Jump to content

piotr.d

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  22
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutral

About piotr.d

 • Rank
  Alderamin

Recent Profile Visitors

394 profile views
 1. Czytam wspomnianą instrukcję z free-astro.org i nie rozumiem jednej rzeczy. W pierwszej sekcji (Convert your images in the FITS format Siril uses) jest napisane aby dla zdjęć z DSLR nie zaznaczać opcji "Demosaicing": W porządku. Tak też robię w wyniku czego w podglądzie mam czarno-biały obraz. Przechodzę przez wszystkie kolejne kroki i na końcu sekcji "Preprocessing" jest taki rozdział: Ja rozumiem że muszę to zrobić aby otrzymać kolorowy obraz. Idę więc tak jak to opisali i tworzę nową sekwencję już z zaznaczoną opcją "Demosaicing". W wyniku tego dostaję kolorowy obraz na podglądzie. I tutaj się proszę zatrzymajmy na chwilę. Oni w tutorialu używają tej nowej sekwencji przy rejestracji i stackowaniu. Po co mi była więc ta pierwsza sekwencja z wyłączonym "Demosaicing"? Dla mnie to tak wygląda jakbym tę pierwszą sekwencję na której zrobiłem cały preprocessing olał i nigdzie już nie wykorzystał. Czy ktoś mógłby proszę rozjaśnić mi ten temat?
 2. Czy z pełnym zestawem jesteście w stanie użyć śruby do regulacji horyzontu? Mam dobrze wkrecony gwint, śruba z drugiej strony mnie nie blokuje, ale to idzie tak ciężko w górę że mam wrażenie że albo zerwe gwint albo śrubę. Może ten gwint trzeba porządnie i często smarować?
 3. @rambro Skąd to wiadomo? Nie mówię że tak nie jest, chcę po prostu zrozumieć To znaczy że DSy zawsze powinienem tym aparatem w ISO1000 robić? @Behlur_Olderys Oczywiście! Tutaj jest cała seria M31 przy idealnej, bezwietrznej pogodzie. ISO800, klatka 50s. Tutaj jest cała seria M81 tego samego wieczoru, ISO800, klatka 45s. Nie da się ukryć, że jest coś nie tak z gwiazdami.
 4. To może opowiem jak ja to ustawiam i ktoś bardziej doświadczony powie mi czy moja metoda jest dopuszczalna dla początkującego, czy popełniam może duży błąd. 1. Montaż NEQ6, ustawiam najpierw poziom za pomocą wbudowanej w montaż poziomicy. 2. Montaż ustawiam w rektascencji z wysuniętym prętem przeciwwagi idealnie w dół (na tyle co oko pozwala, bez poziomicy), blokuję montaż w rektascencji 3. Deklinację przekręcam "w bok" aby móc widzieć przez lunetkę biegunową (wymagane, tak NEQ6 jest zbudowany), blokuję montaż w deklinacji 4. Włączam pilot Synscan, na telefonie włączam Synscan Init (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.RapidoDroid.synscaninit2&hl=en) 5. Za pomocą danych z aplikacji ustawiam parametry w pilocie (długość/szerokość geograficzna, wysokość npm, data, godzina) 6. W aplikacji patrzę gdzie powinna się znajdować na mojej lornetce biegunowej gwiazda polarna 7. Patrzę przez lornetkę biegunową, za pomocą śrub regulujących azymut i horyzont ustawiam gwiazdę polarną w odpowiedniej pozycji na siatce (siatkę mam w tej nowej wersji - okrągłą z podziałką na okręgu) 8. Zatwierdzam wszystko w pilocie, przekręcam oś deliknacji "na wprost" i montuję sprzęt na montażu (*) 9. Wybieram wyrównanie na 2 gwiazdy w pilocie i przechodzę całą procedurę - tutaj już nic przy biegunie niebieskim północnym nie zmieniam więc to nie powinno mieć wpływu. Rzeczy które według mnie mogą pójść źle: - poziom nie jest idealny - ta wbudowana poziomica z tego co słyszałem nie jest bardzo dokładna - poziom może się zmienić jak powieszę teleskop - rozkładam montaż na łące, dość utwardzonej, zawsze nogi statywu "wciskam" w dół, ale wciąż możliwe że delikatnie jakaś noga statywu się zapadnie w ziemie o kilka milimetrów - (*) mój montaż nie jest idealnie wyważony. Jeżeli powieszę najpierw tubę i aparat i założę przeciwwagę, to nie ma opcji abym podwyższył albo obniżył horyzont za pomocą śrub w punkcie 7. A zawsze to muszę robić, chociaż przemieszczam się maksymalnie o 50km w jedno albo drugie miejsce - to jest dla mnie swoją drogą dość zaskakujące.
 5. To nie jest tak, że nie chce guidingu, chciałem po prostu nie dokładać sobie od razu kolejnego elementu który mogę źle ustawić Ale... Widzę że jest to niezbędne, bo rzeczywiście mój sprzęt to stary Canon 1100D i Newton SW 150/750.
 6. Na moim montażu Neq6 bez guidingu jestem w stanie wyciągnąć maksymalnie 30-40 sekundowe klatki bez pojechanych gwiazd. Z tego co patrzę w galerii Astropolis to dużo fotografii zostało wykonane z 5-minutowym naświetlaniem klatek. Czy w przypadku gdy nie mam guidera, jest sens walczyć np 6-krotnie większą ilością klatek 30-sekundowych? Uslyszałem opinie że stacking jest do redukcji szumów a nie uwydatniania detali na klatkach. Czy nie da się z takimi krótkimi czasami nic powalczyć? Czy są jakies przydatne techniki/narzędzia których mógłbym użyć?
