Skocz do zawartości

razor8246

Społeczność Astropolis
  • Postów

    36
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez razor8246

  1. Ale w tym Londynie maja widoki...

    277787974_10225928968198137_390115716166

    1. Pokaż poprzednie komentarze  11 więcej
    2. MarcinSn

      MarcinSn

      Już miałem powiedzieć, że takie widoki, bo zaćmienie Księżyca przygasiło niebo wraz z LP, ale wobec tego nie wiem, co zaćmiło Słońce po prawej:g: 

    3. Piotrek L.
    4. gryf188

      gryf188

      Nie wiedziałem że mamy 2 księżyce :D 

  2. Ile materiału na poszczególne kadry? Niebo nie bieszczadzkie więc jakie? Ogólnie bardzo przyjemne dla oka tylko to przepalone centrum Oriona bym poprawił.
  3. Tak, oddzielam gwiazdy StarNetem i obrabiam osobno. Dzięki za uwagę, zobaczę czy uda mi się jeszcze poprawić coś w kwestii prowadzenia, może za słabo wyważyłem setup albo polarna nie była idealnie albo poprostu to jest już limit dla tego montażu. ps 4 godziny to nadal za mało?
  4. Na polarna ustawiam ręcznie patrząc to w lunetkę, to na apke w telefonie i sprawdzam mniej więcej co godzinę czy nic się nie rozjechało. Winą za poruszone gwiazdy obarczyłem hulający tej nocy wiatr ale chyba faktycznie możesz mieć racje. Co prawda 60 sekundowe klatki wychodzą mi jeszcze w punkt ale 90s przy 135mm to już może za dużo dla tego montażu, ewentualnie moje ustawianie na polarna nie jest dość dokładne. Też słyszałem, że można zmodyfikować eq3-2 pod guiding aczkolwiek ja u siebie tego nie robiłem, mam nadzieje, że wkrótce dorobie się poważniejszego prowadzenia Dzięki za miłe słowa i słuszną uwagę! u mnie gwiazdy na surowo też były całe czerwone końcowy efekt to wyrównywanie kanałów RGB i walka suwakami w photoshopie
  5. Cześć, poniżej Kalifornia ustrzelona modyfikowanym Canonem 70D + samyang 135mm @2.8. Całość to prawie 4h materiału w subach po 90s + darki, biasy i flaty. Niestety w czasie sesji mocno wiało a EQ3-2 nie słynie ze stabilności. W efekcie gwiazdy wyszły pojechane ale co zrobić. Zastanawia mnie dominacja niebieskich gwiazd z prawej strony kadru. Zdjęcie jest po cropie, w pełnym rozmiarze problem staje się jeszcze bardziej widoczny. Czy może to być efekt filtra clip CLS od SVbony?
    1. count.neverest

      count.neverest

      Jeśli solidne protki nawet na Gongu widać, to w H-a musi być czad!

       

  6. Jak wygląda ustawianie ostrości przy takim mocowaniu? Z tego co widzę, środkowy uchwyt zaciska się na pierścieniu od ustawiania ostrości, nie jest to problematyczne?
  7. Wydaje mi się że większość przeglądarek zdjęć potrafiących otwierać rawy ma taką funkcje domyślnie ustawioną. Pytanie tylko na ile ten automatyczny podgląd wywołanych rawów jest trafny. Picassa np według mnie robi to średnio, lepiej już radzi sobie zwykła przeglądarka zdjęć z windowsa.
  8. Cześć, nieśmiało chciałbym przedstawić Wam efekty mojej ostatniej sesji. Zbierane modyfikowanym Canonem 70D + samyang 135mm @f2.8, ISO 1600. Do tego filtr CLS SVBony. Całość na EQ3/2. Niebo bortle 4/5. light 156x1min, dark x60, bias x60, flat x40. Obróbka w PS, starnet++. Niestety, z powodu źle dobranego kadru, musiałem dać sporego cropa. Najprawdopodobniej przesadziłem z obróbką, chcąc wyciągnąć jak najwięcej ze zdjęcia ale to nawyk nowicjusza którego nie mogę się pozbyć
  9. Cześć, też przymierzam się do wypróbowania tej gierki. Gra w kilka osób zamiast w pojedynkę na pewno będzie ciekawsza
  10. razor8246

    Nowa w Kasjopei

    Udokumentowałem i ja
  11. Również potwierdzam ze takim zestawem można satysfakcjonujące fotki robić. Przy dobrym wyważeniu i ustawieniu na polarna nawet 60sekund daje rade pociagnać. Ofc na APODa nie trafimy ale znajomym i tak szczeka opadnie
  12. Czy korzysta ktoś z podobnego rozwiązania jako flatownicy? sprawdzi się?

    https://aliexpi.com/iC4n

    1. Pokaż poprzednie komentarze  2 więcej
    2. AdamK

      AdamK

      Sprawdzi się, tylko po co tak drogo...? Ja kupiłem takie coś:

       Panel LED plafon okrągły natynkowy 18W CCD 9844633389 - Allegro.pl

      za 17 zł polskich, ograniczyłem trochę jasność świecenia przez dodanie dodatkowej warstwy i też działa super!

