Jump to content

radio-teleskop.pl

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  135
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

491 Good

About radio-teleskop.pl

 • Rank
  Regulus

Kontakt

 • Strona WWW
  www.radio-teleskop.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Toruń

Recent Profile Visitors

1,806 profile views
 1. Wielu błogosławieństw od Zmartwychwstałego Chrystusa, Kochani! Zwłaszcza w doborze sprzętu, wyborze ciemnych miejscówek, trafianiu w cel na czystym niebie i udanej obróbki zebranego materiału Wesołego Alleluja!
 2. To i ja dorzucę swoją próbę z 09 kwietnia 2019. Nikon D700 + Nikkor 85mm f/1.8 (przymknięty do f/5) prowadzone przez Vixen Polarie. Ekspozycje: 45 s. dla gwiazd i 5 s. dla Księżyca. ISO 400. A dzisiaj - Księżyc w Żłóbku Czystego nieba!
 3. until

  Przepraszam, ale moje "zboczenie zawodowe" nie daje mi spokoju... "Hiady" w dopełniaczu prawidłowo odmienia się w formie: "Hiad". Gwiazda Alkalbain V będzie widoczna po prawej, nie zaś po lewej stronie Marsa. A poza tym, chyba ciekawsze pod datą 13 kwietnia 2019 jest częściowe zakrycie M44 przez Księżyc
 4. Kochani! Przed nami jedno z najciekawszych zjawisk na niebie gwiaździstym w 2019 roku... Zapraszam po szczegóły
 5. A na nizinach młody Księżyc... Czystego nieba!
 6. To ja jeszcze dorzucę plon niedzielnego (07.04.) wieczoru w obserwatorium UMK w podtoruńskich Piwnicach Czystego nieba!
 7. W tym roku miałem troszkę pecha do światła zodiakalnego (słabo z wolnym czasem), ale przed rokiem nie szczędziło mi swoich uroków Czystego nieba!
 8. Całkiem zgrabny kadr, Łukaszu. Miejsce ma ogromny potencjał, a lustro wody pięknie odbija światło gwiazd. Szkoda tylko, że gałęzią po prawej praktycznie całkowicie zasłoniłeś światło zodiakalne... Następnym razem na pewno będzie lepiej. Pozdrawiam i powodzenia
 9. Zaiste, przejdzie Szkoda tylko, że blask Księżyca będzie już całkiem mocno przeszkadzał w robieniu dłuższych ekspozycji. Chociaż i z tym jakoś można sobie poradzić... Siedem lat temu z Siedmioma Siostrami i Wenus (w świetle księżycowej pełni) poradziłem sobie tak:
 10. Cudnie! A u mnie było tak... Niestety, przejrzystość nieba była słaba, stąd obraz Księżyca mocno przytłumiony. Ale coś tam widać
 11. Witam w klubie, Darku U mnie łuna miasteczka (podkreślam zdrobnienie dla zobrazowania skali LP już nawet w przypadku mieścin liczących 2-3 tysiące mieszkańców) skutecznie zrujnowała światło zodiakalne, za to ślad ISS utrzymałem na całej linii Pozdrawiam!
 12. Ogromnie się cieszę i z całego serca dziękuję Takie opinie są dla mnie szalenie motywujące i utwierdzają mnie w przekonaniu, że wybrałem dobry kierunek Pozdrawiam!
 13. Kochani! Zapraszam pod kwietniowy firmament 2019 - sporo się dzieje Czystego nieba!
 14. Jak widzę, dyskusja jest ożywiona, zatem po kolei... Jeżeli stawiasz mi zarzut naciągania faktów, Przyjacielu, to wiedz, że postępujesz dokładnie tak samo W czasie przesilenia zimowego świt cywilny następuje krótko po godz. 07:00 (czyli 08:00 czasu letniego), zatem nijak się to ma do chodzenia do szkoły "po ciemku". A jakie np. znaczenie ma nazwanie czasu "białoruskim", ruskim czy chińskim? Akurat tak się składa, że byłem już na świecie przed wprowadzeniem w Polsce zmiany czasu z zimowego na letni (i odwrotnie), stąd mam porównanie praktyki życia codziennego i osobiście wolę, aby letnie dni trwały jednak "dłużej". Oczywiście jest to skrót myślowy - wiadomo, że długość dnia jest taka sama, ale wschód Słońca ok. 03:00 i zachód krótko po 20:00 uważam za "marnotrawstwo naturalnego światła dziennego", które to światło jest szalenie ważne dla naszych organizmów. Jestem chronotypem sowy, więc nie wstanę ani o 03:00, ani o 04:00, ani nawet o 06:00 W pewnym sensie tak. Zwróćmy jednak uwagę na to, że choć spieramy się o strefy czasowe, to tarcza zegara się nie zmienia. Jeśli latem Słońce wzejdzie o 03:00, to zagonimy ludzi do roboty o tej właśnie godzinie? Ale nie zyskałbyś ani sekundy więcej na obserwacje. I na sen też nie, bo już o 03:00 wstaje dzień - pobudka! Poza tym, spora część sezonu letniego w Polsce wypada w warunkach braku zmierzchu astronomicznego, więc i tak mamy wakacje od uprawiania naszej pasji - z pewnymi wyjątkami jak np. NLC oczywiście. Sorry, taką mamy szerokość geograficzną Więc za wszelką cenę musimy go uniknąć Poczekajmy na implementację ACTA 2, to wtedy dopiero zapanuje jedynie słuszna "demokracja"... Pozdrawiam!
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.