Jump to content

astrobuff

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  56
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

40 Neutral

About astrobuff

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków

Recent Profile Visitors

1,220 profile views
 1. Czy LW jest wklejone z offsetem czy bez to finalnie powinno być ono ustawione centrycznie tak jak na załączonym obrazku. Da się to zrobić na oko używając "peephole", opakowania po kliszy bądź Cheshire. Bardzo pomaga włożenie białej kartki do środka tuby aby widok LW podczas patrzenia przez "driurkę" się wyraźnie odcinał od wnętrza wyczernionej tuby. Bardziej dokładne ustawienie opisuje filmik na Youtube - Advanced Newtonian Collimation (minuta 17).
 2. Powyższym wymaganiom spokojnie sprosta SharpCap. Nie odrzucałbym go tak szybko. Dodatkowo SharpCap wpiera Plate Solving, sterowanie montażem i ma fajny system do ustawania polarnej.
 3. A w czym przeszkadza ten dodatkowy element ? Mak-newton też ma dodatkowy element w postaci korektora, ale innego typu i na "wlocie" do tuby.
 4. Infranview obsługuje fits i bardzo fajnie je wyświetla. Trzeba plugin zainstalować: https://www.irfanview.com/plugins.htm
 5. Chciałem się podzielić linkiem do gatunku muzyki elektronicznej, który ostatnio często słucham - synthwave/retrowave Bardzo pasuje mi do klimatu astro. Szczególnie lubię słuchac podczas sesji astro/astrofoto. Jak pierwszy raz usłyszałem numer z 12 minuty totalnie odleciałem. https://pl.wikipedia.org/wiki/Synthwave_(lata_2000.)
 6. Z takich małych wynalazków można ewentualnie zastanowić sie jedynie nad Jest taki nawet na jednym z portali aukcyjnych za 500 pln z dodatkami.
 7. Chyba pierwszy test tego sprzętu w Polsce Też sie nad nim zastanawiałem, ale ze względu na portfel w końcu padło na SW Star Adventurer. Jak oceniaasz klin paralaktyczy w SkyGuiderze ? Czy sprzęt trzyma ustawienie na polarną ? Jestem też ciekaw czy zaglądałeś do środka ? Gdzieś cztałem jakieś plotki, że napęd jest na pasku a nie na kółkach żębatych. Gdyby udało Ci się kiedyś zmierzyć PE byłoby super
 8. Robiłem dla całego zdjęcia. Mimo wszystko przy porównaniu tej samej rodzielczości, odchylenie standardowe np 4 fotek soft bin 2x2 jest mniejsze niż 10 fotek potraktowanych np bicubic resample. Czy warto tracić skalę? Nie wiem ale jak jest duża skala i seeing słaby to można popróbować.
 9. Zrobiłem małe doświadczenie. Wziąłem fotki z pierwsze lepszej sesji (30 sekund obiektywem 135mm i kamerą QHY 163C), kilka złączyłem, zrobiłem Integer Resample (ponoć to bin 2x2) w PixInsight LE i zmierzyłem parametry w kanale czerwonym. Nie jest to co prawda CCD i hardware binning ale myślę, że logika działania jest podobna w soft bin - zmniejszyć szum kosztem skali (w soft bin wiadomo szum odczytu jest dodawany 4 razy). 1 fotka odchylenie standardowe 1832 średnia 2387 stack 4 fotek odchylenie standardowe 1756 średnia 2384 1 fotka - soft bin 2x2 odchylenie standardowe 1711 średnia 2387 4 fotki - soft bin 2x2 odchylenie standardowe 1676 średnia 2384 10 fotek odchylenie standardowe 1721 średnia 2368 10 fotek i - soft bin 2x2 odchylenie standardowe 1676 średnia 2368 Czy z powyższego wynika że jedna fotka z bin 2 ma mniej szumu niż stack 10 fotek bin 1? Napewno odchylenie standardowe sie znacznie zmniejsza co wskazywałoby na mniejszy szum.
 10. Jak nie lubisz przez wizjer to to Ci się może przydać: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5641_Lacerta-adapter-for-mounting-red-dot-finders-to-camera-flash-shoes.html
 11. Obejma, która pasuje to od Sigmy 70-200 APO f2.8. Jest za grosze na aliexpress. Trochę się czeka na dostawę ale i tak pół darmo. https://pl.aliexpress.com/item/Matel-Black-Tripod-Mount-Ring-for-SIGMA-APO-70-200mm-F2-8-II-EX-DG/1076015965.html?spm=2114.13010608.0.0.XxizpF
 12. A czy darki były palone z takim samym czasem jak lighty? Z tego co widzę (nie wiem czy dobrze) ze screenów z FITS headera to lighty są 1200s a wyżej na screenie dark jest 600s. Ile lightów zrobiłeś ?
 13. Gdyby czerwień był ostra w powyższym setupie OSC, to wtedy w zielonym i niebieskim obraz nie byłby ostry. W moim mniemaniu na tym włąśnie polega abberacja chromatyczna.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.