    3. razor8246

      razor8246

      Krzysztof z Bagien: link faktycznie coś szwankuje, trzeba go wkleic do paska adresu, wtedy działa. skróciłem go bo w oryginale był za długi.

      AdamK: faktycznie pomysł ciekawy tylko twoje rozwiązanie jest pod 230V a tamto na 12DC. W terenie to dość istotne.

      Maetrik: czytałem o tych arkuszach elektroluminescencyjnych ale to wcale nie wychodzi taniej, ten arkusz co podlinkowałeś to malutkie A6 za 30zł a A4 na allegro już za 180zł wiec średnio opłacalne ;p 

    4. Maetrik

      Maetrik

      Zależy jaką masz tubkę, mi do ed80 starczyło jeszcze z rezerwą :)

      wygodne o tyle, że na baterie. 

  13. Jasne, np takie klasyki. Zdjecia z EQ3/2 + Newton 150/750 + Canon 70D (bez korektora komy). Klatki po 30-60 sekund. Tylko zaznaczę, że robione pod dobrym, podlaskim niebem. Wiec z miasta może być ciężko o podobny efekt przy tym setupie. Nie mam dużego doświadczenia i dopiero raczkuje w tym hobby. Wiadomo, jest wiele do poprawy, zarówno po mojej stronie jak i po stronie sprzętu ale i takie efekty dają mi wiele satysfakcji. Plus taki ze nie wydawałem kasy na dedykowana kamerę bo aparat miałem już wczesniej.
  14. Cześć, mam podobny zestaw (newton i montaż) ale za kamere robi mi aparat do codziennego foto, jeśli masz jakiś to również polecam Ci zacząć od tego, to najtańsze rozwiązanie. Jedyne co musisz dokupić to prawdopodobnie złączkę dzięki której zamontujesz aparat w wyciągu. Plus taki, że nie musisz targać ze sobą komputera do którego musiałbyś podłączyć kamerkę. Jak złapiesz bakcyla to zaczniesz pewnie myśleć i czytać o lepszych rozwiązaniach ale na początek to powinno wystarczyć
  15. Szybkie pytanie:

    napęd w 2 osiach sterowany napięciem 6V. Kupiony akumulator podaje napięcie 6,5V. Czy ta różnica 0,5V będzie miała negatywny wpływ na prace napędu? Czy może jest to w granicach tolerancji? Jestem zielony w te klocki ;p 

    1. lkosz

      lkosz

      Jeśli pierwotnym źródłem zasilania miały być 4 zwykłe baterie to prawdopodobnie nie będzie problemu. Napięcie na ogniwach może być delikatnie wyższe niż 1.5V, ale żeby mieć 100% pewność musiałbyś podać co to za sterownik, i w necie musiałby być jego schemat.
      Domyślam się że kupiłeś akumulator kwasowy, a ten bez obciążenia daje większe napięcia. W szczególności rozładowany 6-celowy akumulator potrafi dać jałowe napięcie > 12V. Obciąż go jakimś opornikiem albo czymś innym do prądu tak w okolicach 100 - 500mA w zależności od jego wielkości, i wtedy zmierz napięcie
      .

    2. razor8246

      razor8246

      Dzięki za odpowiedz. Tak, pierwotnie napęd zasilany był 4x LR20 (4x1,5V). Akumulator który kupiłem to AGM a jeśli chodzi o sterownik to jest to ten podstawowy, bez zadnych modyfikacji do eq3/2.  

      image.png.f0d231029b66e65da663aed431c6de4f.png

    3. lkosz

      lkosz

      no to jeszcze schemat musisz znaleźć :)

