Jump to content

jgoluch

Społeczność Astropolis
 • Posts

  193
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Strona WWW
  https://astrosky.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

3327 profile views

jgoluch's Achievements

120

Reputation

 1. Ja dawałem coś w okolicy 83mm, niestety nigdzie w granicach 70mm nie miałem satysfakcjonujących gwiazdek, myślę, że 83,5 albo 84 byłoby nawet lepiej. Tu jakieś moje wątki/fotki:
 2. Panowie, dzięki za miłe słowa. Może zacznę od tego, że obrabiałem po swojemu, gwiazdy mi się rozlewały przy wyciąganiu/obróbce więc je usunąłem i dodałem już do finalnego zdjęcia. Może nie najlepszym sposobem, ale to jest jeszcze do opanowania. @Pav1007 z czy bez gwiazdek i w jakim formacie (jpg/tif)?
 3. Nie robiłem. Trochę tylko podciągnąłem ostrość/kontras highpassem.
 4. W zasadzie jest to moje pierwsze {jak na mnie) poważniejsze podejście do SHO znaczy tu bicolor z false R. Będę wdzięczny za cenne rady co mogę na przyszłość poprawić, na czym się skupić, itp. TS 90/600 + 0.79x, Atik 383L+, HEQ5 Warszawa, balkon, akwizycja w ostatnim tygodniu. 20x1200 Ha + 22x1200 OIII
 5. Pogoda wróciła :)

  1. MateuszW

   MateuszW

   A to gdzieś poszła? :) U mnie bez zmian, focę co noc odkąd pamiętam, dostaję psychozy, otwieram lodówkę a tam fotony :) 

  2. heweliusz

   heweliusz

   To prawda. Takiego długiego ciągu pogodnego nieba dawno nie pamiętam w kwietniu. Usłonecznienie będzie pewnie rekordowe dla tego miesiąca.

 6. Zainspirowany pracą Taysona, postanowiłem, że spróbuję pójść w kierunku SHO, póki co tylko lekkie rozciągnięcie w PS. Zobaczymy czy uda mi się zebrać OIII i SII z balkonu, raczej teraz wyjazdy odpadają. Kadr taki a nie inny z uwagi na brak rotatora i sztywne połączenie gwintowe. Lekki crop by usunąć winietę od filtrów 1.25".
 7. Ja mam taki korektor 3" i był wraz z eleganckim pudełeczkiem z dopasowaną gąbką. Co do doboru dystansu... u mnie nie było większego problemu, a przerabiałem już wersję 2" i 3". Ale warto zaopatrzyć się w pierścienie dystansujące (tu chyba T2).
 8. Uwaga, mam rezerwację do wieczora!
 9. To jest samo Ha, tylko gwiazdy usunąłem na końcu, co było błędem. Podejdę raz jeszcze do tego materiału jak należy, ale chyba cudów nie mam co się spodziewać. OIII jest tak tragiczne, że nie ma co dodawać.
 10. Ostatnio wszyscy cieszą się z dobrej pogody, ale niestety, z balkonu u mnie seeing (chyba przez smog) był tragiczny. Trochę dozbierałem materiału, suby po 20min ale szczerze to nie wiem czy cokolwiek pozytywnego wnoszą... Na szybko tylko wyciągnięte (aż za bardzo) poziomy + krzywe + usunięcie gwiazdek. Czy w ogóle jest tu potencjał do obróbki, odszumianie + wyciąganie selektwyne? Mam wrażenie, że tu w ogóle nie ma ostrości, może jakąś dekonwolucję zastosować? No i szum... jest tu chyba z 40x1200s a dalej szumi. PS. wiem, że jeszcze nie czas na słonia bo jest dość nisko ale mam ograniczone pole manewru... PS2. World Atlas 2015: SQM 18.52mag -> nie wiem czy gdzieś jest aktualniejsza mapa...
 11. U mnie zmasakrowana wersja (LRGB 7:2:3:2 180:120:120:120) z balkonu.
 12. Dorzucę jeszcze infografikę.
 13. @wessel, przepraszam, że dopiero teraz. Winietę mam z filtrów 1.25" z KAF8300 (atik383L+). Osiowość zestawu jeszcze będę starał się poprawić. W obecnym teleskopie (TS90/600) mam solidniejszy wyciąg R&P2.5", ale chyba wymaga jeszcze regulacji, obstawiam rotator lub docisk drawtube (będę walczył z ccdinspectorem). Niestety w obecnej konfiguracji sprzętu nie mam możliwości dołożenia tilt-adaptera, po prostu brakuje mi backfocusa. być może w uda się to poprawić nieco rotatorem. Co do OIII, to fakt, obiekt był już dość nisko... za nisko. Będę musiał skupić się na obiektach wyżej. Martwi mnie jednak co innego, różnica na wykresie ccdinspectora dla H-alpha i OIII - są to fotki robione w odstępie kilkunastu minut*: * oczywiście są to fotki robione "na obiekcie" a nie w morzu gwiazd - następnym razem wykonam to porównanie bardziej rzetelnie. Nie mniej jednak zastanawiające jest to odchylenie. Tomek jeszcze sugerował mi przypadłość mojego koła (QHY CWF3), że mogło nie trafić precyzyjnie z filtrem - nie sprawdziłem wtedy tego.
 14. No właśnie na tych niebieskich kablach 0.5m czasem mam problem, że komputer nie widzi urządzenia (miałem tak już raz czy dwa z qhy5). Nie wiem dlaczego tak jest, zmiana kabla na inny (taki sam) nie pomogła, zmieniłem na oryginalny i działa. Teraz 50cm są na styk gdy złapię ostrość, ale 60cm mógłbym już lepiej upiąć. Może jeszcze powalczę z umiejscowieniem huba, aby trochę go cofnąć do wyciągu. Dzięki wszystkim za porady i uwagi.
 15. Czyli lipa... Gdyż plan obejmował Atika 383, qhy5, kolo filtrowe i montaż. @Maciek, chyba trochę to taka moja fanaberia. Zmieniałem kable (grzałka, zasilanie) na silikonowe, wiec pomyślałem, że skoro kable uab mam nieidealnej długości, to mógłbym wykonać takie, które bedą mi pasować i można odpowiednio je upiąć. Niestety nie mam możliwości transportu całego teleskopu w jednym kawalku, wiec takie kable na wymiar znacznie poprawiłyby komfort rozkladania/skladania sprzetu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.