Jump to content

adamer

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  21
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by adamer

 1. 1 godzinę temu, Hamster napisał:

  Kolumnę miałem w zestawie z nogami kupione w DO. Nogi jak pisałem odsprzedałem, bo się uśmiałem jak rozpakowałem i powiesiłem na nich teleskop. W FLO dokupiłem tylko adapter do statywu i nowe siodełko z zaciskiem klinowym a nie śrubką. 

  Nie wiedziałem,  że  kupiłeś cały  zestaw,  jesteś  więc  wiarygodną  osobą  do porównania oryginalnego zestawu z ulepszonym.  

  Pewnie też  będę  musiał  kupić zestaw i albo jak cyberboss pogodzę się  z drganiami albo zamontuję głowicę na czymś stabilniejszym ale lekkim. Myślałem  o którymś modelu Manfrotto. 

  Jakiej  przeciwwagi używasz? 

 2. 11 minut temu, Hamster napisał:

  Fakt, lepiej kupić w kraju i mieć na miejscu gwarancję. Zawsze możesz odsprzedać potem statyw dla kogoś kto wykorzysta go do czegoś lżejszego np. adventurera + aparat. Ja wymieniłem statyw na stal 1.5'' i chyba to jest najlepsze rozwiązanie nie tracąc na mobilności. Pamiętaj, że stabilność zestawu jest najważniejsza, bo gdy jej nie ma, to gubisz przyjemność obserwacji. Upgrade softu do stosowania klina nie ma tu znaczenia. Po prostu potem, przy odpalaniu softu na smartfonie, wybierasz opcję AZ a nie EQ gdy nie chcesz używać klina.  Też mi brakuje pilota z macalnymi przyciskami do ręcznego czesania okolic namierzonego celu ale taki pilot, to już spory dodatkowy wydatek. Jeżeli dobrze wypoziomujesz sprzęt i ustawisz go na 3 obiekty/gwiazdy, to korekta nie będzie potem potrzebna. Wyszukiwanie dobrze celuje i trzyma cel.  

  Napisz proszę coś więcej o statywie i ile Cię to kosztowało.  Piszesz "nie  tracąc na mobilności "  Siłą rzeczy  stal 1,5" musi być  cięższa i pewnie dłuższa. Na wyjazdy kamperowe mógłbym  sobie zostawić  statyw od Eq3-2 a głowicę  sprzedać.  Jednak do samolotu  to się  nie nadaje. Pytanie czy  da się to połączyć? 

  Ten filigranowy statyw można by dociążyć kładąc coś  na półce,  lub wieszając pod nią.

  O jakich  pieniądzach mówimy przy zakupie pilota i gdzie  go kupić.  Jak to się  nazywa?  Może na ebay.de lub zagranicznych  forach można taniej kupić 

 3. 30 minut temu, Hamster napisał:

  Nie kupuj w zestawie z oryginalnym statywem, bo tego nie udźwignie. Masz MAKa z kątówką 2'' + 2'' okular + duży szukacz - to będzie galareta. Lepiej kup samą głowicę i od razu mocniejsze nogi + pier. 

  Tak bym chętnie  zrobił.  Tylko jaki lekki i pasujący statyw  byś  polecił? 

  W kraju mogę  mieć  zestaw za 1550 zł  z przesyłką  (nie pytałem jeszcze  czy  sprzedaliby samą  głowicę, pewnie  nie,  bo kto  im ten statyw kupi?)

  Kupując  na FLO muszę  zapłacić  235£ ( trochę  ponad 1200zl) z wysyłką.  Za różnicę  w cenie dobrego  statywu nie kupię  ....

  Do tego kupując w kraju mam polską  gwarancję z której zresztą  z powodzeniem  autor wątku skorzystał.

  Autor cyberboss  narzka na statyw ale  wciąż go używa, więc  tragedii  chyba nie ma. 

  Maczek  będzie jako początkowy traveler, potem jakiś  przyzwoity  refraktorek  (może nawet ED) który  będzie  pewnie lżejszy. 

  Szkoda , że  te głowice to rzadkośćna rynku wtórnym  :-/

  51 minut temu, cyberboss napisał:

  No własnie nie wiem jak z tą ceną. W DO mają tylko gti. Gte (bez enkoderów) były wcześniej dostępne w First Light Optics, ale teraz zauważyłem, że można go kupić tylko w zestawie z tubą.

   

  Firmware pobierasz na komputer, który poprzez WiFi łączysz z głowicą i wgrywasz do głowicy. Na stronie jest dokładna instrukcja jak to zrobić.

   

  Mobilność statywu jest bez zarzutu. Jedynie drgania są denerwujące, ale można się do nich przyzwyczaić

  Trochę obawiam  się tego pobierania firmware. Jestem model 62 i nie za bardzo  komputerowy ;-)  W komputerze nie mam wifi ale to samo moge zrobić  z laptopa. 

  Wcześniej  gdzieś  widziałem  filmik na YouTube, w którym gość  krok po kroku  wyjaśnia jak to się robi. Tylko dotyczyło  to uaktualnienia przy zastosowaniu klina, a ja nie chce go stosować.  Boję  sie by nie zrobić  cegły  ze sprzętu. 

