Jump to content

Wega

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  106
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

121 Good

About Wega

 • Rank
  Regulus
 • Birthday 01/28/1952

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  6 km od W-wy
 • Zainteresowania
  Krótkofalowiec, jazda na rowerze, podglądanie nieba
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktor 102/1000; lornetki 20/80,8/30; Nikon, Canon 2000D; wiele szkła i redukcje

Recent Profile Visitors

1,327 profile views
 1. I za chwilę Słoneczko w Rewalu się schowało
 2. Wega

  M44

  Rozumiem pytanie było żartem, a wiem że Kolega "HAMAL" lubi żarty zresztą ja też. Przy okazji czemu miał bym nie odpowiedzieć, skoro pytanie jest jak najbardziej słuszne. Odpowiedz już padła adres był do mnie więc rozszerzę nie co. Jest to szkic widziany przez lornetkę więc obraz jest nie odwrócony, dla naszego położenia geograficznego w tym czasie jak na szkicu uważam, że jest bez znaczenia czy zaznaczymy kierunek wiedząc gdzie dany obiekt się znajduje. Powołam się na autora książki Ian Ridpath Gwiazdy i Planety, który pisze, tu cyt. "Przy obserwacji nieba nie ma większego znaczenia, czy obraz jest prosty, czy odwrócony..." tę zasadę stosuje się w astrofotografii i nie stosuje się oznaczeń co do kierunków, ja też korzystam z tej zasady, dlatego brak oznaczeń. Dla potwierdzenia udokumentowania gdzie jest północ pozwoliłem sobie na podstawie programu Cartes du Ciel dla moich współrzędnych, o tamtym czasie wykonać mały zrzut.
 3. Wega

  M44

  Rak to gwiazdozbiór wiosenny można dostrzec w nim przepiękną gromadę otwartą M44 (NGC2632) w dobrych warunkach ujrzymy ją gołym okiem lecz bez szczegółów. Przedstawiony mój szkic widziany przez lornetkę 20/80, zamocowaną na własnoręcznie wykonanym żurawiu, ukazuje zaledwie kilkanaście gwiazd jakie odsłoniło niebo na kilka godzin, okazji nie przepuściłem, w dzień już padało. Warunki podmiejskie w Skali Bortle’a oceniam na 6 do 7, dodatkowo psuł je Księżyc Garbaty mocno dając się we znaki. Głód obserwacyjny był na tyle silny, mimo widnej nocy, nie odpuściłem.
 4. Dziękuję za zwrócenie uwagi, przyznaję Kolega ma rację, rozebrałem lampkę sprawdziłem, mam wartość 150 om, zrobiłem już edycję w poście, dodam, że lampka sprawdza się przy rysowaniu w ciemnościach lepiej od czołówki, którą to zawadzałem co chwilę o okular. Pozdrawiam.
 5. Proste, a skuteczne, zakupiłem za jedyne 8 zł. lampkę na USB świecąco na biało, wymieniłem wszystkie ledy na czerwone, ot i cała filozofia. Ledy są trzy woltowe białe zastąpione czerwonymi, opornik 10 omów zmienić na 150 om. Zasilam z trzech małych paluszków, mam je w kieszeni połączone przewodem USB, by nie przeszkadzał przewód przechodzi przez rękaw podłączony do lampki tej na foto 3, która jest przymocowana klipsem do deski. Lampka jest tak lekka, że z powodzeniem można podłączyć pod inne akcesoria przy Astrofoto, pobór prądu 178 mA, napięcie na USB to 5V. Przy innych lampkach też można zmienić Led na czerwone.
 6. Wykonany przeze mnie żuraw, sprawdził się w obserwacjach lornetkowych.
 7. Dodatkowo do EQ3-2 stosuję coś takiego z marketu budowlanego po 2,5 zł za sztukę, dwie sztuki jednocześnie
 8. Ogłoszenie Astro. Ile mogę dostać za ten teleskop ? odp: Dwa lata.
 9. Ten Dziennik Ustaw jest mi znany i cieszę się z tej dyskusji tu na Forum, przybliżyła temat metrologii. Dodam tylko, znam producentów precyzyjnych urządzeń, legalizujących swoje suwmiarki cyfrowe w trosce o wysoką jakość swojego wyrobu. To, że nie ma w wykazie to nie znaczy, że tego się nie robi. Metrówka w markecie czy suwmiarka będzie miała znak CE, on coś mówi .Przepraszam nie będę dalej ciągnął tematu, kolega "astroarol" poruszył bardzo ciekawy temat. Miłej niedzieli.
 10. Byłem kilka lat w firmie metrologiem i posiadam uprawnienia na wszystkie pomiary różnych wielkości. Ten temat w warunkach domowych jest zbędny by legalizować jakieś narzędzie pomiarowe w domu. Jeżeli masz wątpliwości co do instrumentu którym mierzysz, to takie narzędzie pomiarowe wyrzuć do utylizacji i kup nowe, a będzie to taniej. Każdy zakład, który mierzy jakie by nie były to wielkości np. długości, wagi, objętości, czasu itp. ma obowiązek legalizowania odpowiedniego narzędzia pomiarowego. Zawsze stosowałem wzorce o odpowiedniej dokładności i były to wzorce nawet dla wzorców. W domu będzie to tylko metoda porównawcza obarczona olbrzymim błędem, ale ten błąd specjalnie nie wpłynie na domowy pomiar wielkości. Suwmiarkę możesz ocenić np. na podstawie szczelinomierza jeżeli masz taki, metrówkę czy inny miernik idź do sąsiada i porównaj jeżeli takowe narzędzie pomiarowe posiada. Zawsze będą to pomiary porównawcze nie wzorcowane. Chcesz coś legalizować udaj się do Urzędu Miar lub jakiegoś punktu legalizacji posiadający akredytację GUM, wówczas dostaniesz świadectwo legalizacji na to coś co zaniosłeś albo każą wyrzucić. Praktycznie odpuścił bym sobie ten temat, milimetr +/- przy cięciu drewna jest bez znaczenia. Suwmiarkę pod światło i już widzisz czy dobrze się składa, nie może być prześwitu między szczękami, zerkasz na podziałkę i już wiesz czy można jej w domu używać.
 11. No to obudziłeś temat. Moja lampka to produkt znanego pochodzenia, kupiona gdzieś na stoisku trzy miesiące temu za jedyne 15zł. Funkcje to: białe światło ciągłe, mrugające czerwone i stałe czerwone do wyboru jedno z nich, zasilanie dwa małe paluszki swoją funkcję spełnia. Paski gumowe regulowane, na głowie trzyma się dobrze nie uciska, kąt oświetlenia regulowany na zawiasie, daje światło rozproszone w jednym kierunku, zasięg około10m dla białego, czerwony mam wrażenie mniejszy. Dotychczas używałem przerobionej własnoręcznie lampki rowerowej, która dawała tylko czerwone światło i też było dobrze. Foto poniżej to właśnie, nabytek.
 12. Witaj. Mój montaż kupiłem w sierpniu 2011roku w sklepie nowe, były kolory czarne i białe ja wolałem czarny, w niedługim czasie kupiłem jeszcze jeden taki sam bo nie chciałem wozić na działkę klamotów, to było męczące. Jestem wyłącznie wizual, fotografia mało mnie kręci, ale kto wie. Statyw aluminiowy z kompletu używam również do żurawia lornetki. Z EQ3-2 jestem zadowolony i nie myślę by ich się wyzbywać w pełni zaspokajają moje potrzeby podglądania nieba, jestem zwolennikiem refraktorów.
 13. Mam pytanie. Czy GimpShop nadaje się do obróbki zdjęć w Astrofoto?. Wydaje mi się, że straciłem na niego bezpowrotnie dwa tygodnie z mojego życiorysu, może się mylę?.  Wiele funkcji ma podobnych do PS, no i jest darmowy, do zwykłych zdjęć w zupełności wystarcza, a w Astro? :astronom:

