Jump to content

jerzej

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  63
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by jerzej

 1. Zrobie jednak wyjątek... Z praktycznych korzyści było rozumiem od 3-10 mln ofiar wywołanego sztucznie wielkiego głodu na Ukrainie. Później kilka milionów ofiar wielkiej czystki. A finalnie duża cześć kilkudziesięciu milionów ofiar po 41 gdy okazało się ze w zasadzie nie ma komu dowodzić. To jest różnica pomiędzy założeniami ideologicznymi a efektem. Teoria o praktyką.
 2. Ciężko rozmawia się z kilkoma osobami naraz. Zwłaszcza że to głównie emocjonalna argumentacja w formie zakrzykiwana inwektywami. Przypomina mi to urocze hasło wyp..aj (idioto, debilu itd ) !mozna sobie dobrać do woli. Są dostępne źródła. Są tez dostępne obserwacje a nawet relacje krewnych. Co mam odpowiedz na pytania: czy rozumiesz coś z otaczającej rzeczywistości...? Mam tez zacząć akapit że nie wiesz o czym piszesz za to robisz to „głośno”? Dałem tylko przykład kraju w którym idee wykorzenienia religii zastosowano w praktyce. Nie odległy, wymyślony ląd.
 3. Dziękuje Ci za tą uwagę. Zgadzam się w pełni. Myśle że ten cel jest zawsze aktualny. Nie da się w pełni rządzić narodem bez likwidacji religii.
 4. Oczywiście ze głupia. Nie jestem specjalistą jak Ty ale ośmieliłem się podać przykład. Mnie twierdze także że ateiści są źli. Choć stawiam tezę ze równie trudno spotkać mądrego ateistę co katolika gorliwie wypełniającego zadane mu ograniczenia. pozdrawiam
 5. Oczywiście także rewolucja francuska, rewolucja a później wojna domowa w Hiszpanii. Rewolucja maoistowska w Chinach, w Kambodży I wielu innych krajach..
 6. Tu muszę nieco sprostować. Otóż Rosja to kraj który przestał istnieć poczynając od października 1917. Niemal całe dziedzictwo tego kraju i ogromna cześć ludności zostało zniszczone w celu stworzenia dobrej przestrzeni do życia. Na marginesie warto o tym poczytać i poszukać analogii z obecnym czasem w Polsce. Na gruzach tego państwa powstał ZSRR w którym planowo religia była zwalczana. Z punktu widzenia poglądu szkodliwości religii państwo niemal idealne. Z obecnych przypadków przychodzi mi do głowy jedynie KRLD i po części ChRL. Dodatkowo wiele państw europejskich ale o efekcie trudno osadzić
 7. Istniał jakiś czas temu kraj w którym religia została ideowo zakazana zgodnie ze stwierdzeniem Marksa że to opium dla ludu. Utworzona została tam między innymi organizacja „Związek Wojujących Bezbożników”, polecam poszukać informacji choćby o czasopiśmie „Ateista” . Znane są cytaty jednego z wodzów(1) Religia jest jadem dla naszych dzieci", „Kościół uciska wiedzę, pali wynalazki”. Wszystko wiec zostało podporządkowane teoriom naukowym włączając życie społeczne. Kraj osiągnął poziom rozwoju dalece wykraczający poza obecne możliwości Polski jak loty załogowe w kosmos czy technologie nuklearne.
 8. Świetny rezultat. Przysłoniłeś obiektyw czy to jakaś poważniejsza modyfikacja?
 9. Zainspirowałam się świetna fotografia fizyka5 i pozwolę sobie odświeżyć temat. Przy jakim najmniejszym powiększeniu udało wam się rozdzielić obie pary i jakim sprzętem (rodzaj teleskopu, lornety i zastosowany okular)? Ja przy pow 110, lorneta apm100ed delite 5mm.
 10. Potwierdzam jakość Delite. Szczerze mówiac nie są zbyt wygodne w parze (w lornecie) ale mam wrażenie że jak obserwuję nimi to tak jakbym patrzył bez okularu. Obraz jest jakiś taki czysty i klarowny w odbiorze - nie umiem tego opisać technicznie. Myśle więc o zakupie 11mm. Wczoraj bez problemu rozdziliłem oba Epsolony przy 110x, co jest dla mnie max powiększeniem (ogniskowa 5 mm). Też uważam że topowe okulary z mniejszym polem są wspaniałe. Troche niezgodne z "trendami" co mnie tym bardziej cieszy
 11. Mi bardzo imponuje zakres powiększeń z jakimi pracujesz, jakies 0.17 stopnia pola widzenia. Dla mnie miłośnika lornetek to bardzo mało. Rozumiem że platforma jest bardzo pomocna ale to ciągle ręczne prowadzenie, tak? Pozdrawiam
 12. Ten wirus objawia wspaniale słabości tzw społeczeństw zachodu do których i my należymy choćby przez system ekonomiczny. 1) Słabość gospodarcza spowodowana przeniesieniem realnej produkcji do ChRL- żenujące były spektakle wyrywania sobie transportów bzdurnych maseczek przez liderów państw podobno zjednoczonej UE. Albo radość ze udało się coś kupić od chińczyków choćby i popsute. Gospodarcza wasalizacja? Raczej niewolnictwo. Już nie mówię co by było w sytuacji konfrontacji militarnej i jej efektów choćby braku internetu. 2) Zanik spójności i ogólnie ujmując zachowań społecznych, skraj
 13. Apropo rozdzielczości przeczytaj prosze Wisdom #7: http://www.holgermerlitz.de/wisdoms.html
 14. Do obserwacji samolotów według mnie nie potrzebujesz tak dużej źrenicy wyjściowej. Wystarczy około 2 mm. Wszystkie te lornetki są dobre pod ciemne niebo, do DS. Pomijając zbyt duży rozmiar zwłaszcza fuji16x70 obarczone CA jest nie najlepszym wyborem. Ja bym wybrał coś lekkiego, jak do ręki z dużym pow to ze stabilizacja. Może fuji 16x28 technostabi? Miałeś już canona 15x50, co z nim było nie tak? Za ciężki ? Nie ma sensu kupować jednej lornetki do astro i na dzień. Teleskopów ma się kilka a lornetka to co Kopciuszek ?
 15. Wiem że temat jest bardzo obszerny ale może uda się coś ustalić. Proszę o odpowiedz doświadczonych użytkowników. 1) jaki polecicie model drukarki z dobrą relacją ceny do jakości? Zastosowanie hobbystyczne, domowe. 2) Jaki software CAD darmowy? Ewentualnie niedroga subskrypcja. 3) Czy jest jakiś rzetelny poradnik ew stronę internetową który byście polecili? Pozdrawiam
 16. Przepiękne zdjęcie. Dla mnie „wieszak” jest szczególnie urokliwy w dobrej lornetce klasy 10x50.
 17. Kupię parę okularów jak w temacie. Ewentualnie zamienię slv 6mm na 5 mm.
 18. Teraz WCP widoczna, tranzyt Ganimedesa, jest mgiełka ale świetny seeing w wawie. Do broni! Jeśli moja lorneta potrafi to co dopiero wasze planetarne sprzęty.

