Jump to content

GKG

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  172
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

283 Good

About GKG

 • Rank
  Antares
 • Birthday 01/01/1983

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Podhale
 • Zainteresowania
  spotter+astro 50/50%
 • Sprzęt astronomiczny
  oczy i lornetki: APM 45o 100mm ED-APO + Nikon 8x30 EII

Recent Profile Visitors

1,710 profile views
 1. Przypadkowo trafiłem na taki krótki materiał i od razu poprawił mi się humor https://toteraz.pl/plaskoziemcy-wyruszaja-na-koniec-swiata,1829553.html Czyli jak stopią się lodowce to woda z powierzchni wyleje się w kosmos?
 2. Po dłuższym użytkowaniu parki okularów APM 18mm 65o (porównując równolegle z TV Delos 12mm) nadal jestem pod wrażeniem ich jakości i wygody użytkowania. Zauważyłem tylko, że są mniej odporne na odblaski np. przy celowaniu w rejony jasnego Księżyca (ale nie bezpośrednio na niego) czasem widać odblaski, a w Delos-ach zero odblasków. Okularki APM 18mm jednak ogólnie świetnie współpracują z lornetą której światłosiła wynosi 5,5 czyli dość wymagająca wielkość dla okularów. W dzień też super nie ma ciemnych zaników obrazu i są dość tolerancyjne na nieosiowe patrzenie. Jeżeli jakość jest utrzymana na poziomie okularów 18mm to ten zestaw jest niezłą ofertą w rozsądnej cenie Osobiście jestem zaciekawiony z kolei nowym okularem od APM-a APM HI-FW 12.5mm 84° 1,25" Kosztuje około 1500zł i mówi się że to kolon Doctera 12,5mm Ponadto opracowywana jest również wersja 18mm - no coraz ciekawsze oferty od APM-a
 3. Nic dodać nic ująć. Uszanuj powyższą poradę kolegi. Zwłaszcza bardzo, ale to bardzo ważne jest zobaczenie widoków na własne oczy. Tutaj od razu poproś o pomoc ludzi z twojej okolicy i umów się na jakieś, nawet krótkie obserwacje. Zazwyczaj astro-maniacy podczas takich spotkań chętnie dzielą się nie tylko sprzętem, ale również udzielą porad. Ja np. ostatnio też rozmyślałem o zakupie pierwszego teleskopu i miałem okazje, dzięki uprzejmości astro-kolegi, chwilę pooglądać pierwszy raz niebo teleskopem jakim był akurat refraktor SW 150/750. Do tej pory oglądałem niebo tylko/aż różnymi lornetkami od maleńkich lornetek po wielkie lornety i zawsze wydawało mi się, że teleskop to inna, lepsza liga. No i co, w praktyce okazało się, że patrząc przez wspomniany refraktorem SW 150/750 byłem bardzo rozczarowany. Otóż moje rozczarowanie wynikało głównie ze specyfiki patrzenia jednoocznego przez teleskop. Jednoznacznie stwierdziłem, ze patrzenie jednooczne nie jest dla mnie. Sytuacje uratowała nieco nasadka bino we wspomnianym teleskopie, no ale z kolei to bardzo wąskie pole widzenia też nie przypadło mi do gustu. Tym samym osobiście stwierdziłem doświadczalnie, że wolałbym jakąś średnie wielkości (koniecznie z dobrym szkłem lornetkę na statywie np. 15x70, czy 25x100) niż wspomniany refraktor, ale to tylko moja subiektywna ocena wynikająca z niewygody patrzenia jednoocznego i doznania wąskiego pola widzenia w nasadce bino. Teraz czekam na pogodę, żeby jeszcze na takim spotkaniu popatrzeć przez lustro 12" i znowu będę mógł skonfrontować moje oczekiwania i wyobrażenia o wielkim teleskopie na żywo, a może tym razem będę zachwycony. Tym samym trzeba samemu spróbować, a jak się okazuję będąc na takim forum jak to, to o testowe obserwacje z ludźmi z okolicy nie jest trudno, gorzej jest z pogodą.
 4. Pewnie tak jest. Niemniej jednak minusem wysokości powyżej 1500m n.p.m. poza ewentualnym dyskomfortem zdrowotnym (np. zmianą ciśnienia) może być jeszcze po prostu często wiejące silne wiatry, a w Tatrach, czy Alpach to już będzie wysokość powyżej granicy lasu i za bardzo nie ma osłony np. jakiejś zaciszne polanki. Sam mieszkam, na wysokości o ok. polewę niżej niż 1500, a różnica względna wynosi 120m od dna doliny, gdzie znajduje się też bardziej zwarta zabudowa. I te 100m wyżej w pionie bardzo ratuje sytuacje w obserwacjach wizualnych, ponieważ główne zawilgocenie, mgły i światło LP pozostaje poniżej. Ale i ta różnica zaledwie 100m ukazuje już różną skalę siły wiatru. Nie raz w dolince cicho sza, a 100 m wyżej mocno wieje i trzeba szukać schronienia np. za ścianą lasu bo oczy szybko łzawią i nici z obserwacji.
