiełznać pracę montażu w mieście w warunkach balkonowych. Można byłoby wyprowadzić wzór na częstość korekt oraz wartość rms. Część zmiennych już znalazłem - kierunek wiatru, liczba ludzi na papierosie na balkonach od zawietrznej, ilość garnków z rosołem w dni zimne chłodzące się na balkonie itp. ;) Już kilka osób pisało - warto robić zdjęcia zamiast tracić czas na walkę być może z czynnikiem, którego nie zwalczysz. Pomysł wywiezienia zestawu na pole jest dobry - wiele składowych da się od razu odrzucić lub potwierdzić.
 13. RMK

  NGC 1514 - Mgławica Kryształowa Kula

  Nooo teraz już nie mam wątpliwości, że to Twoja fotografia, bo HST choruje. Chyba, że pobierasz z archiwum Kolekcja rośnie aż miło.
 14. RMK

  EQmod i RS232-USB

  Mechanizmów wyłączania może być kilka ale jeszcze żadne urządzenie nie odmówiło mi pracy przy -15. Niżej nie sprawdzałem. Zdiagnozuj może czy problem nie jest na styku komputer/system. Jeśli czasami transmisja jest sporadyczna to i odpowiednie ustawienia mogą jej zaszkodzić. Pośrednio laptop jeśli zasilany jest z baterii też w zależności od ustawień planu i opcji zarządzania energią może niektóre urządzenia usypiać zwłaszcza, jak spada napięcie. W celach testowych zawsze ustawiam właściwy plan zarządzania energią, wyłączam możliwość usypiania selektywnego a dla urządzeń bezprzewodowych ustawiam tryb maksymalnej wydajności co wyłącza zarządzanie energią w sterownikach. Dotyczy to całej nitki transmisyjnej. Przykładowo jeśli byłaby to karta bezprzewodowa na USB to trzeba te procesy ustawiania powtórzyć zarówno dla USB jak i dla karty.
 15. RMK

  Bąbel z metra

  Ależ mnie zaintrygował tytuł aż się zalogowałem. Myślałem, że to nawet fotka z drugiej linii metra Już bez żartów - zdecydowanie warto zwiększyć nasycenie kolorów - akurat siedzę przy skalibrowanym monitorze. Bąbelek pierwsza klasa 3D.
 16. RMK

  Zasilanie (moc)

  Zasilacz pokazany przez Macieja jest całkiem przyzwoity. Czasami odpowiednie profilowanie obudowy daje dodatkową ochronę. Najlepiej zerknąć do ściągawki https://pl.wikipedia.org/wiki/IP_(stopień_ochrony) Jeśli ktoś ma słabe nerwy, kiepskie ubezpieczenie ;) to mogę polecić tę serię. Oczywiście warto dobrać do swoich potrzeb właściwy typ. Strona przykładowo, ceny można uzyskać lepsze w innych miejscach https://www.zasilacze-meanwell.pl/4427-owa-120e-12-zasilacz-sieciowy-120w-12v-10a.html
 17. Od ponad roku próbuję pozbierać swoje zabawki do kompletu, aby sezon po przyszłych wakacjach zacząć już bez większych przeróbek sprzętowych i świadomy ograniczeń. Ten ciągły brak czasu na hobby! Ponieważ bazuję na balkonowej miejscówce obserwacyjnej w miejscu o największym LP w kraju wymagań nie mam dużych ;) Zestaw do szerokich pól i Słonka w Ha mam poukładany i po wstępnych testach. Przyszedł czas na zestaw, który będę wykorzystywał w kilku konfiguracjach: do planet, Księżyca i do Słońca w świetle widzialnym. W tych zastosowaniach już opanowałem większość spraw technicznych ale nie daje mi jeszcze spokoju jedna możliwość. DS w wielkiej skali. Wczoraj mimo jasno świecącego Księżyca na krótką chwilkę wykorzystując reduktor 0,7 wykonałem trzy testy. Zabawa ekstremalna bo f/7 o ogniskowej prawie 1,5m na balkonie i AZ-EQ5 przy pikselu 2,4um. Ale mieć możliwość i nie przetestować? Temperatura matrycy -15C. Pozostałe parametry w nazwach plików. Mam nadzieję, że nie zniszczyłem oczu wrażliwym odbiorcom. Fotki publikuję przede wszystkim po to, aby w miarę możliwości pochwalił się swoimi pracami ktoś, kto też wykorzystuje podobną konfigurację - SCT8 i kamerę z małym pikselem bez guide. Zastanawiam się jakie efekty możliwe są do uzyskania wykorzystując do DSów posiadany teleskop planetarny. Czy decydować się na bardzo dużą liczbę ekspozycji z czasami rzędu 1-2 sekund, czy celować w czasy rzędu 10-15 sekund? Praca montażu wypadła podobnie przy klatkach 5, 10 i 15 sekund, które stosowałem przy wykonanych fotografiach. Załączone pliki są to około 90% kadru 1:1 oraz resize 50%.
 18. Na koniec podsumowania tematu LRGB zrobione podczas pełni z obszaru o maksymalnym LP w naszym kraju. Rozmiary zdjęć przycięte do tych, które stosuję do swoich potrzeb.
 19. RMK