  1. BlackBourn

   BlackBourn

   Kiedyś gdzieś czytałem że gdy ta mgiełka/chmura występuje czasami potrafi poprawić seeing 

  2. jerzej

   jerzej

   Myślę że jest to prawda. Jowisz był otoczony takim lekkim halo z mgły natomiast  od razu było widać że coś jest na rzeczy patrząc na księżyce które były „zamrożone” i niemal idealnie punktowe. Ganimedes też był widoczny na tarczy ale z nieco większym trudem. Niestety Jowisz jest nisko i nie było zbyt wiele czasu na podziwianie. Zreszta później zerknąłem na Epsilony, i udało mi się rozdzielić pare nr 2 przy powiększeniu 92. Widziałem też bez wysiłku przerwę Cassiniego. Szybkie ale bardzo satysfakcjonujące obserwacje.

 19. A to ? https://teleskopy.pl/Mocowanie-smartfona-jako-szukacz-do-stopki-Vixen-(adapter-pozwalający-na-ręczne-GOTO,-PUSH-TO)-teleskopy-5087.html
 20. jerzej

  Prążki

  Sprawdziłem u siebie i mam coś podobnego. Ale może to kwestia że nie na tej samej gwieździe a może choroba że to lornetka, nie wiem..
 21. Nie najgorszy seeing. Io rzuca cień na tarczę Jowisza. Sami rzućcie okiem. Jest piękny.

  1. HAMAL

   HAMAL

   Fakt, seeing dziś niezgorszy bywał, nie brzytwa ale... :D 

 22. Nie wiem co to ale musiało wyglądać bardzo urokliwie
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.