Jump to content

MichalKaczan

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  91
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

180 Good

About MichalKaczan

 • Rank
  Alnitak

Recent Profile Visitors

676 profile views
 1. Z przyjemnością oglądam Twoją pracę, a powyższy cytat należałoby wziąć w ramkę Wszytkie galaktyki, które przedstawiłeś to świetne, wizualne cele dla większego lustra, a każda z nich ujawnia subtelny detal.
 2. Pozazdrościć widoków. Aż nie do uwierzenia, że podobnie wyglądało to w teleskopie. 25" i takie niebo musiało robić robotę.
 3. Najlepszy byłby telrad i szukacz kątowy RACI np ten https://teleskopy.pl/Szukacz-8x50-kątowy-+-oprawa-(GSO)-teleskopy-2028.html Kątówki lustrzane słabo się nadają, bo miałbyś trzy różne orientacje obrazu.
 4. Z tego co piszesz rozumiem, że interesują cię szerokie pola. Nagler 31 to rzeczywiście spore pole, ale i spora źrenica. Na niebo, które opisujesz może być za dużo, chyba że nie nie straszne ci szarawe tło. Panoptic 24mm dałby ok 1 stopnia, natomiast Nagler 26mm już 1.5 i źrenicę ok 5mm, czyli całkiem rozsądną. Jeśli udałoby ci się go zdobyć mógłby być okularem docelowym w tym zakresie ogniskowych.
 5. Jeśli masz najlepsze południe, to coś można powalczyć. Teraz jaśniejsze galaktyki, a w lecie jasne gromady kuliste. Jednak, ta jak pisze kolega @wampum obiekty DS pod miejskim niebem to tylko cienie siebie samych. Wyjedź poza miasto, a się przekonasz. Może znasz: https://www.lightpollutionmap.info Z tego co słyszałem, to wiele osób z twoich okolic jeździ na obserwacje do miejscowości Bliziny.
 6. Szukaj galaktyk o dużej jasności powierzchniowej: M51, M106, M94, M65,66. W jakim kierunku masz największe zaświetlenie?
 7. Też się nad tym zastanawiałem. Jest jedno ale. Wyczytałem, że jednym z wniosków badamia mikrofalowego promieniowania tła jest to, że przestrzeń w obrębie naszego horyzontu jest płaska.
 8. Żałuję, że kilka lat temu sprzedałem LVW22mm, dziś byłbym bogatym człowiekiem A serio, to świetny okular do "szybkiego" newtona, debeściak w standardzie 1.25"
 9. Taurus 270mm - mój pierwszy "poważniejszy" w sensie rozmiaru lustra, sprzęt do obserwacji nieba. Świetna mobilność, wspaniałe obrazy gromad gwiazd i galaktyk. Dla kogoś, kto właśnie przeprowadził się na trzecie piętro w bloku i uwielbia dso, to było spełnienie marzeń. Później już dopadła mnie kilkucalica złośliwa: T16", a teraz buduje się 22", ale ten pierwszy zawsze pozostanie w pamięci.
 10. Dzięki za kawałek fascynującrej lektury i świetne zdjęcia. Dla mnie to kwintesencja amatorskiej astronomii
 11. Poszukiwania trwają: NGC 1637 w Erydanie, 10.8mag, 3.3'x2.7' Obserwowałem ją kilka tygodni temu, podczas jednego z nielicznych okienek obserwacyjnych tej zimy. Podejścia robiłem kilkukrotne i nie spodziewałem się dostrzec cokolwiek, bo jest dość nisko nad horyzontem, a tu miła niespodzianka T16", Delos 8mm(232x) i Delite5mm(370x) - Z początku widoczna jako dość sporych rozmiarów, jajowata mgiełka z niesymetrycznie położonym pojaśnieniem centralnym. Po kilkudziesięciu minutach obserwacji zaczęło przebłyskiwać cieniutkie, łukowate wcięcie ginące pod centrum. W ten spo
 12. W teori może tak, ale w praktyce niestety tak nie jest. Gdyby tak było, to do obserwacji obiektów dso dobry byłby właściwie każdy okular. Różnice w transmisji, tak jak wspomniałeś, pomiędzy różnego rodzaju okularami o tej samej ogniskowej zwykle nie przekraczają 10%, a to ciężko zauważyć podczas obserwacji (są nawet pomiary transmisji w necie, zarówno chińczyków jaki i np ZAO) Różnica to przede wszystkim kontrast i punktowość, a to już nie tak łatwo zmierzyć. Ale żeby to zauważyć, trzeba mieć już jakieś doświadczenie obserwacyjne i "przerobić" trochę szkła.
 13. A nie wystarczyło by dać 2-3 wentylatory wiejące od spodu i na lustro? W zupełności wystarczy za zmieniającą się temperaturą w ciągu nocy. Tutaj gość sprzedaje blanki na lustra: http://www.stathis-firstlight.de/
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.