Jump to content

midimariusz

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  426
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

217 Good

1 Follower

About midimariusz

Kontakt

 • Strona WWW
  https://midimariusz.home.blog/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Czerwona Woda (k. Zgorzelca)
 • Zainteresowania
  astronomia, muzyka organowa
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 12", ES 4,7 ; 6,7 ; 8,8 ; 14 ; 30 ; bino SW, filtry Lumicon 2" UHC, OIII, DS, H-Beta
  https://midimariusz.home.blog/
  Ponadto Lumix FZ 18, kolimator laserowy,
  [light1=https://midimariusz.home.blog/]https://midimariuszhome.files.wordpress.com/2016/12/logo.jpg[/light1]

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Sprzedam nowy DSC - jest to zestaw modernizacyjny do teleskopów dobsona firmy SkyWatcher. Zawiera wszystko, co niezbędne do automatyzacji teleskopów SkyWatcher Dobson. Instalacja zajmuje tylko 10 minut. Po prostu trzeba przykręcić 8 śrub i zainstalować dwa enkodery. Teraz teleskop jest już gotowy do szybkiego wyszukiwania obiektów na niebie! DSC pomaga obserwatorom dokładnie i szybko znaleźć obiekty na nocnym niebie.W tym przypadku tuba teleskopu jest skierowana na obiekt ręcznie, dopóki celownik w programie typu planetarium nie pokrywa się z wyszukiwanym obiektem.Sterownik odbiera dane o położeniu teleskopu z czujników (enkoderów) umieszczonych na osiach mocowania teleskopu.Rozdzielczość enkoderów każdej z osi wynosi 4096 impulsów na obrót (na enkoderze pisze co prawda 1000, ale jest on przeprogramowany na 4096), co wystarcza do dokładnego skierowania teleskopu na obiekt.Przed użyciem systemu należy wprowadzić rozdzielczość enkoderów (4096 ppr) w odpowiednich polach programu planetarium. DobsonDream może współpracować z każdym programem planetarnym wspierającym pracę z podstawowymi enkoderami i DSC. Na przykład na komputerze z systemem Windows można korzystać z planetarium Cartes De Ciel oraz urządzeń mobilnych z planetarium Android lub iOS SkySafari. DobsonDream jest wykonany w dwóch wersjach. Ich różnica w różnych interfejsach komunikacyjnych, WiFi lub Bluetooth.W standardowym zestawie kontroler DobsonDream zawiera interfejs WiFi. Jeśli potrzebujesz interfejsu Bluetooth, napisz do nas na ten temat. Następnie w instrukcji kontrolera DobsonDream znajdują się przykłady ustawień dla różnych programów planetarnych. Ustawienia Teleskop w przykładowym programie SKY SAFARI: 1. Po pobraniu programu, przejdź do Ustawienia, przycisk «Settings». 2. Przewiń w dół do sekcji «Telescope» i kliknij przycisk "Setup". 3. Wybierz typ teleskopu «Scope Type - Basic Encoder System» i typ mountażu «Montage Type - Alt-Az Push-To». Niżej ustawiamy rozdzielczość enkoderów na +4000. Jeśli teleskopu idzie w przeciwną stronę zmieniamy znak na minus "-". Wybierz także rodzaj połączenia bezprzewodowego w sekcji Ustawienia komunikacji -"Connect via Wi-Fi ". 4. W polu Adres IP wpisz adres 192.168.0.1 wskazany na karcie DobsonDream. 5. W polu Port wpisz - 1234. 6. Jeśli jest na BT to sprawa jest jeszcze prostsza. Wystarczy wcześniej połączyć się w urządzeniu mobilnym z urządzeniem BT DobsonDream. Hasło dla BT to 1234.7. Wróć do menu głównego i naciśnij przycisk Połącz.8. Potem trzeba ustawić teleskop na jednej jasnej gwieździe i wcisnąć przycisk Align. I tyle! Cena 600 zł + przesyłka Mam 1 sztukę.
