Skocz do zawartości

dziki_rysio_997

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  177
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

178 Good

O dziki_rysio_997

 • Tytuł
  Antares
 1. Galaktyka M 110 z RODOS

  Pozwoliłem sobie wziąć zdjęcie M110 z bardzo dobrym rozbiciem: https://www.universetoday.com/wp-content/uploads/2010/01/m110_block1.jpg i nałożyć na nie zdjęcie HAMALa. Moim zdaniem gif rozwiewa wątpliwości - zagęszczenia "kaszy" pokrywają się, co według mnie potwierdza, że to nie jest zwykły szum.
 2. Tu akurat jest błąd, bo podaje się jasność Słońca rzędu -26.74 mag, 15 mag ciemniej to Księżyc zbliżający się do lub niedługo po pełni. Zakładam, że w pytaniu chodzi o obserwacje wizualne, (bo kamerą powinno to być łatwiejsze) i bez przesłaniania jasnego składnika w torze optycznym. Zastanawiając się nad przykładem ciasnych obiektów o niemal tak dużej dysproporcji jasności, do głowy przychodzą np. Mars blisko wielkiej opozycji i jego satelity. Tu różnica jest chyba rzędu 13.5-14.5mag, separacja się zmienia ale jest niewielka. Możesz poszukać obserwacji wizualnych Fobosa bez przesłaniania Marsa, zdaje się, że są takie (chyba nawet księżyce Marsa zostały odkryte w bezpośredniej obserwacji, ale nie jestem na 100% pewien). Tyle też, że Mars w opozycji zdecydowanie nie jest punktowym obiektem, więc ten przykład też nie jest do końca dobry jeśli myślisz o blisko położonych gwiazdach. Zgaduję, że różnica 15 mag byłaby osiągalna wizualnie bardzo dużym teleskopem pod świetnym niebem (np. wysoko w górach i przy świetnym seeingu). W szczególnych sytuacjach zadanie mogłoby być łatwiejsze - np. dwie gwiazdy o skrajnie różnym spektrum, co dałoby możliwość mocnego przyćmienia jasnej gwiazdy odpowiednim filtrem.
 3. Jakie mgławice wychacze na 15x70

  Neptun ma zwykle koło 8 mag, więc na przyzwoitym niebie to obiekt nawet dla sporo mniejszej lornetki. Przy czym raczej nie obędzie się bez mapki z aktualną pozycją - bez niej trudno będzie znaleźć/zidentyfikować. Lornetką 15x70 na dobrym niebie pewnie można cały katalog Messiera wyłowić. Mały tip dla autora wątku: tabela Wimmera Ci pomoże.
 4. Dziwny układ gwiazd na niebie 23 września

  Poszukałem i faktycznie, są tacy, którzy w układzie obiektów na niebie 23.09.2017. doszukują się odniesień do znaków z Apokalipsy. Rozumiane jako konstelacja Panny, w której będzie znajdowało się Słońce, pobliski Księżyc i 12 gwiazd w postaci konstelacji Lwa i 3 planet. Nie bardzo tylko wiem, jak ten znak na niebie ma być widoczny, gdy Słońce przytłumi blaskiem pozostałe obiekty, a konstelacja Panny nie będzie nawet majaczyć. Odpal sobie program typu planetarium (nawet Stellarium) i będziesz wiedział. A coś więcej na ten temat: informacji o zjawiskach na niebie lepiej szukać u specjalistów od astronomii, a "media", o których wspominasz raczej traktować jako rozrywkę, a nie źródło wiedzy.
 5. Mgławica Ameryka Północna - 135mm

  Popatrz sobie na te dwa wykresy: https://stargazerslounge.com/uploads/monthly_07_2013/post-7974-0-70433300-1372680277.png i ten: http://www.astrosurf.com/buil/baader/baader1.png Wynikałoby z tego, że po modyfikacji Canon złapie odrobinę więcej klasycznego LP, ale relatywny przyrost czułości np. dla H-alpha powinien być znacznie większy.
 6. Dokąd zmierzasz Astrofotografio?

  To ja może powiem, jak na to patrzę (swoją drogą, to faktycznie może warto tę dyskusję wydzielić). Mniej więcej od przełomu wieków obserwuję rozwój astrofotografii amatorskiej i mówiąc szczerze, często bardziej urzekają mnie "próbne strzały" (choć przede wszystkim te w bardzo dużej skali), niż dopieszczone prace po kilkunastogodzinnej obróbce. Dla mnie to w zasadzie dwa różne światy i staram się doceniać oba. Nie ukrywam jednak, że z tymi "dopieszczonymi" mam więcej "problemów". Techniki obróbki zdjęć bardzo się rozwinęły, dla mnie w niektórych przypadkach aż za bardzo. Niektóre prace zaczynają już bardziej przypominać render niż zdjęcie, a w skrajnych przypadkach można by było postawić pytanie: "czy nie dałoby się zrezygnować ze zbierania materiału?". Patrząc na prace w konkursie Astrowizja (nawet tylko najlepsze, odrzucając próby początkujących), gdzie wszyscy pracują na tym samym materiale, widać, jak wiele zależy od "widzimisię" autora. Mam też problem z zaakceptowaniem wielu powszechnie już stosowanych technik obróbki. "Próbne strzały", nawet jeśli pokazują pewne niedoskonałości, dają mi wrażenie bezpośredniego obcowania z kosmosem. Pomimo szumu czy rozlanych gwiazd (pomijam sytuacje, gdy są ewidentnie nieostre). Może to dziwne, ale tego wrażenia nie dają mi zdjęcia "gładkie" obrabiane nawet przez kilkanaście godzin. Jestem zwolennikiem dopracowywania setupów i metody akwizycji fotonów, dbania o poprawną kolorystykę (tylko co to znaczy, gdy często przy tych długo obrabianych zdjęciach i tak pojawia się "zdejmij trochę zielonego"?), czego na pewno powyższym zdjęciom brakuje. Ale jeśli chodzi o wrażenia, powyższe zdjęcia dają mi podobne "magiczne" odczucie obcowania z kosmosem, jakie mam podczas bezpośrednich obserwacji. Te "dopracowane" są dla mnie często od niego oderwane - jakby powstały "w matrixie", a nie były obrazem fizycznego obiektu. To tyle jeśli chodzi o subiektywne wyjaśnienie, dlaczego komuś się podobają takie eksperymenty. Szanuję dorobek zaawansowanych astrofotografów, "lajkuję" te zdjęcia i widzę, że mamy prace na światowym poziomie. Nie uważam jednak, że są one nieodzownym etapem ewolucji "próbnych strzałów". Dla mnie są to osobne dyscypliny.
 7. Modyfikacja Canona -pytanie

