Jump to content

łukaszw

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  61
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

25 Neutral

About łukaszw

 • Rank
  Alnitak

Kontakt

 • Strona WWW
  http://panoramyroztocza.wordpress.com/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. O właśnie, to wszystko wyjaśnia. Na większych wysokościach występują mniej więcej standardowe warunki, a cuda dzieją się w cienkiej warstwie powietrza. Będąc na granicy inwersji można liczyć na bardzo silne ugięcie światła i przynajmniej teoretycznie możliwe są obserwacje naprawdę daleko za horyzont. Problem w tym, że takie warunki rzadko występują bardzo nisko, do uwidocznienia Tatr z Roztocza potrzebna byłaby inwersja pewnie gdzieś w okolicach 200 m n.p.m.
 2. Ciekawe, Heywhatsthat pokazuje co innego - różnica wysokości pomiędzy liniami przebiegu światła do różnych wierzchołków jest tam praktycznie taka sama dla refrakcji 0,13 i 0,3. Może to właśnie zależy od zmienności refrakcji z wysokością, jeśli powyższe wykresy ją uwzględniają. Światło odbite od niższego wierzchołka pokonuję dłuższą drogę w warstwie powietrza o większej refrakcji w porównaniu z wyżej położonym szczytem, więc powinno ulegać silniejszemu ugięciu.
 3. Heywhatsthat ma możliwość wyznaczenia profilu terenu, niestety w małym rozmiarze. Tak wyglądają linie widzenia Śnieżnik-Klosterwappen bez refrakcji, przy standardowym współczynniku 0,13 i przy minimalnym dla zapewnienia widoczności 0,17, gdzie linia przechodzi tuż ponad terenem. Alpejskie szczyty widać znacznie powyżej horyzontu, więc ugięcie światła musiało być dużo większe. Analogiczny profil dla Heukuppe - tutaj widoczność zaczyna się przy współczynniku refrakcji 0,29 i dla takiej jest wyznaczona górna linia. W powiększeniu To tylko uproszczenie zakładające stały współczynnik refrakcji, w rzeczywistości zmienia się on z wysokością i pewnie stąd wynika to spłaszczenie gór.
 4. Kierunek się zgadza. Mocno wyciągnęło i spłaszczyło te górki, wg Heya minimalna refrakcja dla Heukuppe wychodzi ok. 0,3. Gdyby takie warunki wystąpiły niżej, Tatry z Roztocza (np. z Frampola) byłyby realne.
 5. Z okolic Stoczka jest spory zapas, więc powinno być widać mimo lasów po drodze. Oczywiście nic nie zastąpi weryfikacji w terenie, najlepiej wyznaczyć na mapie miejsce, z którego okoliczne drzewa nie będą zasłaniać. Szansa jest jednak duża.
 6. Nie powinno być problemu z widocznością warszawskich wieżowców z 65 km (np. na północ od Łopacianki k. Stoczka Łukowskiego), realne jest 74 km z okolic Skierniewic. Z poziomu gruntu.
 7. Co kilka miesięcy tak się zdarza z tą stroną. Podobne panoramy ma Peakfinder, ale jest kłopot z identyfikacją niepodpisanych szczytów i obiektów. Panorama z Howerli: https://www.peakfinder.org/?lat=48.1602&lng=24.5&azi=315&zoom=5&ele=2039&date=2019-08-19T15:29Z&name=howerla Ukraińskie nazwy są przeważnie w oryginale, część jest jednak w języku angielskim.
 8. Na zdjęciu widać jakąś rozmytą plamę, ale trudno powiedzieć, co to jest. Niewykluczone, że wiatraki pokazałyby się w podczerwieni, chociaż widać, że powietrze falowało. Wiatraki się kręcą i trzeba zrobić serię zdjęć lub film, żeby mieć pewność, że w danych warunkach ich nie widać.
 9. Dziwne to jest, może to jakiś błąd programu przy wywoływaniu rawa? Albo wada niektórych aparatów Nikona.
 10. Jakim aparatem było zrobione to zdjęcie? W górnej części widać taką kratkę, coś podobnego było w aparacie, który kiedyś testowałem (chyba Nikon D5300).
 11. Wiatraki są mniej więcej pomiędzy Węglinem a kościołem na Poczekajce. Najbliższy powinien być na prawo od kościoła przy ul. Roztocze. Na lewo od Lublina widać wiatrak w Bełżycach.
 12. Ładnie wyszło. Było widać wiatraki w okolicach Michowa? Parę dni temu próbowałem ich tam wypatrywać, ale mimo dużego zachmurzenia tak falowało, że nic z tego nie wyszło (budynki w Lublinie rozmyte). Widzialność tego dnia przekraczała jednak 50 km. Możliwe, że wiatraki zlewały się z chmurami, być może w podczerwieni lepiej je widać.
 13. To raczej niedalekie wzgórza. Z pobliskiej wieżyczki widokowej widać tylko mały fragment Pogórza Dynowskiego - ledwo wystające nad horyzontem wzgórze koło Husowa oddalone o 83 km. Obok, po prawej widoczny jest maszt RTCN Giedlarowa (51,8 km).
 14. Linia energetyczna jest dalej i chyba nie powinna być widoczna. Na powiększonym zdjęciu po prawej stronie na tle Słońca pomiędzy wiatrakami są 2 takie obiekty blisko obok siebie. Dalej widzę jeszcze 2, w tym jeden jakby ustawiony skośnie do horyzontu. Odstępy pomiędzy słupami powinny być mniej więcej równe, a tutaj są nieregularne. Wszystko jednak możliwe, bez znajomości wysokości wiatraków nie można na 100% stwierdzić czy to one.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.