Jump to content

Zaciekawiony

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  113
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

142 Good

About Zaciekawiony

 • Rank
  Regulus

Kontakt

 • Strona WWW
  https://curioza.blogspot.com/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tu i Tam
 • Sprzęt astronomiczny
  lornetka Bresser "cobra" 10X50; teleskop Sky Watcher 112/900

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Robiłem wczoraj próby robienia zdjęć księżyca przez teleskop komórką. Wyszło o wiele lepiej, niż się spodziewałem. Zwykła projekcja okularowa, najlepszy obraz pojawiał się gdy trzymałem komórkę w odległości palca od okularu. Teleskop 114/900, telefon Nokia3
 2. Chm... wygląda jak kolejna granulka tła.
 3. Pierwszy raz od przyjazdu na święta pojawiły się wczoraj nocne prześwity w chmurach. Niebo w miejscach bez chmur bardzo czyste, galaktyka andromedy dobrze widoczna. Kometa w lornetce była nieco eliptyczną mgiełką z jądrem. Gołym okiem nie byłem pewien czy ją widzę. Przerwy w chmurach nie były zbyt szerokie i nie było sensu wyciągać teleskop. Próbowałem uchwycić ją na zdjęciu, ale bez prowadzenia za ruchem nieba trudno wyciągać coś ponad obraz jakby rozmytej gwiazdy o zielonkawym odcieniu (tu mi jeszcze wiatr drgnął aparatem):
 4. Bliższy kadr, niestety trochę przeeksponowany, ale w sumie dało to fajny efekt:
 5. Biała tęcza powstała we mgle oświetlonej światłem na tarasie domu. Bardzo fajnie wyglądała. Od zewnątrz towarzyszyła jej dużo słabsza wtórna, ale tu się nie uchwyciła.
 6. Teoretyczne maksimum Miry to koniec listopada, dość wygodna pora. Ktoś już ją obserwował?
 7. Czy dobrze liczę, że to twoja dziesiąta supernowa?
 8. Obserwacja Galaktyki Rzeźbiarza gołym okiem, to by był rekord najdalszego wypatrzonego obiektu. Zwłaszcza że galaktyka nie wznosi sę u nas zbyt wysoko.
 9. Nad częścią kraju niebo raczej zachmurzone
 10. Nie mogłem spać w nocy, więc zrobiłem zdjęcie wschodzącego księżyca. Jasna gwiazda w pobliżu to chyba Regulus. Popielata część wyszła nieco zaszumiona, może trzeba było dać niższe ISO (było 800).
 11. A nie można by się dogadać z jakimś zawodowym astronomem i złożyć wniosek o grant w ramach projektu naukowego? Byłbyś wtedy zatrudniony w ramach tego grantu, którego kierownikiem (osobą na którą spada najwięcej papierkowej roboty) byłby ten astronom, nie koniecznie musiałbyś być studentem danej specjalności. Wykonawcy grantu stają się formalnie pracownikami naukowymi/technicznymi danej uczelni. Samo to że w ogóle jesteś studentem trochę pomaga. Zobacz jak wyglądają formy zatrudnienia w grantach: http://bbn.uksw.edu.pl/node/101 Oczywiście uczelnie wolą aby pracownik wykonujący badania był też studentem lub doktorantem, ale nie jest to wymaganie konieczne. W twojej sytuacji mógłby pasować konkurs Opus 5, gdzie wnioskuje się do dofinansowanie projektu związanego z kupnem lub stworzeniem aparatury koniecznej do badań. Wniosek o dofinansowanie może wnieść nawet osoba fizyczna, w tym roku czas na złożenie wniosku kończy się w grudniu. Przejrzyj też jakie są aktualne ogłoszenia zatrudnienia w grantach aby zorientować się jak to wygląda. https://ncn.gov.pl/baza-ofert/?akcja=wyswietlWszystko Nie we wszystkich grantach są wymagania wykluczające uczestników nie studiujących na danej dziedzinie. Na przykład ten konkurs na temat badań pulsacji cefeid wymaga by stypendysta był studentem oraz że kierunek astronomiczny lub fizyczny jest preferowany ale nie jest podany jako warunek konieczny: https://ncn.gov.pl/baza-ofert/?akcja=wyswietl&id=178850 Swoją drogą trochę podobny problem miałem przy swoim pierwszym artykule naukowym. Studiowałem chemię ale tak się złożyło, że pierwszy raz aby zostać współautorem artykułu, trafił mi się z meteorologii, czyli zupełnie innej dziedziny. Wtedy też pojawił się problem, bo czasopismo wymagało wpłaty pewnej sumy przed publikacją a drugiemu autorowi skończyła się kasa z grantu. Mi natomiast uniwersytet powiedział, że skoro to publikacja z nie mojej dziedziny, to nie ma szans na dofinansowanie. Trochę to opóźniło samą publikację zanim znalazła się kasa.
 12. Wersja z szerszym polem świetna. Na OZMie miałem okazję popatrzeć na nią przez dużego Dobsona i byłem zaskoczony tym jak dobrze widać jej niebieski kolor.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.