Jump to content

RMK

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  526
 • Joined

 • Days Won

  1

Everything posted by RMK

 1. EOS77 + EF-S 18-135 składanki z dwóch lub trzech pojedynczych ujęć i dwa zbliżenia 05.07.2020
 2. Nie wiem kiedy kupowałeś koło, przez które cieknie Ci światło ale teraz skarpeta jest w zestawie... Już całkiem na poważnie zdecydowanie rzep. Od lat stosuje na takie przypadki a także taśmę-rzep dwustronną do układania kabli. Tanie, skuteczne i proste w wymianie.
 3. Dlatego polecam wszystkim początkującym więcej praktyki.. Jak ktoś ma sprawne oczy to nawet z tego filmu porównując Jowisza dokona właściwego wyboru. Sugeruję też wykonać test na Księżycu, gdzie w "90" szybko zabraknie rozdzielczości.
 4. Tak, jak napisał kolega - MAK ale zdecydowanie nie schodź poniżej 127mm. To nadal kompaktowe rozwiązanie. W kwestii fotografii księżycowo-planetarnej wygodniej korzysta się z kamery niż lustrzanki, ale na początek może być. Jak będziesz uważał na oczy to można pokusić się także o Słońce z folią Baadera.
 5. Nie masz racji. Nexstar 6 i 8 nie posiada mozliwosci podniesienia głowicy (namiastki klina) lecz opcjonalny klin do zakupu oddzielnie. NexStar 4 i 5 posiadają pręt.
 6. Kilkuminutowy odpoczynek przy ładnych widokach trochę psuły chmury. EOS77 + EF-S 18-135 + parapet 30.06 po 23:15
 7. Wydaje mi się, że nie było na forum. Znajomi prosili o szybkie wskazanie literatury i wpadło mi w oko.. https://books.google.pl/books?id=UM7nDwAAQBAJ&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q&f=false Dla tych, co lubią papier @Agent Smith - będą także inne (droższe) opcje https://www.amazon.com/Capturing-Universe-Photographers-Deep-Sky-Imaging/dp/0367366541
 8. Nigdy się nad tym ni zastanawiałem ale ja w projektach ze względu na niezbędną dokładność podstawy czasu oraz synchronizację różnych kwestii transmisyjnych też stosuję wzorce częstotliwości, które po podziale dają wartości dziesiętne. Jak dojdziemy do jednostki podstawowej i niższych to już ma mniejsze znaczenie ale zdecydowanie mam większy wybór wzzorców a nie tylko kwarc zegarkowy 32768....
 9. Jakiś czas temu miałem kontakt z człowiekiem, którego postępowania dłuższy czas nie mogłem rozgryźć. Przypadkowo zetknęliśmy się przy uruchamianiu jednego z projektów. Patrzył, patrzył i zapytał, czy mógłbym go czegoś takiego nauczyć. Dostawał coraz trudniejsze zagadnienia i schemat był zawsze taki sam: po upływie około tygodnia otrzymywałem rozwiązanie. Zawsze doskonale zreferowane, mało kiedy zawierające błędy. Mimo tego nie widziałem w jego postępowaniu radości. W końcu nastąpiło olśnienie. Po kolejnym bardzo dobrze zrobionym projekcie popatrzyłem, westchnąłem i patrząc prosto w oczy powiedziałem coś w stylu "nieźle, ale spodziewałem się lepszego rozwiązania" i wskazując na człowieka, który nawet bladego pojęcia nie miał o temacie powiedziałem, że on w ubiegłym roku rozwiązał zagadnienie zdecydowanie ciekawiej, ale jesteśmy zbyt zajęci aby mu to teraz zaprezentować. Dałem mu kolejny temat do zabawy i nie było go około miesiąca. Już myślałem, że moja diagnoza była błędna ... ale jednak nie. Pojawił się prezentując ostatnie rozwiązanie i poprawione poprzednie do tego stopnia, że wysłałem go do człowieka zajmującego się projektami badawczymi z tej dziedziny. Podsumowując przydługi wywód - czuję, że @HAMAL potrzebuje adrenaliny i motywacji do kolejnych wyzwań Panowie @Lukasz83 i @HAMAL robicie fantastyczną robotę - każdy na swój sposób. Cieszę się, że ja znam granicę możliwości swojego sprzętu, lokalizacji, czasu wolnego i organizmu więc nie mam takich dylematów. Ja wracam do projektów, a Wy się bawcie dalej
 10. Tak sobie kończę pierwszy projekt, 4 litery już bolą od siedzenia. Pomyślałem, że trzeba zrobić krótką przerwę no to zerknąłem na FR24 i oczom nie wierzę... Patrzę na forum lotnictwa, na forum AP - jest info czyli nie błąd. Szybciutko po sprzęt, zrobiłem na ile sprzęt pozwolił 600mm hybryda. Filmik króciutko https://drive.google.com/file/d/1j2OIg0LB6ZtRtKk1e0g0WYON3H-dNP0_/view?usp=sharing
 11. Świetna animacja, gratuluję. Domyślam się, że kiedyś dorobisz w drugą stronę ?
