Skocz do zawartości

RMK

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  358
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Zawartość dodana przez RMK

 1. RMK

  NGC 1514 - Mgławica Kryształowa Kula

  Nooo teraz już nie mam wątpliwości, że to Twoja fotografia, bo HST choruje. Chyba, że pobierasz z archiwum Kolekcja rośnie aż miło.
 2. RMK

  EQmod i RS232-USB

  Mechanizmów wyłączania może być kilka ale jeszcze żadne urządzenie nie odmówiło mi pracy przy -15. Niżej nie sprawdzałem. Zdiagnozuj może czy problem nie jest na styku komputer/system. Jeśli czasami transmisja jest sporadyczna to i odpowiednie ustawienia mogą jej zaszkodzić. Pośrednio laptop jeśli zasilany jest z baterii też w zależności od ustawień planu i opcji zarządzania energią może niektóre urządzenia usypiać zwłaszcza, jak spada napięcie. W celach testowych zawsze ustawiam właściwy plan zarządzania energią, wyłączam możliwość usypiania selektywnego a dla urządzeń bezprzewodowych ustawiam tryb maksymalnej wydajności co wyłącza zarządzanie energią w sterownikach. Dotyczy to całej nitki transmisyjnej. Przykładowo jeśli byłaby to karta bezprzewodowa na USB to trzeba te procesy ustawiania powtórzyć zarówno dla USB jak i dla karty.
 3. RMK

  Bąbel z metra

  Ależ mnie zaintrygował tytuł aż się zalogowałem. Myślałem, że to nawet fotka z drugiej linii metra Już bez żartów - zdecydowanie warto zwiększyć nasycenie kolorów - akurat siedzę przy skalibrowanym monitorze. Bąbelek pierwsza klasa 3D.
 4. RMK

  Zasilanie (moc)

  Zasilacz pokazany przez Macieja jest całkiem przyzwoity. Czasami odpowiednie profilowanie obudowy daje dodatkową ochronę. Najlepiej zerknąć do ściągawki https://pl.wikipedia.org/wiki/IP_(stopień_ochrony) Jeśli ktoś ma słabe nerwy, kiepskie ubezpieczenie ;) to mogę polecić tę serię. Oczywiście warto dobrać do swoich potrzeb właściwy typ. Strona przykładowo, ceny można uzyskać lepsze w innych miejscach https://www.zasilacze-meanwell.pl/4427-owa-120e-12-zasilacz-sieciowy-120w-12v-10a.html
 5. Od ponad roku próbuję pozbierać swoje zabawki do kompletu, aby sezon po przyszłych wakacjach zacząć już bez większych przeróbek sprzętowych i świadomy ograniczeń. Ten ciągły brak czasu na hobby! Ponieważ bazuję na balkonowej miejscówce obserwacyjnej w miejscu o największym LP w kraju wymagań nie mam dużych ;) Zestaw do szerokich pól i Słonka w Ha mam poukładany i po wstępnych testach. Przyszedł czas na zestaw, który będę wykorzystywał w kilku konfiguracjach: do planet, Księżyca i do Słońca w świetle widzialnym. W tych zastosowaniach już opanowałem większość spraw technicznych ale nie daje mi jeszcze spokoju jedna możliwość. DS w wielkiej skali. Wczoraj mimo jasno świecącego Księżyca na krótką chwilkę wykorzystując reduktor 0,7 wykonałem trzy testy. Zabawa ekstremalna bo f/7 o ogniskowej prawie 1,5m na balkonie i AZ-EQ5 przy pikselu 2,4um. Ale mieć możliwość i nie przetestować? Temperatura matrycy -15C. Pozostałe parametry w nazwach plików. Mam nadzieję, że nie zniszczyłem oczu wrażliwym odbiorcom. Fotki publikuję przede wszystkim po to, aby w miarę możliwości pochwalił się swoimi pracami ktoś, kto też wykorzystuje podobną konfigurację - SCT8 i kamerę z małym pikselem bez guide. Zastanawiam się jakie efekty możliwe są do uzyskania wykorzystując do DSów posiadany teleskop planetarny. Czy decydować się na bardzo dużą liczbę ekspozycji z czasami rzędu 1-2 sekund, czy celować w czasy rzędu 10-15 sekund? Praca montażu wypadła podobnie przy klatkach 5, 10 i 15 sekund, które stosowałem przy wykonanych fotografiach. Załączone pliki są to około 90% kadru 1:1 oraz resize 50%.
 6. Na koniec podsumowania tematu LRGB zrobione podczas pełni z obszaru o maksymalnym LP w naszym kraju. Rozmiary zdjęć przycięte do tych, które stosuję do swoich potrzeb.
 7. RMK

