Jump to content

JakubJ

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  13
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

34 Neutral

About JakubJ

 • Rank
  Alderamin
 • Birthday 03/21/1994

Informacje o profilu

 • Skąd
  Wrocław

Recent Profile Visitors

931 profile views
 1. To i ja dorzucę swoje trzy grosze. Nikon D7500 bez moda, Nikkor 50mm F/1.8G na F/2.8, ISO1000 I 12x150, bez klatek kalibracyjnych
 2. Dzięki, Hamal - na pewno jeszcze przysiądę do pliku
 3. Jasne, wieczorem zgram surowy TIFF na Google Drive i udostępnię w wiadomości prywatnej.
 4. Cześć wszystkim, To (nie licząc dwóch podejść do DM) moja pierwsza próba na 50mm z czymś trudniejszym. Po tym, jak w miarę dobrze nauczyłem się kalibrować SWSA i obchodzić z toporną głowicą kulową, postanowiłem wycelować w Łabędzia i zobaczyć, co z tego będzie. Fotografowane z okolic Międzyborza, zacząłem gdy gwiazdozbiór był dosyć nisko nad horyzontem. Parametry: Niemodyfikowany Nikon D7500, Nikkor 50mm F/1.8G przymknięty do F/2.8, SWSA, 42x135 na ISO 800 plus darki, biasy i flaty. Stack w DSS, obróbka w PS. Pozdrawiam, Kuba
 5. Cześć :)
   

  Kilka tygodni temu nabyłem Sky-Watcher Star Adventurer (chcę zaangażować się w astrofotografię szerokokątną i na ogniskowych do 100-150mm). Jako, że to jest mój pierwszy montaż paralaktyczny, czy mógłbym poprosić kogoś z Wrocławia lub okolic o pomoc w kalibrowaniu i ustawianiu go na gwiazdę Polarną? Wiem, że w internecie jest masa tutoriali, ale w tym wypadku jestem typem człowieka, który potrzebuje drugiej osoby do pokazania na żywo, co i jak się robi. Poza tym, chciałbym się upewnić, że całość jest sprawna i nie ma żadnych fabrycznych defektów.

  1. Show previous comments  4 more
  2. Tayson

   Tayson

   Jeszcze dodam, że warto skontaktować się z oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oddział Wrocław. Młodzi entuzjasci astronomii na pewno pomogą w wielu problemach. 

   http://www.wroclaw.ptma.pl/

  3. sidiouss

   sidiouss

   A ja dodam, że lepiej założyć wątek niż tutaj robić skok w bok :)

  4. Maro21

   Maro21

   Jutro chyba jedziemy na sesję foto , wszystko możemy pokazać i wyjaśnić w terenie

 6. Cześć,

  Czy ktokolwiek, kto pamięta słynny w 2008 roku set muzyczny Pabamiego "Deep Sky Chill", posiada go na dysku i byłby w stanie go udostępnić? Link z wątku nie działa, a moja kopia zginęła x czasu temu. Będę wdzięczny :)

  1. wimmer

   wimmer

   Może warto odezwać się do samego Pabamiego? Ma tu jeszcze konto, więc może PW odbierze, albo maila.

  2. Adm2

   Adm2

   Sprawdziem kilka kawłków z tej listy i są na youtube.

   Wpisujesz w wyszukiwarkę "youtube to Mp3 converter",  i masz :-)

  3. JakubJ

   JakubJ

   Wimmer - racja, bezpośrednio u źródła :)

   Adm2 - mam jakieś 3/4 kawałków z tego seta, sęk w tym że był on idealnie zmiksowany, a dodatkowo niektóre tracki były delikatnie modyfikowane. Niemniej - będę działał, dzięki!

