Jump to content

jgoluch

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  129
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

57 Neutral

About jgoluch

 • Rank
  Regulus

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa, LPU

Recent Profile Visitors

1,756 profile views
 1. Cześć, poszukuję sprzętu jak niżej:1. Extension tube (przedłużkę statywu) do HEQ5 (rozważam też statyw half pier od AZ-EQ5)2. Redukcja (złączka) mocowania obiektywu Nikon na T2 - np. ZWO lub Geoptic lub inna bez luzów (np. wykonywana na zamówienie).3. Przeciwwaga 1-2kg na pręt >18mm (do heq5)4. Wyciąg 2"/2.5"(3"?) do refraktora o dużej sztywności i udźwigu przynajmniej >2kg (gwinty doprecyzuję w najbliższym czasie, przeznaczenie astrofoto).
 2. Administrator (rola na forum) =/= Administrator DB Z tego co jest napisane na AM, to utrzymaniem zajmuje się zewnętrzny informatyk. Nie ma co siać fermentu...
 3. @DominikRD Na silniku phpbb (w starych wersjach) dostęp do PW jest możliwy tylko z poziomu selectów na DB. To że nowi admini zostali powołani nie oznacza, że mają dostęp bezpośrednio do bazy. A nawet jak mają, to też nie znaczy, że od razu będą przeglądać PW ~trochę zaufania, za czasów gdy Janusz prowadził forum nikt się o to nie oburzał.
 4. Jakoś na przełomie listopada/grudnia miałem przyjemność zlecić wykonanie usługi gwintowania wyciągu oraz dotoczenie specjalnej złączki do korektora. Po przekazaniu wymiarów, drawtube i dograniu szczegółów, rozpoczął się proces realizacji. I tu wszystko zgodnie z ustaleniami (terminowość i zakres prac). Co więcej... kolega Mitek zwrócił nawet uwagę na minimalny defekt w drawtube i dodatkowo go skorygował. Finalny efekt mogę ocenić bardzo dobrze, mam dedykowaną złączkę do flatenera (mój wyciąg umożliwiał tylko połączenie 2") i zachowaną możliwość korzystania z akcesoriów 2". Jedne czego brakuje do szczęścia, to czernienie galwaniczne - ale to inny temat, niewchodzący do oferty.
 5. M81 & M82 1x1200s Hα Warszawa, balkon
 6. Ostatnio w HEQ5 założyłem paski, zmieniłem łożyska i smary.
  Wydaje mi się, że luzy też ogarnąłem, może nawet aż nadto skręciłem montaż (RA).
  Po całej akcji nie zauważyłem jakiejś ogromnej poprawy w guide dla osi RA - może sporadycznie, natomiast w DEC jest znacznie lepiej. Do guidingu używam asi120m + 50/172 lunetki.
  Obiekt to Rozeta, miejscówka: warszawa (LP!) na balkonie.
  Dziś pierwsza klatka dla czasu 1200s była pojechana, dwa dni temu gwiazdki były niemal punktowe.
  Czy mogę prosić o kilka słów komentarza, co mogę poprawić?

  PS. montaż wyważony, choć mam z tym problem nieco, gdyż zamiast OAG'u mam lunetkę. Nie przeważałem go - tu pewnie błąd.


  image.thumb.png.ecade08581782a4ccd9249d841c80244.png

  1. Show previous comments  1 more
  2. pablo12311

   pablo12311

   RA faktycznie nie wygląda dobrze, być może to zasługa tego że nie zrobiłeś przeciwwagi.

  3. jgoluch

   jgoluch

   Tuba jest na zachodzie. Na następną sesję założę kolejną przeciwwagę, będę miał możliwość lekko przeciążyć montaż.

  4. Pav1007

   Pav1007

   Bardzo proszę o zakładanie wątków z takimi tematami - status zginie w czeluściach a na forum można wyszukać i wiele osób może skorzystać! Co się dzieje, że wrzucacie takie tematy do statusów...

 7. Czy ktoś może potwierdzić, że AM działa? Sprawdzałem na kilku urządzeniach (tel, komp, drugi komp z innej sieci i z VPN). Connect failed OK, działa -> tylko jakoś masakrycznie wolno...
 8. Może tym razem się uda... już nie pamiętam kiedy ostatnio była pogoda :/
  ic434_ngc2024_h-alpha_600s.jpg

 9. Przykra wiadomość. Wyrazy szacunku. P. Janusz zdecydowanie zasługuje na miejsce w "galerii sław", jeśli taka 'astro' wersja powstanie...
 10. Na poniższej stronie jest spora garść informacji o różnych modyfikacjach - nie tylko filtra. http://dslrmodifications.com/ A tu już konkretna instrukcja: http://dslrmodifications.com/rebelmod450d1.html
 11. M33 zoom: 

   

  1. ekolog

   ekolog

   Ależ tego jest! To daje jako takie wyobrażenie co to znaczy setki miliardów słońc - jakie mamy i w naszej galaktyce. Jak rzekł bohater najlepszej polskiej komedii SF pod koniec filmu:

    

   "... TAM MUSI BYĆ JAKAŚ CYWILIZACJA "

    

   Pozdrawiam

 12. Gdyby się ostała przedłużka do piera, ew cały statyw, to prosże o kontakt.
 13. Nie chodzi tu o sterowanie PC, bo ten temat jest powszechnie opisany i działający. W przypadku sterowania telefonem np. przez SkySafari czy inną aplikacją (moduł BT wpięty zamiast pilota SynScan) nie jest to już takie proste. Na forach dawniej opisywany był sposób połaczenia przy uzyciu pośredniej aplikacji Virtuoso App. Niestety od jakiegoś czasu jest zdjęta ze sklepu, a jej ostatnie wersje (zamieszczone w necie *.apk) w wielu przypadkach (w tym u mnie) crashują na urządzeniach z Androidem (sprawdzałem z wersjami od bodajrze 6 do 8 na różnych urządzeniach).
 14. Kibicuję temu projektowi! Czy jest przewidziana obsługa montaży (np. SkyWatcher) po BT wpinanych zamiast pilota (bezpośrednio w montaż)? Zakładam, że pewnie nie, ponieważ cała konfiguracja i obsługa GoTo będzie po stronie pilota SynScan, a tylko odpowiednimi komendami będzie "wyzwalany" określony obiekt?
 15. Ja ze swojej strony polecam kolegę Mitka. Temat załatwiony szybko i fachowo. Można podłączyć i korektor i używać w dalszym ciagu z okularami.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.