  APO do Astrofotografii

  Jeśli chodzi o pełną klatkę to faktycznie Mateusz trafił w sedno. Przycinanie nieskorygowanego kadru jest takim samym panaceum jak resize dla ukrycia wad optyki więc może warto być konsekwentnym w dążeniu do idealności, czego niektórzy potrzebują. Jeśli już na starcie stawiasz sobie wysokie wymagania estetyczne to na pewno może to mieć znaczenie. Szczerze mówiąc bardzo dobrym rozwiązaniem na start jest TSAPO65Q. Dla niektórych nawet staje się sprzętem docelowym. Nie jest też jakoś bardzo kosztowny - warto chyba od niego zacząć aby zobaczyć różnicę w stosunku do obiektywów. Kiedyś takim startowym rozwiązaniem był SW ED 80/600 ale chyba nie ma sensu inwestować obecnie w rozwiązanie bez wbudowanego korektora.
 8. RMK

  Problem z instalacją DMK 51 AU 02 AS

  Sporo pracowałem z kamerami IS i nie miałem nigdy z nimi problemu. Sprawdź czy masz poprawnie wybrany sterownik i właściwie zainstalowany. Sterownik do kamer na USB2.0 to ten https://dl.theimagingsource.com/5c75f8f5-b798-5e8a-974b-00a162bed37a/ Czasami instalator (drvInstaller.exe) trzeba po rozpakowaniu uruchomić z opcjami "Uruchom ten program jako Administrator", "Uruchom ten program w trybie zgodności z: Windows 8"(lub jeszcze niżej Windows 7) . Jak masz wątpliwości odinstaluj zainstalowane oprogramowanie i zainstaluj z opcjami jak napisałem ponownie. Daj znać o efektach lub pisz na PW. Mogę odpisywać raczej późnym wieczorem. Jakim oprogramowaniem sprawdzasz działanie kamery ? FireCapture ?
 9. ROI mogę robić ale wąskiego kadru raczej chcę unikać - jakoś bardziej podoba mi się trochę otoczenia wokoło nawet, jak nie są to fotografie, które stawiają wrażenia estetyczne na pierwszym miejscu. Bawić się na 2m przy f/10 to nawet byś mnie namówił - tylko celem sprawdzenia jak dużo materiału by odpadło ale nie w warunkach balkonowych, gdy maksymalnie widzę 55 stopni nad horyzontem. Gdy zmienię miejscówkę za kilka lat, kto wie... Tymczasem korzystając z różnych podpowiedzi dotyczących ustawień kamery (m.in. Łukasza83) oraz swoich skromnych doświadczeń we wczorajszą marną i rozświetloną Księżycem noc chwilkę się pobawiłem. Poniżej cropy 1:1 stacków 400 klatek bez kalibracji, 223 klatek bez kalibracji oraz 400 z kalibracją darkami. Wyłącznie obróbka poziomy i krzywe. Niżej to samo z lokalnym zwiększeniem kontrastu - bez retuszu stąd pociemnienie wokół planetarki. Może komuś takie porównanie się przyda. Poniżej z lokalnym kontrastem Klatki po 5 sekund.
 10. RMK