 7. Mateusz, pięknie dziękuję za konstruktywną krytykę. Wezmę sobie Twoje wskazówki do serca. Faktycznie, nie pomyślałem o tym, żeby zrobić więcej klatek, ale na 30s i niższym ISO. Postaram się dorobić jeszcze dzisiaj kilka darków (noc będzie z temp. bardzo zbliżoną do tamtejszej), ponownie złożę całość do kupy i wrzucę tutaj do porównania. Przy najbliższej możliwej okazji wykorzystam krótsze ekspozycje i niższą czułość... no i nie będę przekombinowywał z obróbką.
 8. Tak też postanowiłem na przyszłość
 9. Tak, to jest materiał z wypadu do Roztok. Komicznie musiało to wyglądać, ale nie miałem nic do stracenia. Już bardziej nieprzygotowany być nie mogłem Nie mogę zdecydować się, która wersja jest lepsza, pewnie wraz z doświadczeniem wyrobię sobie jakiś gust. Na pewno pierwsze co zrobię w kwestii sprzętu, to ogarnięcie lepszej puchy, ale ze stajni Canona. Nie ukrywam, że po chwilowym obcowaniu z 6D Łukasza, zachorowałem na nią...
 10. Cześć, Długo wahałem się, czy w ogóle dodawać ten wątek - w dobie zdjęć, które pokazujecie, obawiam się srogiego linczu za to, co zaraz ujrzycie. Z drugiej strony, od czegoś każdy zaczynał... Do meritum. W Bieszczadach udało mi się wykonać ujęcie Drogi Mlecznej - w warunkach iście okopowych. Mój wiekowy Nikon D60 bez pilota w trybie Bulb za bardzo pracować nie chce, więc wszystkie naświetlania były z palcem non stop na spuście migawki (stąd tytuł wątku ), więc czasy ekspozycji (choć celowane w 180 sekund każda) nieznacznie się różnią. Obiektyw KIT-owy 18-55mm wali taką komą przy F/3.5, że szok. ISO 3200 generuje potężne szumy... Na pierwszym zdjęciu - pierwsze podejście do obróbki, wykonana głównie w DSSie, w PS'ie nieznaczne poprawianie poziomów, balans kolorów, krzywe. Temat jednak na tyle mnie wkręcił, że poszperałem kilka minut w necie (trafiłem przede wszystkim na ten i ten artykuł) i to dało mi pewne wskazówki, że można zrobić rzeczy dużo lepiej. Na drugim zdjęciu - praktycznie zero obróbki w DSS (tylko stack), całość przerzucona do PS'a. Tutaj zastosowałem redukcję szumów, Camera Raw filter, korektę poziomów, GradientXTerminator, balans krzywymi, ekspozycją, nasyceniem kolorów, a nawet wykorzystałem opcję tonowania HDR . Efekt poniżej - pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to zwiększony detal i głębia obrazu. Już teraz widzę, że mógłbym trochę mniej odciąć tło wokół Drogi Mlecznej. Sumaryczne info: Nikon D60, 18-55mm@18mm F/3.5, ISO 3200, 3 x ~180s, Sky-Watcher Astrotrack; 1 dark, bez flatów. Pozdrawiam PS. Tak, jest amp glow, ale jak dopalę jeszcze kilka darków, to powinien ulec redukcji?
 11. Po wrzuceniu zdjęć do Google, większość z nich po odpaleniu na smartfonie w pełnym trybie ma modyfikowane barwy (widać kółko ładowania na zdjęciu, po czym następuje korekta barw). Na miniaturach barwy są okej. Na komputerze nie ma tego zjawiska. Da się to jakoś wyłaczyć? Przekopalem się przez ustawienia Zdjęć Google, ale nic nie widziałem. To trochę irytujące, bo po pobraniu zdjęcia, ma ono także zmodyfikowane barwy - konkretnie następuje przesunięcie błękitnego w kierunku purpury (?)/fioletu i zmniejszenie rozpiętości barw - obraz staje się bardziej surowy.

  1. Show previous comments  2 more
  2. Iluvatar

   Iluvatar

   Obstawiam, że to wina złego profilu kolorów. Masz do zdjęć przypisany ProPhoto RGB, który nie jest najlepszy do prezentacji w Internetach. Zrób konwersję do sRGB i wszędzie powinno być dobrze.

  3. JakubJ

   JakubJ

   Jutro zrobię konwersję i dam znać, dziękuję!

  4. JakubJ

   JakubJ

   Faktycznie, w Camera Raw miałem ustawiony ProPhoto RGB. Zmieniłem na sRGB i wszystko jest okej :)

 12. Wrzucam link do Zdjęć Google z wyprawy na Połoninę Caryńską (Pepin Krootki, lukaszp, robi i ja) + kilka innych krajobrazów i moje dwa podejścia do Drogi Mlecznej https://photos.app.goo.gl/VHFCNupXh61XoXJa9 Pozdrawiam!
 13. Wrzucam na szybkości obrobioną wschodzącą Drogę Mleczną z Roztok, starym Nikonem D60 z kit-owym obiektywem. 18mm, F/3,5; 3x3 min, 1 dark (póki co). Koledzy zaraz wrzucą petardy, ale co mi tam. Łukasz - dzięki za użyczenie montażu!
 14. Witam wszystkich serdecznie! Jest mi niezmiernie miło powrócić na Astropolis po 7 latach nieobecności. Ile tutaj się zmieniło, szok! Niegdyś pisałem pod nickiem KubaJ, ale niestety utraciłem e-mail, na który konto było rejestrowane... no i klops Nie wiem, ile osób ze Starej Gwardii pozostało, niemniej kilkoro z Was oraz wiele nowych twarzy miałem przyjemność poznać teraz w Bieszczadach. I dzięki Wam wszystkim jestem nakręcony jak kiedyś, tylko że możliwości mam bez porównania większe. Jeżeli chodzi o obserwacje i wypady, to liczę, że grupa wrocławska nadal jest silna, ponieważ teraz będzie z mojej strony mniej gadania, a więcej działania! PS. Z uwagi na swoje biologiczno-genetyczne wykształcenie (obrona mgr lada chwila), bardzo chętnie mogę dzielić się wiedzą tutaj na forum, jeżeli tylko znajdzie się jakiś kącik i będą chętni do czytanki
 15. KubaJ (od dziś JakubJ ;) ) i Pepin Krootki powrócili cali i zdrowi :) Dziękuję wszystkim za wspaniałą atmosferę, to był mój pierwszy zlot w ogóle i to po tak długiej nieobecności na forum, ale już zacieram ręce na jesienny. Przez te kilka dni na nowo rozpaliła się moja pasja :) Dziękuję Markowi i Łukaszowi za cenne wskazówki dot. astrofoto i możliwość wypalenia kilku klatek z Astrotrack'a :)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.