 7. Kielce - kupiłem przed chwilą na Allegro. Brakowało mi dobrej frazy do szukania, dzięki!
 8. Czy wiecie czy jakiś polski sklep coś takiego sprzedaje? Widzę na Aliexpress ale to pewnie kilkanaście dni na realizację minimum.
 9. Cześć, Mam SW 150/750 z wyciągiem jak na zdjęciu, to znaczy bez pokrętła mikroruchów 1:10. Do wizualnych obserwacji nie mam z tym najmniejszego problemu i jestem w stanie spokojnie sobie wyostrzyć obraz. Mam w ten weekend wyjazd na pierwsze astrofoto z tym sprzętem i zastanawiam się czy ja będę w stanie wyostrzyć obraz do zdjęć za pomocą maski Bahtinova z tym wyciągiem. Niestety pogoda nie sprzyja i nie jestem w stanie tego na żadnej gwieździe sam sprawdzić przed wyjazdem. Obawiam się jednak że może być cienko i chciałbym zasięgnąć wśród Was języka - czy jest szansa że się to dobrze wyostrzy czy nawet nie ma co próbować bez mikroruchów? Alternatywą jest zakup microfocusera do SW - zastanawiam się tylko czy ten microfocuser jest wystarczająco mocny aby pociągnąć mi lustrzankę Canona zamontowaną na tym wyciągu?
 10. Hej, Jaki rozmiar maski Bahtinova powinienem zakupić do Skywatcher 150/750? Powiem szczerze że zgubiłem się w tym co jest jaką średnicą. Czy 125-180mm jest dobrym wyborem? https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5062&lunety=Maska Bahtinova do teleskopu o rednicy mocowania 125 180 mm dysk 120 mm
 11. Jakim modyfikacjom go poddałeś? Samo wycięcie filtra uv/ir, wymiana na baader acf/bcf czy może coś jeszcze innego?
 12. Hej, Mam montaż NEQ6 Synscan Pro + Netwon Skywatcher 150/750 dodatkowo wyciemniany pod astrofoto. Niebo średnio zanieczyszczone światłem (obrzeża miasta) ale nie stanowi dla mnie problemu wycieczka na wieś w ciemne miejsce - mam nawet swoją ulubioną miejscówkę. Chciałbym zacząć przygodę z DS-ami. Najlepszą opcją wydaje mi się zakup używanej lustrzanki. Gdy z czasem nauczę się więcej, kupię dedykowaną kamerkę jak zaawansowani użytkownicy tego forum. Wolałbym na ten moment uniknąć dużych wydatków na sprzęt, którego potencjału i tak bym nie wykorzystał. Czytając recenzje, przeglądając Astropolis, najlepszymi kandydatami dla mnie wydają się Canon EOS 450D lub Canon EOS 1100D. Wiadomo - są to już wiekowe konstrukcje, ale może dla mnie wystarczą. Plusem jest to, że w sieci są opisane modyfikacje jakimi można je poddać, np. tutaj dla 450, a tutaj dla 1100. Cena używanych modeli jest podobna, około 500-600zł. Chciałbym dopytać, bo wątki jakie oglądałem były dość stare - czy 450D / 1100D to wciąż dobry wybór w moim przypadku, czy być może po drodze pojawiły się jakieś lepsze budżetowe rozwiązania o których nie udało mi się dowiedzieć? Czy z tych dwóch 1100D będzie lepszym rozwiązaniem?
 13. Super, dzięki panowie za tak szczegółowe wytłumaczenie! Tak jeszcze z ciekawości: OK, ale co ja wtedy mogę zrobić? Bo moja procedura wygląda tak, że najpierw ustawiam sobie na biegun, potem robię alignment. Jeżeli alignment pokaże mi błąd to rozumiem że muszę wrócić do początku - poprawić wyrównanie na biegun i zrobić alignment jeszcze raz? Tak - dokładnie taka była teoria jaka została mi w luźnej rozmowie przedstawiona (a może to i gdzieś na jakimś forum wyczytałem?). Mówiąc inaczej: jeżeli "skaczę" po niebie, raz na jedną, raz na drugą stronę to błędy wykonania/prowadzenia montażu się kumulują. Gdybym pozostał po jednej stronie nieba - tam gdzie wyrównałem - to błąd i tak by był, ale mniejszy. Cieszę się, że to nie jest prawda :) Pozwolę sobie zadać jeszcze pytanie odnośnie tego żeby wiedzieć czy dobrze zrozumiałem. Załóżmy, że trafiłem na montaż idealny, który nie ma błędów prowadzenia i dokonałem idealnego wyrównania na biegun. Potem zrobiłem wyrównanie na 2 czy 3 gwiazdy, ale nie przyłożyłem się i wyszło słabo. Proszę teraz montaż, aby najechał mi na jakiś obiekt, on ten obiekt znajduje ale że źle wyrównałem to obiekt jest przesunięty. Pomagam więc sobie strzałkami na pilocie i ustawiam ten obiekt pośrodku. Pytanie: jeżeli dobrze rozumiem, to obiekt nie powinien mi się rozjechać przy długim naświetlaniu - ustawiłem dobrze na biegun północny, nie ma błędów w montażu, a to że montaż nie trafia w obiekty to tylko wina niedbałego wyrównania na 3 gwiazdy i nie wpływa na zdjęcie. Jest to jedyne upierdliwe, bo sam muszę obiektu szukać i ustawiać w środku pola do zdjęcia. Czy dobrze to rozumiem? Zdjęcia robione w szczerym polu, (niestety) nie ma nic innego ciekawego do celowania
 14. Canon 700d, SW 150/750, Neq6 Pro. Czas 120sek jedno zdjecie. Tak, bez guidingu. Rozumiem ze prowadzenie przez Synscan nie jest wystarczajaco dokladne?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.