Jump to content

Maciek Łukasz

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  42
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutral

About Maciek Łukasz

 • Rank
  Alderamin

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Sprzęt astronomiczny
  Taurus 12"

Recent Profile Visitors

510 profile views
 1. Jak GPS złapie fixa i wchodzisz w ustawienia to strefa czasowa jest cały czas na sztywno, tak jak ręcznie wpisało się.
 2. Ekspertem nie jestem ale dość dobrze się orientuję po niebie a wczoraj i przedwczoraj to właśnie ograniczenia balkonowe i chmurowe za duże żeby na trzy gwiazdy, nawet na dwie zrobić. Chociaż gdyby nie było grupowania w typy obiektów to na Księżycu, Saturnie, Jowiszu i Altairze jednocześnie bym zrobił. Montaż najczęściej będzie jednak na otwartym terenie (działka) używany, teraz to tylko taka mała wprawka. Więc mam nadzieję, że jak Polarną lunetką ustawię i align na 3 gwiazdy to już rozjeżdżać się nie będzie.
 3. Sprawdziłem Twoim sposobem to środek lunetki stoi w punkt przy obrocie także póki co jest ok. Miałbym jeszcze jedno pytanie, sorki za takie amatorskie pytania no ale to początki. Mianowicie - wczoraj jak ustawiłem czas jak radziliście to było już dużo dokładniej jeśli chodzi o wyszukiwanie. Miejscówka ta sama, tj balkon bez widoku na Polarną więc Polar Align bardzo zgrubnie: podziałka na montażu i kompas na północ. One Star Aligment na Altaira, potem wyszukiwanie Jowisza, do którego troszkę brakowało. I teraz wykonałem Sync to Target na Jowiszu, powrót do Altaira przestrzelony, nie dużo ale gwiazda nie w okularze(ze sporym polem). Sync to target na Altaira, powrót do Jowisza przestrzelony i tak w kółko, z Księżycem i Saturnem włącznie. Sync na jakiś obiekt powodował, że kolejne( które wcześniej ładnie znajdował) były z odchyleniem. Zdaje mi się, że to przez polar aligment wykonany bez lunetki czyli prowizoryczny, potem alignacje na tylko 1 gwiazdę zamiast na trzy (ale takie miałem wczoraj warunki akurat). Jak myślisz? Trochę szkoda, że nie można alignacji zrobić łącznie na widoczne obiekty niezależnie czy jasna gwiazda czy Księżyc, Jowisz, Saturn jak w Dsc i Sky Safari. W Solar System Align też można wybrać widzę tylko jeden obiekt. Mając Asi Aira albo ten moduł WiFi od iOptrona to chyba alignację robi się już na czymkolwiek i na dowolnej liczbie obiektów?
 4. Tak Tyson, mam instrukcję przed oczami. Nie chodzi mi o to jaki klawisz na pilocie daje jaką wartość prędkości śledzenia bo to jest opisane. Chodzi mi o to, że zmieniając w ustawieniach tracking rate na np sidereal wracając do obiektu mam na pilocie wartość x1. Może wychodzę z błędnego założenia, że te wartości (x1, x8 itd) mają swój odpowiednik w nazwie np x64 to sidereal. Bo tak jak mówię, zmiana z np lunar na sidereal w menu, po powrocie na obiekt nie ma przełożenia na wartość, domyślnie jest x1 cały czas
 5. A która liczbowa wartość jest sidereal/Lunar etc? Chodzi mi o to żeby na pilocie zmieniać bez wchodzenia w ustawienia. Zresztą co nie zmienię w ustawieniach to i tak po powrocie do "menu obiektu" mam wartość tracking rate x1
 6. Dst wiadomo, czas letni. A ta różnica ma być godzina czy dwie? Pytam bo google mi pokazuje, że w Polsce mamy obecnie +2 a koledzy wyżej mi doradzają żeby dać 60min
 7. Tyson- no na pewno trzeba to u mnie zmienić, myślę o dłuższym dovetailu i wtedy doważyć czymś "przednią" obejmę wykorzystując ten efektowny gwint jaki Sky Watcher daje na swoje obejmy. Teleskop i montaż jest teraz tylko do wizualna, żeby się obsługi sprzętu nauczyć bo to pierwszy paralaktyk w karierze. Potem zacznę się bawić w zdjęcia. Dojdzie guiding a więc jeszcze większy ciężar na tył. Podejrzewając ten problem z wyważeniem kupiłem razem z teleskopem dłuższy dovetail tylko jest ze 2 cm za długi i nie da się go do Evostara użyć, dodatkowo otwory w nim nie pasują do śrub z tego obecnego. Chyba jakiś astroserwis taką przeróbkę mógłby zrobić.. Spytam jeszcze Ciebie jako posiadacza cema- ten czas masz ustawiony na utc +060min, dst-yes obecnie? Przy zmianie czasu coś zmieniasz? Pozdrawiam