  16. Dzięki za rysunek, chyba faktycznie to najprostsze rozwiązanie. Pytanie tylko do kogo teraz mógłbym się zgłosić z takim zamówieniem? Szukać dowolnej firmy w googlach czy jest ktoś z branży astro kto zajmuje się takimi rzeczami?
  17. Cześć, kupiłem niedawno klasykę gatunku - korektor Baader MPCC mark III. Spotkało mnie jednak duże zaskoczenie gdy okazało się, że nowy zakup nie pasuje do mojego wyciągu. Mój teleskop to newton SW 150/750 z jak by się mogło wydawać fabrycznym, 2 calowym wyciągiem. Problem w tym, że wyciąg jednak nie jest 2 calowy, zamiast 50,8mm, wnętrze ma 50,2mm/57,1 mm przez co korektor nie ma szans wejść w ten węższy fragment ani utrzymać się w tym szerszym. Ciężko opisać słowami jego wygląd więc zamieszczam zdjęcia z wymiarami poszczególnych elementów. Dodam tylko, że do tej pory, tzn bez korektora, łączyłem lustrzankę z wyciągiem - wyciąg + pierścień redukujący + t-ring canona i wszystko było cacy. Czy spotkał się ktoś z was z takim pierścieniem w wyciągu? Ma ktoś z was może pomysł jak rozwiązać ten problem? Pozdr.
  18. Orientuje się ktoś czy po włożeniu korektora komy Baader MPPC Mark III pomiędzy canona 70d a oryginalny wyciąg SW do newtona 150/750 będę mógł bez problemu ostrzyć? Czy też będę potrzebować jakichś dodatkowych elementów? aha, canona łącze z wyciągiem przez T-ring taki jak niżej, bardzo cienki 1-2mmBaader T-Ring Canon EOS UltraShort to T-2

    1. Pokaż poprzednie komentarze  4 więcej
    2. MateuszW

      MateuszW

      Ostrzy bez problemu, o ile nie wymyślisz jakiś dziwnych, wysokich złączek pomiędzy.

       

      A T-ringa zmień na standardowy, bo ten daje za małą odległość.

    3. razor8246
    4. MateuszW

      MateuszW

      Chyba tak. Taki, żeby po dodaniu jego grubości do backfocusu aparatu dostać 55 mm.

  19. Jak w temacie, kupie korektor komy do SW 150/750.
  20. A ja zasugeruje coś co mi się przytrafiło kilka razy z tym montażem. Sprawdź czy przez cały czas dokładnie kontaktują styki od zasilania napędu kilka razy straciłem już tak sporo czasu bo myślałem, że elegancko zbieram kolejne klatki a tu się okazywało, że w między czasie zasilanie lekko się rozłączyło i po jakimś czasie dopiero zaskoczyło ponownie. Co do samego montażu to fakt, nie jest to nawet średnia półka ale przy dobrych warunkach czasami udawało mi się robić klatki po 60 sekund z newtonem 150/750.
  21. Cześć, Rok temu popełniłem swoją pierwszą 'astrografie', bogatszy o doświadczenia chciałbym Wam pokazać drugie podejście do tego samego obiektu. Wiem, że w dalszym ciągu kiepsko u mnie z obróbką (korzystam wyłącznie z PS i mocno go kaleczę) a i ilość materiału nie powala. Mimo to uznałem, przedstawię efekty swojej pracy. Setup bez zmian, wysłużone EQ-3/2 a na nim SW 150/750 z podpiętym canonem 70d. Tym razem miałem jednak dużo lepsze niebo - okolice granicy litewskiej na Podlasiu. Materiał jaki zebrałem to: 60x60s light, 60 dark, 60 bias, 50 flat.
  22. Czytając to zacząłem zastanawiać się jak by musiało wyglądać niebo nocą widziane z Ziemi 2.0 w tej galaktyce. Dobrze sobie wyobrażam, że urywałoby cztery litery? ;P
  23. Pierwsze co przychodzi do głowy to klasyka: Sky Watcher Star Adventurer.
  24. To jest chyba zasadnicze pytanie. Każdy oczekuje innego efektu a i apetyt rośnie z upływem czasu. Czego innego będzie oczekiwać osoba siędząca w astrofoto od dłuższego czasu a co innego ktoś kto będzie robić swoją pierwszą astro fotke. Nie chcę się wymądrzać bo sam w astrofoto dopiero raczkuje ale nawet wspomniany przez zookkoo budżetowy newton 150/750 na montazu eq-3/2 potrafi dać wiele frajdy i satysfakcji. W necie jest mnóstwo astrofotek z tego zestawu więc można ocenić samemu co z takiego sprzętu da się wyciągnąć. Sam dokładnie na takim zestawie pracuje i cóż, znam jego ograniczenia i wady, chciałbym 'czegoś więcej' ale nie przeszkadza mi to jarać się każdą kolejną fotką i póki mój portfel nie pozwala na upgrade ciesze się tym co mam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.