Jump to content

łukaszw

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  71
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

50 Neutral

About łukaszw

 • Rank
  Alnitak

Kontakt

 • Strona WWW
  http://panoramyroztocza.wordpress.com/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Tak, to Magura Łomniańska widziana z Wału Huty Różanieckiej - odległość max. 124,6 km.
 2. Panorama Karpat Wschodnich z Radziejowej 19.09.2020 - od Chryszczatej przez Borżawę po Wyhorlat. Max. 210 km.
 3. Odmienna od gór i rejonów podgórskich specyfika regionu oraz problemy techniczne ze stroną dalekieobserwacje.eu znacznie ograniczające jej funkcjonalność skłoniły mnie do założenia strony o dalekich obserwacjach na Lubelszczyźnie i Roztoczu. Zapraszam do odwiedzania - lubelskiehoryzonty.wordpress.com
 4. W 2014 r. skrócili inny, 300-metrowy komin. Na zdjęciach z 2018 r. jeszcze były 2 200-metrowe kominy, a teraz jednego z nich nie widać.
 5. Komin Elektrowni Kozienice widziany z Garbowa k. Lublina (69,4 km). To jedno z najdalszych miejsc, z których można go zobaczyć poza Górami Świętokrzyskimi. Na mapie Google widać jednak dwa takie same 200-metrowe kominy, a na zdjęciach jest tylko jeden. Czy ktoś wie, co się stało z drugim?
 6. Prawdopodobnie pierwsze zdjęcie Lwowa z terenu obecnej Polski - z wieży widokowej w Chłopiatynie w woj. lubelskim (fot. Radosław Masłowski 14.07.2020). Odległość max. 70,1 km.
 7. Panorama Roztocza z Halicza (fot. Sławomir Cyzio) - max. 148 km: https://panoramyroztocza.files.wordpress.com/2020/04/roztocze_halicz.jpg
 8. O 17:48 leciał w tym kierunku A380 nad Węgrami, w odległości ok. 490 km. W zwykłych warunkach nie powinien być widoczny, ale była spora refrakcja - całkiem możliwe, że to on.
 9. Patrząc na pomiary widzialności na Ogimet widać, że w zachodniej Polsce widzialność jest średnio lepsza niż w części wschodniej i południowej. Dość często pojawia się 50 km i więcej. Możliwe, że wynika to z większego wpływu oceanu na klimat.
 10. O właśnie, to wszystko wyjaśnia. Na większych wysokościach występują mniej więcej standardowe warunki, a cuda dzieją się w cienkiej warstwie powietrza. Będąc na granicy inwersji można liczyć na bardzo silne ugięcie światła i przynajmniej teoretycznie możliwe są obserwacje naprawdę daleko za horyzont. Problem w tym, że takie warunki rzadko występują bardzo nisko, do uwidocznienia Tatr z Roztocza potrzebna byłaby inwersja pewnie gdzieś w okolicach 200 m n.p.m.
 11. Ciekawe, Heywhatsthat pokazuje co innego - różnica wysokości pomiędzy liniami przebiegu światła do różnych wierzchołków jest tam praktycznie taka sama dla refrakcji 0,13 i 0,3. Może to właśnie zależy od zmienności refrakcji z wysokością, jeśli powyższe wykresy ją uwzględniają. Światło odbite od niższego wierzchołka pokonuję dłuższą drogę w warstwie powietrza o większej refrakcji w porównaniu z wyżej położonym szczytem, więc powinno ulegać silniejszemu ugięciu.
 12. Heywhatsthat ma możliwość wyznaczenia profilu terenu, niestety w małym rozmiarze. Tak wyglądają linie widzenia Śnieżnik-Klosterwappen bez refrakcji, przy standardowym współczynniku 0,13 i przy minimalnym dla zapewnienia widoczności 0,17, gdzie linia przechodzi tuż ponad terenem. Alpejskie szczyty widać znacznie powyżej horyzontu, więc ugięcie światła musiało być dużo większe. Analogiczny profil dla Heukuppe - tutaj widoczność zaczyna się przy współczynniku refrakcji 0,29 i dla takiej jest wyznaczona górna linia. W powiększeniu To tylko uproszczenie zakład
 13. Kierunek się zgadza. Mocno wyciągnęło i spłaszczyło te górki, wg Heya minimalna refrakcja dla Heukuppe wychodzi ok. 0,3. Gdyby takie warunki wystąpiły niżej, Tatry z Roztocza (np. z Frampola) byłyby realne.
 14. Z okolic Stoczka jest spory zapas, więc powinno być widać mimo lasów po drodze. Oczywiście nic nie zastąpi weryfikacji w terenie, najlepiej wyznaczyć na mapie miejsce, z którego okoliczne drzewa nie będą zasłaniać. Szansa jest jednak duża.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.