Jump to content

radio-teleskop.pl

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  176
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by radio-teleskop.pl


 1. @ekolog Kometa Swift-Tuttle (chyba) jeszcze krąży w jednym kawałku :) A nad ranem Perseidów oglądamy najwięcej, bo ich radiant znajduje się relatywnie wysoko na niebie, więc "sypią się" we wszystkich kierunkach. Oczywiście zniknięcie Księżyca za horyzontem znacznie zwiększa szansę na dostrzeżenie większej liczby meteorów.

  @M.K. Dziękuję za szczegółowe i wartościowe uzupełnienie materiału filmowego - świetna robota! Pozdrawiam :)

  • Like 1
  • Thanks 1

 2. 9 godzin temu, DARK napisał:

  błoki działają niczym lustro, które odbija promienie słoneczne. Zwykle obłoki mają białą lub kremową barwę bo masy powietrza w obszarach polarnych mają doskonałą przejrzystość, więc Słońce nie jest gaszone. Ale zdarza się, że i tam dociera jakaś adwekcja zapylonych mas powietrza i wtedy zachodzące Słońce przyozdabia obłoki takim czerwonawym blaskiem. Tak bym to próbował wytłumaczyć

  Darku, już mamy wyjaśnienie (24.06.): http://www.spaceweather.com/

  @zbyszekzz też już tym wspomniał. Pozdrawiam :)


 3. 19 minut temu, Andrzej78 napisał:

  Nagrałem krótki filmik ale nad Rzeszowem niestety przysłaniały chmurki :( 

  Andrzeju, postaraj się obniżyć trochę temperaturę barwową ekspozycji - dzięki temu NLC wyjdą na zdjęciach bardziej wyraziście. Miasto u stóp to bardzo fajny pomysł na kadr, ale w Twoim przypadku dobrze byłoby poszukać miejsca z mniejszą ilością drzew lub wyjść ponad ich wierzchołki (o ile to możliwe) ;) Powodzenia :)

  • Thanks 1

 4. 3 godziny temu, quad napisał:

  W chojnicach również obłoki srebrzyste miały zabarwienie czerwonawe, a pogoda była bdb, czyste bezchmurne niebo, żadnych opadów wcześniej. Na tym ujęciu kolor czerwony zaczyna się pojawiać. Ja wykluczyłbym wpływ frontu na ten kolor.

  Dzięki wielkie! No to mamy ciekawą zagadkę... ;) Widziałem też fotki z paru miejsc w Europie i tam też utrwaliła się tajemnicza purpura. Pozdrawiam!


 5. Tym razem (21.06.) obłoki zaszalały niezwykłym zabarwieniem w kolorze... czerwieni! W okolicach Torunia wieczór był pochmurny po ulewnym froncie - rozchmurzyło się na dobre dopiero krótko przed północą, kiedy "srebrzaki" wisiały już niziutko nad pn-zach horyzontem. Były wyjątkowo jasne, a tak niecodzienny ich kolor widziałem po raz pierwszy w życiu (NLC śledzę od ponad 30 lat). Efekt "nałożenia się" resztek deszczowego frontu czy zwiększonej obecności cząstek żelaza w obszarze występowania Obłoków Srebrzystych...?

  2019-06-21_NLC_colors_web.jpg

  • Like 7

 6. 14 minut temu, Nova napisał:

  Troszkę Wam zazdroszczę upolowania obłoków. Widziałam 2 lata temu, niezapomniany widok! W tym roku nie mam szczęścia :(

  Spokojnie, tegoroczny sezon dopiero się zaczyna, więc... uszy do góry, a oczy w niebo ;) Powodzenia :)


 7. Kochani! Obróbka to rzecz bardzo pomocna i ważna dla uzyskania końcowego efektu, ale przede wszystkim liczy się wiedza i umiejętności wykorzystania sprzętu, którym dysponujemy. W przypadku kolegi @Alice kluczową rolę odegrał automatyczny balans bieli. Przy fotografii wieczornej/nocnej balansem bieli powinniśmy bowiem operować manualnie. W zależności od zastanych warunków, zwykle mieści się to w przedziale 2500 - 3700 K; zawsze warto wykonać kilka próbnych strzałów z różnymi ustawieniami, aby w końcu otrzymać upragnione niebieskie niebo ;) Przydatne bywa również ręczne ustawienie ostrości (w warunkach słabego oświetlenia automat lubi się mylić). Niekoniecznie też musimy pracować na w pełni otwartej przysłonie. W przypadku NLC zestawionego ze światłami miasta warto przymknąć obiektyw do f/2.8 lub nawet f/4, za to wydłużyć czas ekspozycji do 2-4 sekund. Powinno się udać :)

  • Like 1
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.