 2. Kupiłem u nich Sky Watcher 12" Było ponad 400 zł taniej niż w DO Wysyłka bardzo szybka. Polecam na 100%!
 3. Czyli co najlepiej zmienić nazwę domeny?
 4. Sprzedam nowy moduł do bezprzewodowego sterowania WiFi montażem Sky Watchera z pilotem SynScan (posiada go np.: NEQ6 i podobne). Moduł jest nowy. Łączy się przez sieć WiFi z Smart Phonem lub laptopem. Możliwa współpraca na Androidzie (zalecany SkySafari) oraz Windows (konieczne doinstalowanie sterowników na port szeregowy) pod programy Cartes du Ciel lub Stellarium. To jest wersja, która podłącza sie bezpośrednio do pilota. Podłączmy go do portu RS-232 w pilocie. Test też wesja bez pilota-TrekFi. Więcej informacji na moim tutaj Moduł WiFi działa jako punkt dostępowy i może być używany do łączenia wszystkich urządzeń astro w jedną sieć LAN! Jest to miniaturowy router, który umożliwia podłączenie do sieci wewnętrznej LAN różnych urządzeń (laptop, Smart Phone, Tablet, komputer stacjonarny, kamera guidująca). Więcej tutaj: Zasięg do 50 metrów. Pracuje na częstotliwości 2,4 GHz. ScanFi łączy się automatycznie z urządzeniem zaraz po włączeniu zasilania. Jest możliwość ustawienia swojego hasła i zabezpieczenia szyfrem (metoda AES). Ustawia się to w oknie przeglądarki internetowej. W pasku wpisujemy 192.168.2.1 Hasło: 12345678 Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo sieci LAN. Dla Androida w Sky Safari wpisujemy w ustawieniach teleskopu Settings IP: 192.168.2.1 Port: 1234 Koszt: 210 zł + koszt wysyłki 20 zł Jakby coś nie działało, jest możliwość zwrotu (wysyłka na koszt własny). Mail: midimariusz8[małpa]gmail.com tel. 721 011 270
 5. Trzeba ten plik przesłać sobie na pocztę gmail z takim samym adresem jaki mam na Google Play. Potem importujemy listę ze Sy Safari. Mi się zawsze czyta.
 6. Zaczynam realizację dość dużego projektu obserwacji mgławic planetarnych na podstawie publikacji Observing Planetary Nebulae Alvina Huey z faintfuzzies.com Sama publikacja jest dość obfita i zawiera 335 stron. Z podanych przykładów część odpada z powodu zbyt niskiego położenia (są one niewidoczne w Polsce), a część z powodu zbyt małej jasności. Ograniczyłem zasięg do +14 mag. dla dobsona 12". Wyszło 160 obiektów. Zrobiłem też listę obiektów do pobrania dla Sky Safari. A więc 3 Czerwca był wyjątkowo gorący. Było tak ciepło, że obserwowałem w klapkach i w podkoszulku. Temperatura około 20 stopni, białe noce niestety dają się we znaki. Seeing i ogólne warunki bardzo dobre. Zasięg około +5 mag. Czas 22:45 – 00:15 Sprzęt: Dobson 12", okulary ES 14 mm, SP 10 mm, TS 7 mm. Niestety brak ES 4.7 dał mi się bardzo we znaki. To jest okular, którego najbardziej potrzebowałem. Ale nic to. Trzeba walczyć tym, co się ma na pokładzie. NGC 6058 Mgławice planetarna 12.9 mag. W Herkulesie o rozmiarach 0.4 X 0.3'. Widoczna na wprost przez ES 14 mm jako mała rozmyta plama. Widoczna w środku trzech gwiazd asteryzmu trójkąta. Przez SP 10 mm plamka jest wyraźniej widoczna i większa. Obiekt łatwy. NGC 6210 mgławica "Żółw" Mgławica PN 8.8 mag. W Herkulesie. Rozmiary 0.3 X 0.2' Bardzo jasna, aż razi po oczach. Mała zwarta otoczona dobrze widoczną otoczką. Bardzo dobrze widoczna w ES 14 mm, a także SP 10 mm i w TS 7 mm. W tym ostatnim jest największa rozmiarowo." Nogi żółwia" są rozmyte i widoczne niejednoznacznie. M 57 "Pierścień" Mgławica PL 8.8 mag. w Lutni. Przepiękna! Jasny wyraźny duży owal z dziurą w środku. Moja ulubiona! Dobrze widoczna przez wszystkie okulary, a także przez lornetę TS 25X100. Klasyka! Minkowski 1-64 Mgławica planetarna 12.9 mag. W Lutni. Rozmiar 0.3' W ES 14 mm praktycznie niewidoczna. W SP 10 mm widoczna przez cały czas zerkaniem jako ulotna mgiełka. Widoczna na końcu takiego łuku złożonego z 3 gwiazd. NGC 6765 Mgławica PN +13.1 mag. W lutni. Rozmiar 0.6 '. Bardzo trudno ją odnaleźć w mrowiu gwiazd. Słaba, mała i widoczna jak gwiazda. Może z ES 4.7 mm bym powalczył o rozmiar, ale SP 10 mm jest trochę za słaby. Na początek to tyle! Są to trudne obiekty, nawet z DSC. Bardzo małe rozmiary, mrowie gwiazd i niekiedy mała jasność mocno utrudniają wyszukiwanie. Wiele z tych mgławic już widziałem, ale licznik startuję od zera. Wynik 5/160 Więcej tutaj.