  1. Tayson

   Tayson

   czym jest 2tyg w astrofoto :) nic nie straciles, poznales alternatywne podejscie do rozwiazania problemu obrobki, to bardzo cenne doswiadczenie.

    

   Moim zdaniem to GIMP na wiele podobnych funkcji co PS :)

   Jezeli nie obsluguje plikow 16bit to nie nadaje sie do astrofoto. Oczywiscie sa magicy co brna w gimpa, ale moim zdaniem to slepa uliczka.

   Laternatywa mogą byc np darmowe Fitswork, Pixinsight LE.

  2. Wega

   Wega

   Laternatywa mogą byc np darmowe Fitswork, Pixinsight LE.

   Tayson Dzięki za informacje tak myślałem, mimo podobieństwa do PS, to tu nie widziałem by ktoś go stosował. Przed usunięciem przećwiczę jeszcze kilka tematów i dam sobie z nim spokój. Moim zdaniem GIMP to taki PS dla ubogich, ma wszystko, a nikt go nie chce, coś w tym musi być. Pozdrawiam.

  3. r.ziomber

   r.ziomber

   GIMP w wersji 2.10 obslugiwac bedzie "16/32bit per color channel processing". Z funkcjonalnosci tej mozemy cieszyc sie juz teraz w wersji deweloperskiej 2.9.*.

   Zamiast GimpShop polecam zwyklego GIMPa (bo czesciej aktualizowany) w trybie Windows - Single window mode.

 14. Mój EQ3-2 miał od zawsze gniazdo Dovetail, a jest to wersja oryginalna kupiona w sklepie, wiele lat temu, mi do wizuala statyw stalowy jest zbędny mam aluminium i wieszam na nim 102/1000 w zupełności wystarcza, ale przy ogniskowej 3000, chyba zmienił bym wszystko, zwłaszcza do foto.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.