Jump to content

Witt

Społeczność Astropolis
 • Posts

  13
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

338 profile views

Witt's Achievements

0

Reputation

 1. Do sprzedania w dobre ręce teleskop Synta Dobson 6' wraz z całym zestawem akcesoriów: - 2" wyciąg okularowy z redukcją na - 1,25" - szukacz 6x30 - okulary 10mm i 25mm - okular 6 mm (powiększenie 200x) - filtr polaryzacyjny (regulowany poziom jasności do komfortowej obserwacji księżyca i planet) - kolimator laserowy + adapter - instrukcje obsługi teleskopu oraz kolimatora Spore możliwości obserwacyjne daje 153 mm średnica zwierciadła lustra oraz 1200 mm ogniskowa przy jednoczesnej światlosile f/8. Sprzęt i akcesoria w bdb stanie (rzadko używane) wciąż na gwarancji. Wartość całego zestawu wraz z akcesoriami dodatkowymi to około 1300 zł. Sprzedam za 800. Niestety brak czasu i miejsca zmusza mnie do sprzedaży :-/ Preferowany odbiór osobisty w Warszawie.
 2. Hej a dlaczego sprzedajesz jeżeli to nie tajemnica? Wciąż aktualne ogłoszenie?
 3. Moi drodzy, zdecydowałem się na zakup Synty Dobson 6 (Ukłony dla użytkownika lolak89, który pomógł mi w dokonaniu wybóru). Mam nadzieję że będzie to optymalny wybór i coś pomiedzy składanym kompaktem a działem przeciwpiechotnym Aby móc znaleźć ludzi na innych planetach muszę jednak dokupić jeszcze stosowany okular tj 6mm z dużym polem widzenia i jak najmniejszą ilością szkieł. Myślałem o GSO Super view jednak nigdzie nie mogę znaleźć 6tki. Wydaje się że bardzo dobry stosunek ceny do jakości ma budżetowy okular WA-66 6 mm: https://deltaoptical.pl/okular-wa-6-mm-66?from=listing Jest jeszcze ciekawa postaci sporo jednak droższego: http://www.astrokrak.pl/okulary-ts/1450-okular-hr-planetary-6mm-125-60.html Co sądzicie?
 4. Dzięki, podest mogę łatwo zrobić sobie z akcesoriów balkonowych które już mam typu skrzynki na jabłka czy bambusowe puffy do siedzenia więc balustrady się nie lękam. Wczoraj, w gwiaździstą noc zdałem sobie sprawę że jak na Warszawę mam całkiem ciemne niebo (bliskość miejskich lasków i Wisły robi tu dobrą robotę) Znalazłem miejsce w szafie gdzie spokojnie zmieści się tuba, a sam stelaż po przykryciu folią może chyba w sezonie letnim (przy braku permanentnych gradobić) stacjonować na balkonie? (Balkon jest zadaszony)
 5. Dzięki, już czytałem podobnie jak i tą drugą kolegi ekologa. Ogólnie poza detalami wrażenia pozytywne, podobnie jak i zagraniczne na Youtube i dlatego właśnie się nim interesuje:) Na dzień dzisiejszy pozostaje chyba tylko dwójka 130/65 i Synta 6.
 6. No tak AstroKarol, rozumiem jednak że po każdej obserwacji należałoby odkręcić tubę od podstawy i wygospodarować na nią jakieś miejsce w mieszkaniu czy nie jest to konieczne? Podstawa może chyba stać na balkonie przez okrągły rok? Pytanie czy Synta 6 da nam wyraźnie wyższą jakość w obserwacji planet x200 jak kompaktowy dobson 130?
 7. Z miejscem na balkonie nie powinno być problemu gdyż ma 150 x 700 cm. Z tego co widzę te MAKi mają podobne mocowanie co bk1309 eq2 więc chyba średnio Grab & Go. Czy mak ma dużo lepsze parametry od 1309?
 8. Tak - przy zachowaniu kompaktowosci i gotowości do szybkich oobserwacji... Zaczyna brzmieć jak science-fiction
 9. Ależ nic podobnego JSC, ja właśnie wyraziłem obawę że jego jasność może nie być dobra dla takowych obserwacji. Zatem czy mimo jasności f5 da radę z planetami w mieście?:)
 10. Czyli z całej trójki optymalny w tym będzie składany Dobson 130? Czy w warunkach miejskich jego wysoka jasność pozwoli na obserwację planet w dużym przybliżeniu?
 11. Balkon ma półtora metra szerokości a jest to miejscowość w województwie mazowieckim, która nazwę swą zawdzięcza Sawie i Warsowi:> A jak porównacie dwa modele które wymieniłem? Dobson 130 nie wymaga chyba żadnego przygotowania?
 12. Sprzęt używany pod uwagę biorę jednak nie miałbym na tyle dużej wiedzy/doświadczenia by zweryfikować stan optyki i mechaniki. Cena nie jest jednak najważniejszym kryterium, a ustawiłem ją po prostu zdroworozsądkowo. Chodzi przede wszystkim o najlepszy stosunek oferowanych możliwości w kwestii obserwacji US przy zachowaniu kompaktowości i szybkości montażu.
 13. Ahoj Forumowicze, Choć 3.. już z przodu od dawna, dopiero teraz dojrzałem do decyzji kupna pierwszego teleskopu, a przy okazji rejestracji na niniejszym forum Chciałbym prosić Was o pomoc w wyborze optymalnego sprzętu. Mieszkam na obrzeżach dużego miasta i z teleskopu najczęściej zamierzam korzystać z balkonu. Budżet to okolice 800 zł. Czytając różne recenzje mam trzech kandydatów: Sky Watcher bk1309 eq2 i Dobson 130/650. W przypadku pierwszego nie mam zaufania do tego typu montażu (zależy mi na szybkości i prostocie), w przypadku drugiego nie wiem czy 650 mm tuba ma potencjał na 200x przybliżenia (np. Saturna i Tytana). Jak wspomniałem zależy mi przede wszystkim na jakości obrazu w obserwacji planet i księżyców z balkonu w mieście. Przy założeniu podobnej klasy okularów, który model nadaje się lepiej do tego celu? A może jest coś lepszego w tej grupie cenowej? PS. Trzecim kandydatem wymagającym lekkiej dopłaty jest Synta 6 (wiem że tu uzyskam najprawdopodobniej najlepszy obraz US) jednak jego gabaryty mogą stanowić tu problem gdyż chociaż balkon mam duży to samo mieszkanie takowe nie jest. O ile mi zaś wiadomo nie wskazane jest aby teleskop stał permanentnie na balkonie nawet zabezpieczony odpowiednią folią? HELP
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.