 7. Piszę to z ciężkim sercem. W weekend 27 kwietnia 2019 roku Tom Trusock nagle zmarł. W dzisiejszych czasach współczesnych zasięg serca, duszy i umysłu człowieka nie ma granic. Tom Trusock był tego doskonałym przykładem. Przede wszystkim Tom był kochającym mężem Jennifer i oddanym ojcem dwóch córek Angeli i Sammy. W tym trudnym czasie będą potrzebowali wszystkich naszych myśli i modlitw. Po drugie, Tom był nauczycielem. Jego uczniowie w Bad Axe PSD już zaczęli sięgać po wspomnienia Toma i to, co dla nich zrobił i jak zmienił swoje życie dzięki swojej miłości do matematyki. A dla naszej społeczności astronomicznej Tom był również pisarzem i pedagogiem. Jego zdolność do przyjmowania astro produktów do testów i udostępniania ich przez słowo pisane była jego darem dla nas wszystkich. Jego zamiłowanie do astronomii i Cloudy Nights.com było widoczne w każdym artykule, który napisał. Tom napisał artykuły dla CloudyNights.com (a także jako jeden z pierwszych redaktorów strony), Magazynu Astronomy i wielu innych publikacji. Zwykle wygłaszał kilka wykładów rocznie na różnych imprezach astronomicznych w całej Ameryce Północnej. Tom był promieniem światła w tej społeczności. Nie sposób umieścić wszystkiego, co zrobił Tom Trusock w kilku akapitach i słowach. Wszyscy wiemy, jak Tom dotknął naszego życia i wzbogacił życie wielu innych pasjonatów nieba. Jego rodzina może teraz korzystać z naszego wsparcia w trudnych chwilach, więc założyłem dla nich stronę GoFundMe. Wszystkie darowizny trafiają do rodziny Trusock, aby pomóc w wydatkach pogrzebowych, jak również w innych, które mogą się pojawić. Oto link dla zainteresowanych. Nie jest to typowe dla mnie wysyłanie czegoś takiego, ale Tom był tak ważny dla społeczności astronomicznej, że chciałem tylko, żeby ludzie o nim wiedzieli. Pogodnego niba Mike. W Polsce artykuły Toma były tłumaczone na astronocach. Tutaj link. Sam wiele razy korzystałem z jego artykułów i mam nawet wydrukowane i zbindowane całe Small Wonders. Kolejna wielka strona w naszej społeczności.