 12. W zależności od żądanej szerokości tatuażu mocujemy 6x30 lub 9x50. Podkładamy pacjenta pod wiązkę szukacza. Wystarczy teraz chwilkę zabawy i kursorem pilota poruszamy delikatnie na x1 w odpowiednim kierunku wykonując rysunek. Nie trzeba specjalistycznego sprzętu Nie mogę przestać podziwiać. Gratulacje.
 13. Mateusz obiecał, że w kolejnej wersji firmware doda funkcje Autobalance, która będzie kompensowała brak wyważenia... Całkiem poważnie odpowiadając nie zauważyłem wpływu u mnie przy ogniskowej 350mm i QHY163MM mimo, że jest stosunkowo daleko odsunięty.
 14. Dwa skromne zdania ode mnie: 1. Poziomowanie montażu ma też znaczenie przy GoTo dla długich ogniskowych jeśli wyrównanie nie było zrobione na 3 gwiazdy. Zdecydowanie zmniejsza konieczność wprowadzania korekt po zmianie obiektu obserwacji w innym rejonie nieba. Także wpływa na ewentualne prowadzenie jeśli korzysta się z GoTo przy astrofoto po takim wyrównaniu. Niestety tak jest zrobiony model nieba przynajmniej w SW. 2. Jeśli mocowanie montażu było zrobione samodzielnie to uwaga na podstawę mocowania. Nie tak dawno "doktoryzowaliśmy się" z kolegą jak chropowatość samodzielnie wykonanego pierścienia pod głowicę wpływa na dokładność wyrównania na biegun.
 15. Słusznie Nie to hobby Pierwsze foto robiłem ED80. Słońce przez folię Baadera, Planety i Księżyc dokładając Barlowa, DS z flattenerem/reduktorem. Nie wyobrażam sobie lepszego zakupu. Dobre relacje prostoty/osiągów/ceny/jakości. Mimo tego, że aktualnie mam 3 tuby, a przez moje ręce przeszło kilkanaście to trochę mi żal, że nie został u mnie. Pocieszam się, że poszedł w bardzo dobre ręce...
 16. Co w tym nadzwyczajnego? Przecież jak fotografujemy nadmuchiwany łaciaty balonik to normalne, że gdy zwiększa swoją średnicę to łaty zmieniają swoje położenie Rewelacja, czekam w kolejnym sezonie na jeszcze lepsze efekty. mam wrażenie, że te pierwsze poważniejsze kroki zaostrzyły Ci apetyt i dobrze! @Lukasz83 planujesz jeszcze jakieś modyfikacje w kierunku optymalizacji efektywności zbierania fotonów w tym kierunku (filtr, kamera) ?
 17. Nawet nie patrzcie na licencje za takie kwoty. Problem polega na tym, że większość (często starszych) produktów ma podpięte usługi weryfikacyjne online oparte o proste automaty. Jeśli złamana zostanie metoda generacji klucza to można się bawić w nieskończoność automat nie zaraportuje nigdzie bo numer pasuje... Drugą grupą problemów są wykupowane licencje wielostanowiskowe i odprzedawane. W takim wypadku automat bardzo rzadko sprawdza online liczbę podłączonych jednocześnie stanowisk. Licencja zabrania odsprzedaży numeru, który należy do puli ale nabywca sprzedając np. pierwsze 5 jest na zero a na kolejnych zarabia nielegalnie. Sam miałem taki przypadek, gdy kupowałem Adobe Photoshop CS6 za około 2000 PLN gdy był zastępowany nowszym produktem. Jednak trochę orientuję się w sposobie licencjonowania oraz przeczytałem dokładnie umowę a po aktywowaniu produktu zerknąłem na zapisy na koncie. Po kilku mailach ze sprzedającym (firmą :) ) już miałem zarejestrowany produkt na siebie. Zalecam czujność...
 18. @midimariusz Jeszcze na moje pożegnanie z tym tematem, gdy będziesz szukał nowinek warto czytać, co nowego w tej dziedzinie się dzieje, bo im wcześniej zaczynamy działać na sygnale tym większe szanse, że go po drodze nie zepsujemy Oznacza to, że bardzo duży potencjał tkwi w umieszczaniu procesów obróbki zaraz za wiaderkiem na fotony. Taka trochę przesadzona analogia: jak nie chcesz popsuć (zaszumić, zakłócić) sygnału telewizji satelitarnej to pierwszy wzmacniacz niskoszumny (LNA) zamontuj zaraz przy antenie a nie w tunerze na półce pod telewizorem, co oczywiście stosuje się w praktyce. Starsze i nowsze artykuły w strawnej formie można np. szukać u producentów matryc https://www.sony-semicon.co.jp/e/technology/imaging-sensing/ Przekładając na potoczny język. Jak masz dużo zbędnych pieniążków na zabawę to kupujesz gotowe kity z najnowszymi przetwornikami, budujesz dedykowane systemy przetwarzania i dochodzisz do granicy współczesnych możliwości. Najczęściej kilka lat wcześniej niż zobaczysz na nich produkty komercyjne, które i tak są robione pod odbiorcę masowego. Te niszowe rozwiązania specjalistyczne trudno określić miarą rozwiązań na kieszeń amatorską ale pomalutku droższe rozwiązania tanieją i z czasem można je spotkać w tzw. sprzęcie powszechnego użytku.
