Skocz do zawartości

piotr.d

Społeczność Astropolis
  • Postów

    48
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez piotr.d

  1. Niestety nie zapisałem parametrów nagrywania Będę próbować jeszcze raz i uaktualnię wątek, dzięki! Z ostrością mam problem bo nie mam pojęcia jak ją dobrze ustawić do planet i ustawiam na oko patrząc w podgląd w FireCapture. Czy do tego powinienem użyć maski Bahtinova jak do DSów? Nie wydaje mi się żeby to działało mając planetę w kadrze, ale może, może...
  2. Hej, Przyszedł czas na zabawę z materiałem z wczorajszej nocy. Kręciłem Saturn za pomocą SW 150/750 i Asi 224MC podłączonego przez Barlow GSO 2,5x APO. Materiał po ustabilizowaniu w PIPP dostępny jest tutaj: https://www.dropbox.com/s/k0up47mfatp7ukd/Sat_215824_pipp.avi?dl=0 Użyłem Autostakkert! z następującymi opcjami: - Image Stabilization: Planet + Dynamic Background - Noise Robust 5 - Reference frame: Auto size - Number of frames 25%, 50% (dwa podejścia) - Sharpened - RGB Align - Size of alignment point: 22 - Alignment points: 22 (automatycznie przez program wyznaczone) Wynik jaki otrzymuję z Autostakkert (wersja niewyostrzona przez niego): Próbowałem robić z tym obrazem coś więcej w RegiStax ale nic nie mogę więcej z niego wycisnąć niż to co jest. Co jest nie tak? Gdzie powinienem zacząć poprawę - czy materiał wejściowy jest bardzo słaby, coś nie tak ze stackowanie czy może oba? Dziękuję!
  3. W wersji 2.6.08 którą używam histogram wygląda tak: Wartości które tu są wyświetlone to po prostu DummyCam na Saturn. Niestety ale nie rozumiem jak ten historgram powyżej interpretować - czy jest dobrze czy wyjechałem poza skalę. Powinienem mieć w dolnej części wykres podobny to takiego jaki wkleiłeś?
  4. Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Wydaje mi się że brakuje mi jednej rzeczy. Na drugi raz co powinienem robić aby klatki "nie palić"? Rozumiem że czas naświetlania był za długi. Stosowałem minimalny domyślny dla księżyca z tego co pamiętam, ale tak jak @WielkiAtraktor zwrócił uwagę, używanie opcji domyślnych nie musi być dobrym rozwiązaniem. Co z "gain" i "gamma"? Wydawało mi się że jest to tylko coś co liczy się przy podglądzie obrazu na ekranie, ale wychodzi na to że te parametry również decydują o tym jak wygląda klatka.
  5. Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jeżeli dobrze rozumiem to powinienem zmniejszyć czas ekspozycji dla klatki? Kręciłem w Firecapture z domyślnymi ustawieniami dla księżyca. Czy mógłbym prosić o podrzucenie jakiejś referencyjnej klatki jak to na filmie powinno wyglądać dobrze dla księżyca?
  6. Hej, Próbuję swoich się w stackowaniu zdjęć księżyca za pomocą PIPP i Autostakkert. Film jaki otrzymałem z kamery (https://www.dropbox.com/s/ab9idriha6aoxaq/Moon_000623.avi?dl=0) ustabiliozwałem za pomocą PIPP z ustawieniami domyślnymi wybierając opcję "surface" (https://www.dropbox.com/s/jswbiwzpsux2bwv/Moon_000623_pipp.avi?dl=0). Następnie w Autostakkert użyłem 75% najlepszych klatek z domyślnymi ustawieniami i opcją "surface". Najlepsze co mogę wycisnąć to następujący finalny obraz: Cudów nie ma, obraz mnie nie satysfakcjonuje. Nie wiem za bardzo od czego zacząć - czy może materiał wejściowy jest za słaby, czy może domyślne opcje w Autostakkert nie są wystarczające i powinienem bardzie pokręcić. Próbowałem zmniejszać ilość klatek do stackowania ale nie otrzymałen niczego lepszego. Czy mógłbym prosić o jakieś wskazówki gdzie powinienem zacząć "kręcić" i gdzie jest błąd? Pozdrawiam!
  7. Wczoraj przeglądałem wątek DreamFocusera, wydawało mi się że nie ma tam pasującego mocowania 1.25'', potwierdzę jeszcze, dzięki!