  NEQ6 Pro - prędkość obrotu w osiach RA i DE

  To wiem i znam. Zaskoczył mnie Mateusz informacją, że działa jedna oś. Nigdy nie sprawdzałem ale wydawało mi się, że skoro mapa nieba i tak jest zaszyta w pilocie do GoTo, to pilot powinien mieć możliwość wykorzystania w czasie trackingu obu osi. Przecież i tak ma wszystko policzone.
 11. RMK

  NEQ6 Pro - prędkość obrotu w osiach RA i DE

  AZ/EQ wybiera się w nowszym pilocie na starcie. Ale w AZ zapewne steruje dwiema osiami, to czy na pewno nie robi tego w trybie EQ?
 12. RMK

  NEQ6 Pro - prędkość obrotu w osiach RA i DE

  Chwileczkę. Montaż działa tak, jak mu pozwala mózg, który przeliczy współrzędne i chyba to od jego algorytmu jest zależne jak będzie pracował montaż. Jeśli korzystamy z pilota to mózg jest w pilocie, jeśli sterujemy bez pilota to mózg jest w oprogramowaniu, z którego sterujemy czyli chyba powyższe twierdzenie jest nie do końca precyzyjne? Można więc napisać lub wykorzystać oprogramowanie, które potrafi sterować obiema osiami zgodnie z poleceniami protokołu sterowania montażem. Ułatwia to także podział na Synscan firmware i Motor Control firmware. Nigdy nie testowałem ale gdyby przestawić montaż AZ/EQ w tryb AZ to będzie działać jedna oś ? Strona 2 https://inter-static.skywatcher.com/downloads/synscanserialcommunicationprotocol_version33.pdf
 13. Na pewno skrócenie czasów ekspozycji dla bardzo jasnych obiektów byłoby jakimś panaceum na widoczne na fotkach efekty kumulacji błędów pracy montażu oraz warunków. Ale pojedyncza klatka to 20MB. To oczywiście przełoży się na konieczne wolne miejsce na dysku, transfer na USB, czasochłonność obróbki itd. W prezentowanych fotkach to tylko kilka chwil przy poziomach i krzywych, bez kalibracji. Wdrażanie pełnego procesu obróbki aby uzyskać jakieś przyzwoite efekty to chyba dopiero po stwierdzeniu, że gra jest warta świeczki. Do dokumentacyjnej zabawy powinno wystarczyć ale 2m przy f/10 chyba nie zaryzykuję mimo, że kusi
 14. Co do szykowania zestawu na maxa i tzw. TipTop orientuję się całkiem sporo. Jednak nie wczytałeś się w moje potrzeby. Nie należę do tych, co pieszczą i powiększają każdy piksel podczas analizy jego krągłości i balansu kolorów i nie na tym mi zależy. Szukam odpowiedzi, co mogę uzyskać z tego zestawu w ramach DSów maksymalnie nie zmieniając nic w zestawie, który zasadniczo zestawem do DSów nie jest. Pozostałe konfiguracje i zestawy mam opanowane w zakresie moich potrzeb w sposób wystarczający.
 15. Na koniec 5x30s M57
 16. Dłuższe naświetlanie ale mniejszy gain.
 17. RMK

  Całkowite zaćmienie Księżyca 27.07.2018r

  Również ode mnie kilka pamiątkowych - pojedyncze klatki (crop lub resize) Sony RX10Mk4. Na jednym w towarzystwie Marsa.
 18. RMK

  Wenus 2018

  Złapana przy okazji opozycji Marsa i zaćmienia Księżyca SCT filtry UV i IR.
 19. RMK

  Wielka opozycja Marsa - 2018

  Po ręcznej selekcji klatek udało mi się ostatecznie uzyskać takiego Marsa z SCT8.
 20. RMK