 8. Obserwacje 01.04.2019. Małe asteryzmy, galaktyki, mgławice Planetarne. 2 kwietnia 2019autormidimariusz, opublikowano w obserwacje Czas: 20.30 – 1:30 Miejsce: Czerwona Woda temp.: + 5 C Średni do mocnego – zimny wiatr, który trochę przeszkadzał. Seeing – idealny Zasięg +5 mag. Niebo trochę pojaśnione od ulicznych latarni i światła OSP. W dzień udało mi się umyć LG mojego teleskopu Sky Watcher 12″ Widoki w odświeżonego teleskopu były bardzo ładne. Wieczorem zapolowałem na jesienno – zimowe klasyki: M 42, M78, Plejady, M 1, M 35, m 67, M 44. Kilka z nich mi uciekło albo w jasnej łunie nie dało się dostrzec: M 79, M 33, M 31 i towarzyszki. Po krótkiej rozgrzewce przyszedł czas na wiosenne galaktyki. Klasyki w Lwie M 65, M 66, M 95, M 105 o raz w Pannie – łącznie z łańcuchem Markaniana. Kilka mniej znanych obiektów: ----------------------------- KILKA OBIEKTÓW Z KATALOGU CALDWELA: NGC 2419 (C 25) Intergalaktyczny wędrowiec. Słabo widoczna na wprost, jako duszek gromada kulista 10.4 mag. W Rysiu. Nie rozbita. Przypominała trochę galaktykę. NGC 2775 (C 48) Galaktyka spiralna 10.2 mag w Raku. Ładnie widoczna z jasnym jądrem. Okular ES 14mm. NGC 2261 (C 46) jasna mgławica 9.2 mag. W Jednorożcu. Ładnie widoczna, jasna, jakby kometa z przecinkiem. NGC 2244 (C 50) gromada i mgławica Rozeta w jednorożcu. Bardzo ładnie widoczna z filtrem OIII i ES 30mm. Bez filtra niewidoczna. IC 405 (C 31) mgławica Flaming10 mag. W Woźnicy. Bardzo ładnie i wyraźnie widoczna mgławica w filtrze OIII i okularze ES 30 mm. Kształt podobny do tego ze zdjęć. NGC 2392 (C 48) mgławica planetarna Eskimos. Bardzo jasna „głowa” mgławicy. Zastosowałem tutaj TS 7 mm. NGC 3242 (C 59) mgławica planetarna 7.3 „Duch Jowisza” w Hydrze. Zarąbista! Wygląda jak tytułowa planeta. ES 14 mm. NGC 3626 (C 40) Galaktyka spiralna ++ mag. W Lwie. NGC 3115 (C 53) Galaktyka spiralna 9.1 mag. W Sekstansie. Ładnie widoczna i ustawiona jest do nas bokiem. Okular ES 14 mm. NGC 4565 (C 38) Galaktyka spiralna 9.2 mag. W Warkoczu Bereniki. Ostra jak „brzytwa”. Bardzo cienka i długa. Ładnie widoczna. NGC 4559 (C 36) Galaktyka spiralna 9.8 mag. W Warkoczu Bereniki. Pogrubiona, widoczna na wprost. NGC 4889 / NGC 4884 (C 35) Galaktyka eliptyczna 11.5 mag. W Warkoczu Bereniki. Słabiutka. Dobrze widoczna tylko kątem oka. Na wprost widać ją jako słaba plamka bez szczegółów. NGC 4631 (C 32) Wieloryb. Galaktyka 8.9 mag. W Psach Gończych. To jest moja ulubiona galaktyka. Taki grubiutki wieloryb. Bardzo ładna! NGC 5005 (C 29) Galaktyka spiralna 9.7 mag. W Psach Gończych. Średnia. Galaktyka o średniej jasności i wielkości, NGC 4244 (C 26) Galaktyka spiralna „Złota Moneta” 10 mag. W Psach Gończych. Dobrze widoczna przez ES 14 mm. NGC 2360 (C58) Gromada otwarta 7.2 mag. W Wielkim Psie Ładna widoczna bez problemu w ES 14 mm. NGC 2506 (C 54) Gromada otwarta 7.6 mag. W Wielkim Psie NGC 2775 (C 48) Galaktyka spiralna 10.2 mag. W Raku. ---------------------------------- Kilka innych M 35 Super duża i jasna gromada otwarta. W okularze ES 30 mm prezentuje się wyśmienicie! NGC 2264 gromada otwarta Kokon +4.8 mag. W Jednorożcu Bardzo ładna gromada oraz asteryzm „choinka”. Świetnie wygląda w okularze ES 30 mm! M 48 Ładna gromada otwarta 5.8 mag. W Hydrze M 53 Gromada kulista 7.6 mag. W Warkoczu Bereniki. Ziarnista, słaba, ale rozbita na gwiazdy. ES 14 mm. M 64 Galaktyka „czarnooka” 