 5. No cóż taki napis dla: - osoby nieobeznanej w optyce lornetkowej będzie tylko wabikiem do zakupu, bo przecież to takie mega parametry, gdzie właśnie 58 ma sugerować ogromne powiększenie, - dla osoby troczę bardziej doświadczonej w optyce lornetkowej będzie to sygnał ostrzegawczy - unikaj jak ognia. Mam przeczucie, że w opisie "58x84" w najlepszym przypadku: 58 - to będzie pozorne pole widzenia, celowo umieszczone na pierwszym miejscu, aby sugerowało mega powiększenie, 84 - to rozmiar obiektywów, ale mierzony na zewnątrz tubusów (na zewnątrz tulei w której umieszcza się szkła obiektywów). Podejrzewam, że lornetka ma faktyczne powiększenie coś z zakresu 10-12x, a obiektywy (szkło które jest użyteczne optycznie) 50-60mm. Jeżeli do tego ma charakterystyczne rubinowo-pomarańczowe szkła obiektywów to optycznie bardzo kiepski sprzęt. Sam kiedyś miałem lornetkę o wspaniałym opisie tj. o ile dobrze pamiętam 50x60 i pięknych cerwono-pomarańczowych obiektywach w których można przeglądać się jak w lustrze. W dzień jeszcze na siłę dało się coś zobaczyć, ale w nocy gołym okiem widziałem więcej gwiazd niż przez taka lornetkę. Dobrze, że była kiepska też mechanicznie bo szybko się rozleciała, więc mogłem później już kupić coś lepszego z "mizernym opisem" tj. parametrami 15x70. Tak jak wcześniej koledzy pisali przedstaw foto tej 58x84 i podaj koniecznie budżet dla nowej lornetki
 6. Jak sezon na Księżyc, to sezon Księżyc przez lornetę
 7. Aktualne. Można negocjować. Polecam bo stan sklepowy
 8. Dlaczego? Przecież autor wątku faktycznie zaobserwował dziwny obiekt. UFO udokumentował na fotografii. Po czym sam ustalił źródło powstania obiektu i podał to do publicznej wiadomości. Weryfikacja własnych obserwacji i przyznanie się do ewentualnych błędów to wielka sztuka.
 9. Pana Janusza miałem przyjemność poznać osobiście kilka lat temu przy kupnie pierwszej astro lornetki. Świetnie go wspominam z tego krótkiego spotkania, bo bardzo dobrze mi doradził i sprzedał naprawdę sprawdzony i dobry egzemplarz, a ja byłem wtedy zupełnie zielony w astro. Gdyby nie Jego dobra porada pewnie nie wkręciłbym się w pasję oglądania gwiazd i pewnie nie miałbym okazje tego napisać. Dziękuję Panie Januszu. Ponadto w ten poniedziałek też pisałem z Nim na sąsiednim forum, nawet zaproponował mi jakąś usługę zupełnie za darmo, niby drobnostka, ale miły gest z Jego strony ... niestety nie zdążył. "Są ludzie, którzy umierają jeszcze za życia, i tacy, którzy żyją nawet po śmierci." Agnieszka Lisak Po wpisach na forach astro widać, że Pan Janusz będzie żył jeszcze długo w naszej pamięci. W ramach podziękowania pomodliłem się za Pana Janusza dzisiaj będąc w kościele. Po wyjściu z kościoła nad wieżą, w luce między chmurami piękny gwiazdozbiór Oriona i Plejady - dla mnie osobiście symboliczny widok.
 10. Aktualne. 190zł i koszty wysyłki po mojej stronie
 11. Powyższa, którą zrobił Aurora to dla mnie jak na razie najlepsza z najlepszych - taka MVP dokumentacji porannego zaćmienia.
 12. GKG

  Ciekawostki

  No może być coś w tym prawdy z pozytywnym wpływem borówek na oczy. To samo mówi moja Babcia, której właśnie życzenia dzisiaj składałem. Ma ona obecnie 93 lata i okularów używa od niedawna tylko do czytania wieczorem. To Ona w moim dzieciństwie nauczyła mnie zbierać borówki (tylko te leśne). Tak się nauczyłem i polubiłem je jeść, że co roku muszę mieć ich zapas. W tym roku kupiłem z pewnego źródła duży zapas leśnych borówek zbieranych w Gorcach, bo lato obrodziło w borówki i ich cena była stosunkowo nieduża - kupiłem 15 kg i w domy przynajmniej raz w tygodniu są jedzone. Ja polecam je z płatkami orkiszowymi. W mojej najbliższej rodzinie nikt nie nosi okularów, a sam jakieś dwa miesiące temu byłem na badaniach wzroku i jest jak to określiła okulistka super. Tak że polecam, ale te prawdziwe leśne, bo smak zupełnie inny. Tylko po leśnych to farbowanie ust na fioletowo jest naprawdę mocne i ciężko domyć zęby za pierwszym razem. Smacznego
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.