Jump to content

Zaciekawiony

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  123
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

158 Good

About Zaciekawiony

 • Rank
  Regulus

Kontakt

 • Strona WWW
  https://curioza.blogspot.com/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Tu i Tam
 • Sprzęt astronomiczny
  lornetka Bresser "cobra" 10X50; teleskop Sky Watcher 112/900

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jak jeszcze miałem lekką lunetę, to czasem zabierałem ją w różne miejsca na osiedlu. Raz przyszedłem do znajomej, i oglądaliśmy na jej podwórku. Potem dowiedziałem się, że byłem przyczyną małego sąsiedzkiego konfliktu - sąsiad był przekonany, że sprowadziła geometrę do wyznaczenia granicy działki, a była tam taka sytuacja, że w jednym miejscu płot za bardzo sięgał w jedną stronę. Nagle przestał jej dzieńdobry mówić. Dowiedziała się o co chodzi przez ploteczki.
 2. Odkop Kolejny wybuch nowej powrotnej U Scorpii jest spodziewany na rok 2020,0 +/- 0,7. W związku z tym AAVSO zaapelowała do amatorów, aby bacznie się jej przyglądać, sprawdzać widmo i zmiany okresu orbitalnego zaćmień składników. Podczas poprzednich wybuchów następowały średnio co 10,6 lat. Obserwacje pokazują, że jasność gwiazdy zwiększyła się w ostatnich latach, co mogłoby sugerować lekkie przyspieszenie erupcji. Nie jest to może nowinka, ale jakoś tak dopiero teraz mi wpadło w oko. https://www.aavso.org/aavso-alert-notice-664
 3. Czyli teraz jest w pobliżu jednego z mniejszych minimów.
 4. Wyjrzałem. Obłoki się pojawiły, ale są słabe, sięgają do połowy wysokości Kapelli. Księżyc przeszkadza.
 5. Nie po to parę dni temu przyklejałem obłoki do nieba, żeby potem poznikały:
 6. Wyglądało bardzo ładnie, niektóre rozbłyskiwały do 2 a nawet pierwszej wielkości (jeden był porównywalny z Denebem), ale generalnie większość zlewała się w lekko jaśniejącą smugę. Zdążyłem je uchwycić tylko na jednym zdjęciu:
 7. @Limax7 Dzięki za tabelkę, spróbuję je uchwycić
 8. Robiłem wczoraj próby robienia zdjęć księżyca przez teleskop komórką. Wyszło o wiele lepiej, niż się spodziewałem. Zwykła projekcja okularowa, najlepszy obraz pojawiał się gdy trzymałem komórkę w odległości palca od okularu. Teleskop 114/900, telefon Nokia3
 9. Chm... wygląda jak kolejna granulka tła.
 10. Pierwszy raz od przyjazdu na święta pojawiły się wczoraj nocne prześwity w chmurach. Niebo w miejscach bez chmur bardzo czyste, galaktyka andromedy dobrze widoczna. Kometa w lornetce była nieco eliptyczną mgiełką z jądrem. Gołym okiem nie byłem pewien czy ją widzę. Przerwy w chmurach nie były zbyt szerokie i nie było sensu wyciągać teleskop. Próbowałem uchwycić ją na zdjęciu, ale bez prowadzenia za ruchem nieba trudno wyciągać coś ponad obraz jakby rozmytej gwiazdy o zielonkawym odcieniu (tu mi jeszcze wiatr drgnął aparatem):
 11. Bliższy kadr, niestety trochę przeeksponowany, ale w sumie dało to fajny efekt:
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.