  Jeśli się nie mylę to przy modyfikacji rośnie czułość na czerwony jeszcze w zakresie widzialnym (czyli między innymi w H alpha) i to jest najbardziej istotna korzyść. Filtr Canonowy ma dawać kolorystykę zbliżoną do tego, jak widzimy gołym okiem, więc ma taką a nie inną czułość na dane długości fali (czyli nie jest to czysty IR cut, ale dodatkowo "ściemniacz" czerwieni). Przy astrofotografii to już nie jest zaleta, tylko marnowanie sygnału. Robiąc astrofoto refraktorami faktycznie stosuje się filtr UV/IR cut, ale taki, który nie osłabia dodatkowo H alpha i reszty "użytecznej" czerwieni. http://www.astrosurf.com/buil/baader/eval_us.htm a w szczególności porównanie filtra Canona i alternatywy Baadera:
 8. Ja tu nie widzę ŻADNEJ agresji. Natomiast informacja o skali byłaby zwyczajnie pomocna - żeby złapać punkt odniesienia. W tej chwili wrzucam numer mgławicy w Google żeby sprawdzić rozmiary kątowe (i jeszcze zgaduję, ile z tego, to centrum a ile zewnętrzna część mgławicy, której pewnie tu nie widać). Dla mnie nawet dołożenie na zdjęciu kreseczki przy której napiszesz np. 20" kątowych pomoże lepiej zrozumieć i docenić jak dobre jest to zdjęcie. I ma taką zaletę, że ponieważ zdjęcie jest przeskalowane, nie zdradza, jakie były parametry akwizycji.
 9. Próbne strzały - HAMAL

  Masakra - jak widzę, że HAMAL coś wrzuca do "Próbnych strzałów" to jeszcze przed otwarciem zaczynam się cieszyć. Żeby tylko seeing był częściej łaskawy.
 10. Pożegnalny...

  Trzymam kciuki za Twój powrotu do zdrowia i Twoich pasji! Pozdrawiam!
 11. Jeśli nie jedzie na sygnale (a tego nie widać na obrazku) to jest takim samym uczestnikiem ruchu jak Jan Kowalski w swoim passacie.
 12. Aberracja Chromatyczna w refraktorach

  Właśnie o tym mówię. To jedna soczewka (ze szkła crown) z dwóch - brakuje tej drugiej (ze szkła flint) do zbudowania obiektywu. Dokładnie takie info jest w opisie. Raczej na upolowanie sensownego obiektywu za takie pieniądze nie ma szans. Te które kupowałem (nowe, z powłokami) kosztowały 59 USD za 90mm. Teraz są po 69 USD, dolar też bardzo poszedł w górę. Nie wiem czy nie łatwiej do ATMu nabyć jakąś tubę na giełdzie.
 13. Aberracja Chromatyczna w refraktorach

  Jeśli masz na myśli to: http://www.surplusshed.com/pages/item/l14722.html - jest to tylko jedna z dwóch soczewek, nie cały dublet. Raczej nie kojarzę żeby produkowali optykę we własnym zakresie - bardziej sprzedają trochę akcesoriów z drugiego obiegu (część naprawdę stara) / z demobilu. Mają też nowe obiektywy, ale biorą je od chińskiego dostawcy (kupowałem od nich do zabawy obiektywy 90mm/500mm). Gdyby mieli siedzibę w Europie to byłby to fajny sklep z częściami do ATMu, ale obecny kurs dolara, koszt przesyłki z USA, dodatkowe opłaty (VAT i ew. cło), czas oczekiwania (+ prawdopodobne zabawy z odprawą celną) sprawiają, że to trochę przerost formy nad treścią. Przepraszam za OT.
 14. Jak powinien wyglądać sklep internetowy? Sonda.

  Myślę, że do ankiety warto dodać pytania o stopień zaawansowania, budżet, zainteresowania (wizual, astrofoto, ...). Zgaduję, że początkującemu trzeba więcej powiedzieć o korzyściach/możliwościach (bo nawet nie rozumie wszystkich pojęć), zaawansowany astrofotograf może potrzebować (lub nawet nie) samej tabelki ze specyfikacją techniczną za to ew. doceni dostępność konsultanta, który odpowie na jakieś precyzyjne pytanie.
 15. Pytanie do społeczności Astropolis.

  No właśnie - obawiam się, że prowadzenie takiego miejsca to "styl życia". A jeśli ktoś rozważa przeprowadzkę, by takie miejsce założyć, to z dużym prawdopodobieństwem zrobi to w miejscu, gdzie nie ma problemów z pogodą.
×