  Gdzie  można  niedrogo kupić pilot do tej głowicy?  Ktoś  pisał,  ze SW v.3 będzie pasować. 

  Wiem, że  mogę  sterować  z tableta, ale korzystam też  z Meade LX200 i Sky Safari.  Na tablecie tylko wybieram  obiekt, jednak potem do drobnych  korekt wolę używać  pilota.  Nie muszę odrywać wzroku od okularu i wyczucie fizycznych klawiszy jest lepsze.

 4. Cześć. Dzięki za  odzew.  

  Dobry wynik z tymi akumulatorkami, jeżeli  podobnie jest z bateriami  to wystarczy.

  Muszę pogooglac na temat aku o których mówisz. 

  Nie bardzo  rozumiem tego pobierania  firmware, pobieram to do głowicy,  czy do tabletu  z którego  będę  sterował ? Zresztą  tym się  będę  martwił  jak już  będę  miał  głowicę ;-)

  Lepszego  lekkiego  i bardziej stabilnego statywu na razie  nie mam i pewnie  kupię  z tym fabrycznym, myśląc  o późniejszej zmianie.

  Lornetką  15x70 nie  bardzo  da sie z ręki,  używam  żurawia , lub chybotliwego Velbona na wyjazdach. Gdybym zamontował ją  na AZ GTi , statyw został by w domu.

  Enkodery to fajna sprawa,  brakuje  mi ich w LX200.  Ale jeżeli  cena sporo niższa  .... ;-)

 5. Cześć Jacek.  Też bym chętnie  kupił z giełdy  ;-)

  Krajowy sklep  zaproponował  zestaw za 1550 zł  :-/

  25 minut temu, kjacek napisał:

   

  Ja korzystam z większego aku, nie potrafię powiedzieć ile wytrzyma na bateriach

  Przy 5kg nie korzystam z przeciwwagi. 

  Nie mam oryginalnego statywu, mam inny lekki a wytrzymały i nie ma drgań. 

   

  Właśnie czas pracy na bateriach mnie interesuje.  Niektóre  wyjazdy będą  kamperem, wówczas  mógłbym  chyba podłączyć się pod 12V. Na samolot aku odpada.

  To dobra wiadomość, wolałbym nie taszczyć przeciwwagi. 

  Jaki statyw używasz,  jakie  wymiary złożonego  i waga?

 6. Cześć cyberboss.

  Gratuluję  ciekawej  recenzji,  a i temat się fajnie  rozwinął. 

  Właśnie  szukam  czegoś  do podróży,  także  samolotowych i już  miałem  kupować  Meade ETX 80 Observer jak "odkryłem " ten montaż. 

  Mam już  maczka 127 ale niepotrzebnie  "rozwojowo" kupiłem do niego  montaż  EQ3-2  na stalowych nogach, który i tak używam w trybie  azymutalnym. Montaż dość  ciężki, więc  na wyjazdy  odpada.

  Rozwój  poszedł  w innym  kierunku  i mam też Meade LX200 10".

  Maczek nie do końca  nadaje się  jako traveler  (chłodzenie,  ew. utrara kolimacji ) ale do obserwacji  będzie  lepszy niż wyżej  wymieniony refraktorek  80x400. Poza tym  już  go mam ;-)

  Z czasem może zakupię  jakiś  nieduży  refraktor.

  Zanim  dokonam zakupu (już bym kupił gdyby  jakaś  używka się  trafiła) mam kilka pytań do autora.

  Jak z czasem pracy na bateriach/akumulatorkach ?

  U mnie  szukacz jest po lewej stronie (jak na zdjęciu ), czy  to nie będzie kolidowało z montażem? 

  Używasz przeciwwagi ? Jak się  patrzy na zdjęcia  tego zestawu to ma się  wrażenie że przy najmniejszej sile przyłożonej do teleskopu zestaw powinienem się  przewrócić  ;-)

  Wolałbym nie używać  przeciwwagi,  raz , że  to dodatkowy ciężar w bagażu, a dwa to przy wadze samego teleskopu z akcesoriami blisiej 5kg  to powyżej  dopuszczalnego obciążenia  głowicy 

  Czy drgania  tego zestawu  na oryginalnym  statywie są akceptowalne?

  Mam statyw  Velbon EX-640 kupiony do lornetki  15x70  i niestety  nawet mruganie zbyt blisko okularów powoduje drgania ;-)

  Skoro  już  o lornetkach, czy  jest jakiś patent  by na tej glowicy zamontować lornetkę? 

  IMG_20200304_164922.jpg

 7. Kupię "sensowny" żuraw lornetkowy. Może być  sklepowy, lub  wlasnej konstrukcji.

  Pewnie padnie pytanie  co rozumiem przez  "sensowny". Chodzi mi o taki, który nie będzie miał zbędnej nadwagi. Aby móc używać go zarówno w pozycji stojącej jak i  leżakowej. Chętnie z głowicą kulową. Na razie do lornetki DO SG 15x70 później może coś  wiekszego. 

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.