8.4 mag. W Warkoczu Bereniki. Bardzo ładna i jasna. M 3 gromada kulista 6.2 mag. W Wolarzu. Super extra!. Jaśniejsze od poprzedniczki M 53. Bardzo dobrze widoczna i rozbita. Jak dla mnie mogłaby konkurować z M 13. M 13. Super widok! W ES 14 mm rozbita po sam brzeg. Ta gromada kulista to klasa sama w sobie! M 63 galaktyka 8.6 mag. W Psach Gończych. Ładna i jasna. NGC 4490 / NGC 4485 Galaktyka spiralna „Kokon” 9.3 mag. W Psach Gończych. Bardzo ładna para galaktyk M 51 Galaktyka spiralna 8 mag. W Psach Gończych. Ładna para galaktyk. Słabo widoczna ramiona. ------------------------------------- MAŁE ASTERYZMY. Przy okazji wyłapałem kilka małych asteryzmów z publikacji „Asterism” Kapelusz Napoleona Tuż pod gwiazdą Arktur w Wolarzu możemy dostrzec bardzo ładny asteryzm nawiązujący do okrycia głowy Napoleona. Bardzo ładnie prezentuje się w lornetce, jak i w teleskopie z okularem ES 30 mm. Gwiezdne wrota Mały sympatyczny asteryzm w Kruku. Znajduje się tylko 1 stopień od M 104 i od niej trzeba zacząć poszukiwania.Asteryzm nawiązuje do filmu o tym samym tytule. Tuż obok znajduje się inny sympatyczny asteryzm „szczęki” także nawiązujący do filmu. Odwrócona piątka. Jest to bardzo ładny asteryzm w Herkulesie. Od razu widać cyfrę 5 tylko w odbiciu lustrzanym. Pozostałe asteryzmy Herkulesa. Próbowałem jakoś skojarzyć cztery inne asteryzmów w Herkulesie – Markov 1(miał wyglądać jak miniaturowy Strzelec), Rubinowy pierścień, Wieniec Webba i Zig Zag, ale nie potrafiłem sobie tego wyobrazić. Może ktoś wrzuci jakiś szkic, jak na to patrzeć, bo nie nie mam pojęcia. Żaglówka. Bardzo ładny asteryzm w Małym Lwie. Istotnie przypomina zagłówkę. Sympatyczny zarówno dla lornetki, jak i teleskopu z okularem ES 30mm. Uciekający mężczyzna W gwiazdozbiorze Sekstansu można z trudem dopatrzyć się asteryzmu nawiązującego do biegnącego człowieka. Mnie bardzo trudno było wyobrazić to sobie. Bardziej przypominał mi gwiazdozbiór Panny. ------------------------------------ MGŁAWICE PLANETARNE. Udało mi się znaleźć też kilka małych mgławic planetarnych z pozycji „Planetary for Small telescopes”. Na koniec pozostawiłem sobie chyba najtrudniejsze cele. Trzeba było się dość nadpracować, żeby odnaleźć miejsce tych słabych mgławic planetarnych. Najbardziej był przydatny program Sky Safari 5 PRO. IC 2149 Mgławica planetarna 10.6 mag. W Woźnicy. Jasna, ekstremalnie mała (rozmiar 0.2′). Widoczna bez problemu na wprost, pod warunkiem, że wiemy, która to jest. Widoczna jak gwiazda. Filtr OIII nie pomaga. Lepiej widoczna bez filtra. IC 4593 Mgławica planetarna 10.8 mag. W Herkulesie. Ekstremalnie mała (0.2′). Biała, jasna i widoczna bez problemu. M M 97 mgławica planetarna Sowa w Wielkiej Niedźwiedzicy. Bardzo ładna, średni rozmiar. Okrągła i jednorodna. Nie widziałem ciemniejszych „oczu” wewnątrz mgławicy. Użyty ES 14 mm. Były też inne planetarki opisane wcześniej: NGC 2392 (C 48) mgławica planetarna Eskimos. NGC 3242 (C 59) Duch Jowisza PODSUMOWANIE Ogólnie sesję uważam za dość udaną. Oczywiście przeszkadzała mi jasna łuna, choć wiele dzisiejszych obiektów było na nią odporne. Udało mi się zaobserwować około 100 obiektów. Miałem jeszcze jeden niemiły incydent. Podczas obserwacji zawyła syrena OSP i zrobiło się ogólne zamieszanie połączenie ze świeceniem dodatkowych świateł. Ponieważ mieszkam, jakieś 20 metrów od Straży, było to trochę uciążliwe.
