Jump to content

lukasmat

Społeczność Astropolis
 • Posts

  21
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

lukasmat's Achievements

1

Reputation

 1. Chciałbym odświeżyć temat. Czy w Trójmieście i okolicach można podjechać i zobaczyć niebo przez różne teleskopy? Są jakieś spotkania? Jakieś grupy astrofanów? Chciałbym móc zobaczyć różne konstrukcje teleskopów i porozmawiać co i jak.
 2. Okej nie ma co dywagować. Spotkam się z kolegami z Trójmiasta i okolic i wypróbuje różne sprzęty jak się uda. Synta 8" właśnie mnie dobiła małą dokładnością ale to pewnie jest udoskonalone dziś lub lożyska kulowe można mieć w miejsce teflonowych podkładek. Wolę się pomęczyć przy przenoszeniu sprzętu (nie mam dużo do chodzenia) ale właśnie mieć komfort obserwacji a nie myśleć bardziej o prowadzeniu takiej wielkiej tuby. Dziękuję za pomoc, propozycje sprzętu i wskazówki
 3. Ok. Więc patrząc na Taurusa takiego: https://www.astroshop.pl/teleskopy/taurus-teleskop-dobsona-n-304-1500-t300-pro-dob/p,56458 - musiałbym zamontować goto - jakieś dwa okulary po ~1000zl - co z podstawą? Tzn trzeba go jakoś mocować czy jak? Z drugiej strony 12" to jeszcze na NEQ6 daje radę więc mam to samo ale na paralaktyku.
 4. 8" w Syncie było na tamten czas max co mogłem osiągnąć patrząc na koszta więc nawet nie myślałem o większej aperturze. Chciałbym uniknąć tego co miałem w Syncie czyli wystarczyło poruszyć delikatnie przypadkiem tube i wszystko uciekało z pola widzenia a potem trzeba bylo znowu się wstrzelić. Teraz chciałbym mieć prowadzenie i szukanie obiektów z automatu. Może jakiś newton na paralaktyku z goto bedzie odpowiedni. Nie odrzucam Dobsona ale chyba goto w nich działa tak tyle o ile z tego gdzie cos czytałem. Ich zaletą jest bardzo durza apertura za male pieniadze, ktore można przeznaczyć na okulary np. Może się mylę. Chciałbym móc po prostu ustawić co chce zobaczyć i telep sam się nastawi na obiekt oraz będzie go utrzymywał w polu widzenia. Foto dalej mam w głowie ale wiem, ze będzie to oddzielny sprzęt za jakiś czas.
 5. Im więcej czytam tym bardziej jestem niezdecydowany. Maki, refraktory, newtony... to które w końcu są do DSów najlepsze? Przyjmując warunki odbiegające od idealnego zaciemnienia nieba. Nie wiem, może jakiś mak będzie okej? Foto póki co odpada. Wizual ważniejszy zdecydowanie.
 6. Prestoneq bardzo chętnie spotkam się i poszerze wiedze a może i nawet się uda podszkolić w obsludze sprzętu. Czuję się zaproszony W kraju będę w połowie maja to moze się umówimy chociaż na luźne spotkanie. Wielkość Taurusów mnie troche przeraża. Myśle, że te 10" to max w tym wypadku dla mnie.
 7. Arek_P znaczy Dobson tu będzie odpowiedni Twoim zdaniem? Nie chciałbym kupować teleskopu na jakiś czas a potem znowu myśleć o zmianie. DSy to priorytet w wizualu. Zeby była jasność ja nie krytykuje dobsona. Nie śmiałbym nawet. Mi po prostu nie podszedł. Wtedy mając jakieś 1300zl na astro obserwacje Synta 8" była jedynym słusznym wyborem. Pokusi się ktoś tak ostatecznie na wskazanie jakiejś propozycji sprzętu z obiektywem i dodatkami do DSów? Dobson vs paralaktyk?
 8. Ten Meade jest bardzo fajny. Już myślałem nad podobnym. Co do dobsona ciągle mam mieszane uczucia. Jak weszły na rynek dobsony goto to wtedy od razu pomyślałem "dopiero teraz je wprowadzacie..."
