Jump to content

mawmarecki

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  66
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by mawmarecki

 1. Pod spodem jest skala? Wygląda jak noniusz (Vernier scale) do precyzyjnej regulacji. Skala jest w calach i mm. V od V-power.
 2. Czyszczenie, smarowanie, wymiana podkładek na teflonowe. https://stargazerslounge.com/topic/137084-eq3-2-strip-down/ https://www.tanstaafl.co.uk/2012/01/eq3-2-mount-tune-up-part-one/ Pozdr. Marek video-1532437109.mp4
 3. Może opisz w kilku słowach, jakie jest twoje dotychczasowe doświadczenie w prowadzeniu obserwacji (co udało się dotychczas osiągnąć (jakie obiekty poznałeś, z jaką "dokładnością", ile czasu im poświęciłeś), w jakich warunkach, czy przerabiałeś obiekty z tabeli Wimmera, jaką masz lornetkę, czy ma mocowanie do statywu i czy masz statyw, czy masz np, leżak z regulacją oparcia do obserwacji lornetką (mniej boli kark po długotrwałych obserwacjach). Być może koledzy dokładniej zasugerują wtedy sprzęt do następnego etapu przygody z astronomią, na podstawie twojego obecnego doświadczenia. Pozdr.
 4. Oficjalnie - torebka na odchody. Pewnie siku też da się zrobić, o ile w nieważkości da się złapać w worek kulkę sików, ale myślę że będzie to bardzo trudne (akcja-reakcja, strumień pędzi we wszystkie strony itp.). Zdjęcie pochodzi z wystawy Space Adventure z wrocławskiej Hali Stulecia z maja 2019 roku. Jednak Krzysztof z Bagien - twoja kolej. Pozdr. M.
 5. Nie, aczkolwiek ma trochę wspólnego.
 6. OK, w takim razie pierwsza niech będzie odpowiedź na pytanie Wessela.
 7. Fajnie. Następne pytanie: co jest przedstawione na zdjęciu?
 8. W 2009 roku Scott Barley z Highway Radio zapłacił mandat 400 dolarów australijskich (kwota zebrana wśród słuchaczy) nałożony na NASA przez hrabstwo Esperance (Perth, Australia) za zaśmiecanie terenu, gdy w wyniku deorbitacji na teren Australii spadły elementy stacji Skylab. Stacja uległa zniszczeniu w 1979 roku. Prawdopodobnie ucierpiała krowa.
 9. W okresie ok. 20.05-20.07 (plus-minus) nie ma nocy astronomicznej - to może być problem dla astrofotografów. Pozdr. M.
 10. https://donpedrobrooklyn.com/space-themed-bedroom/
 11. Trochę nietrafione tłumaczenie: "The Large Ultraviolet Optical Infrared Surveyor, commonly known as LUVOIR (...), is a multi-wavelength space observatory concept being developed by NASA under the leadership of a Science and Technology Definition Team." Pozdr. M.
 12. Nowy w sklepie astro do EQ3-2 - 280zł, używki tańsze na giełdzie. Koma - aberracja komatyczna w układach optycznych - w zwierciadlanych teleskopach (reflektorach typu Newton) powoduje niekształcenie na brzegach obrazu w formie łezki https://en.wikipedia.org/wiki/Coma_(optics) Flattener wypłaszcza pole widzenia w refraktorach. Tak mniej więcej. Tutaj masz dokładne wyjaśnienie od strony optycznej różnic 1,25'' i 2''. Plus dyskusja - bezcenne. Pozdr. M.
 13. Cześć Łukasz - mam ten teleskop od kilku lat, używałem go do wszystkiego co opisałeś w pytaniu plus foto. Przede wszystkim, jeśli masz aluminiowy trójnóg, to musisz go ustabilizować, gdyż posiada gigantyczne ruchy skrętne w płaszczyźnie poziomej (płaszczyźnie mocowania montażu). Powoduje to drżenie obrazu w okularze przy każdym ruchu, dotknięciu, silnym podmuchu. Najlepiej wymienić śruby i nakrętki z podkładkami na o wiele większe. Dodatkowo używałem ścisków stolarskich (Obi, Leroy) do ściśnięcia profili aluminiowych nóg, aby ograniczyć ich wzajemne przesuwanie. Na koniec kupiłem statyw s
 14. XII Zimowy Zlot Miłośników Astronomii dobiegł końca! Wspaniała okolica i przyroda, świetna miejscówka, ciemne niebo, super ekipa. 3 dni przyniosły mi więcej pożytku niż setki godzin wertowania forum Astropolis. Dzięki za wysłuchanie mojej przydługiej prelekcji o ESO - Wasze uwagi i często "mocno" techniczne pytania postaram się wykorzystać podczas zebrań PTMA w Lublinie. Pozdrawiam, M. Poniżej kilka fotek - reszta pod https://photos.app.goo.gl/NKKwN9AS5U7Rvwdw5
 15. Zebrałem pytania do organizatorów @BODI @PawelBe bo rozlazły się po całym wątku, a to już ostatni dzwonek: jak z kluczami dla przyjeżdżających w piątek (niektórzy mogą być późno) pokoje są z łazienkami? kuchnia i jadalnia dostępna dla nas bez ograniczeń? są ewentualnie łóżka polowe (jakby ktoś nie dał rady wspinać się na piętrusy)? czy w ośrodku można ewentualnie coś dojeść, dopić, dokupić na miejscu)? jak wygląda kwestia śniadania i obiadu w sobotę? W jakich godzinach? jak wygląda miejsce na rozstawienie sprzętu i czy będzie podciągnięty prąd (mamy brać listwy czy d
 16. Jeśli ktoś potrzebuje transportu na trasie Lublin-Rzeszów-Farfurnia i z powrotem (piątek-wtorek) to mam miejsca - zapraszam na priv. Pozdr. M.
 17. Jeśli interesuje cię koniecznie Nikon, to tutaj masz poradnik: https://imaging.nikon.com/lineup/microsite/astrophotography/getstarted/camera/index.html a później zapraszamy do https://astropolis.pl/forum/291-pytania-i-odpowiedzi/ Pozdr. M.
 18. d610 mod - śrubka po śrubce. https://www.lifepixel.com/tutorials/infrared-diy-tutorials/life-pixel-nikon-d610-diy-digital-infrared-conversion-tutorial
 19. Sprawdzałeś osiowość lunetki? Wypoziomowanie klina (czy głowicy kulowej - nie wiem co masz)? Czy masz równo wyważony L-adapter (czy silnik popycha, ciągnie czy jest zrównoważony w trakcie obrotu)? Czy napęd zrobił już pełne 360 st. (może smar lub zanieczyszczenia dają opór na zębatce i ślimaku)? Pozdr. M.
 20. Tranzyt z okolic Lublina - skrzydlaty gość: Boeing 737 Utair z Mediolanu do Moskwy. SW15075EQ3-2, Nikon 1 J5.
 21. szukaj na forum, wszystko jest, albo tu https://astronomiaamatorska.blogspot.com/p/porady-i-opisy.html
 22. Proszę administratora o przeniesienie ogłoszenia do archiwum.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.