  8. Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Mam wyciąg crayforda, jak na zdjęciu poniżej i nie rozumiem co macie na myśli przez regulowanie go. Nie widzę zbytnio opcji aby jakoś wyregulować ten wyciąg dodatkowo. Jedyne co przy nim zrobiłem to patent z pilnikiem aby ta wysuwająca się rura miała większe tarcie i regulacja wysunięcia nie pozwalała jej opadać gdy jest skierowana ku górze. Ta śrubka która się dokręca aby wyciąg zablokować nie ma chyba regulacji, to działa po prostu na docisk. Ciekawa sugestia @Taysonaby nie dociskaniu tej śruby w ogóle, prawdę mówiąc nigdy tego nie próbowałem, zakładałem że przy ruchu teleskopu (np podczas goto) ostrość się rozreguluje. Myslalem o motofocuserze od skywatcher.
  9. Dzięki @wessel, myślałem o klasyce - PHD2 i pulse guide. Czyli przy guidingu w ogóle nie muszę robić wyrównania na gwiazdę polarną?
  10. Zaczynam swoją przygodę z guidingiem i nie wiem jaka powinna być procedura podczas jego rozpoczęcia. Ja działam bez guidingu tak, że najpierw ustawiam wszystko na biegun, potem za pomocą pilota SynScan robię wyrównanie na dwie gwiazdy i potem poruszam się po niebie za pomocą GoTo. Na tyle co rozumiem temat to ta procedura się nie zmienia i w momencie kiedy najadę na obiekt i montaż i tak już śledzi ruch nieba to zaczynam konfigurować guiding w celu śledzenia którejś z gwiazd jakie widzi kamera. Czy tak powinna wyglądać procedura czy coś pokręciłem?
  11. Zastanawiam się nad zakupem motofocusera SkyWatcher do mojej tuby tego samego producenta 150/750. Większy problem przy ustawianiu ostrości to dla mnie dokręcenie śruby na wyciągu w celu zablokowania go tak aby już nic się nie przesuwało - zawsze przy dokręceniu tej śruby coś się minimalnie przesuwa i muszę na to brać poprawkę w kroku wcześniej, gdy reguluje ostrość. Czy motofocuser trzyma na tyle mocno że po wyregulowaniu ostrości z pilota za pomocą silnika nie będę już musiał blokować wyciągu śrubą? Bo jeżeli i tak muszę to robić, to dla mnie motofocuser trochę traci sens.
  12. Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Zabieram się za zakup Barlowa i bardzo prosiłbym o doradzenie czegoś. W dostępnym poziomie cenowym mam: - BRESSER 3x/1.25 achromatyczna - GSO 3x/1.25 ED - GSO 2.5/1.25 APO Szukalem, czytałem opinie. Są różne. Zastanawiam się czy to nie w zależności od tuby efekt będzie inny (np komentarz że kogoś aberracja zmiotła z nóg).
  13. Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. W takim razie jakiego Barlowa powinienem dokupić do tego zestawu?
  14. Dziękuję za szczegółowa odpowiedź @ZbyT, przyznam że nie do końca rozumiem co napisałeś, a wynika to z mojego braku wiedzy w tym temacie - zastosowanie Barlowa powiększy obraz ale też zmniejszy światłosiłe. Dlaczego to jest dla tej kamery ważne, czy chodzi o rozmiar rejestrowanego obiektu? Racja, @count.neverest, wydaje mi sie ze kolimacja jest OK, ale moje "wydaje się" potwierdzę kolimatorem, trochę z tą tubą jeździłem ostatnio w plener. @Krzysztof z BagienCzy mógłbyś proszę pokrótce napisać jakich parametrow użyłeś w Registax? Próbowałem tam coś zrobić ale efektu nie osiągnąłem specjalnego.
  15. Zrobiłem kilka prób i nie uzyskałem dobrego rezultatu, ale chyba wiem w czym rzecz... Shutter=1.000ms, Gain=400 (66%) Shutter=1.000ms, Gain=300 (50%) W obu przypadkach klatka wygląda praktycznie tak samo: Generalnie jeżeli ustawię naświetlanie 1ms z gain większym niż 250% to planeta jest kompletnie prześwietlona. @count.neverest wspominał że trzeba ustawić mniejszy czas naświetlania i większy FPS, jeżeli dobrze to rozumiem to dopiero wtedy ustawienie większego gain ma jakikolwiek sens. Szukałem jak to zrobić w FireCapture i nie doszukałem się podczas sesji, dopiero potem już po ściągnięciu sprzętu znalazłem o co chodzi. Zakres "exposure rates" jest klikalny i dopiero jak się na niego kliknie to można wybrać zakres jakiego chce się używać i suwak powyżej zostanie odblokowany. Czyli gdyby chcieć zejść poniżej 1ms to muszę wybrać Exposure ranges jak dla Słońca. Nauczyłem się też że na moim komputerze nie wszystkie porty USB to USB3. Mam dwa porty USB i tylko jeden z nich jest USB3, a przynajmniej FireCapture ten jeden tylko rozpoznaje jako USB3. Czyli jeżeli dobrze rozumiem, to następne kroki powinny być takie: - długość filmu nie ma znaczenia, liczy się ile klatek zbiorę, postaram się mieć jakieś 10tys klatek - mogę zmniejszyć czas naświetlania i zwiększyć gain, wtedy zbiorę więcej klatek szybciej, ważne żeby mieć jakiś szczegół i nie prześwietlić obrazu - przy szybszym zbieraniu klatek nie będę miał problemu utrzymać planety w kadrze, tym bardziej w połączeniu z ROI To co mnie niepokoi to spróbowałem też nakręcić księżyc i wyniki są średnie, wszystko wygląda na dość nieostre, a ostrości już nie jestem w stanie lepiej ustawić. Shutter=1.008ms Gain=134 (22%) https://www.dropbox.com/s/7miaizikmxxdxj6/Moon_214917.avi?dl=0
  16. Pobawiłem się w PIPP i Autostakkert, wciąż wygląda bardzo słabo ale ze słabego materiału nic się dobrego nie wyciśnie Bardzo dziękuję za pomoc, dzisiaj drugie podejście!