 9. Sprzedam nowy DSC - jest to zestaw modernizacyjny do teleskopów dobsona firmy SkyWatcher. Zawiera wszystko, co niezbędne do automatyzacji teleskopów SkyWatcher Dobson. Instalacja zajmuje tylko 10 minut. Po prostu trzeba przykręcić 8 śrub i zainstalować dwa enkodery. Teraz teleskop jest już gotowy do szybkiego wyszukiwania obiektów na niebie! DSC pomaga obserwatorom dokładnie i szybko znaleźć obiekty na nocnym niebie.W tym przypadku tuba teleskopu jest skierowana na obiekt ręcznie, dopóki celownik w programie typu planetarium nie pokrywa się z wyszukiwanym obiektem.Sterownik odbiera dane o położeniu teleskopu z czujników (enkoderów) umieszczonych na osiach mocowania teleskopu.Rozdzielczość enkoderów każdej z osi wynosi 4096 impulsów na obrót (na enkoderze pisze co prawda 1000, ale jest on przeprogramowany na 4096), co wystarcza do dokładnego skierowania teleskopu na obiekt.Przed użyciem systemu należy wprowadzić rozdzielczość enkoderów (4096 ppr) w odpowiednich polach programu planetarium. DobsonDream może współpracować z każdym programem planetarnym wspierającym pracę z podstawowymi enkoderami i DSC. Na przykład na komputerze z systemem Windows można korzystać z planetarium Cartes De Ciel oraz urządzeń mobilnych z planetarium Android lub iOS SkySafari. DobsonDream jest wykonany w dwóch wersjach. Ich różnica w różnych interfejsach komunikacyjnych, WiFi lub Bluetooth.W standardowym zestawie kontroler DobsonDream zawiera interfejs WiFi. Jeśli potrzebujesz interfejsu Bluetooth, napisz do nas na ten temat. Następnie w instrukcji kontrolera DobsonDream znajdują się przykłady ustawień dla różnych programów planetarnych. Ustawienia Teleskop w przykładowym programie SKY SAFARI: 1. Po pobraniu programu, przejdź do Ustawienia, przycisk «Settings». 2. Przewiń w dół do sekcji «Telescope» i kliknij przycisk "Setup". 3. Wybierz typ teleskopu «Scope Type - Basic Encoder System» i typ mountażu «Montage Type - Alt-Az Push-To». Niżej ustawiamy rozdzielczość enkoderów na +4000. Jeśli teleskopu idzie w przeciwną stronę zmieniamy znak na minus "-". Wybierz także rodzaj połączenia bezprzewodowego w sekcji Ustawienia komunikacji -"Connect via Wi-Fi ". 4. W polu Adres IP wpisz adres 192.168.0.1 wskazany na karcie DobsonDream. 5. W polu Port wpisz - 1234. 6. Jeśli jest na BT to sprawa jest jeszcze prostsza. Wystarczy wcześniej połączyć się w urządzeniu mobilnym z urządzeniem BT DobsonDream. Hasło dla BT to 1234.7. Wróć do menu głównego i naciśnij przycisk Połącz.8. Potem trzeba ustawić teleskop na jednej jasnej gwieździe i wcisnąć przycisk Align. I tyle! Cena 600 zł + przesyłka Mam 1 sztukę.
 10. Na skutek decyzji AGORA S.A. o wypowiedzeniu umowy dotyczącej Bloxa z dniem 29 Kwietnia 2019 blog midimariusz.blox.pl zostanie zamknięty. Ten blog to spory kawałek mojego życia . Prowadziłem go od 7 lat i starałem się umieszczać tutaj wartościowe wpisy. Miałem też sporo komentarzy, maili i telefonów od użytkowników bloga. Od 30 Kwietnia 2019 wszystko z boga zostanie bezpowrotnie usunięte. Nadszedł czas na pożegnanie się z obecnym blogiem. Na wielu astro forach są dziesiątki linków i odnośników to tego bloga, stąd mogą pojawić się pewne problemy. Aktualnie nie ma mechanizmu przekierowującego adres na inny. W obecnej sytuacji podjąłem decyzję o przeniesieniu bloga na inną platformę opartą na Wordpressie. Będzie też inny serwer, inna domena oraz inny wygląd. Wszystkie artykuły będę pisałem teraz wyłącznie na nowym blogu. Adres nowego bloga https://midimariusz.home.blog Życzę miłej lektury.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.