  Wielka opozycja Marsa - 2018

  Pamiątka z opozycji. Warunki bardzo słabe. W luminancji konieczne było posiłkowanie się IR. Podziękowanie dla Ani, Radka, Ewy i Tobiasza za towarzystwo i wsparcie logistyczne SCT8 / ASI183MMP Najlepszy jakościowo kanał IR wyglądał po stackowaniu przed waveletami tak: oraz skromna animacja z dwóch sekwencji IR
 21. RMK

  Sterowniki

  Czy stosujesz uniwersalne sterowniki do kamer ze strony ASI ? https://astronomy-imaging-camera.com/software/ZWO_ASI_Camera_Driver.exe
 22. RMK

  Wenus 2018

  Kolejna do kolekcji z 9.07. Może na koniec sezonu znajdę chwilkę i starannie obrobię wszystkie.
 23. RMK

  Merkury 2018

  Ostatnia próba w tym roku. Taka chudzina, że na 8 calach ciężko coś wydobyć, zwłaszcza w warunkach balkonowo-miejskich. SCT8/ASI178.
 24. RMK

  M20 - Mgławica Trójlistna Koniczyna

  Dobrze, że odwagi Ci nie zabrakło porywać się na ten obiekt. Przynajmniej z dwóch powodów: osiągniętego efektu i nauki radzenia sobie z trudnym materiałem. Warto było.
 25. LS50THa w wersji ekonomicznej podobnie, jak poprzednie najmniejsze aperturowo dziecko Lunta LS35, wyposażony jest w focuser obrotowy. Różnica polega na umiejscowieniu focusera oraz zmianie typu. W focuserze LS50THa nie ma rotacji podczas ostrzenia, co część obserwatorów doceni. Jednak nadal rozwiązanie mechaniczne nie usatysfakcjonuje każdego. Ponieważ kilka drobnych usprawnień, które wprowadziłem w swoim egzemplarzu zostało już z powodzeniem powielone w kilku innych zdecydowałem się za namową znajomych zaprezentować. Może znajdą się kolejni naśladowcy lub prezentacja tych rozwiązań zainspiruje do pokazania własnych. Problem 1. Połączenie focusera obrotowego z nasadką kątową za pomocą wsuwanego adaptera T2/1,25" blokowanego dwiema śrubami M4. Przeszkadzała mi niepewność mocowania i brak możliwości korekty osiowości w przypadku fotografowania. Śruba blokująca focuser ciężka jak na płytki gwint. Rozwiązanie: Zamiast adaptera wsuwanego T2/1,25" zastosowałem złączkę T2/T2 o stałej długości z możliwością rotacji. Zbudowana jest z tulei oraz osadzonych wewnątrz pierścieni T2. Każdy pierścień ma możliwość obrotu, drobnej korekcji osiowości za pomocą umieszczonych co 120 stopni śrubek dociskowych wpuszczonych w tuleję lub śrubek z łbem radełkowanym. Połączenie takie nie powoduje przypadkowego wysunięcia nasadki kątowej nawet przy jej obracaniu, a możliwość niewielkiej korekty osiowości pozwala w mojej konfiguracji na unikanie pierścieni Newtona. Śruba dociskowa została zamieniona na śrubę z tworzywa. Nie niszczy powierzchni dociskanej. Problem 2. Niedopasowany pierścień gumowy focusera ślizgający się podczas regulacji ostrości. Rozwiązanie: Na szczęście dobrze się sprawdza naklejenie pasków dwustronnej cienkiej taśmy klejącej między korpus focusera i pierścień gumowy. Problem 3: Brak szukacza słonecznego. Najbardziej wskazany lekki i niewielki. Rozwiązanie: Można oczywiście dokupić za dodatkową opłatą ale zadecydowałem się na prostsze i tańsze rozwiązanie. Składa się z odcinka rurki aluminiowej zakończonej dopasowanymi zaślepkami. W jednej zaślepce znajdującej się od strony Słońca został wywiercony niewielki otworek, w zaślepce od strony obserwatora znajduje się mleczna pleksi. Koszt szukacza 9 zł.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.