  17. Czy nie potrzebuję mieć do tego dobrze ustawionego prowadzenia tak żeby planeta nie przemieszczała się z lewej na prawą stronę ekranu?
  18. Dzięki @count.neverest! Najkrótszy czas ekspozycji jaki mogę dać to 1ms i takiego też używałem do tej pory. Gain mogę jeszcze sporo podkręcić ale mam wtedy na ekranie świecącą kulkę i brak jakichkolwiek szczegółów. Sproboje dzisiaj ponownie, przynajmniej 10tys klatek.
  19. Dziękuję za odpowiedzi, zdecydowałem się na ASI224MC. Dla osób które trafią na ten wątek w przyszłości: moje pierwsze eksperymenty z kamerką i Jowiszem są tutaj.
  20. Zainspirowany wątkami Jowisz 2020 i Saturn 2020 rozpocząłem wczoraj przygodę z ASI224MC i planetami. Na pierwszy rzut poszedł Jowisz. ASI224MC jest połączone z moim komputerem (Mac) i używam 32-bitowej wersji Sharpcap, tak jak polecane u nich na stronie. Kamerka zadziałała z miejsca, nie musiałem instalować nic więcej oprócz libusb i Sharpcap. Używam Skywatcher 150/750, bez filtra czy Barlowa. Z racji tego że robię to pierwszy raz to odwaliłem wczoraj straszną partyzantkę i mam w związku z tym kilka pytań: 1. Wyrównanie na biegun - czy jest to absolutnie wymagane przy kręceniu planet? Ze względu na pozycję Jowisza kręcę z balkonu i biegun północny zasłania mi ściana bloku, nie mam jak użyć lunetki biegunowej. Do stackowania klatek używam Lynkeos i miałem nadzieję że poradzi on sobie z przesuwającą się planetą w kroku Align. Niestety tylko kilkadziesiąt pierwszych klatek jest OK, potem planeta wyjeżdża z zaznaczonego obszaru i Lynkeos za nią nie podąża. 2. Jakich parametrów powinienem użyć przy filmowaniu Jowisza? Poszperałem po forach ale nie znalazłem nic co by od początku do końca odnosiło się do tematu. Gdzieś wyczytałem że gamma powinienem przy tej kamerce trzymać pomiędzy 50-75, ale nie było informacji dlaczego. Podobnie jeżeli chodzi o gain - po prostu kręciłem lewo/prawo patrząc przy jakich parametrach planeta wygląda na ekranie najlepiej. 3. Nie podoba mi się jak wygląda planeta w powiększeniu. Ma na sobie tak jakby nałożoną siatkę rozdzielającą piksele. Wygląda to strasznie dziwnie - widzę to zarówno w nakręconymi AVI jak gdy powiększę obszar przy stackowaniu w Lynkeos. Czy ktoś z was się z czymś takim spotkał? Najlepszy film jaki uzyskałem: https://www.dropbox.com/s/2r6npbgeyi66v4y/Jup_003001.avi?dl=0 (w prawym górnym rogu jest przycisk ze strzałką w dół, można film pobrać na dysk) Parametry z jakimi kręciłem ten film: FireCapture v2.6 Settings ------------------------------------ Camera=ZWO ASI224MC Filter=RGB Profile=Jupiter Diameter=47.34" Magnitude=-2.73 CMI=228.7° CMII=300.6° CMIII=14.5° (during mid of capture) FocalLength=450mm Resolution=1.75" Filename=Jup_003001.avi Date=040720 Start=002948.851 Mid=003001.483 End=003014.115 Start(UT)=222948.851 Mid(UT)=223001.483 End(UT)=223014.115 Duration=25.264s Date_format=ddMMyy Time_format=HHmmss LT=UT +1h Frames captured=1616 File type=AVI Extended AVI mode=false Compressed AVI=false Binning=no ROI=1304x976 ROI(Offset)=0x0 FPS (avg.)=63 Shutter=1.000ms Gain=267 (44%) SoftwareGain=10 (off) Brightness=1 (off) HardwareBin=off Gamma=76 AutoExposure=off HighSpeed=off FPS=100 (off) WBlue=95 (off) AutoGain=off WRed=52 (off) USBTraffic=100 (off) AutoHisto=75 (off) Histogramm(min)=0 Histogramm(max)=86 Histogramm=33% Noise(avg.deviation)=n/a Limit=30 Seconds Sensor temperature=27.2°C A tutaj jak Lynkeos widzi pojedynczą klatkę (jeżeli przyjrzeć się filmowi który załączyłem powyżej to nawet gołym okiem da się tę siatkę dostrzec):