 19. @midimariusz Gdybyś zdecydował się kiedyś na platformę lub generalnie analizował kierunki rozwoju sprzętowego, to jeśli nie oglądałeś Pokazuję go wszystkim, którzy marudzą, że w okularze nie widać kolorów a ślęczeć nad obróbką obrazów nie lubią. Żeby nie było, że tylko naśmieciłem w tym wątku, przepraszam Mariusz.
 20. Zbliżające się terminy rozliczenia projektów spowodowały, że pożegnałem się już 26.05 przy 2,4% oświetlenia. Złożenie wszystkich wartych zachowania ujęć z tego sezonu musi trochę poczekać ... SCT8EHD + Barlow ef. 1,3x + IR850 + ASI183MM 300 klatek z 5000. Resize 150%. Obróbka AS3 + Registax 6.08, bez retuszu.
 21. W tej kwestii masz ABSOLUTNĄ rację. Ale ja nie jestem materialistą więc nie odpowiadaj.... Po prostu korzystaj z tych publikacji, twórz i sprzedawaj You live your life.
 22. Jeśli już tak chcesz bardzo pochwalić procesor sygnałowy, który siedzi w tej kamerze to na prostym przetwarzaniu jego możliwości się kończą... Co ważne: kamera, o której wspominasz jest PRODUKTEM z rynku COTS więc można sobie publikować wszystko, czego nie zabrania prawo. PROJEKT, w którym biorę udział (nie astronomiczny i nie z dziedziny przemysłu samochodowego) wymagający pracy na granicy czułości stackuje, klasyfikuje obiekty, mierzy prędkość poruszania się i wykonuje wiele innych operacji, do którego (z całym szacunkiem) DSP może być tylko elementem pomocniczym. Elementem tego projektu jest KOD, który można dowolnie modyfikować, rozbudowywać bo jest napisany przez zespół linijka po linijce od A do Z. To jest taka drobna różnica więc nie ma sensu prowadzić akademickiej dyskusji jeśli nie rozróżniasz PRODUKTU od PROJEKTU i kwestii publikowania pewnych zagadnień. Zabrałem głos w tej dyskusji tylko z prośbą abyś nie tworzył własnej definicji bo jest do ze szkodą dla ewentualnych amatorów... Uczepiłeś się magicznego słowa "live" skojarzonego z cechami ludzkiego oka, dla których zdefiniowano parametry PAL, SECAM i NTSC (jak złośliwi w latach 80tych tłumaczyli Nigdy Ten Sam Color). Jak już jesteśmy na forum astronomicznym to inne twory, niekoniecznie z kosmosu, mogą mieć problem z tym obrazem live Proszę przyjmij, że definicja jest już dawno przyjęta i nie ma sensu, żebyś się upierał, że prawdziwa video astronomia jest tylko wtedy, gdy ciśnienie podczas emocji skacze do minimum 180/100. Tylko w tym celu brałem udział w tej dyskusji i jeszcze raz zabrałem głos. Dziękuję.
 23. Są tacy, co nie prezentują przeróbek, kosztów i czasu (nie, bo nie) oraz są tacy którzy także materiały z badań systemów chronią zgodnie z zapisami aby przy goleniu można było patrzeć sobie w lustro bez wyrzutów sumienia. Proszę, nie twórz na siłę własnej definicji video astronomii. Ona już jest opisana w lepszym czy gorszym przybliżeniu i żonglowanie parametrami nic do tego nie wnosi. Reszta mnie nie interesuje.
 24. Czym jest komputer już napisał wyżej @MateuszW Doskonałe przykłady dał @HAMAL Żałuję, że nie mogę zaprezentować (zapis umowy) jak aplikacja dokonuje wyrównywania i stackowania w czasie quasi rzeczywistym kolejnych dosyłanych klatek z kamery cyfrowej. Jest to element projektu związanego z maszynowym "nocnym widzeniem" ale testowałem na M13 i M31. To są dopiero emocje Owszem wymaga to komputera ale na upartego wyrobi się taki specjalizowany miniaturowy z i7, który wepchnę w obudowę ok. 15x12 cm i na wyjściu będzie PAL. Z obudową będzie to niewiele większe niż niektóre kamery analogowe a nieświadomy nabywca nawet nie będzie wiedział co jest w środku i nazwę CCTV-AP-2020... To taki sam dylemat astrofotografia czy astrofotografika Każdy ma prawo do własnego zdania i nazywania po swojemu, ale protestuję przeciwko tworzenia definicji przez jednostkę. Niektórzy próbują stworzyć opis - pierwsze zdanie jest niezłym przybliżeniem https://en.wikipedia.org/wiki/Video_astronomy
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.