 9. Tak przeglądam sprzęt i opis chyba delikatnie mówiąc przesadzony co do przydatności np tego teleskopu w astrofoto patrząc na ogniskową: https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-pro-ritchey-chretien-rc-254-2000-eq6-r-pro/p,55115 Przy Syncie prowadzenie mnie bardzo denerwowało. Ciągle poprawki i delikatne poruszenie od razu powodowało zgubienie obiektu. Potem się przyzwyczaiłem ale nie przypadło mi do gustu ciągłe zwracanie uwagi na ustawienie sprzętu zamiast się cieszyć wizualem. Wiem, że masa ludzi używa dobsony bez problemu ale mi jakoś one nie podchodzą.
 10. Tak sobie myśle, że w takim razie patrzac na wage tematu foto DSów musze najpierw zobaczyć co i jak u kogoś albo może na zlocie. Nie zrezygnuje z wizuala DSów bo tak mnie męczy na nocki pod niebem, że szkoda gadać. W takim razie na teraz kupię sprzęt do wizuala a foto za jakiś czas powoli zacznę realizować właśnie kompletując drugi setup i na nim testujac swoje umiejętności i doskonalić astro w moim wydaniu. Możecie poradzić w tym wypadku jakiś teleskop z okularami i resztą tak do 12k? Tak żeby jak najlepiej wykorzystać te 12k zl? Newton czy może coś innego? 8"-10" wiecej? Wolałbym nie dobsony bo mimo wszystko szlag mnie trafiał przez 2 lata użytkowania Synty mimo ciągłych smarowań itp.
 11. Hmm... już nie wiem sam. Chyba zostaje skompletowanie dwóch zestawów. Nie zrezygnuje z wizuala. Uwielbiam te atmosfere patrzac na DSy. Jest ktoś z okolic Trójmiasta kto foci? Fajnie by było się spotkać i oblookać sprzęcik kogoś doświadczonego oraz pogadać i zdobyć cenne wskazówki praktyka. Coś mi się wydaje, że kupie jakiegoś newtona 8"-10" do wizuala a zestaw do fotek poczeka troche. Opcja wizuala podczas focenia drugim sprzętem jest najlepsza
 12. Czyli zawężając nie można mieć w jednym sprzęcie wizuala do DSów i ich foto? Owszem, mam małą wiedzę na temat foto. Dopiero się tym zaczynam tak na poważnie zajmować a raczej się do tego przygotowuje. Chciałem mieć już teleskop taki, który mógłbym z czasem używać do foto DSów ale póki co wizual DSów raczej w 90% pozostawiając planety i Księżyc.
 13. Tu kolega Lukasz83 mając dużego Newtona zrobił piękne fotki: https://astropolis.pl/topic/62458-m81-galaktyka-bodego/
 14. Właśnie dlatego te dwa pierwsze są na początku patrząc na ogniskową. Orion 254/1200 też odpada choć do wizuala bardzo porządny sprzęcik. Co sądzicie o montażu w tych Omegonach? Coś więcej o marce? Jakieś alternatywy?
 15. Hmm... Okej powiem tak. Najbardziej interesuje mnie foto DSów i wizual DSów. Jest pare osób focących i można zobaczyć ich fotki w galerii DS tu na forum. Co powiecie o takich: https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-pro-astrograph-203-800-eq6-r-pro/p,55104 https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-pro-astrograph-203-800-ieq45-pro/p,55105 https://deltaoptical.pl/teleskop-advanced-vx-8-schmidt-cassegrain?from=listing https://deltaoptical.pl/teleskop-cgx-800-sct?from=listing https://www.astroshop.pl/teleskopy/meade-teleskop-acf-sc-203-2034-8-uhtc-gps-lx90-goto/p,17668 Tak jak pisałem nie będę od razu zajmować się foto DSów ale po jakimś czasie. Właśnie mam swoje preferencje. Zwyczajnie się nie chciałem zamykać na to co inne niż DSy. Zawsze to mnie interesowało znacznie bardziej niż pasy na Jowiszu czy kratery na Księżycu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.