  21. Ewentualnie jest jeszcze guider od ZWO, 80zł droższy ale o wiele lżejszy i powinien być z każdą kamera od nich kompatybilny https://astronomy-imaging-camera.com/product/zwo-minguider-scope
  22. Szczerze mówiąc, nie mam zielonego pojęcia jaka tuba by pasowała. Poszukałem po forach internetowych i wiele osób używa tego modelu. Potem spojrzałem na ceny i ta opcja jest najtańsza. Biorąc pod uwagę że ta tuba ma jakąś regulacje pomyślałem też ze prościej mi będzie złapać ostrość z dowolna kamera, bez potrzeby toczenia jakiś dodatkowych elementów. Jestem oczywiście otwarty na sugestie Pulse guide to podłączenie kamery do komputera i komputera do montażu?
  23. Mój teleskop to Newton SW 150/750 na montażu NEQ6. Chciałbym kupić kamerkę której używałbym do guidingu i okazjonalnie do fotografowania planet. Myślałem o ZWO ASI 120MC-S lub ZWO ASI 224MC. Ta pierwsza jest dostępna w graniach 800zł, ta druga 1260zł. Oprócz kamerki będę potrzebować tubę do guidingu i tutaj myślałem o klasyce: SW Synta R-80/400, dostępna obecnie w granicach 380zł. Mam dylemat i nie wiem co brać. Po pierwsze, czy obie te kamerki siądą do tej tuby i nie będzie problemu z ostrzeniem? Po drugie, różnica w cenie to ponad 400 zł (50% ceny pierwszej kamerki). Czytałem bardzo dużo dobrych opinii na temat 224MC i małego szumu ale czy biorąc pod uwagę moją tubę SW 150/750, wysokość planet nad horyzontem, i seeing w Polsce, czy ja zobaczę aż taką różnicę w fotografii planeternej pomiędzy tymi dwoma kamerkami? W końcu, czy obie te kamery nadadzą się tak samo dobrze do guidungu? Z tego co patrzę to obie mają złącze ST-4 więc chyba nie powinno być problemu z NEQ6? Dzięki!
  24. Ta ciemniejsza czarna kropka przy galaktyce po prawej stronie to pyłek czy np. pozostałość po wodzie zraszającej się na lustrze? Mam kilka takich i za nic nie mogę tego przedmuchać. Zabieram się powoli do operacji mycia lustra.
  25. Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi! Dokupuję korektor i będę próbować jeszcze raz! Załączyłem do tego posta jedną z pierwszych klatek. Jeżeli tam środki też są puste to czy jest to kwestia obróbki czy złego ustawienia ostrości? Wydawało mi się że na klatkach gwiazdy powinny być punktowe jeżeli ostrość jest dobra. Z tym że ja się nie znam Właśnie próbowałem to ogarnąć maską i patrząc przez aparat ustawienie było dobre. Również testowe zdjęcie Arktura wygląda OK. Wydaje mi się że albo ostrość się rozregulowała albo jest to kwestia temperatury tak jak piszecie. Muszę przyznać że w ogóle nie pomyślałem o wychłodzeniu tuby. W związku z tym dwa pytania odnośnie praktyki: - Wystawiam tubę i aparat (?) 30 minut przed sesją, czy tak? Tuba powinna być już odkryta (zdjęty dekiel z góry)? - Jeżeli dobrze zakręciłem regulację ostrości to czy jest szansa że się rozkalibruje? Jak to z powrotem przekalibrować? Będę musiał znów przejechać na jakąś jasną gwiazdę i potem znów na obiekt, przestawi mi się wyrównanie kadru wtedy Czy mógłbym prosić o jakiś link jak to powinno wyglądać? Tubę miałem wyciemnianą swojego czasu w Astrokraku ale tylko od środka. Jeżeli znacie jakieś dobre źródło jak powinno się to robić byłbym bardzo wdzięczny za link. Obejrzałem masę materiałów na YouTube ale nie znalazłem nic co by to dobrze tłumaczyło. Na stronach internetowych jakie przeglądałem są to też często informacje jedynie szczątkowe.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.