Jump to content

MichalKaczan

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  79
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

164 Good

About MichalKaczan

 • Rank
  Alnitak

Recent Profile Visitors

526 profile views
 1. W teori może tak, ale w praktyce niestety tak nie jest. Gdyby tak było, to do obserwacji obiektów dso dobry byłby właściwie każdy okular. Różnice w transmisji, tak jak wspomniałeś, pomiędzy różnego rodzaju okularami o tej samej ogniskowej zwykle nie przekraczają 10%, a to ciężko zauważyć podczas obserwacji (są nawet pomiary transmisji w necie, zarówno chińczyków jaki i np ZAO) Różnica to przede wszystkim kontrast i punktowość, a to już nie tak łatwo zmierzyć. Ale żeby to zauważyć, trzeba mieć już jakieś doświadczenie obserwacyjne i "przerobić" trochę szkła.
 2. A nie wystarczyło by dać 2-3 wentylatory wiejące od spodu i na lustro? W zupełności wystarczy za zmieniającą się temperaturą w ciągu nocy. Tutaj gość sprzedaje blanki na lustra: http://www.stathis-firstlight.de/
 3. Szczerze to nie wiem, ale na giełdach bywa sprzedawany razem z monocentrykami. Ten człowiek skłonił mnie do poszukiwań idealnego barlowa http://www.faintfuzzies.com/AboutUs2.html O Nikonie nie słyszałem, nie jest czasem dedykowany pod okular NAV-SW? Sporo dobrego słyszałem o Zeiss Abbe 2x, ale padło na TMB bo mniejsza krotność. Wadą TMB jest to, że ostrzy dość nisko.
 4. Dobry barlow nie jest zły Ja używam TMB ED 1.8x. Udało mi się kupić w cenie używanego okularu dobrej klasy i w połączeniu z Delitami i Delosem barlow daje radę. To czego najbardziej się obawiałem to utrata punktowości i transmisji w połączeniu wielosoczewkowców z barlowem, jak się okazało niepotrzebnie. Polecam walizkę alu z powycinaną pianką w środku na okulary,kolimator itp. Nie będzie się obijało, a i po ciemku łatwiej znaleźć.
 5. Tu coś jest: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=59769
 6. Niespodzianka podwójna, bo trafiły się świetne warunki na mojej najbliższej miejscówce, które zowocowały możliwością wyłuskania detalu w Ngc 604. Czułem się wynagrodzony za cierpliwość, bo poprzedniej nocy, zaraz po dojeździe na miejscówkę przyszły chmury. Posiedziałem pół godziny, po czym zebrałem sprzęt , żeby przy wyjeździe okazało się, że zaczyna się przecierać!. Na szczęście tym razem miałem kumulację świetnego seeingu i przejrzystości. Znów barlow 1.8x ( a właściwie 2.0x-2.1x) i karuzela Baader Turrent nie opuszczały wyciągu. Swoją drogą to jest mała rewolucja w moim warsztacie obse
 7. Tak, 16" to kawał lustra, ale pierwsze skrzypce odegrały tu przede wszystkim świetne niebo, zwłaszcza seeing, napęd teleskopu i cierpliwość obserwatora A i wychodzenie poza schemat również się opłaciło. Wcześniej myślałem, że jak obserwuję galaktyki w 300x, to już dalej będzie tylko ciemność. A tu źrenice poniżej 1mm najlepiej się spisały.
 8. Kolejne dwa orzeszki z tej sesji obserwacyjnej: Ngc 1888\89 (11.8mag 3.3'x1.3') Arp 123 Nisko, ale w tym miejscu niebo miałem bardzo dobre, czarne jak smoła. Co widać? N1888 - Delos 8mm+ barlow 1.8x (430x) , podłużna smuga światła z jasnym pasmem w centrum układającym się w kształt rąbu. Dodatkowo na przeciw Ngc 1889 jest jeszcze jedno, jakby centralne pojaśnienie, które zakończone jest się trójkątnym kształtem. Galaktyka, po dokładniejszym przyjżeniu się nie jest prosta, ale przyjmuje kształt delikatnego łuku. Powięciłem jej naprawdę sporo czasu ( blisko godzinę)
 9. Jaki czas ekspozycji? Z 20" to już można powalczyć Gdyby nie pewien zbieg okoliczności jedna z nich byłaby do wyłuskania w 16": Kilka gromad jest jeszcze w pobliskiej NGC147.
 10. Dzięki Panowie , zachęcam również Was do dzielenia się wrażeniami z obserwcji, czy szkicami. Im nas więcej, tym większa szansa, że wizual na forach nie umrze. A jakby się jeszcze jakaś dyskusja/wymiana doświadczeń wywiązała, to już wogóle super. Póki co nie widzę dla siebie nic lepszego do roboty , więc będę obserwował i wrzucał wrażenia na forum.
 11. Dzięki! fajnie, że jeszcze są miłośnicy wizuala Z tej sesji obserwacyjnej mam jeszcze dwa obiekty z katalogu Arp. Jak znajdę chwilę czasu na opisanie wrażeń to wrzucę.
 12. Dzięki! A, to byłeś blisko Jelcza Ja przeważnie jadę bardziej na wschód koło Ligoty Książęcej: 51.011929, 17.588208 - to moja najbliższa, sensowna miejscówka. Jest fajnie osłonięta od wiatru i świateł pobliskiej drogi. Tutaj : 51.129444, 17.922593 , zwłaszcza po 24.00 (gaszą latarnie) niebo potrafi być naprawdę niezłe z zasięgiem 6.5mag+, tylko trzeba przejechać kawałek po gruntowej drodze. Najlepsza miejscówka jaką znalazłem do 100km odemnie jest po stronie czeskiej 50.212145, 17.346500. Genialne południe i południowy zachód, praktycznie zero LP. W tych kierunkach ładnie odsłonięta. Jes
 13. Tak, później leśną drogą. Jest trochę drzew na południowym zachodzie i wschodzie, ale ogólnie jest bardzo ok. A ty skąd obserwujesz?
 14. Dokładnie miejsce nazywa się przełęcz Jaworowa, a w zasadzie nieco ponad przełęczą. Jest tam leśna droga, którą podjeżdżam kilkadziesiąt metrów.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.