Jump to content

astrobuff

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  72
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

42 Neutral

About astrobuff

 • Rank
  Alnitak
 • Birthday 12/23/1983

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Kraków

Recent Profile Visitors

1622 profile views
 1. Jak masz krzyżyki zamiast gwiazdek to pewnie za bardzo ściśnięte lustro lub przednia soczewka - zdjęcie nieba dużo wyjaśni. Tylne lustro jest fabrycznie przyklejone na silikonie w trzech punktach do szerokiego gwintowanego pierścienie. Tylną obudowę okręca się bardzo łatwo po odkręceniu małej śrubki blokującej.
 2. Efekt wow będzie gwarantowany pod koniec lata, jak już słońce będzie się chowało głęboko pod horyzontem a droga mleczna będzie przechodziła przez zenit. Polecam wziąć dzieciaki na "Kudłacze" w Pcimiu. Droga prowadzi na ok 800 m.n.p.m.. Na górze jest parking w polu po prawej stronie jezdni (płatny jeśli jest "parkingowy"). Najlepiej wziąć kilka kocy i znaleźć sobie miejsce do obserwacji - każda lornetka się przyda. Można też wyjść 50 m wyżej do schroniska PTTK.
 3. Posiadam Meade 8" LX200 GPS i wszystko działa w porządku. Nie miałem do tej pory problemu z elektroniką. SCT to zamknięta konstrukcja więc jeśli teleskop jest przechowywany wewnątrz, z deklem itp to nic z powłokami nie powinno się dziać (mam też Rubinar 5,6/600 z roku 94 i lustra czyściutkie). Kiwka lustra głównego to mniejsza lub większa norma w SCT powyżej 6" - taka konstrukcja (jednym nie przeszkadza w ogóle a innym trochę mniej lub bardziej). LX90 z tego co pamiętam nie ma mechanizmu blokady lustra. Cena nowego LX90 7500 pln to widziałem na astroshop ale bez statywu. Ogólnie kontrola jakości optyki SCT Meade i Celestrona jest bardzo dobra. Na zagranicznych forach szczególnie polecają te made in USA - miały błyszczącą niebieską tubę. Ponad 10 lat temu produkcja była przeniesiona do Meksyku i tubki są wykończone matową farbą - na ich temat też są dobre opinie. Polecam optykę ACF - bez komy.
 4. A możesz wrzucić fotkę jak te gwiazdy wyglądają ? Jakiś korektor do tego ?
 5. Też mam 130/650 i znacznik LG był fabrycznie źle ustawiony. Czarna kropka to zmierzony środek.
 6. Używałem tego korektora z 80/500 i sporo musiałem dodać mm do tych deklarowanych przez producenta. U mnie było to coś ok. 70mm.
 7. Kupie w dobrym stanie.
 8. W DSS "Sky background" po wyłączeniu świateł wyraźnie poszło w górę. Fotki m51 z wczoraj z okolic Zabierzowa,
 9. Version 1.0.0

  0 downloads

  Surowa klatka

  Free

 10. Koledzy, jak usunąć/odkleić naklejkę kolimacyjną na lustrze głównym ? Okazuje się, że fabrycznie jest przestrzelona o 4mm...

  1. Show previous comments  1 more
  2. HAMAL

   HAMAL

   Patyczek z watą namoczyć benzyną ekstrakcyjną i podawać odrobinę na naklejkę, tak do czasu aż zauważymy, że się odkleja, wtedy najlepiej cienką kartką unieść ją z lustra. Następnie można też benzyną umyć z kleju miejsce klejenia a może i przy okazji całe lustro, ale już wodą. Można kleić naklejkę na nowo.

  3. HAMAL

   HAMAL

   Taką naklejkę można zrobić samemu z płachty nalepki, albo kupić w papierniczym cyferki, literki i zokrąglić O lub o :) 

  4. anatol

   anatol

   Nakleić na nią większą naklejkę w prawidłowej pozycji.

 11. Tymczasem w Polsce...

  pogoda.JPG

  1. Show previous comments  9 more
  2. astrokarol

   astrokarol

   To też :D Zapomniałem budzika nastawić, znów :lazy:

  3. PiotrTheUniverse

   PiotrTheUniverse

   Ja też. Ale w perspektywie była i tak 2-godzinna jazda dla (niepewnych) 40 min. lukania - więc za bardzo nie żałuję. Styczeń rządzi się swoimi prawami. 

  4. astrokarol

   astrokarol

   Ja na wsi jestem więc tylko trzeba ogarnąć altankę (wyjazd z niej, przerobić nieco dobsa bo za szeroki :D ) i będzie dużo lepiej. Tylko wstać, ubrać się, wyjechać dobsem i gotowe. A docelowo w tym roku będę miał chyba budkę na teleskop. 

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.