  APO do Astrofotografii

  Jeśli chodzi o pełną klatkę to faktycznie Mateusz trafił w sedno. Przycinanie nieskorygowanego kadru jest takim samym panaceum jak resize dla ukrycia wad optyki więc może warto być konsekwentnym w dążeniu do idealności, czego niektórzy potrzebują. Jeśli już na starcie stawiasz sobie wysokie wymagania estetyczne to na pewno może to mieć znaczenie. Szczerze mówiąc bardzo dobrym rozwiązaniem na start jest TSAPO65Q. Dla niektórych nawet staje się sprzętem docelowym. Nie jest też jakoś bardzo kosztowny - warto chyba od niego zacząć aby zobaczyć różnicę w stosunku do obiektywów. Kiedyś takim startowym rozwiązaniem był SW ED 80/600 ale chyba nie ma sensu inwestować obecnie w rozwiązanie bez wbudowanego korektora.
 20. RMK

  Problem z instalacją DMK 51 AU 02 AS

  Sporo pracowałem z kamerami IS i nie miałem nigdy z nimi problemu. Sprawdź czy masz poprawnie wybrany sterownik i właściwie zainstalowany. Sterownik do kamer na USB2.0 to ten https://dl.theimagingsource.com/5c75f8f5-b798-5e8a-974b-00a162bed37a/ Czasami instalator (drvInstaller.exe) trzeba po rozpakowaniu uruchomić z opcjami "Uruchom ten program jako Administrator", "Uruchom ten program w trybie zgodności z: Windows 8"(lub jeszcze niżej Windows 7) . Jak masz wątpliwości odinstaluj zainstalowane oprogramowanie i zainstaluj z opcjami jak napisałem ponownie. Daj znać o efektach lub pisz na PW. Mogę odpisywać raczej późnym wieczorem. Jakim oprogramowaniem sprawdzasz działanie kamery ? FireCapture ?
 21. ROI mogę robić ale wąskiego kadru raczej chcę unikać - jakoś bardziej podoba mi się trochę otoczenia wokoło nawet, jak nie są to fotografie, które stawiają wrażenia estetyczne na pierwszym miejscu. Bawić się na 2m przy f/10 to nawet byś mnie namówił - tylko celem sprawdzenia jak dużo materiału by odpadło ale nie w warunkach balkonowych, gdy maksymalnie widzę 55 stopni nad horyzontem. Gdy zmienię miejscówkę za kilka lat, kto wie... Tymczasem korzystając z różnych podpowiedzi dotyczących ustawień kamery (m.in. Łukasza83) oraz swoich skromnych doświadczeń we wczorajszą marną i rozświetloną Księżycem noc chwilkę się pobawiłem. Poniżej cropy 1:1 stacków 400 klatek bez kalibracji, 223 klatek bez kalibracji oraz 400 z kalibracją darkami. Wyłącznie obróbka poziomy i krzywe. Niżej to samo z lokalnym zwiększeniem kontrastu - bez retuszu stąd pociemnienie wokół planetarki. Może komuś takie porównanie się przyda. Poniżej z lokalnym kontrastem Klatki po 5 sekund.
 22. RMK

  NEQ6 Pro - prędkość obrotu w osiach RA i DE

  To wiem i znam. Zaskoczył mnie Mateusz informacją, że działa jedna oś. Nigdy nie sprawdzałem ale wydawało mi się, że skoro mapa nieba i tak jest zaszyta w pilocie do GoTo, to pilot powinien mieć możliwość wykorzystania w czasie trackingu obu osi. Przecież i tak ma wszystko policzone.
 23. RMK

  NEQ6 Pro - prędkość obrotu w osiach RA i DE

  AZ/EQ wybiera się w nowszym pilocie na starcie. Ale w AZ zapewne steruje dwiema osiami, to czy na pewno nie robi tego w trybie EQ?
 24. RMK

  NEQ6 Pro - prędkość obrotu w osiach RA i DE

  Chwileczkę. Montaż działa tak, jak mu pozwala mózg, który przeliczy współrzędne i chyba to od jego algorytmu jest zależne jak będzie pracował montaż. Jeśli korzystamy z pilota to mózg jest w pilocie, jeśli sterujemy bez pilota to mózg jest w oprogramowaniu, z którego sterujemy czyli chyba powyższe twierdzenie jest nie do końca precyzyjne? Można więc napisać lub wykorzystać oprogramowanie, które potrafi sterować obiema osiami zgodnie z poleceniami protokołu sterowania montażem. Ułatwia to także podział na Synscan firmware i Motor Control firmware. Nigdy nie testowałem ale gdyby przestawić montaż AZ/EQ w tryb AZ to będzie działać jedna oś ? Strona 2 https://inter-static.skywatcher.com/downloads/synscanserialcommunicationprotocol_version33.pdf
 25. Na pewno skrócenie czasów ekspozycji dla bardzo jasnych obiektów byłoby jakimś panaceum na widoczne na fotkach efekty kumulacji błędów pracy montażu oraz warunków. Ale pojedyncza klatka to 20MB. To oczywiście przełoży się na konieczne wolne miejsce na dysku, transfer na USB, czasochłonność obróbki itd. W prezentowanych fotkach to tylko kilka chwil przy poziomach i krzywych, bez kalibracji. Wdrażanie pełnego procesu obróbki aby uzyskać jakieś przyzwoite efekty to chyba dopiero po stwierdzeniu, że gra jest warta świeczki. Do dokumentacyjnej zabawy powinno wystarczyć ale 2m przy f/10 chyba nie zaryzykuję mimo, że kusi
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.