 8. Natomiast w Ra różnica między okularkiem lekkim a ciężkim w wyważeniu to takie dwa położenia przeciwwagi, chyba trochę dużo, to może jednak przesuwać ją za każdą zmianą okularu..?
 9. Jeszcze co do wyważenia. W Dec jest równowaga w takim położeniu szyny. Chyba trochę lipa, że dovetail nie jest złapany w tych dwóch miejscach siodła? Dłuższa szyna nic tu nie da bo miejsca brak w kierunku kątówki a nie soczewki. Może jakoś przód doważyc, jakieś sugestie byście tu mieli?
 10. Dzięki serdeczne za porady. Co do justowania lunetki - imbusem w tych mniejszych czy większych otworach? Jeszcze nie wiem czy jest niezjustowana, dziś jak będzie pogoda to sprawdzę to na zewnątrz. Czyli co do zasady wyważać z maksymalnym obciążeniem a przy zmianie akcesoriów na lżejsze w trakcie się nie przejmować? Choć różnica wagowa między okularami dość spora.. No i w sprawie tego czasu to lekko się pogubiłem. Bo UTC+2 jednak jest podane dla Polski obecnie. Ale może UTC +1 (tak jak radzicie) w kombinacji z DST:Yes daje właśnie te dwie godziny do przodu? W Sky Safari mam pomiędzy UTC a current Time też dwie godziny różnicy. A czy jak będzie zmiana czasu to trzeba będzie też tutaj zmienić coś czy z automatu pójdzie? Mam w planach jak ogarnę już ten montaż też ASIAIR dołożyć ale najpierw chcę rozgryźć wszystko tak jak jest.
 11. Trochę prawdopodobnie głupich pytań na świeżo : 1. Wyważenie. Robi się je z maksymalnym obciążeniem ale przecież różnica w wadze samych okularów potrafi być spora. Mam okularek podświetlany 1.25" z krzyżem nitek ale też i Explorery 2" ważące prawie 1 kg. Jak zrobię wyważenie z cięższym i potem będę chciał założyć lżejszy to trzeba od nowa wyważać? Czy wyważenie w osi Dec jest poprawne jeśli teleskop po zwolnieniu blokady nie utrzymuje się w "zero position" tylko balansuje na bok i łapie równowagę w poziomym ustawieniu? 2.Wczoraj zaliczyłem pierwszą próbę z tym montażem. Tylko wizual z balonu, bez dostępu do Polarnej. Więc i wielkiej dokładności wyszukiwania się nie spodziewałem. Polar aligment to tylko było ustawienie montażu w kierunku północnym i ustawienie na podziałce szerokości geograficznej. GPS złapał fixa po dłuższej chwili. Ustawiłem Zero Position. Widoczny był Jowisz więc zrobiłem Solar System Align. Tak jak napisałem, dużej dokładności wyszukiwania się nie spodziewałem ale montaż kompletnie nie trafiał w obiekty, celował z bardzo dużymi odchyleniami, tak tylko "mniej więcej" w stronę obiektu, że i tak trzeba było ręcznie dalej szukać, w zasadzie niczym się to od ręcznego szukania nie różniło. To samo po One Star Aligment. Dodatkowo w momencie kiedy wyszedł Księżyc pilot pokazywał, że jest on pod horyzontem i nie można na niego nakierować. Wiem, że bardzo zgrubnie wszystko ustawiłem ale ten Księżyc mnie zastanawia. Lokalizację łapie GPS, data i godzina były ok.. No chyba , że coś w ustawieniu strefy czasowej pomyliłem - dla Polski powinno być (wczoraj) UTC +120 minutes, DST:Y ? 3. Tracking Rate - jaką tu wartość ustawić? Zmieniać z np. Sidereal na Solar przy zmianie typu obiektu? Z góry dziękuję
 12. A mógłbyś się podzielić dla potomności jak ta śrubkologia w tym teleskopie wygląda?:)
 13. Bas.sic wielkie dzięki. Ja właśnie jestem z tych co w egzotycznych póki co tematach lubią jak wszystko działa bez kombinowania większego.Tu mnie utwierdzasz, że to chyba dla mnie na początek dobre wyjście. Jeszcze mam pytanie- często jakiś update zwo robi i co ewentualnie nowe wersje wnoszą? Edit- dobra doczytałem, planer sesji i dithering. Planer sesji odnosi się do zdjęć stricte tak? o co dokładnie chodzi?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.